Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KECLAME. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. gulden b. wat betreft de overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Gemeentewet, met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 6. De bestuurders van een rechtspersoon zijn ten aanzien van de naleving van de bepalingen dezer verordening door dien rechtspersoon aansprakelijk. Tegen den bestuurder van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd, wordt geen straf bedreigd. Art. 7. Deze verordening treedt in werking op den dag barer afkondiging Alsdan vervalt de «Verordening regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing», vastgesteld bij Raadsbesluit van 23 Februari 1909, No. 56, gewijzigd bij Raadsbesluiten van 30 April 1912, No. 169, en 27 Juli 1915, No. 331. Een voorstel van B. en VV. tot ver koop van een perceel grond aan Mr. R. P. van der Mark werd door hen teruggenomen. Na eene opmerking van den heer Kroes, die door den betrokkene totaal verkeerd bleek te zijn ingelicht werd besloten aau W. van Genderen, aan nemer, te Amersfoort, na kadastrale opmeting te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen ten N. O. van de Puntenburgerlaan, nader aange duid op de bij dit besluit behoorende teekening, groot zeshonderd vijftig vierkante Meter (650 M>) of zooveel meer of minder als bij kadastrale uit meting zal blijken, voor den prijs van twee gulden vijftig cent (f 2.50) per M\ onder de volgende voorwaarden en bepalingen: 1. onder beding van de op heden op dien grond krachtens servituut rustende lasten 2. de grond wordt verkocht om door den kooper of diens lastgever te worden bebouwd; 3. de verkochte grond moet binnen drie maanden, nadat de noodige goed keuring op bet besluit is verkregen, door den kooper worden aanvaard; 4 de aanvaarding geschiedt bij het passeeren der akte, waarbij ook de kooppenningen worden betaald; 5. wanneer binnen een termijn van twee jaar niet is voldaan aan de voorwaarde, onder 2 genoemd, tot genoegen van Burgemeester en Wet houders, treedt de Gemeente na ge dane aanzegging aan deri kooper, kosteloos teiug in het bezit van den grond met den opstal, tenzij bij Raads besluit de termijn van twee jaar wordt verlengd 6. de kosten van overdracht en kadastrale opmeting komen voor reke ning van den kooper; de notaris met het opmaken der axte belast, wordt door Burgemeester en Wethouders aangewezen. Ten gevolge van de uitbreiding der Gemeente en de voorbereiding en uit voering van verschillende belangiijke werken blijkt bet niet langer mogelijk, met het bestaande personeel, werk zaam aan den dienst Gemeentewerken, alles naar behooren uit tevoeien. De werkzaamheden van bet Groudbedrijf vergeuzóoveel van «Gemeentewerken», dat aanstelling van een Opzichter speciaal voor dat bedrijf noodig is: de dienst van Publieke weiken wordt dan vanzelf verlicht. Tot heden werd het salaris van een der Opzichters geboekt op het Grond- bediijf daar werd aangenomen, dat de verschillende Opzichters ten be hoeve van dat bedrijf wel zooveel arbeid presteerden, dat die uitgaaf daaruit mocht worden bestreden. In verband met een en ander besloot de Raad de jaarwedde ad f1400 van den Opzichter tot heden betaald uit het Grondbedrijf te brengen op volgn. 279 der Gemeente-begrooting en B. en W. uit te noodigen een nader voorstel te doen ten behoeve van het benoemen van eeu vast Op zichter le klasse voor het Grondbe drijf. Alvorens over te gaan tot het volgend punt der agenda bet voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan koop van de boerenhofsteden genaamd «De Vurige Wagen» en «De Platluis» met bijbehooreode gronden, gelegen in de Gemeente Soest en een tweetal stukken grond daaraan grenzende deed de Voorzitter de deuren sluiten eu ging de Raad voor een uurtje over in comité-generaal. Na heropening der openbare zitting kwam bovengenoemd voorstel aan de orde. Burgemeester en Wethouders had den daaromtrent het navolgende mede gedeeld Eenigen tijd geleden werd ons voor de Gemeente te koop aangeboden een complex gronden tot een gezamen lijke grootte van 52.27.25 H.A gelegen onder de gemeente Soest. Het zijn de boerderijen «De Vurige Wagen«, «De Platluis» en «De Glashut» in eigendom toebehoorende aan de heeren gebroeders Hoksbergen en P. J Bloe mendal. De prijs, waarvoor deze gronden kunnen worden gekocht, bedraagt f 148000 (een honderd acht en veertig duizend gulden). Als bijzondere voorwaarden worden gesteld, dat bij aankoop de boerderij «De Vurige Wagen», groot 31 24.15 H.A., tot 1 Januari 1918 in huur wordt afgestaan aan de tegenwoordige eigenaren voor een huursom van f 3000 per jaar, en dat aan den huurder van «De Platluis», Aart van Beek, oud 87 jaar, het recht van levenslange huur wordt verleend van een oppervlakte van 5 42.80 H.A. tegen een huursom van f 300 per jaar. Ons College heeft deze aanbieding in ernstige overweging genomen m het advies daarover ingewonnen bij de Commissie voor de Financiën. Bij onderzoek bleek, dat de beide eigenaren gemeenezaak hadden ge maakt, waaruit al dadelijk de conclusie kan worden getrokken, dat het naar alle waarschijnlijkheid zal zijn uitge sloten dat ooit weer een zöo groot aaneengesloten complex zal worden aangeboden, Wanneer dus mocht blijken, dat het bezit van den grond daar ter plaatse voor de Gemeente van belang moet worden geacht, dan heeft deze aanbieding zeer stellig vele voordeelen. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, streeft ons College er ernstig naar, de industrie te bevor deren, en acht het het Soesterkwartier voor vestiging van nieuwe takken de aangewezen plaats. Nog kort geleden werden daar ter plaatse dan ook nog terreinen aangekocht en in herinnering wordt gebracht met welk gunstig resultaat deze ten verkoop zijn aan geboden. Maar meerdere gionden bezit de Gemeente in die richting bijna ook riiet. Wil zich de industrie dus daar vestigen, dau zal zij den benoodigderi grond van particulieren moeten koopen en zal de Gemeente zich bezig hebben te houden met het aanleggen van straten, enz. Waar ons College de Com missie voor de Financiën deelt dit gevoelen het vaste vertrouwen heeft, dat ook dit gedeelte der Ge meente eene ontwikkeling tegemoet gaat mits deze behoorlijk en met oordeel wordt geleid, komt het allereerst gewenscht voor dat de Gemeente de beschikking verkrijgt over den grond. Zij kan dan regelend optreden en de terreinen naar behoefte in exploitatie brengen. Bovendien bestaat dan ook de meeste kans, dat de kosten, die gemaakt zullen moeten worden vooi bet aanleggen van wegen en werken, ten volle zuilen woiden teruggevonden in de hoogere grondprijzen, door den aanleg van die wegen en werken ont staan. De prijs, die na gevoerde onder handeling is bepaald op f148 000, komt ons met te hoog voor. Met grond mag worden verwacht, dat bij een oordeelkundige verhuring, waarbij rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat kleine stukken wei- en bouwland zeer gewild zijn een opbrengst zal kunnen worden verkregen, welke niet ver ten achter zal blijven bij de lasten, die uit don aankoop zullen voortvloeien. De ontwerp-koopacte, als mede eene plattegrondteekening, liggen ter Secretarie ter inzage. Had de Raad zich bij de vorige ponten van behandeling meestal stil zwijgend met de voorstelleu van B. en W. vereenigd, hiermede ging het niet aldus. Er ontspon zich een langdurige, somwijlen zeer beftigediscussie, waar bij meer malen allesbehalve parlementaire uitdrukkingen werden gebezigd. Zij die belust zijn op dergelijk hatelijk geredekavel verwijzen wij naar het officieele stenograpbiscbe verslag door de gemeente zelve uitgegeven. j W» achten bet voldoende te con- stateeren, dat het voorstel van B. en W. ten slotte met 14 tegen 2 stemmen die van de heeren Jorissen en Kroes werd aangenomen en dat zulks meest te danken was aan een zakelijke rede van den heer Van der Wal, die als deskundige verklaarde, dat al werd de bedoelde grond nimmer als bouwterrein voor industrieele doel einden gevraagd, hij van zulk eene superieure kwaliteit is, dat bij ver huring als bouwgrond en weiland de buur ruimschoots de rente van het daarvoor besteedde kapitaal zal op brengen. Besloten werd dus van Wilhelmus Hoksbergen, Adrianus Hoksbergen Roelof Hoksbergen en Sophia Hoks bergen, allen wonende te Soest, en van Brand Jan Bloemendal, wonende te Amersfoort, te koopen de boeren hofstede, genaamd «DeVurigeW igena bestaande in huis en verdere getim merten met erf, tuin, boomgaard bouw- wei- en boschlanden en weg, gelegen in de Gemeente Soest, ter grootte van 31 Hectaren, 24 Aren, 15 centiaren, en de boerenhofstede, ge naamd «De Platluis», bestaande in twee huizen met erf, tuin en boom gaard, bouw-, wei- en hooilanden en weg, gelegen in de Gemeente Soest, ter grootte van 21 Hectaren, 3 Aren 10 centiaren, een en ander als op de bij dit besluit behoorende teekening geel gekleurd is aangegeven, voor de som \anhonderdacht en veertig duizend gulden (f148 000) vrij geld voor de verkoopers, onder de voorwaarden, in de bij dit besluit behoorende ontwerp- koopakte vermeld. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot de verbreeding van de Langestraat bij de Varkensmarkt, bracht weder heel wat tongen in beweging. Bedoeld voor stel werd toegelicht als volgt Bij de behandeling van de Be grooting voor 1916 werd van meer dan éen zijde gesproken over de nood zakelijke verbetering van den toegang lot de oude stad. B. en W. hebben in hun antwoord np de afdeelings verslagen onder meer gezegd, dat zij sympathiek staan tegen over het geopperde denkbeeld om een plan te maken ter systematische uitvoering van de noodzakelijk ge achte verbeteringen. De Commissie voor de Fabricage is inmiddels uitgenoodigd, de uit werking dezer gedachte in studie te willen nemen. Zonder vooruit te willen loopen op hetgeen de commissie zal adviseeren, kwamen zij thans met een voorstel, dat met die plannen in nauw verband staat, n.l. de verbieeding van een gedeelte van de Langestraat bij de Varkensmarkt. Ten einde deze verbreeding tot stand te kunnen brengen, werd door den Raad reeds besloten, over te gaan tot aankoop van de perceelen kadastraal bekend sectie E nos. 1841 en 1842 aan de Zuidzijde en sectie E no. 3463 aan de Noordzijde van de Langestraat. Het is B. en W. thans mogen ge lukken onder bepaalde voorwaarden de beschikking te krijgen over de overige gronden, benoodigd voor de ver bieeding en het stichten van nieuwe perceelen aan de Noordzijde van de Langestraat. Mogelijk zal het daardoor worden, een straatbreedte te verkrijgen van 11 Meter. Ten einde den Raad een juist in zicht te geven van hetgeen deze ver betering zal kosten, deelden B. en W. den Raad mede, dat reeds is uitge geven voor aankoop van het perceel kadastraal bekend Sectie E no. 3463. plaatselijk Langestraat no. f20.600.— Het nu voorgestelde zal kosten aankoop van het per ceel kadastraal bekend Sectie E no. 289 - 5000.— stichting nieuwe huizen voor G. Boekenoogen en G. RiezebosaO 000 schadevergoeding aan Boekenoogen cn Riezebos 5000 overkluizing voor de verbreeding- 2000.— bestrating - 1UUU.— afronding hoek van het perceel Sectie E no. 297 - oOO. onkosten400. Totaal -50 500 Hierbij is buiten beschouwing ge laten de aankoop van de reeds ge noemde perceelen aao de Zuidzijde van de Langestraat. kadastraal b kend sectie E nos. 1841 en 1842. groot respectievelijk 54 t\l» eu 240 M*'oor respectievelijk f7210 en f13.090.50,1 omdat de bedragen daarvoor uitge geven, vooral na de totstandkoming der verbreeding ter plaatse, zeker ruimschoots zullen worden gedekt 5f door verhuur óf door verkoop; B. enW durven zelfs veronderstellen, dat de waarde dezer eigendommen zal ver hoogd worden met f 5000, welk be drag dan in mindering van bovenge noemde lasten mag worden gebracht Tegenover de lasten staan voorts nog, als baten, de opbrengst van de afbraak der perceelen Langestraat nos 6, 8 en 10 en Krankeledenstraat rio. 2 geschat op f 2000, terwijl de nog over blijvende grond, die niet wordt be stemd voor straat en verkregen wordt door slooping van het perceel Lange straat no. 10 en Krankeledenstraat no. 2. groot 99 M'. kan worden ver kocht voor f9850 aan de firma P de Gruyter Zn., te 's-Hertogenbosch kosten van overdracht voor rekening van koopster. Zuiver ten laste der Gemeente blijft derhalve f50500f16850 of f33150 Ten behoeve der verbreeding be houdt de Gemeente dan een opper vlakte straat van 120 M\ Gelet op het groote belang, dat de Gemeente heeft bij deze verbreeding stellen B. en W. voor daartoe te besluiten. Na een opmerking van den heer Kroes, dat het bouwen der beide per ceelen in de tegenwoordige tijds omstandigheden heel wat meer zal kosten dan bet indertijd door hem in de Commissie van Fabricage genoemd bediag van f16000.— wat nu door B. en W. is overgenomen en nadat de wethouder van Openbare Werken had moeten erkennen dat tot dus verre nöch bestek, nöch teekeningen van de te bouwen perceelen werden gemaakt, namen B. en W. dit voorstel terug met de belofte in een volgende vergadering een meer definitief plan ter tafel te zullen brengen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge meen tebegrootiug, dienst 1916, gaf geen aanleiding tot discussie en werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen Bij de gebruikelijke rondvraag be toogde de heer Hofland in een ellen lange peroratie dat in het door hem ontvangen exemplaar van het jaar verslag der Gezondheidscommissie de pagina's 5254 ontbraken. Voorts stelde bij een vraag omtrent de benoeming van tijdelijke hulp krachten voor gemobiliseerde onder wijzers, waarop de wethouder van Onderwijs liet Dag. Best. voorstelde om, ofschoon wettelijk niet daartoe verplicht, alle desbetreffende stukken aan den Raad over te leggen. Vei vo'gensdrongdeheei Hoflandaan op verbetering van den toestand der rivier «de Eem«, naar aanleiding waarvan wij van den heer Gerritsen te hooien kregen, dat de tem als rivier nog lang zoo slecht niet was, getuige het aantal schepen van groo- teu diepgang die hier in de haven komen. Wethouder Van Esveld be toogde zelfs, dat het kwaad niet school in de Eem zelf nöcb in de riviermond maar in de Zuideizee, zoodat men die zou moeten uitdiepen. Eindelijk had de heer Hofland het nog over den prijs van kool en blad groenten en wenscble hij te welen hoe net mogelijk was dat, na instelling van het disn ibuliebureau de pi ijs dei groenten bij de groenboeien zooveel hooger was als aan het bureau zelf. Na afdoende beantwoording door den Vooizitter dachten wij de hamer- tot sluiting te zullen hooren vallen eenige beweren zelfs dat zulks werkelijk reeds was geschied toen de heei De Kempenaer de vraag stelde waai om de raadsvergaderingen toch altijd nachtweik moesten worden en of hel niet mogelijk was deze op een ander uur te houden. De Voorzitter antwooiJde daarop dat de heeren dit zelf in banden hadden door hunne redevoeringen te bekorten en de Raad bovendien zelf het recht bad om tiet uur zijner vergaderingen te bepalen en daarna viel een kwartier voor mid dernacht voor goed de hamer tot slut ling dezer veigadenng. De aartsbisschop van Utrecht, monseigneur G. Gul. zal op Zondag 26 Maait in de kapel van hel O-K. Seminarium den diaken B. A. van Kleef le priesterwijding toedienen, terwijl de theologen! J. Bakker de tien kleine wijdingen eu bel subdiaconent ont vangen zal. Bij de op 18 dezer te Utrecht gehouden examens voor akte nuttige handwerken is o.a. geslaagd de Fröbel- kweekelinge mejuffrouw Johanna van 't Hoenderdaal, voor het examen op geleid aan de Amersfooitsche indus trie- en huishoudschool. Ter Maandag alhier gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 1150 kilo. Prijzen f 64 a f 69 per 50 K.G. Handel traag. Tegenover de neutralen schijnen de oorlogvoerende mogendheden heden ten dage alles geoorloofd te achten zegt de «Nederlander». Den eenen dag kaapt Engeland de mail van uw schepen. Den volgenden wordt een rustig liggende, aan zelfs onredelijke duik- bootbevelen gehoorzamende vracht boot door Duitschland in den grond geboord. Dan is de beuit weer aan Engeland en het land «dat de kleine naties beschermt" legt beslag op d.w.z. kaapt gelds waardige papieren die eigendom der onzijdigen zijn, op het enkele vermoeden dat ze wel van vijandelijken oorsprong zouden kun nen wezen. Vervolgens treedt Duitschland weer op het zee-tooneel en schiet luk-raak op een passagiersschip met honderden menschen. De partijen hebben elkander niets te verwijten de eene is geen haar beter dan de andere. Duitschland had bet op Frankrijk voorzien en daartoe vertrapte het BelgiëEngeland heeft het op Duitsch land gemunt en schendt daartoe des noods de rechten aller neutralen. Hoe lang zullen de beschermde kleine staten dit alles nog moeten dulden? Het einde van den oorlog in 't zicht. De Fransche minister van financiën Ribot heeft in een toespraak gezegd, dat met deri strijd om Verdun het beslissend uur in den oorlog is aan gebroken. Zonder ijdel optimisme mogen we wel zeggen, zoo verklaarde hij, dat het einde van dezen oorlog in 't zicht is. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tol 17 Maart 1916. GeborenGosen, z. van Arrie Terschegget en Gerritje Meerwijk. Alphorrsius Leonardus z. van Johannes Antonius Joseph Hi Iders en Agnes Draisma Hendrika, d. van Johannes Aibertus van Dillen en Gerritje van Dorssen. Lubbertus Aart, z. van Gijsbei tus Jacobus van de Bie/.enbos en Fredeiika van Egdom. Johannes Gijsbertus, z. van Gerardus Philippus an Kuyzen en Tiijntje van Zijst. Rijk, z. van Hendrik Hilborst en Hendrika van den Esbof. Dirk Jan, z. van Jacob van Girikel en Hendrikje van de Hoek. Geertruida Jantje, d. van Pieler Teunis Stoets en Jenije de Vries. Bertha Theresa Angelica d. van Albert Gustave Charles Everaerts en Mana Felden. Ondertrouwd; Pieter Kwarten en Maria Snphia van der Vorst. Jan Lamtnecbts en Anna Geijtenbeek. Arie de Ma i en Maria Jacoba Alijda Abelman. Overleden: Hendrika van Eldert, 68 j. eehtgerioote van Herman Hendrik Wnhelm Ockbuizen. Nicolaas Vink, 83 j weduwnaar van Peteruella Veen. Anna van Roozendaal, 79 j. weduwe van Hendrik van Leijenhorst. Maria Scheerder, 9 jaar. Gerrit Gerritsen, 68 j., weduwnaar van Petronella van Garderen. Barend Jansen, 43 j;, ongehuwd. Grietje Zalm, 83 j., weduwe van Vincent Bos, Tbeodorus Adriaans, 67 j., ongehuwd. - Een als levenloos aan gegeven kind. Leusden. Van 10—17 Maait 1916. Geboren: Hendrika, d. van Rijk Gijtenbeek en Hermientje van den Ham. Jannetje, d. van Bertus de Vries en Jannetje van Willigenburg. Cornelis, z. van Antonie Veenendaal en Bartha Ederveen. Overleden Hendrik van Garderen, 42 j„ echtgenoot van Grietje van Dijk. Geertruida Giele, 75 j., eeht gerioote van Cornelis Johannes Baar. Albert van de Kieft, 1 jaar. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2