NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad JÉf foor de Provincie Utrecht. ||p No. 26. Woensdag 29 Maart 1916. 45e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DOORLOG. BINNENLAND. FEUILLETON. r* Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. Courant t H O ft ft h W t; ft T S P R IJ S Per H maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheel© Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnugestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERT ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Er is al maanden geleden heweeid, dat bet omstieeks Maart tot een grooten aanval der Franschen en Engelschen op het westelijk front zou komen. Er zijn er, die meunen, dal de Duitscbers alleen daarom hun offensief tegen Verdun begonnen zijn, ten einde de voorbereiding van het offensief der geallieerden in de war te sturen. Of hun dit gelukt is, zal de tijd moeten leeren. In ieder geval beginnen nu de Engelschen weer van zich te doen spreken. Men vermoedt, dat zij in den laatsten tijd hun nieuwe legerkorpsen over het Kanaal hebben gebracht, wat misschien de activiteit der Duitsche duikbooten aldaar ver klaart. Ook schijnen de Duitschers, tot afweer van Engelsche en Belgische aanvallen, uitgebreide voorzorgsmaat regelen in de Belgische kuststreek genomen te hebben. Zoodra de wind naar bet noorden draait, zoo vreest men aan den kant der geallieerden, zullen de Duitscbers met hun gasaan vallen beginnen; vandaar dat de burgerbevolking tot 10 K.M. achter het front door de geallieerden vaD gasmaskers is voorzien, naar een van onze oorlogs-correspondenten ons meldt. De Engelschen dan doen van zich spreken, zeiden we. Het Duitsche stafbericht van gisteren maakte reeds gewag van een uitgebreide mijnont- ploffing tegen de Duitsche stellingen bij St. Eloy, ten zuiden van Ypeien. Ze had gisier morgen plaatsen volgens de Duitschers zou hun stelling er over een breedie van 100 meter dooi be schadigd zijn, terwijl aan de daar Slaand- conrpaeriip verliezen werden toet el.r acnt. Thai - komt de Engelsche staf deze Duilsche nredeileeling bevestigen en aanvullen. Na mijnen tol ontploffing te hebben gebracht, zoo deelt hij mede. vielen de Noi thumberland fuseliers en de Royal fuseliers en infanterie Maan dagmorgen de vooruitspringende Duit sche stelling bij St. Eloy, aan. Zij maakten zich volkomen meester van de frontlinie en de tweede linie loop graven over een breedte van 600 meter. Den vijand werden zware ver liezen toegebracht en de Engelschen namen 2 officieren en 168 mau ge vangen. Ook op de andere puoten van het Engelsche front beerscht grootere be drijvigheid. Zoo wordt door den En gelschen staf actief geschutvuurgemeld bij Angres, Wulverghem en Wieltje. De Doitsche staf rapporteert, dat de Engelschen voortgaan Lens te beschie ten en maken nog melding van een voor de Duitschers gelukkig verloopen mijngevecht, waarbij gevangenen wer den gemaakt, ten noordoosten van Vermelles. Bij La Boiselle ten noordoosten van Albert zeggen de Duitscbers door hun vuur een zwakke Engelsche afdeeling verhinderd te hebben tegen hun stel lingen op te trekken. De Engelschen zeggen, dat zij bij een gevecht om een mijnkrater nabij La Boiselle succes hadden. Ten zuiden van Neuville, St. Vaast en nabij de Hobenzollern-redoute brachten de Duitschers mijnen tot ontploffing, zoo zegt generaal Haig verder; dat had plaats tegenover Hul- luch, Zondagavond. De Engelsche loop graven werden er door beschadigd en den Engelschen werden eenige ver liezen toegebracht. Den krater, door de ontploffing gevormd, houden de Engelschen echter bezet. Het westelijk front verder volgend, komen we weer aan het Fiansche gedeelte. De Franschen melden een mislukte oveirompeiing door de Duitschers van hun eeiste linie loopgraven bij Maucourt msschen Som me en Olse. In Argonne hebben bij La Fille Morte mijngevechten en bij Courte Chaussée gevechten met handgranaten plaats gehad, die gunstig voor de Franschen verliepen. De artillerie was bijzonder actief in Argonne, vooral bij het Cheppybosch. Men weet, dat de Franschen bij Verdun den eerst- volgenden aanval der Duitschers in hoofdzaak van den aangrenzenden Argonne-sector uit verwachten. Van daar de bedrijvigheid op dit frontge deelte. Bij Verdun zelf, ten westen van de Maas, op de linie BethincourtMort Homme Cumiéres, en ten oosten van de Maas, bij Douaumont en Vaux in hoofdzaak zware artilleriegevechten. Tot infanterieaanvalleD kwam het ook gisteren nog niet. Ookf|in Woëvre, rechts van Verdun, artillerie actie, vooral bij Moulainville en Chatillons. Met vèrdragend ge schut beschoten de; Franschen Heudi- court ten noordoosten van St Mihiel, waardoor een goederentrein vernield werd. Naar men ons meldt, wijzen vele teekenen er op, dat de Duitschers hun offensief bij Verdun tot de aangren zende sectoren voornamelijk! Argonne en Champagne, zullen uitbreiden. Wurtembergers, die sinds maanden aan het Vlaamsche front stonden en Beieren, die in den sector van Atrecht streden, zijn naar Champagne en Argonne gebracht. Dat men in België niets van troepenverplaatsingen heeft gemeld, wordt daaraan toegeschreven, dat voor het offensief in het westen thans geen troepen aan het oostelijk front onttrokken kunnen worden in verband met de aanvallen, die de Rus sen doen. De verscherpte duikbootoorlog. De «Daily Telegraphc schrijft, dat de duikbootoorlog, zooals die thans door Duitschland wordt gevoerd, een voorbereiding van vele maanden heeft geëischt, opdat het gebeele gebroed tegelijk kan worden losgelaten, om vreedzame zeelieden en reizigers van kant te maken. Natuurlijk kan de vijand op die schaal niet altijd voort blijven gaan, aangezien een groot ge deelte der onderzeebooten nimmer in de Duitsche wateren zal terugkeeren. Deze nieuwe soort zeerooverij wordt gevoerd tegen alle vlaggen met een roekeloosheid, die in geen enkelen vroegeren oorlog haar wedergade vindt. Eerst heeft de vijand alle fijnere ge voelens uitgeroeid in zijn pogingen, om den naiies nadeel toe te brengen, die tegen hem strijden; thans heeft hij zijD verraderlijke moordwapenen tegen de onzijdige staten gekeerd. Bekeken van een standpunt niet in verband met dezen lijd maar met de onbekende toekomst, is de toestand een zoo rnstige, als waarmee de wereld ooit rekening heeft te houden gehad, leder schip, dat in den grond wordt geboord, doet den prijs der levens behoeften in elk land aan beide zijden van deD Atlantischen Oceaan stijgen. Iedere man, iedere vrouw, ieder kind, die worden vermoord, vermindert de veiligheid van hetgeheelemonschenras. Het staat niet aan ons, een poging te doen, om den onzijdigeD voor te schrijven, hoe zij denken te bandelen in deze onvoorziene omstandigheden, maar wij zijn volstrekt niet verbaasd, van onzen correspondent te New-York het volgende bericht te ontvangen: «Sedert het in den grond boren van de «Lusitania» heeft zich niet zulk een golf van verontwaardiging en afschuw door de Vereenigde Staten verspreid, als is ontstaan door de jongste belichten. Er schijnt gegronde boop te bestaan, dat het onderzot k van het wrak der «Tubantia» tot resultaat zal leiden. In ieder geval zijn de moeielijk- heden, waarmede het duiken gepaard gaat niet zoo groot, als men aanvan kelijk had vermoed. Men heeft kunnen vaststellen, dat liet schip, terwijl het zonk, is gekan teld en wel op zoodanige wijze, dat het gat in den romp thans naar boven ligt. Zooals men weet, is de zee op de plaats waar de «Tubantia« is ge zonken, ongeveer 32 meter diep. Daar het schip zelf 22 meter breed is, be vindt zich dus het gat slechts 10 meter beneden den waterspiegel. De torpedo heeft het schip in de kolenbunkers getioilen en het is dus daar, dat men naar de overblijfselen van het projectiel zal moeten zoeken. De Kon. Hollandsche Lloyd heeft een ongelimiteerd bedrag uitgetrokken om het onderzoek te bekostigen. Was de directie aanvankelijk van plan het onderzoek te laten aannemen, thans is zij van dit voornemen teruggeko men en zal zij zelf de leiding in han den nemen. De terugkeer tan de «Wodant staat met deze gewijzigde houding in verband. De «Nieuwe Ct.« wenscht, dat onze Regeering een nadere vei klaring vraagt zoowel aan de Duitsche als aan de Engelsche regeering De inhoud van die vraag kan geen andere zijn dan in staat gesteld te worden kennis te nemen van alle gronden en bewijzen waarop de ont kenning berust. Onze Regeering kan dit vragen, zonder zich bloot te stellen aan de kans om terecht met een hooghartige verwijzing naardeofficieele loochening te worden afgewezen. Immeis, zij kan optreden met dit volkomen redelijke en logische betoog: Ziehier een oogenschijnlijk onoplosbaar raadsel, welke oplossing voor Neder land een kapitaal belang is: gjj, re geeringen, die elk met uw bondge- 13 Naar liet Duitscli van Estella Scliünberg. „Denk je dus werkelijk, je voorgenomen arbeid voor de partij in den steek te laten?" vroeg Oscar. Wat blijft mij anders over?" antwoordde Herman vroolijk, en daarmee was het afgesproken, dat hij aan de sledevaart deel zou nemen. De overste Manstedt was zeer ontevreden over zijn dochter, toen hij vernam, dat zij Oscar afge wezen en Hermans geleide besproken had. „Pas op, meisje," riep hij uit, „dat je overmoed je niet een slechten dag bezorgt!" „Integendeel, papa, de dag zal voor mij zoo mooi worden, als er nog nooit een voor mij ge weest is. Juist daarom heb ik een en ander zoo geregeld „Ik begrijp niet, wat je tegen Oscar hebt," sprak de overste, geërgerd door haar overmoedigen toon. „Ik heb niets tegen hem," antwoordde zij. „Maar dat is niet genoeg!" bromde de oude heer, je zult me toch toegeven, dat hij de aardigste en de knapste van alle jongelui hier uit de stad is en het niet aan attenties tegenover je laat ontbreken!" „Gaarne erken ik zijn verdiensten, papa!" riep zij uit, „hij bevalt mij inderderdaad heel goed. Voor de afwisseling wilde ik mij vandaag eens door Herman laten zeggen, dat hij mij volstrekt niet voor een godin of een engel aanziet, maar mij eerder als een half ondeugend kind beschouwt." „En als hij nu eens niet klaar staat voor den ridderdienst, dien je van hem vordert en je met je verzoek laat zitten?" „Hij zal komen, papa, reken er maar op, Herman komt! En mocht het niet zoo wezen, dan blijf ik bij u thuis en geen van alle mooie cavaliers zal mij zooveel waard zijn als mijn oude, brommerige, eer waardige vader!" Trots haar woorden, kon Virginie toch een zekere onrust niet verbergen en toen de tijd van vertrek naderde, keek zij onderzoekend door 't venster. Niet lang duurde het, of zij trok zich terug, vroolijk jubelend: „Hij komt, hij komt!" Haastig voltooide zij haar toilet en toen de slede onder 't luide klinken der belletjes voor haar woning was gekomen, trad zij naar buiten. Herman deed de paarden stilstaan, de ledige plaats naast hem was zorgvuldig met warme dekens bedekt. „De dienstmaagd gebiedt en de heer gehoorzaamt!" zei hij op schertsenden toon de woorden omkeerend, terwijl hij haar de hand bood, om haar behulpzaam te wezen bij het instappen. „Hoe ongalant!" lachte zij, terwijl zij naast hem plaats nam, „zoo ronduit te zeggen, dat ge slechts op bevel mijn ridder geworden zijt. Een ander zou een veel geschiktere frase gevonden hebben „Ge hebt gelijk," antwoordde hij, „ik ben onhandig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1