Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. schade lijden, Duitschland volgens het Volkenrecht geen verantwoordelijkheid heeft en J niet tot schadeloosstelling verplicht is, daar ieder onzijdige bur ger zich op zijn eigen risico binnen de oorbgszóne ophoudt." De ontvluchting van een Franschen luitenant-vlieger. Sedert begin Maart werd in het hospitaal te CJtrechtdeFransche vlieger luitenant, aviateur D'Humiéres ver pleegd, die wegens ongesteldheid van het edand Urk, waar hij was geïnter neerd, naar Utrecht was overgebracht. Van zijn kamer in het hospitaal was bet raam van tralies voorzien en de deur door een hekwerk omgeven. Voor dit hek stonden dag en nacht twee schildwachts op post, terwijl twee anderen bij het raam de wacht hielden In het geheel waren een officier, 1 sergeant, 1 korporaal en 12 man met zijn bewaking belast. De geïnterneerde was gewoon voor zijn gezondheid een wandeling te maken. Hij gaf voor den tijd van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds zijn eerewoord, dat hem 's avonds bij zijn terugkeer in het hospitaal werd teruggegeven. Woensdagavond ontdekte men even na 9 uur, nadat de aviateur in burger- kleeding was teruggekeerd en zijn eerewoord teruggekregen bad, dat hij spoorloos was verdwenen. Men ver moedt, dat hij zich op het oogenblik dat de wachtposten werden uitgezet, uit het raam beeft laten zakken. Ou- middellijk werden alle wegen rondom Utrecht door militairen afgezet terwijl alle militaire- en politie-autoriteiten werden gewaarschuwd. Maar tot dusver is men den ontvluchte nog niet op het spoor. Ontwerp-Ouderdomswet t Het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen beeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin mede gedeeld wordt, dat het ingediende ontwerp-Ouderdomswet in dier voege behoort te worden gewijzigd, dat a. de uitkeering der rente niet af hankelijk worde gesteld van de voor waarde dat behoeftigheid moet worden aannemelijk gemaakt: b. de leeftijdsgrens voor het be komen der rente worde verlaagd en zoo niet dadelijk toch binnen reeds bij de wet vast te stellen tijd, worde gebracht op 60 jaar; c. het bedrag der uitkeering aan merkelijk worde verhoogd: d. de rente worde toegekend, ook aan hen, die ondersteuning genieten, of in de laatste jaren hebben genoten van particuliere of openbare liefdadig heidsinstellingen: en e. waarborgen worden gesteld, dat de rente geheel ten goede kome aan de rentebetrekkers. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinlormatiebui eau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Maart, in Nederland uitgesproken 31 faillissementen tegen 29 faillissemen ten in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemdeu datum 269 faillissemen ten tegenover 334 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Gisteren werden plotseling alle verloven aan militairen van land- en zeemacht ingetrokken. De hoogste militaire autoriteiten onzer weermacht waren den geheelen dag in drukke conferentie. De Minister van Binnenl. Zaken bad eene conferentie met den directeur van het Kabinet der Koningin en met den minister van Buitenl. Zaken. Ge ruchten loopen van een ophanden buitengewone zitting der Tweede Kamer in Comité-Generaal. De voor zitter der Tweede Kamer Mr. Goeman Borgesius confereerde daarover met den minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den minister raad. Er heerschte gisteren in onze stad na bet bekend worden van het intrekken der verloven een sterke zenuwachtige opgewondenheid, waar aan trouwens door verschillende maat regelen ruimschoots voedsel werd gegeven. Zoo werden de leden der vrijwillige landstorm plotseling opgeroepen, werd beslag gelegd op alle op het oogen blik in de haven liggende schepen en werden bij een groot aantal ingezete nen vrachtwagens gerequireerd. Is er dan ook al volgens de och tendbladen geen onmiddellijk gevaar er schijnt wel iets te broeien. Ons landsbestuur is echter, naar wij weten, in goede handen. Daarom geen noode- looze angst. Men wachte kalm den loop der dingen af. Lichting 1916. Van de lichting 1916 worden inge lijfd: van 15 Mei 1916 de helft van de getallen der dienstplichtigen toe gewezen hetzij aan de regimenten veldartillerie, hetzij aan het korps rijdende-artillerie: en van 16—20 Mei 1916 de dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan het korps pantserfort-artil- lerie hetzij aan het korps torpedislen. Alleen om zeer gewichtige redenen in dit geval ook studiebelangen kan aan dezein te lij ven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, bij aanvraag aan den Minister van ooi log. Rijks-Postspanrbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij bem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. De Belgische minister Poulet zal Donderdag a.s. de Belgische in stellingen te Amersfoort bezoeken. In de plaats van den Belgischen kolonel J. L. A. Lysens, Woensdag naar 's-Gravenbage vertrokken, is tot voorzitter van het athenaeum-bestuur gekozen de kolonel A. A. Vermeulen. In de bestuursvacature-mr. van Schaardenburg is gekozen mr. H. J. M. van den Bergh. De Amersfoortsche Bakkers- patroonsvereeniging heeft op eene alge meene ledenvergadering besloten, in verband met de buitengewoon hooge prijzen der grondstoffen, dit jaar geen Paaschbrood te geven. Het tweetal voor predikant bij de Chr. Gereform. kerk alhier bestaat uit de heeren Ds. A. H. Hilvers te Drachten en Ds. Joh. v. d. Vegte te Onstwedde. Wie Woensdagavond niet naar Amicitia gingen behoeven ei geen spijt van te hebben, want eerlijk ge zegd: «De duivel in de Vrouwe heeft ons niet kunnen bevredigen. En velen van bet publiek ook niet. Het is te gerekt en te langdradig. Het spel bleef ook spel en verplaatste ons maar enkele malen in de wetkelijkheid De inhoud van het stuk is in 't kort: Een brave vrouw wordt slecht, de duivel io haar wordt steeds sterker en ze eindigt met een moord op baar man voor te bereiden en te doen gelukken. Nu is ze vrij en kan ze profiteeren van het buis, dat haar man baar vermaakt heeft. Openbare Leeszaal. Donderdagavond vergaderde de ver- eeniging «Openbare Leeszaal» in de Kroon. Voorzitter de heer H. Gordeau. De bloei van de Leeszaal is toene mende, bet ledental neemt toe en de belangstelling is stijgende. Dit brengt zijn finantieële moeilijkheden mede, waarom de contributie dient verhoogd. De notulen der vorige vergadering werden vervolgens gelezen en goed gekeurd. De heer Hovens Greve bracht het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen we: het ledental is met 20 pCt. gestegen. Het aantal boeken bedraagt 8612 banden, dal der kranten en tijdscbuf- ten 200. Uitgeleend 44379 banden. Een tweede assistente dient aange steld. Daarna deed de penningmeester rekeningen verantwoording. Ontvang sten f 5177.76, uitgaven f 5174,70». Saldo en kas f 3.05'. De beer Snouck bracht verslag uit. De rekening is nagezien en geheel accoord bevonden. Als bestuuisleden werden herkozen Mej. Middelburg en de Heeren Meiners en Gordeau en gekozen de Heeren Kruisinga en Stadig. De begrooting 1916 is reglementair vastgesteld. Nadat nog eenige vragen omtrent ontsmetting werden beant woord werd de vergadering gesloten. Handel en Nijverheid. De vergadeiing gisteravond in ode Zwaan» gehouden onder voorzitting van den heer L. J. Krook was zeer slecht bezocht: aanwezig 3 leden en een paar belangstellenden. De secretaris, de heer Houbaer, las vervolgens de notulen van 28 Februari 1916, welke onveranderd werden goed gekeurd. De heeren Fi ederiks en Nieuwendijk werden met algemeene stemmen benoemd in de commissie tot nazien der rekening en verantwoording De beer Van Schaik bracht nu ver slag uit omtrent de gehouden Roek- houdcursus. Deze begon met 20 deel nemers, welk getal weldra tot 30 klom die in 2 groepen verdeeld werden. Het verzuim was zeer gering. De beer Peper beeft met veel genoegen les gegeven De resultaten zijn in aanmerking genomen de geringe schoolontwikkeling van sommigen zeer bevredigend. Het onderwijs moest hierom ook hoofdelijk worden gegeven. De uitgaven bedragen f216.waarom door de vereeniging «Handel en Nijverheid» f30.moet worden bijgedragen. De voorzitter bracht zijn harteltjken dank aan den heer Peper voor de vele moeite die hij zicb heeft getroost. De heer Vierdag Jr. bracht den uit- gebreiden verkoop van sigaren, siga retten en chocolade in de kazernes ter sprake. Dit drukt op de winkeliers en is de scbuld van enkele grossiers. Aan de orde punt 4 van de agenda: Vakorganisatie voor winkeliers in tabak en sigaren. De voorzitter zegt: Eei vereeniging moet er zijn, daar kan kracht van uitgaan. Daarom moet ge tracht worden hier een afdeeling te stichten. Na langdurige bespreking werd besloten, dat de aanwezige winke liers bun vakgenooten zouden winnen voor een vakorganisatie. Het Bestuur van de Utrechtsche vereeniging zal worden uitgenoodigd hier opeen mid dag te komen om deze zaak verder in orde te brengen. V. P. N. Onder voorzitterschap van den heer Krook vergaderde de V. P. N. Donder dagavond in »het Boompje." Vóór de behandeling der agenda stelde de voorzitter voor f 100 af te staan voor de slachtoffers van den watersnood. Hierop bracht de beer Nierop het jaarverslag uit. Het jaar 1915 was een gunstig jaar voor de vereeniging. Er was een omzet van circa f98 000 tegen f40.000 in 1914. Ook de eier- veiling nam toe tol 2358 132 meteen middelprijs van f6,28 per 100. In het verslag werd tevens grooten dank gebracht aan den pluimvee con sulent den beer Beaufort. Het aantal leden steeg tot 788. Te Hoogland en Leusden zijn fok- stations opgericht. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De heer v/d Knoop werd tot afge vaardigde naar de voorjaarsvergadering der prov.afdeeling gekozen. De heer van Schaïk tot zijn plaatsvervanger. Besloten werd nog te Baarn een propaganda lezing te houden. Op de Staatsleening van 125 millioen gulden blijkt thans te zijn ingeschreven voor omstreeks 186 millioen gulden. Het bedrag, waarvoor preferentie is aangevraagd, is nog niet bekend, zoodat ook nog niet kan worden medegedeeld, wat op de gedane in schrijvingen kan worden toegewezen. Vermoedelijk zal deze bekendmaking eerst in den loop dezer maand ge schieden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijn. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender temggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van een onjuiste mededeeling welke dezer dagen in verschillende plaatselijke bladen voor kwam, verzoek ik U beleefd om eenige plaatsruimte voor onderstaand in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. Hoogachtend, Ued. dw. Ant. F. A. Tillemans, Leusderweg 42. Diefstallen bij Van Gend Loos. Onder bovenstaand opschrift kon men vorige week in eenige bladen lezen, dat een militair uit het kamp Vlasakkers daaraan schuldig was en dat in verband daarmede ook bij den cantinehouder in genoemd kamp op een en ander o.m. ook schoenen door de politie beslag was gelegd Dit be richt nu is onjuist. In de cantine in het kamp is in 't geheel geen na sporing door de politie gedaan, nog veel minder is er op iets hoe klein of gering ook beslag gelegd. Men zal dus begrijpen met welk een verwon dering en onaangename gewaarwor ding ik dit bericht (nadat men mij er op attent had gemaakt) gelezen heb. Ik verklaar dus hier uitdrukkelijk dat ik er totaal niets méér van af weet dan van hooren zeggen, en er dus geheel buiten sta. Wel is mijn medepachter der cantine de Heer Biezebos er op minder prettige wijze voor zijn privé rekening ingeloopen, en wel op de volgende manier. De bewuste militair kwam n.l. bij hem en verklaarde oogenblikkelijk in geld verlegenheid te veikeeren, daar bij met verlof naar Amsterdam moest, en vroeg nu aan B. een zeker bedrag ter leen. Na eenig over en weer praten gaf B. bem een zeker bedrag, doch kreeg als onderpand een luxe voorwerp van grooter waarde dan het geleende bedrag. Bij thuiskomst van verlof zou het dan wederom ingelost worden. Hierbij waren verschillende personen tegenwoordig, doch geen van hen dacht aan voorwerpen afkomstig van diefstal, daar de bewuste persoon zich altijd als koopman heeft voorge daan. Toen B. dan ook hoorde dat hij door de politie was aangehouden, kreeg hij vermoeden dat hel onder pand ook wel van diefstal afkomstig kon zijn, en heeft het toen persoonlijk naar bet politiebureau gebracht eu daar gedeponeerd. Dit is de geheele geschiedenis voor zoover in de cantine bekend, en is er dus van inbeslagname van wat ook, geen sprake. Uw geachte redactie nogmaals dan kend vooi Uwe bereidwilligheid, ver blijf ik, Hoogachtend, Ant. F. A. Tillemans Pachter der Caotines Vlasakkers. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot 31 Maart 1916. Geboren: JosephTheopbile Mathieu, z. van Joseph Leonard Leloup en Gertrude Marie Elisabeth Boossy. Madeleine Marie d. van Jan Baptist Veibeeren en Emma Maria Ertveldt. Grietje, d. van Jacobus Jagtenberg en Grietje Driesman. Gerardus Johan nes Aloysius, z. van Gerardus Johannes Aloysius Vos en Elisabeth Jansen. Ivonne Tbéresia. d. van Cesar Alde- gondis Florentius Urbain en Caroline Clementina De Mulder. Gerardus Ludovicus, z van Johannes Verhaegen en Maria Louisa Deijukens. Mar- garetna Jacoba, a. van Cornells de Gans eri Maria Louisa Jaquet. Marie, d van Hartóg Mozes van Beek en Reijnlje Gijsbertha van Kooten. Derkjn, d. van Jan Stompborst en Annigje van Veen. Mannus, z. van Johannes van den Hooff en Marrelj Koops. Johannes Adrianus Heri- drikus, z. van Antonius Bogers en Alberta Meijer. Cornelia Wilhel- mina, d. van Rentier van Gulik en Johanna Martha Bleijenburg. Dirk, z. van Dirk van den Brink en Wil helmina Plante. OndertrouwdIzaak Frank in Lacn- beidina Dekker. GehuwdArie de Man en Maria Jacoba Alijda Abelman. Pieter Kwarten en Maria Sophia van der Voi st. Overleden' Frans Volmer, 21 j, ongeh. Izaak Schellema de Heere, 55 j echtgenoot van Elisabeth Koop man. Adriana Zandee, 41 j echt- genoote van Cornells Adriaan Jan Johannes van der Linden. Mietje Kiaan 84 j weduwe van Bartholomeus van Munster. Gijsberia Masten broek, 7 maanden Splinter van de Klashorst, 81 j., ecbtg. van Gerritje Bijenbeig. Een als levenloos aan gegeven kind. Leusden Van 24 31 Maart 1916. Geboren: Cornelia, d. van Karei Öe Goede en van Cornelia Middelman. Reijertje, d. van Johan Wanner en Marretje van Apeldoorn. Ondertrouwd' Willem van de Waerdt met Adriana van dei Horst. Overleden: Adrianus Pothoven, 64 j., weduwnaar vau Anna Calhaiina van Dam. Stoutenburg. Van 24—31 Maart 1916. Overleden: Jacobus Berg, 79 j. Woudenberg. Geboren: Cornelia, d. van Hendrik Geijtenbeek en Dirkje Veldhuizen. Ondertrouwd: Karei van Dijk, 32j. en Teunije van Burken, 28 j. 0»eileden: Cornelis van Kampen, 11 j. Teunis Vink, weduwnaai van Cornelia van Renswoude, 95 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 31 Maart 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. appelen f0.a f 00.— Peren f 0.a i 0.Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. 2.80 a f3.25 Hoendereicren I 8.00 a f 8.60 p. 400 st. Bruine eieren f8.60 a f8.90 per 100 st. Boter f155 a 1 1 85 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetein. kaas f 0.ia i 0.per 50 kilo foppen f 1.50 a f 2 50 Kuikens f0.a f 0.Piep kuikens f 1.25 a f2.Ganzen i o. a f0 Eenden f üOO a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. hazen f0.a f 0.Wilde koi ïjnen fO.OO a f 0.00 Tamme f 1.20 a 12Dun en f0.80afl.paar Magere varkens f 30. a f 50. -. Varkens t. export i 0.a I 0 Zeugen f 80.a f 1 80— Biggen f 15a i 25.Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a I U00—Jvalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen I 00.— A f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f 0— a f 000. Kalveren f 12.— k f22.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 90 heet, Zandaardappelen, 240u00 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 30 zeugen, 32 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Expoiieieren 118844 stuks. Prijzen f8 25 f8 65. Eend-eieren f 8 00 f8 50. Dinsdag 28 Maart, Regeeringseieren, 18ll70sluks.piijzen van 16 25f 6.75. Viijdag 31 Maart, Regeerings eieren 104472stuks,prijzen van f6 50 f 7.35. Op de Woensdag j.l gehouden kalvermai kt waren aangevoerd 24 stuks. De prijzen liepen van f 10 tot f20 per stuk, bij tragen handel. Gemeentelijke Arbeidsbeurs teven» Districtabeurs voor Intercomm. Arbeidt- bemiddeling. Achter Davidskof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/^1 en van 6'/i7'/i uur; Zaterdags van 8*/a1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 30 Maart. Ie. Volwassenen. 1 banketbakker. 4 machine-breister. 6 beeldhouwer. 1 magazijnknecht. 1 behanger. 7 meubelmaker. 10 boerenknecht. 1 pianist. 1 dienstbode. 2 rijwielmakers. 3 electricien. 3 schilder (huis). 1 haarwerker. 5 schoenmarer. 1 hoefsmid. 2 spekslager. 1 kappersbedienden 1 stalknecht. (mann.) 2 tuinlieden. 1 keukenmeid. 1 violist. 4 kleermaker. 1 wagenmaker. 1 klompenmaker. 2 werkster. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 machine-breister. I 1 tuinlieden. 8 rijwielmaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 30 Maart, lo. Volwassenen. 1 boekhouder. 1 broodbakker. 1 dienstbode. 10 fabrieksarbeiders. 2 grondwerker. 1 huishoudster. 1 kamermeisje. 1 kantoorbedienden (vrouw). 1 kinderjuffrouw. 1 klerk (mann.) 2 linnennaaister. 1 lithograaf. 3 metselaar. 2 schoenmaker (maoh.) 5 sjouwer. 2 stukadoor. 5 timmerlieden. 24 los arbeider. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. 1 machine-schrijfster 1 dagmeisje. 1 los arbeider. 1 fabrieksjongen. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAÜIE. Zoolang gij gezond zijt, overwerkt gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds. Nie mand k n de natuurwetten ongestraft overtreden. Wij allen hebben rust van o> zen geest en ons lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wij moeten niet te veel eten of drinken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd worden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urinezuur-vergiften De nieren werken als veilig heidskleppen, liltreeren het bloed en verwijderen d»» vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning en zoodra zij falen, voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gij verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen. Om beterschap te kunnen verkrijgen moet gij vooreerst weder eenvoudige, verstandige gewoon ten aannemen Maar gij dient ook de nieren te hulp te komen. Wat dat betreft kunt gij staat maken op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blijven om de werkzaamheid der nieren te herstellen en haar te helpen om hek.overlollig urinezuur en de vloei bare, afgewerkte stoffen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegarandeerd vrij van schadelijke bestanddee- len. Zij werken alleen op dé nieren en urinewegen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk, 33 Ihade

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2