BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. AANBESTEDING. Met Oostenrijk-Hongarije moeten wij tot een duurzame levensgemeenschap komen, aldus deze centrumsleider. Onze economische basis moet breeder worden, opdat wij ons in de concur rentie met het buitenland kunnen staande houden. Wij hebben daarvoor een grooter grondgebied noodig dan het Duitscbe ryk oplevert. Deze ons opgedrongen oorlog moet onze positie als wereldmogendheid verzekeren. De sociaal democraat zag evenmin als de anderen den vrede Dog gloren, vooral niet, nu zijn partijgenooten in het vijandelijke kamp ook nog geen vredesneigingen toonen. Op tie krijgs- fanfares uit Londen, Parijs en Peters burg kan Duitscbland niet anders ant woorden dan met het zwaard. Nu Duitschlands militaire positie beter is dan ooit, kan spreker echter gerust het verlangen der sociaal democraten openbaren naar een vrede, die onaf hankelijkheid verzekert aan Duitsch- land, onaantastbaarheid aan het rijk, vrijheid aan zijn economische ont wikkeling. Het besluit der Rijksdagcommissie omtrent de voortzetting van den duik bootoorlog, nam Ebeit, namens zijn partijgenooten, ook voor rekening dei- sociaal democraten. Geen dag zonder zeppelins. De Duitschers gunnen den Engelscb- man geen oogenhlik respijt om te be komen van den schrik, dien de Duitsche luchtvloot, waartegen zijn isolement bem niet beschermt en waar tegen hij zijn verdedigings wapen nog niet gevonden heeft, hem inboezemt. In den nacht van 3 op 4 April, zegt een officieel bericht uit Berlijn, zijn bij een aanval door marine-lucht schepen op de Engelsche zuidoostkust verdedigingswerken bij Great Yarmouth met ontplofbare bommen beschoten. Ook ditmaal had het afweergeschut geen uitwerking falie luchtschepen zijn ongedeerd teruggekeerd. Reuter seint zeer kort uit Londen, dat in dien nacbt weer een Zeppelin korten tijd over de oostkust van Engeland heeft gevlogen dat er eenige ontploffingen zijn ge hoord doch dat er geen schade is aan gericht en geen slachtoffers vielen. Tevens betoogt hetzelfde Engelsche nieuwsagentschap, dat alle Duitsche berichten, zelfs de officieele, over den uilslag der Zeppelin aanvallen van de «gewone onjuiste en bombastische soort zijn, waardoor de Duitschers de onztjdigen en bun eigen publiek hopen om den tuin te leiden." Kapiteiü ter zee Persius heeft bet in liet Berl. Tagebl. over de lucht aanvallen op Engeland. Hij houdt er zich van overtuigd, dat ze niet na laten bet Engelsche volk schrik aan te jagen, op zichzelf zijn ze niet vol doende, evenmin als de duikbootoorlog, om den roep van vrede in Engeland luid de laten weerklinken. Maar ze brengen hun steentje daartoe bij. En dan, zegt de gepenstonneerde marine officier: Het Engelsche volk, dat altijd dacht ongenaakbaar te zijn en dat de Europeesche slagvelden altijd uit de verte bekeek, voelt nu eens aan den lijve, wat de oorlog beteekent en dat Duitschland een wapen heeft, waar tegen het met zijn vloot niets ver mag. Een correspondent heeft de beman ning van de neergeschoten, »L 15" geïnterviewd. Een van de gevangen genomen Duitschers verklaarde dat Engeland nog iets veel ergers te wachten heeft. Mijn zegsman scheen te weten, beweert deze journalist, wat er op het gebied van luchtaanvallen in Duitschland in elkaar worden ge zet en ik houd het er voor, dat hij bedoelde, dat grooter vloten van lucht schepen zich boven Engeland zullen vertoonen, met krachtiger bommen. Dezelfde journalist gelooft, dat Engeland met de gevangenname van de commandant van de »L 15" een goeden slag heeft geslagen. Er is slechts één Zeppelingezagvoerder, die de orde Pour le Mérite beeft, en dat is die van de »L 15," Breithoupt genaamd, blijkbaar de ondernemendste Zeppelin-commandant. Zuinigheid. De klok vooruit. Aan beide zijden van den Rijn voelt men de noodzakelijkheid om zuim'g te zijn. Eén van de middelen tot spaarzaamheid, waartoe in Duitsch land reeds is besloten, waarover men in Frankrijk nog praat, is het voor- uitzetten der klokken gedurende den zomer. Daartoe toch dwingt men de burgerij langer bij daglicht te leven en in vergelijking met tbans vroeger te gaan rusten. Dit brengt besparing van licht mee en dus ook van kolen. De Duitsche Bondsraad heeft reeds een wetsontwerp aangenomen om met 1 Mei tot 30 Sept. de klok een uur vooruit te zetten. Mitsdien zal de te Mei reeds op 30 April 's avonds om elf uur beginnen en de 30 Sep tember daarentegen een uur later eindigen, zoodat op 1 Oct. de ge bruikelijke Middec-Eutopeescbe tijd weer kan intreden. De afgevaardigde Hoonorat heeft een vooistel van gelijke strekking bij de Fransche Kamer ingediend. De Kamercommissie tot weiker compe tentie bet vraagstuk behoort, heeft zicb voor het voorstel verklaard, zoo dat dus binnenkort te verwachten is, dat Frankrijk zijn burgers een uur vroeger naar bed stuurt. Het Nationaal comité voor den bloemendag ten bate van het dr. Ariëns-fonds heeft besloten, den bloe mendag. die in 1914 niet doorging en ook in 1915 niet kon worden ge houden, te bepalen op Zondag 24 September. De opbrengst zal strekken tot redding van drankzuchtigen, nl. tot oprichting van een sanatorium voor vrouwen en van een reclasseering- gesticht. Uit een Duitsche gevangenis ontvlucht. Nabij Oldenzaal is over de Duitsche grens gekomen de Nederlander De Jongh, van beroep electricien, 33 jaar oud, die indertijd in Duitschland onder verdenking van spionnage was gevan gen genomen. Hij had een jaar te Aken en de laatste 6 maanden te Holzminden gevangen gezeten. Van de laatste plaats was het hem gelukt met nog 50 anderen te ont vluchten, nadat door hem de electrische draden der versporring doorgesneden waren. Drie van deze vluchtelingen waren op hun vlucht te Holzminden doodgeschoten, terwij! de anderen zich onderweg verspreid hadden. De Jongh was geloopen tot Dort mund, vandaar tot Rheine en van Rheine tot Gildehaus en verder, na over den Dinkel te zijn getrokken, naar Losser. Hij deelde nog mede, dat de be handeling in Duitschland meer dan erg, terwijl het eten, hun verstrekt, zeer onvoldoende en slecht was. In de Doopsgezinde kerk boopt Zondagochtend voor te gaan ds. Ten Cate, ook om den doop te bedienen Na een bezoek te hebben ge bracht aan lagere scholen, aan athe neum en internaat, kon de Belgische minister Poulet nog tijd vinden voor het atelier van lijnwaad en kantwerk, dat gevestigd is in de bovenzaal van bet gebouw van den R. K. Volksbond in de Lievevrouwestraat. Het atelier staat onder leiding van mevr. Christijn gravin de Ribaucourt, ecbtgenoote van den kapitein-commandant. Een expositie van lijnwaad en kant werk toonde het kunnen in naaien, borduren en kantweven der dertig arbeidsters. Deze vrouwen verdienen f30 a f40 per maand, dank zij de bestellingen welke hoofdzakelijk uit's Gravenbage binnenkomen. Begin dezes jaars werd ook uit Engeland een groote bestelling priester gewaden ontvangen voor de Episcopale kerk. De tien kantwerksters verrichten haar arbeid in eigen woning. Zij maken Brusselsche en Mechelscbe kant, courte pointe a i'aiguille en ook Valenciennes. Binnen enkele weken zal minister Poulet weder naar bier komen om Elisabethdorp en Albertdorp een be zoek te brengen. Amersf. Dagbl. De beer R. van 't Wel hoopt op 9 Mei den dag le herdenken waarop hij voor 40 jaar alhier tot onderwijzer bij bet L. O. werd be noemd. Gedurende den geheeleri tijd is bij aan dezelfde school werkzaam geweest. Er beeft zich te dezer stede een geval van diphteritis voorgedaan. De luit.-koloïiel M. Grondhout van het le regiment huzaren is werk zaam gesteld aan bel departement van oorlog. Eindelijk zal de politie eens strenger op gaan treden tegen de wandelaars die bet fietspad langs de Barchman Wuijuerslaan voor wiel rijders voor wie het toch is aan gelegd onbegaanbaar maken. Moge de kantonrechter door flinke strallen aan deze onhebbelijkheid spoedig een einde maken. De Nederlandsche Voetbal-Bond beeft hedenmorgen in de ochtend edities de onverwachte mededeeling gedaan, dat de bekei-competitie door gang zal vinden en speelt Quick 1 morgen op Birkhoven dethalve in de eerste ronde tegen Kampong I uit Utrecht. UURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 31 Maart tot 7 April 1916. Geboren: Gerbaidus Johannes, z. van Willem Castrikum en Hendrika Maria ten Berge. Cecilia, d. van Thijs Vrind en Johanna Vei hoeft. Jantina Tjaakje Houwina, d. van Roelf Hendrik de Boer en Alida Meintje Brouwers. Maria Philippina, d. van Pbilippus VanderLinden en Baibara Demesmaeker. Wilhelmus Hendri- kus, z. van Hendiikus Gerardus Johan nes Driessen en Alberta Wakelkamp. Gerrit, z. van Willem van Gulik en Johanna Hofman. Karei Lodewijk, z. van Karei Lodewijk de Jager en Evertje van Dasselaar. Alida, d. van Johannes Petrus Borger en Aaltje Bouwman. Palmyre Marie, d. van Johannes Baptiste Rodange en Irma Celine JosephinaGeuens. Hendrikus, z. van Gerrit van de Kraats en Elisa beth van Beekhoven. Carolina, d. van Joseph Uding en Aalbertje van Beek. Theodora Frederika. d. van Frederik Lodewijk Segers en Theodora Sophia Wolf. Jannetje, d. van Lam- bertus Koops en Ida Jacoba Nieuwboer. Ondertrouwd: Willem Kraaikamp en Johanna Elisabeth Cornelia Bouw meester. Cbristianus Jacobus Arnoul enGeertruida van Dijkhuizen Mein- dert van der Werf en Alida Reeders. Gehuwd: Jan Lambrechts en Anna Geijteribeek. Overleden: Maria van der Heijden, 85 j wed. van Abraham Fortunatus Donath. Gerritdina Wilhelmina Brilsman, 29 j., ongeh. Albertha van de Pol, 56 j., echtg. van Albertns Vis. Jacoba van Schaaik, 64 j. echtg. van J. Jonker. Wilhelmina Catharina van Biljouw, 77 j., wed. van Willem van Pluuren. Andiies de Wit, 40 jechtg. van Aafje Groot. Adi lanus van Kuijk, 91 jechtg. van Antoinette Caroline Israël. Remmelt de Bos, 23 j., ongeh. Jacobus Pothoven, 10 j. Jacob Vos, 54 j„ ongeh. Dirk Hubers, /9 j., echtg. van Boukje Maiia Rijnders. Leusden. Van 31 Maart tot 7 April. Geboren: Petrus, z. van Teunis Hil- horst en Woutera van Esveld. Aldegonda Johanna, d. van Hermanus van den Berg en Johanna Tijmensen Stoutenburg. Van 31 Maait tot 7 April. GeboienJohannes, z. van Gerrit van de Berbt en Aartje Schotsman OverledenBessel Ham,91 j., weduw naar van Geurtje van Beek Lam- bertus van den Hengel, 78 j.. echt genoot van Wilhelmina Meuis. Gemeentelijke Arbeidsbeurs teren* Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidskof No 2. Telephoon Int. No. 374 Geopend: alle werkdagen van 81/»1 en van 6'/,7'/j uur; Zaterdags van 81/,I uur. Aanvragen van Werkgevers op 6 April, le. Volwassenen. 1 banketbakker. 10 boerenknecht. 2 broodbakker. 1 dienstbode. 1 haarwerker. 1 boefsmid. 1 kantoorbedienden (mann.) 1 keukenmeid. 1 kinderjuffrouw. 1 kleermaker. 1 loopknecht. 2e. Leerlingen 4 fabrieksjongens. I 4 machine-breister. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 6 ApriL le. Volwassenen. 1 kinderjuffrouw. 2 linnennaaister. 2 schoenmaker. 1 magazijnknecht. 2 meubelmaker. 1 monteur 3 rijwielmaker. 2 schilder (buis). 2 schoenmaker. 2 spekslager. 1 tuinlieden. 1 uurwerkmaker. 1 wagenmaker. 1 werkster. 1 rijwielmaker, en Jongens. 1 tuinlieden. 1 suikerwerker. 4 timmerlieden. 15 losse werklieden. 1 bankwerker. 1 beeldhouwer. 1 boekhouder. 1 broodbakker. 6 fabrieksarbeiders. 2 kantoorbedienden (vrouw). 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 1 los arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 April 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 10. appelen f0.5 f00.— Peren f 0.—a I 0.-Nieuwe Aardapp. 10.00 a f 0.zandaardapp. 13.00 a f3.30 Hoendereierpn 17 50 a 17.70 p. 100 at. Bruine eieren 17.70 a 17.80 per 100 st. Boter 1150 a 11.70 per kilo. Margarine f0.a 10. Zoetern. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo kippen 11.50 a f 2 50 Kuikens f0,a t 0.Piep- kuikens f 1.30 a 12.Ganzen 10. a 10.-Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen 1 0 00 a f 0.00 Tamme fl.00 a f2Duiven f0.70afl.paar Magere varkens f 30. - a f 40. - Varkens export 10.a I 0 Zeugen f70.a 1140.— Biggen f 15a 125.Schrammen f0.a 10Vetts koeien I 000.— a f 000.Guste koeien I 000 i 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf. "aarzen f 00.5 f00.Os f000.a f000 Pinkstieren fUa f 000. Kalveren f8.— Afl6.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zaudaardappelen, 25UOOO stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen, 10 zeugen, 8 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 119793 stuks. Prijzen f660—f7 80. Eend-eieren f 7.10 f 7 30. Dingdag 4 April, Regeeringseieren, 178686stuks,prijzen van 15.80f 6 85. Viijdag 7 April, RegeeringS' eieren 117J80stuks,prijzenvan f6 05— f6 60. RECLAME. Dank uw nieren. Dank. uw nieren voor uw goede gezondheid. Zij zijn de veiligheidskleppen, die het bloed filtreeren en de vergiften eruit verwijderen. Opwekkende dranken als bier, alcohol, thee en kofffe verzwaren het regelmatig filtreerende werk der nieren Even zoo te veel eten, voornamelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, kom haar den onmiddelijk te hulp Rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, zenuw achtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat uri- naire vergifien zich ophoopen en dat gij rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, niersteen, waterzucht of mis schien chronische nierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk Neem dage lijks eenv 'udige lichaamsoefening (wandeling!, ge bruik minder zwaar voedsel of geestrijk# dranken, rust en slaap meer. en versterk de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoorniss^n zijn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urinewegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmid del wordt begonnen voor de nieren ernstig aange tast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te vei waar- loozen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco nu ontv v. postwissel a i f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, k weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 34 TR K Namens den Heer W. de Voogd, Varkens- markt No. 5 zal door den Bouwkundige J. H Verheij worden aanbesteed het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning a/d. Varkensmarkt hoek Kocstr. te Amersfoort. Aanwijzing 2 Mei a.s. voorm. 11 uur op voornoemd terrein, aanbesteding 4 Mei a.s. ten huize v. d. Heer W. de Voogd nam. 8 uur. Bestek en teekening a f 2.te ver krijgen ten kantore Kon. Wilhelminastraat No. 46 van af 13 April a.s. FIRMA GEBR. VANEEDEN Magazijn van Reisartikelen Zadelmakerij - Touwhandel Reparatie-Inrichting Arnhemschestraat 6 AMERSFOORT. „Neen, Herman." lachtte zij geruststellend, „mijn woorden waren slechts in 't algemeen gesproken zij doelden alleen op het gevoel, dat ik steeds heb, als ik jou mijn zoon noem. Nietwaar, je ziet in mij je moeder en in Oscar je broer?" „Zeker, moeder, „zei hij op hartelijken toon, „hoe zou dat ooit anders kunnen zijn?" „Zie," zei zij, „deze overtuiging maakt mij ge lukkig, ook om Oscars wille, want de liefde en trouw tusschen broeders en zusters beslist somtijds over het leven. Ik zelve had een zuster, je moeder Herman, zij was twee jaar jonger dan ik, en dat gaf mij bij het overlijden onzer moeder het recht, eenigszins in haar plaats te treden en als een moeder voor mijn zuster te zorgen." „O, dat weet ik," riep Herman uit, „dikwijls heb ik als kind mijn moeder hooren zeggen, dat zij nooit van haar leven u dankbaar genoeg kon wezen!" „Herman," sprak zijn moeder na een poosje op zachten toon, „wil je in dit uur iets naders hooren omtrent de liefde die ik voor mijn zuster voelde, maar zóó, alsof je het van een vreemde hoorde?" „O, spreek, moeder, ik bid u," zei Herman in gespannen verwachting. Zij was bleek geworden en keek hem niet aan, haar woorden klonken echter duidelijk verstaanbaar. „Je moeder en ik waren nooit gescheiden geweest, hadden nooit een verdriet, een vreugde, anders dan gezamenlijk gedragen en genoten. Toen Louise zeven tien jaar was, moest zij door omstandigheden voor eenige maanden als hulp bij bloedverwanten de stad uit. In dien tijd Herman, werd je vader als jong officier in onze stad overgeplaatst en leerden wij elkaar kennen. Hij was jong, schoon en innemend en scheen ook in mij iets aantrekkelijks te vinden; om kort te gaan, er kwam een tijd, dat wij beiden ontroerden, als wij elkaar zagen. Nog nooit hadden wij het uitgesproken, hoezeer wij elkander bevielen. Daar kwam mijn zuster terug. Voor de eerste maal zeide ik haar niet rondweg, wat ik voelde, maar spoedig bemerkte ik, dat de man dien zij nu ook leerde kennen, in haar hart geen vluchtige neiging verwekt had, dat zij hem integendeel innig en oprecht liefhad. Of hij toen reeds meer van haar hield dan van mij, of dat hij met zijn hart in tweestrijd was, welke der twee zusters het eigenlijk toebehoorde, weet ik niet, genoeg, ik voelde de verplichting op mij rusten, een beslissing te bespoedigen. Ik had juist in dien tijd Schillers „Bruid van Messina" gelezen, waarin twee broeders het zelfde meisje liefhebben en ten slotte een van hen er toe besluit, zich te verwijderen, om den anderen de gelegenheid te geven, den weg tot zijn geluk te vinden. „Wat daar een broeder deed, kon dat niet ook een zuster doen? dacht ik en spoedig vond ik een voorwendsel, om mij voor eenigen tijd van huis te begeven. X Wordt rtrwolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2