BINNENLAND. KENNISGEVING. c. A. Stoové, Utrechtschestraat 24, van 1 Mei1 Juli Van randwijck. Plaatselijk Nieuws. bouw dezer woniDgen ter band te nemen. Indien deze bouw oordeelkundig wordt ter band genomen, ziet ons College hierin ook nog andere voor- deelen. Nu een zóo groot aantal klein- woningen moet worden gebouwd, zal het mogelijk zijn, een plan ie ont werpen met gemengde typen, kleiD- woningen met meer grootere, waar door het geheel aan schoonheid be langrijk kan winnen. Tevens zal de Gemeente dan, door het bezit van een aaotal grootere woningen, een heilzamen invloed kun nen uitoefenen op de huurprijzen, zonder dat daarvan het gevolg behoeft te zijn, dat particulieren den bouw van zoodanige woningen staken. Grondpolitiek. Nauw in verband met de vraag van eigendom staatdie van de grondpolitiek. Het zou denkbaar zijn, dat de Ge meente voor den bouw geschikte gron den opkocht, deze voor het doel ge reed maakte en legen kostprijs ging van de hand doen. Ook tegen bet inslaan van dezen weg meent ons College te moeten waarschuwen. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de Gemeente een vrij groot risico op zich nam, terwijl alle voordeelen, die door latere piijsstijging van den grond zouden kunnen ontstaan, door anderen zouden worden genoten. Maar boven dien en dit is van overwegend belang zou wederom niet vaststaan dat de huurprijs zal worden berekend mede in verhouding tol de grond prijzen. Wijze van uitvoering. Al is ons College dus op ditoogen- blik de meening toegedaan, dat zoowel de grond- als de woningkwestie dieni te worden opgelost door neigen beheer», zulks wil nog niet beteekenen, dat de particuliere nijverheid geheel plaats moet maken voor de uitvoeiing dooi ambtenaren. Integendeel is ons Col lege de stellige meening toegedaan, dat de particuliere nijverheid zooveel mogelijk dient te worden gesteund. Het is daarom de bedoeling, zoo onze denkbeelden instemming mochten vin den bij uwe vergadering, aan een bekwaam architect, die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend, opdracht te geven tot bet maken van een voor- loopig plan van het geheel. Het voordeel hiervan zal, naar wij meenen, dit zijn, dat een geheel wordt vtrkregen waarbij alle belangen tot hun recht kunnen komen en waai bij het mogelijk zal zijn, sommige onder- deelen een betere verzorging te geven dan zij op zichzelf toelaten, maar betgeen mogelijk wordt door de voor deelen met andere te behalen. Vooral bij een gemengden bouw kan hieiop worden gelet. Is zoodanig plan in ontwerp gereed, dan kan dit ter beoordeeling worden voorgelegd en, bij vaststelling, in dee- len worden uitgewerkt. De mogelijk heid kan dan worden overwogen, de deelen, onder oppertoezicht van den ontwerper van het gebeele plan, te doen uitwerken door velschillende architecten, onder wier onmiddellijk toezicht de bouw kan plaats vinden. De gewone wijze van aanbesteding kan hierbij worden gevolgd. Bij het volgen van deze wijze van werken, zal het tevens mogelijk wor den, tot uitvoering der deelen over te gaan naar behoefte en voorzoover de omstandigheden zulks zullen toe laten, terwijl toch verzekerd is, dat eeu goed geheel zal worden verkregen Exploitatie. Nu de Gemeente allengs in bet bezit komt van een vrij groot aantal wo ningen die zijn aangekocht in het belang der volkshuisvesting, werden plannen ontworpen voor afzondeilijk beheer. Zulks is noodig tot beboud van een goed financieel- en administra tief overzicht. Als vanzelf is de Cen trale boekhouding aangewezen voor het voeren van het financieel beheer, terwijl de verdere 'administratie een zelfstandig oodeideel 'dient uit te maken van het bureau voor Bouw en Woningtoezicht. Bij de uitvoering van de boven ontwikkelde plannen zal de exploitatie van de te bouwen woningen zich bij deze administratie dienen aan te sluiten Toch bedoe.leti wij hiermede niet een zuiver Gemeentelijk beheer. Voor het voeren der exploitatie zijn deze twee vormen de meest bekende: de zuiver Gemeentelijke, en die, welke geheel beiust bij vereenigingen uit sluitend op dit gebied werkzaam. Het wil ons vooi komen, dat aan beide vormen gebreken zijn verbonden. Bij een zuiver Gemeentelijke exploi tatie zal men de stroefheid in de behandeling der zaken, welke een noodzakelijk gevolg moet zijn van het in acht nemen der verschillende wet telijke bepalingen, niet kunnen ont gaan. Omtrent verhuur bijv. zal steeds een besluit noodig zijn van den Raad of van ons College. Bij het kiezen van den tweeden vorm zal de G< meente weinig of geen invloed hebben op de prijsregeling, het verhuren aan bepaalde categorieën van personen (armlastigen bijv.) ter wijl ook het financieel beheer vrijwel buiten de Gemeente omgaat. Wat dit laatste betreft, werd nu reeds een regeling getroflen voor het deponeeren der huurpenningen, tot zekerheid zoowel van de bouwvereni gingen als van de Gemeente. Wij wenschen daarom een tusschen- stelsel, waai bij de werkzaamheid van belangstellenden in het vraagstuk der volkshuisvesting eer. belangrijke plaats zal kunnen innemen, rnaar waai bij net financieel beheer rechtstreeks komi bij de Gemeente en waarbij tevens gelegenheid wordt gevonden, maat regelen te treffen, die verzekeren, dat de wijze van exploitatie zal geschieden overeenkomstig de denkbeelden van uwen Raad. Toepassing van deze gedachte zal, naar wij meenen, belangstellenden er ook gemakkelijker toe bewegen hun krachten te geven, omdat zij ontslagen zullen worden van de vele admini stratieve werkzaamheden. Het spreekt wel vanzelf, dat een en ander later in concrete voorstellen dient te worden uitgewerkt en be lichaamd wij geven hier dan ook enkel een schema van onze denkbeel den. Zoo wordt dan thans ook nog niet verder ingegaan op deri »Womng- diensi«, waarvan de Inspecteur spreekt in zijn rapport, en evenmin schijnt het ons nu reeds noodig te spreken over de vraag of in sommige gevallen huurtoeslag zal moeten worden ver leend. Deze en meer andere puntpn zullen nader in breederen vortri dienen te worden besproken. Wel zal het, zoo de straks te for muleeren conclusies worden aanvaard, voor een goede uitvoering noodig zijn. direct over te gaan tot het nemen van maatregelen, die een goede uitvoering van de plannen waarborgen on waarbij rekening dient te worden gehouden met de voorbereiding tot onbewoon baarverklaring van daarvoor vatbare perceelen. Resurneerende, hebben wij de eer U voor te stellen, op grond van het rapport van den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht en onze naar aanleiding daarvan gevoerde be schouwingen, te besluiten: a. ons College uit te noodigen, stappen te doen, ten einde te geraken tot uitvoering van de denkbeelden, ontwikkeld in meei genoemd rapport, door 1. plannen te doen ontwerpen voor den bouw van 400 woningen, van een huurwaarde gelegen tusscben f2 en f 3.50, met dien verstande, dat daarbij en met inachtneming van de behoefte van hel gebeele plan, tevens wordt voorzien in de huisvesting van alle mwonenden en ouden van dagen, alsmede van groote gezinnen; 2. die plannen te doen ontwerpen door particuliere architecten (éen of meer) waarvan éen de hoofdlijnen zal aangeven 3. voorstellen te doen tot aankoop van gronden, voor een bouw van wo ningen geschikt; b. in beginsel te besluiten, dat in de sub a genoemde plannen ook zal zijn begrepen de bouw van een vijftig tal woningen met een huurwaarde van f180 tot f300. c. in beginsel te besluiten, dat de uitvoering der sub a en b bedoelde plannen door de Gemeente zelf zal geschieden en de exploitatie der te bouwen woningen in eigen beheer zal worden genomen, maar waarvoor de medewerking zal worden gevraagd van een of meer vereenigingen, welke krachtens de woningwet uitsluitend werkzaam zijn op het gebied der volkshuisvesting, een en ander volgens nadër uit te werken plannen; d. ons College een crediet te ver- leenen van een duizend gulden, op rekening van den bouw der woningen, ten einde daaruit te bestrijden de uil de voorbereidende werkzaamheden noodzakelijk voortvloeiende kosten. Tweeden Paaschdag zal Z.K H. Prins Hendrik de door Hem ontworpen vlag der vereeuiging »De Nedprl. Pad vindersbond" aan de afdeelingen diei vereeniging overhandigen. De plechtig heid zal plaats vinden op de artillerie- heide te De Bildt, 's middags om 2 uur Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinlormatiebuieau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 April, in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 26 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- gerioemden datum 310 faillissemen ten tegenover 392 over hetzelfde tijd perk van het voriye jaar. Hegeeringsbrood. Schorsing bakkers. De Burgemeester van Amersfooit brengt ter openbare kennis, dat de navolgende bakkers, wegens misbruik maken van de verordening, regelend de verkijgbaarstelling van goedkoop ongebuild tarwebrood in de gemeente Amersfoort, geschrapt zijn van de lijst der bakkers, die bevoegd zijn goedkoop ongebuild taiwebrood op broodkaart te leveien. P. Prins Hof 26. van 1 Mei1 Juni. I. Gosscbalk, Utrechtschestraat 26, van 1 April1 Juni. J. c. Kamphorst, Kamp 34, van 1 Mei1 Juli. E. J. Elbertse, Kamp 9, van 1 Mei 1 Juni. A. Vonk, Havik2l, van 1 Mei1 Juli. J. van Doorn, Lavendelstraat 10, van 1 Mei —1 Juni. A. Knuiver, Kamp 9, van 1 Mei 1 Juni. De Burgemeester van Amersfooit, De maximum zomerprijs der melk van 1 April lol 1 October is vast gesteld op 11 cent per liter aan vei bruikers. Het paatselijk Steuncomité heeft besloten in het vervolg alleen die huisgezinnen te steunen, waarvan het hoofd of de kostwinner gemobiliseerd is en alleen die bedrijven, waarin de crisis vourtwoedt. Aangezien de daarvoor aanwezige middelen op du oogenblik toereikend kunnen woiden geacht, heeft het comité besloten de inzameling bij particulieren van 1 Mei af te staken. Decentrale R. K. Kiesvereeniging in het hoofddisirict Amersfoort stelde in de vacature H. C. A. de Jong voor de Provinciale Staten candidaat den heer Herm. Kroes. Verder werden de aftredende leden opnieuwgecandideerd. De lezing van Dr. de Hartog uit Haarlem over Nietsche, die 23 Febr. j.l. werd uitgesteld, zal nu Vrijdag a s. worden gehouden in het logege- bouw van de Theosof. Vereeniging aan de Wilhelminastraat. Bij Kon. besluit zijn de grijze sjako en de pet afgeschaft. Zij zullen vvoiden vervangen door de kepi, al naar gelang de kleur der wapeniok in grijs of zwart. Ook is ingevoerd een gewijzigde veldjas. De politie maakte proces-vei- baal op tegen verschillende personen, die, zonder de daartoe veieischle ver gunning te hebben, uithangborden aan bun gevels deden bevestigen Zij hield een gesignaleerde aan, die nog eenige dagen tegoed had. De gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst is Zaterdag uitgereikt aaii schoenmaker le klasse J. L. G. Welters, van hei 5e r igiment infanterie, en zal Donderdag worden uitgereikt aan adjudant A. J. Schollen, vaandeldrager van het 16e regiment. Op de Maandag j.l. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 10 wagens met 1950 K.G. kaas, welke 'rij zeer -luggen handel tegen f64 a I 68 pi-i 50 K.G. werden verkocht. Kamer van Koophandel. Onder voorzitterschap van den beer .1 Gei. Kleher hield de Kamer van Koophandel Zateidagavond 8 dezer een openbare vergadering ten Stadhuize. Afwezig met kennisgeving de heer Hamers. Na opening weiden de notulen van 22 Februari gelezen en goed- gekeuid Ingekomen waren, behalve de ge wone periodieken, verslagen van de Kamers te Dordrecht en te Leiden, een verslag van de Rijksverzekeringsbanic en een verslag van de N. V. Blauw- hoedenveem, een missive van hetbureau voor Handelsinhchtingen, afdeeling weikwijze. Besloten bij deleden rond te zenden. I. Nog is ingekomen 4 Maart een missive van het Hoofdbestuur der Post en Telegrafie, dienst Amersfoort, mel dende dat blijkens klachten in de Amersfoortsche Courant bet postkan toor betreffende de noodige maat regelen zullen worden getroffen om de verbeteringen tot stand te brengen. Voor kennisgeving aangenomen. II. Een schrijven d.d. 18 Maart van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij meldende dat de toestand aan de halte Kleine Koppol zal verbeterd worden. Aangeiiomt-n voor kennisgeving. Be sloten weid hiervan aan het Gemeente bestuur kennis te geven. III. Een missive van de Kamer te Nijmegen vragende om steun van het adres aari de Tweede Kamer betreffende wijziging van de wet tot heffing der kwitanties. Zal aan de leden worden rondgezonden. IV Een kennisgeving van het Bureau voor Handelsinhchtingen te Amster dam omtrent hel ingediend verzoek schrift van de Kamers te New York. Voor kennisgeving aangenomen. V. Een missive van de veieeniging »Hou en Troua, oud-leerlingen van de openbate Handelsschool te Amsterdam, waarin auhesie gevraagd wordt voor een adres aan He Tweede Kamer. Dit adres werd dadelijk behandeld en op verzoek van den beer Eysink voor gelezen. In dit adres wordt gevraagd een onderzoek te willen instellen naar de ourlogswinstbelasting en naar den invloed van dit wetsontwerp op den bandel. De beer Van Haselen is »Hou en Trou» dankbaar voor dit schrijven, hoewel hij niet in alle opzichten het met 't adres eens is. De heer Meursing en de voorzitter deelen een zelfde ge voelen. Aangenomen werd dit adres te steunen. De heer Van Haselen als lid van de maiktcommissie deelt mede, dat de toeloop kaasmarkt groot zal worden. Eén stel schalen is te weinig en het terrein te klein. De commissie zal het plan van uitbreiding en verbouwing met Burgemeester en Wethouders bespreken. De vooizitter: De Kamer kan hieiaan haar adhesie betuigen en geeft de marktcommissie volkomen machtiging De voorzitter zegt met genoegen te hebben gezien, dal de toestand van de Eem in den Raad is ter sprake gebracht. Hij merkte evenwel op, dat niet de giootte van do tonnemaat, doch de eigenlijke diepgang de kwestie is. De heer Eysink verklaarde nog, dat gebleken is, dat de ondiepten in de Eem minder worden. Nadat de leden hierover hun meeningen hadden ge zegd, sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst. KECLAiHE. teeken van vertrek geweest. Geheel onverwacht was het begonnen te dooien, zoodat de terugtocht niet per slede kon gemaakt worden en er rijtuigen uit de stad moesten worden ontboden. Hij zou dus niet weer met Virginie alleen naar huis rijden. Het werd hem thans duidelijk, dat hij eigenlijk de uren geteld had, tot hij haar weer aan zijn zijde zou hebben, haar vroolijk-ernstig gebabbel en haar zilveren lach hem alleen zouden behooren Een toon slechts van dien lach, van haar heldere stem zou zijn stemming van den druk bevrijden, dacht hij, en in de hoop, tenminste een woord van haar op te vangen, liet hij zijn oogen zoekend door de zaal gaan. Daar was zij, juist verliet zij Oscar, met wien zij den laatsten dans had gedaan en die oogenschijnlijk nog tot haar wilde spreken terwijl haar gezicht en bewegingen een zeldzame haast verrieden, om hem te verlaten. Verschrikt door haar voorkomen, ging hij haar tegemoet. „Virginie, wat is er gebeurd?" wilde hij vragen, toen haar oog hem bemerkte. De kleur wisselde op haar wangen en een schok voer haar door de leden. Eerst scheen zij hem te willen ontwijken, maar ploseling een besluit nemend, zeide zij haastig: „Herman, de groote Javaansche lelie in onze serre staat in bloei, wilt ge ze morgen niet eens komen zien?" Zonder antwoord af te wachten, ging zij verder. Wat beteekende dat? Virginie wilde hem spreken waarom vroeg zij hem zulks niet op gewone wijze? Hij besloot, den volgenden dag naar haar toe te gaan. Nauwelijks was Virginie uit de zaal verdwenen, of Oscar trad op zijn pleegbroer toe. „Ik zag je .met Virginie spreken," zei hij op on- rustigen toon, „had zij je iets bizonders mee te j deelen?" Herman keek den jongen man onderzoekend aan. „O neen, een kleinigheid; over een bloem sprak zij," antwoordde hij langzaam. Zijn gezicht bleef kalm, toen hij die woorden sprak en Oscars opwinding scheen te bedaren, toen hij in die rustige trekken keek. „Dank jezei hij onwillekeurigen zonder verdere uitlegging wendde hij zich af en beiden traden met het overige gezelschap naar buiten. Den volgenden morgen zag Herman een weinig bleeker dan gewoonlijkoverigens echter verried niets in zijn uiterlijk, wat er gedurende den nacht in zijn hoofd en hart had gewoeld en welke be kentenis hij zich had afgedwongen. Dubbele zekerheid had hij gekregen. Hij wist thans, dat het zoetste gevoel, dat de menschen kennen, in zijn hart gedrongen was, dat het geen welgevallen, maar echte, innige liefde was, wat hij voor Virginie gevoelde, maar tegelijker tijd, dat hij met geweld tegen die liefde moest kampen nooit zou hij aanzoek om haar mogen doenWordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2