Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KECLAME. Dinsdagavond 8 uur hield de Raad der Gemeente Amersfoort een open bare vergadering ten Stadhuize. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Van Duinen, Rant, Eysink, Jorissen en Van Achterbergh. Ingekomen zijn de volgende stukken en mededeelingen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 15 Maart 1916 3e Afd. No. 467/486, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raadsbes'uit van 29 Februari 1916 tot onderhandscbe verhuring van gemeenteeigendommen. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 20 Maart 1916 3e Afd. No. 480/554, houdende mededeelirig dat bet raadsbesluit d.d. 29 Februari 1916 tot vaststelling van een verorde ning op de Commissie van Bijstand voor Maatschappelijk Werk voor ken nisgeving is aangenomen. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d, 20 Maart 1916 3a Afd. No. 508/543, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 29 Februari 1916 No. 100 tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1916. (Voor kennis geving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 20 Maart 1916 3e Afd. No. 599/513, waarbij wordttoegezonden een afschrift van het K. B. van 23 Februari 1916 No. 83, houdende vrij stelling aan de Gemeente Amersfoort van de verplichting tot het oprichten van een burgeravondschool. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 28 Maart 1916 le Afd. No. 106/160, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raadsbesluit van 29 Februari 1916 tot aankoop van eenige perceelen van G. van Kalleveen en mejuffrouw C. A. Hamersveld. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 28 Maart 1916 3e Afd. No. 478/581, waarbij wordt goed gekeurd het raadsbesluit d.d. 25 Januari 1916 tot onderbandsche ver huring van een teirr in aan den Doode- weg aan het voorloopig Comité voor de Internationale School voor Wijs begeerte. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 28 Maart 1916 3e Afd. No. 509/587, waarbij worden goed gekeurd de raadsbesluiten d.d. 29 Februari 1916 lot wijziging van de begrootingen voor de dienstjaren 1915 en 1916. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 April 1916, 3e Afd. No. 505/636, waarbij wordt ver daagd de beslissing op het raadsbe sluit van 29 Februari 1916 No. 96 lot invoering van Centrale Boekhou ding. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 April 1916 3e Afd. No. 662/641, waarbjj wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 21 Maart 1916 tot overneming van een strook grond van J. C. L. Huiskamp en L. C. Huls. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 April 1916 3e Afd. 735/614, waarbij wordt goed gekeurd bet raadsbesluit van 21 Maart 1916 tot verkoop van een stukgrond aan W. van Genderen. (Voor kennis geving aangenomen.) Rapport dd. 9 Maart '1916 van de Raadscommissie ingesteld tot voor lichting over het opleggen van taken aan een leerling der H.B. S. alsmede over de kwestie van de herexamens aan die school. (Behandelen in de volgende vergadering.) Voorstel van Burgemeester en Wet houders dd. 30 Maart 1916 Afd. 1 No. 786 betreffende «Volkshuisves ting". (Behandelen in de afdeelingen.) Voorstel van Burgemeester en Wet houders dd. 4 April 1916 Afd. I No. 842, betreffende «Financiën». (Behandelen in de afdeelingen.) Brief van Burgemeester en Wet houders van Nieuwleusen dd. 21 Maart 1916 No. 392, houdende verzoek adhae- sie te betuigen aan een adres aan de Koningin betreffende voorkoming van de vele mutaties in het onderwijzend personeel der O. L. scholen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van de Vereeniging van Rijn- steenfabrikanten dd. 22 Maait 1916 houdende verzoek tot wijziging der Bouwverordening. (Naar B. en W. om advies.) Adres van H. Los dd. 24 Maart 1916, houdende verzoek om schade vergoeding wegens averij aan zijn motorboot bekomen bij hel binnen varen van de Eem. (Ongezegeld Brief van F. C. Hoek dd. 27 Maart 1916, waarbij deze zijne benoeming tot onderwijzer aan school E aan neemt. (Voor kennisgeving aange nomen.) Adres van de Afd. Amersfoort van den Bond van Gemeentepolitie be ambten in Nederland d.d. 29 Maart 1916, houdende verzoek tot invoering van een gewijzigde dienstregeling. Adres van de Afd. Amersfoort van den Bond van Gemeentepolitiebeamb ten in Nederland d.d. 29 Maart 1916 houdende verzoek tot uitbetaling der vacature gelden der agenten van politie Wobbe en Haalboom aan de agenten van politie le en 2e klasse, die als plaatsvervangers hebben dienst gedaan. (B. en W. stellen voor aan den Burge meester de bevoegdheid te geven, gelijk zulks geschiedde bij r.b. van 27 Juli 1915, om vrijkomende be dragen op die wijze te verdeelen, welke bern wenschelijk zal voorkomen, gelet op de meerdere of beter gepres teerde diensten). Adres van stichting Volkshuisves ting II dd. 30 Maart 1916, houdende verzoek tot toekenning van een sup pletoir voorschot van f 22 000 voor den bouw van 42 woningen. (Naar B. en W. om advies). Adres van de Vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstreken d.d. 21 Maart '1916, houdende ver zoek om een subsidie van f375 voor het jaar 1917 ten behoeve van de oprichting van oen 3 jarigen handels avondcursus. (Naar B. en W. om advies). Adres van de Vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstreken d.d. 31 Maart 1916, houdende ver zoek tot verhooging der subsidie voor het jaar 1917 tot f 7500. Naar B. en W. om advies Adres van K. Baving ingekomen 8 April 1916 houdende verzoek om ver gunning tot het doen stationeeren van een of meer huur-automobielen aan het station. (Naar B. en W. orn advies). Adres van (le Amersfoortsche Bak- kerspatroonsvereehiging dd. 10 April 1916, houdende verzoek geen bepaald sluitingsuur voor de neringdoenden vast te stellen dan met uitsluiting van bakkerswinkels. (Behandelen bij ver- ord. op de winkelsluiting.) Adres van de Beurtschippers d.d. 10 April 1916 houdende verzoek eenige verbeteringen aan te brengen aan de Eem. (Naar B. en W. om advies). Adres van den Heer H. van Esveld d.d. 13 April 1916, waarbij wordt medegedeeld dat hij ontslag neemt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Naar B. en W. om Advies.) Adres van M. de Kruijlf, wed Joh. van Veen, dd. 14 April 1916, hou dende verzoek of de gemeente wil overnemen het onderhoud van een gemetseld graf op de algemeene be graafplaats tegen betaling in eens van f250.(Naar B. en W. om advies.) Adres van E. H. Buijtenhuis dd. 15 April 1916, houdende verzoek om eervol ontslag als leeraar in de Neder- landsche Taal aan de Burgeravond school en onderwijzer in datzelfde vak aan de avondschool voor jongens. (Naar B. en VV. om advies.) Adres van de Ned. Vereeniging van Kermisvakgenooten «Ons Belang* dd. 15 April 1916, houdende verzoek niet tot de afschaffing van de Kermis te willen overgaan. (Behandelen tegelijk met desbetreffend voorstel van B.en W.) Adres van den Nederlandschen R. K. Bond van Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven dd. April 1916 houdende verzoek een duurtetoeslag te willen verleenen. (Naar B. en W. om advies.) Adres van W. van Schaik dd. 17 April 1916, houdende verzoek het raadsbesluit om eene prijsvraag uit te schrijven niet in te trekken. (Behan delen bij desbetreffend punlderagenda.) Adres van de Vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en Omstreken dd. 17 April 1916, houdende verzoek om eene bijdrage en verhooging van het jaarlijksch subsidie. (Naar B. en W. om advies.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 7 April 1916, waarbij inlichtingen worden verstrekt betrek king hebbende op de tijdelijke hulp krachten die dienst hebben gedaan ter vervanging van gemobiliseerde onderwijzers. (Voor kennisgeving aan genomen.) Punt 2. Benoemd werden tot leden van de stembureaux voor de verkie zing van leden der Provinciale Staten le stemdistrict. Voorzitter: R. G. Rijkens. Plaatsv. voorzitter: A. M. Tromp van Holst. Leden: A. H. van Kalken, H. J. de Kempenaer, J. A. Rant. Plaatsv. leden: D. J. M. van Kesteren, E. van Vollenhoven, A. F. Sutherland, C. V. Gerritsen, Mr. A. van Traa, J. Bolk, A. P. Schroder. 2e stemdistrict, tevens Hoofdstem district. Plaatsv. voorzitter: H. W. van Esveld. Leden: Tb. J. H. Bianchi, S. van Vollenboven, T. van Daa! Plaatsv. leden: J. van Wessum, H. Noorman, W. A. van den Bovenkamp, J. E. van Nie, Johs. Knoppers, D. de Groot, J. J. Berends, C. Ruitenberg, H. H. de Reuver. 3e stemdistrict. Voorzitter: N.Vels Hein. Plaatsv. voorzitter: D. Gerrit sen. Leden: J. van der Wal Kzn., H. Koning, A. Eysink. Plaatsv. leden W. Kleber, L. J. L. de Rocbemont, G. van Wijland, J. Valkboff, H. J. Wolter, A. T. R. Vermolen. Tot Directeur der Burgeravondschool werd benoemd de heer A. Baart Punt 4 tot en met punt 11 der agenda betreffende het verleenen van credieten enz. werden zonder discus sie aangenomen. Bij punt 12 betreffende de ver breeding van de Langestraat gaf de heer Kroes uitvoerig en zakelijk weer, boe de Gemeente zich f4000.— kan bevoordeelen. Hij stelde voor niet lot bebouwing van het perceel Riesebos over te gaan, terwijl B. en W. wel bebouwing wenschen. Het gewijzigde voorstel werd aangenomen. Punt 16, invoering van den vrijen Zaterdagmiddag na 4 uur, wat aan de Gemeente f2500.zou kosien, gaf weer tot eenige discussie aanleiding. Aangenomen met 104. Zoo ook punt 20, waarin het ging over het uitschi ij ven van een prijsvraag voor bet bouwen van woningen aan de Kruiskamp. Een adres van den heer Van Schaik werd voorgelezen, doch had geen succes. De heer Kroes ging met B. en W. mee, en gaf tevens in overweging ei n nationale prijsvraag uit te schrijven. Zonder discussies werden ook de overige voorstellen aangenomen, be halve punt 27hierin hadden de heeren De Kempenaer en 4 andere raadsleden voorgesteld de vergaderin gen des middags om 2 uur te houden en wel den laatsten Dinsdag van elke maand. De tongen kwamen los. De heer Hofland meende, dat men hern wilde muilbanden, doch gaf de ver zekering, dat dit niet zou gelukken De voorzitter achtte de avondvergade ringen beter om de publieke belang stelling, die in Amersfoort niet grooi is, booger op te voeren. Wethouder Rijkens achtte uit gezondheidsoogpunt de zaal te klein voor avondvergade ringen. De heer Hofland stelde voor om 7 uur te beginnen. Het voorstel De Kempenaer werd verworpen: 6 vóór. 8 tegen. Dat van Hofland aan genomen: 9 vóór, 5 tegen. Het voorstel van Wethouder Van Esveld om een crediet te veileenen van f2600.waarvan de helft de Gemeente Leusden zal dragen, werd aangenomen. Dit geld is noodig voor het in orde bterigen van de Koper- molenbrug. De voorzitter stelde nu voor in ge heime zitting over te gaan. Na opening trad de heer Leinweber in hol krijt voor de bakkers, die geen regeerings- brood mochten leveren. De burge meester kon er niet op ingaan. De heer Gerritsen klaagde over den onboudbaren toestand van het urinoir aan hot Politiebureau. Een crediet van f600.werd toegestaan om te ver beteren. Hierna werd de vergadering te kwart over 10 gesloten. Aan de Industrie- en Huishoud school alhier werden bevorderd van de 1ste naar de 2de Industrieklasse: J. Bennink.M. Boon, M M. Bottelier, G. T. Colenbrander, J. Cornelissen, C. H. Huisinga, W. van Nieuwenhuizen, C. W. Schaap, C. Schimmel, E. Schim mel, M. J. Arnolders, G. J. H. Vink, M. M H. Vink, J E. Wiegman, A. Wisse, J Zaayer, D. J. vau Zonneveld. Het getuigschrift voor het door- loopen van den 2-jarigen cursus werd uitgereikt aan: C. J H. L Frese, G. Floor, G. W. Buijs, G. Smeitink, J. H. N. Verhoef. Het bewijs voor het volgen van uitsluitend liandwerkonderwtjs van dezen cursus werd uitgereikt aan N. van Eeden, A. M. C. Janssen, D. J. van Kolfschoten, G. M. Koning, G. L. Maas, C J. Smolders, P. Stek, L. Teerink. Van de 1ste naar de 2de costuum- klasse werden bevorderd: A. C. M. Dekker, A. van Kolf schoten, M. A. Koning, A. C. Maas, E. C. Prins, C. M. van Veen. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2de naar de 3de costuum- klasse werden bevorderd: P. Donner, A. v. Dijk, H. J. Floor, C. H. Houtzager, P. C. Kole, H. Kraan, J. van Schooneveld, S. J. van Steen wijk. Het diploma costuumnaaien werd uitgereikt aan: R. Beem, J. M. Bongers, M. van Hengeveld, A. van Moorselaar. Van de 1ste naar de 2de dienst bodenklasse werden bevorderd: T. Adam, M. v. d. Beukei, A. Bouw meester, L G. Bijboldt, A. van Ee, A. de Goyer. J. Jeths, N. Klein. J. E. v. d. Kooy, A. van der Lee, D. de Vos. 3 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2de naar de 3de klasse werden bevorderd M. J. Broekhuyzen, W. van Doorn, C. Dijkhuis, G. Lans, R. Polleman, D. v. d. Vlasakker. 2 leerlingen werden niet bevordeid. De competitie-wedstrijd H. V. C. '1 Quick (Kampen) had, Zondag niet plaats omdat de Hoofdcursianen niet herwaarts konden komen- Aan de Centrale V. P. N.eier- veiling werden gisteren verkocht 297 263 Regeeringseieren voor 6.05 tot 6 95 per honderd. Door Burgemeester en Wet houders is met de firma van der Zoo de Jong van Ophoven eene tijdelijke geldleening gesloten van f 500 000 De akte voor Lager Onderwijs werd behaald door de jongedames J. H. Kuyper, W. M van Lent, W. A Mostertman en C. J. van Woudenberg en door den heer H. Grolle. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het 'theoretisch arts examen onze stadgenoote, mej. Lucy de Jong. De kiesvereeniging «Geloof en Liefde» vergadert Donderdag a.s. tot het stellen van candidaten voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Op de kaasmarkt van j.l. Maan dag 17 April werden aangevoerd 52 wagens met 13000 K.G. Veel handel was er niet vandaar dat de prijs liep van f65.tot f 70.— per 50 K.G. Vrouwen van Belgische geïnterneerden. Door de Duitsche autoriteiten wordt geen vergunning meer verleend voor het tijdelijk overkomen van vrouwen van geïnterneerden naar Nederland. Aanslag op Liebknecht? Een Engelsch blad heeft vernomen dat reizigers, uit Berlijn in Holland teruggekeerd, meegedeeld hebben, dat Vtijdag twee revolverschoten zijn ge lost op den soeialistischeu Rijksdag afgevaardigde Liebknecht, terwijl hij Een oogenblik viel het dezen moeielijk, zijn kalmte te bewaren, daarna zei hij rustig „Ik geloof nauwelijks, dat Virginie mijn woord noodig heeft voor haar beslissing, mocht zij echter mijn raad vragen, dan kunt ge er op vertrouwen, dat die je niet benadeelen zal." „Hartelijk dank voor je broederliefdesprak Oscar teeder, „en ik begrijp mezelven niet, dat ik niet al veel eerder de neiging van mijn hart met je besproken heb. Maar nu zal ik je niet langer ophouden, daar het tijd is voor je patiënten." Daarmee namen zij afscheid van elkaar. Toen Herman alleen gebleven was, liet hij zich op een stoel neerzinken en steunde 't hoofd in beide handen. Een oogenblik vloog de gedachte hem dooi den geest, weg te gaan, alle aanraking met Virginie te vermijden, evenals Oscars moeder indertijd had gedaan; maar dat idee verwierp hij spoedig: zijn zieken konden niet buiten hem hij was gedwongen, hier te blijven! Maar natuurlijk zou hij elke ont moeting trachten te voorkomen. Oscar zou zeer waarschijnlijk niet lang tevergeefs bij haar aanhouden Hoeveel sprak niet ten gunste van den rijkbegaafden, beminnelijken jongen man Duidelijk zag hij voor oogen, hoe alles worden zouOscar en Virginie werden gelukkig en hij nu ja, misschien zou hij ook eens zoo kalm worden, als hij thans voor eiken vreemde schijnen moest Oscar had de waarheid gesproken, toen hij vertelde dat zijn aanzoek Virginie had ontroerd, maar hij had geen voorstelling van den omvang en de be- teekenis van het gevoel, dat als een plotselinge schrik over haar was gekomen. Of zij zich ooit rekenschap had gegeven, hoever haar genegenheid voor Oscar ging, dat wist zij op 't oogenblik zelve nietwel wist zij, dat vóór korten tijd een andere vraag bij haar gerezen was, de vraag, of niets meer dan vriendschap in het donkere oog gelegen was, dat zoo ernstig op haar gerust had, of dat de toon van eenvoudige vriend schap was geweest, die zoo diep en week tot haar oor was doorgedrongen? En ook was zij zich bewust, dat zij zich niet had af te vragen, wat zij bij dien blik, bij dien toon gevoeld had, want dat voelde zij nog in haar hart, dat heden zoo' wonderbaar licht en vroolijk was. Ja, zij was gelukkig geweest, tot op het oogenblik waarop Oscars mond die noodlottige woorden had gesproken, die haar plotseling het bloed naar hoofd en hart joegen! Het was haar, als voer plotseling een bliksemstraal door haar hersens; maar die bliksemstraal was niet anders dan de gedachte Herman noemt Oscar zijn broeder hij heeft in mij het meisje gezien, dat deze bemint, dat was alles Dat en niet meer beteekende die blik, ieder woord, dat hij had gesproken Wordt vtrwohjd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2