NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Nu. 34. Woensdag 26 April 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEW EN S TEIN UTRECHT. JCUOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Lngezonden Btukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTlftN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. Lord Cromer over Duitschland's vredesvoorwaarden. De uTimesa bevat den volgenden brief van lord Cromer, naar aanlei ding van de woorden van den Duit- scben rijkskanselier over de vredes voorwaarden »Ue Uuitsche rijkskanselier heelt in zijne rede, die hij op 6 Maart in den Rijksdag heeft uilgesproken, de volgende opmerkingen omtrent de voorwaarden voor den vrede geuit: oLaat ons nu eens aannemen, dat de heer Asquilh zich bij mij aan tafel nederzette om over de mogelijk heid van den vrede te spreken en dat de heer Asquith zou beginnen met de definitieve en algeheele ver nietiging van de militaire macht van Pruisen te eischen. Ons gesprek zou dan reeds bijna voor het begonnen was, geëindigd zijn. Op deze vredes voorwaarden valt slechts één antwoord te geven en dat antwoord moet ons eigen zwaard geven »De vijand wil bet vereenigde, vrije Duitschland vernietigen. Hij wil Duitschland weder maken tot wat het in vroegere eeuwen geweest is: een prooi van de zucht tot overheersching van zijne naburen en de zondebok van Europa, voor altijd buiten het domein der economische evolutie ge plaatst, zelfs als de oorlog voorbij zal zijn. Dat is het, wat onze vijanden bedoelen als zij van de algeheele ver nietiging van de militaire macht van Pruisen spreken. Deze merkwaardige uiting verdient om drie redenen de aandacht. Ten eerste, omdat zij juist datgene weer geeft wat de Duitsche regeering de rest van de wereld wil doen gelooven. Ten tweede, omdat zij waarschijnlijk datgene belichaamt wat de Duitscbers zelf denken. Ten derde, omdat zoo lang de Duitschers dit blijven geloo ven, de moeilijkheden, die den vrede in den weg staan, bijna onoverkome lijk zijn. Ik ben mij ervan bewust, dat op dit oogenblik van een woordenwisse ling met onze tegenstanders slechts weinig resultaat te verwachten is. Ik ben mij er eveneens van bewust, dat thans de tijd nog niet aangebroken is om de mogelijke vredesvoorwaarden ook slechts eenigermate in bijzonder heden te bespreken. Maar desondanks komt het mij wenschelijk voor dat er officieel nota wordt genomen van de verklaring van den Duitschen rijks kanselier, al ware het slechts om de overige wereld en mogelijkerwijze ook dien Duitschers, die nog ooren hebben om te hooreo, duidelijk te maken, niet alleen waarvoor wij wél, maar ook waarvoor wij niet strijden. Het is mij niet bekend, dat hetzij de heer Asquith, hetzij eenige andere verantwoordelijke autoriteit hier te lande iets gezegd beeft, dat kan ver draaid worden tot een verlangen om naar »de algeheele vernietiging van de militaire macht van Pruisen« te streven. Ik weet zeer zeker, dat zij nooit gezegd hebben, dat zij een ivereenigd Duitscbland« wenschen te vernietigen. Zij kunnen echter niet gezegd hebben, dat zij een »vrij« Duitschland wenschen te verpletteren, want Duitschland is niet «vrij» en is evenmin ooit »vrij» geweest, in de beteekenis die wij gewoonlijk aan dat woord hechten. Zoo Duitschland vrij geweest ware, dan is het mogelijk, dat de verwoestende oorlog, dien de heer Von Betbmann Hollweg zoo zeer betreurt, nooit had plaats gegrepen. Voor zoover ik weet wenscht nie mand hier te lande de vmilitaire macht» van Pruisen te vernietigen. De militaire kracht van Pruisen is altijd zeer groot geweest, is het nog en zal het waarschijnlijk ook blijven. Niemand hier te lande zou tegen haar voortbestaan bezwaar hebben, mits men eenige vaste zekerheid hadde. dat die voor wettige doeleinden ge bruikt zou worden en dat zij niet langer eene voortdurende bedreiging voor de rest van de wereld zou zijn. Waar men wel bezwaar tegen heeft is, dat deze enorme militaire macht in handen van een absolutistischen souverein zou blijven die slechts aan zichzelf verantwoording schuldig is en wiens opvattingen omtrent de heilig heid van internationale verbintenissen en van de moraliteit van den Staat zoo lijnrecht tegenover die, welke alle andere beschaafde natijs huldigen, staan. De heer Von Bethmann Hollweg zou dichier bij de waarheid gebleven zijn, zoo bij gezegd had, dat wij niet de militaire macht van Pruisen, maar de militaristische partij, die daar te lande heerscht, willen vernietigen. Er is tusschen deze beide doeleinden een zeer groot verschil. Mijn eigen opvattingen omtrent het voornaamste doel waarvoor wij strijden kunnen in drie eenvoudige stellingen belichaamd worden. De eerste is, dat er van geen duur- zamen vrede sprake kan zijn, zoolang een aan geen gezag onderworpen Jon- kerdom in Duitschland oppermachtig heerscht. De tweede is, dat iedere stap om het Jonkerdom op afdoende wijze de macht te ontnemen, van de Duitschers zelf moet uitgaan. Zelfs als de Duit schers volkomen overwonnen waren, zou het een noodlottige dwaling zijn om van buiten af binnenlandsche her vormingen in Duitschland teweeg te brengen. De kapitale fout die ten tijde van de Verklaring van Phillnitz is begaan, moet thans niet herhaald worden. De derde is, dat wij niet behoeven en niet behooren den strijd voort te zetten om militairen roem alleen of om Duitschland te vernederen, of, om de woorden van den Kanselier te ge bruiken »de economische evolutie van Duitschland» te belemmeren, noch zelfs om de door het Duitsche leger met toestemming en onder goedkeuring van zijne aanvoerders begane misdaden te wreken. M tar wij zijn het aan ons zelf, aan het overige Europa en aan het na geslacht verplicht, het zwaard niet in de schede te steken voordal de Duitschers bekeerd zijn en zullen inzien dat hunne huidige politiek en hun regeeringsstelsel van thans een vloek zijn zoowel voor henzelf als voor de rest der beschaafde wereld. Zulk eene bekeering kan echter niet plaatsgrijpen, tenzij de absolute mislukking van dat stelsel duidelijk is geworden aan de gezonde elementen, die in Duitschland nog over zijn, en die uit dat feit de moed putten om het juk van het Jonkerdom af te werpen, om dan op nieuw hunne plaats in te nemen in de gemeenschap der beschaafde natiën waaruit zij thans gebannen zijn.» (w.g.) Cromer.» De toekomst der oorlogsaviatiek. Pemberton Billing, de vlieger die onlangs tot lid van het Engelsche Lagerhuis werd gekozen, zeide dezer dagen in eene vergadering, waar hij over de toekomst der aviatiek sprak, dat binnen een paar jaren de vlieg machine zoodanig zou ontwikkeld zijn dat zij 400 kilometer per dag zou kunnen afiegen. De sDaily Chronicle» deelt omtrent Billing, zijn werk en zijne meening eenige bijzonderheden mede: In 1904 bouwde hij eene machine, waarmede hij glijvlucht kon uitvoeren en in 1908 een tweede,diedoor paarden getrokken, voldoende stijgkracht had om hem van den grond op te heffen. Dit was de eerste zwaarder-dan-de-lucht mach ine, die ooit in Engeland van den grond opsteeg. Omtrent den militairen luchtdienst in Engeland verklaarde hij in de be doelde vergadering, dat hij het een dwaasheid acht om nu metden bouw van Zeppelins te beginnen. De Duit schers hebben daar tien jaren voor noodig gehad en er 20 toi30 millioen aan besteed, terwijl zij bovendien over ongeveer98proceritder wereldproductie van aluminium beschikken. Het zou voor Engeland eenvoudig een domheid zijn, om nu, zonder ervaring en zonder aluminium te trachten hen na te volgen. Engeland bezit echter een wapen, dat veel beter is dan de Zeppelin, nl. de beste vliegmachine ter wereld. Met duizend vliegmachines van die soort, zal het Engeland mogelijk zijn den oorlog drie maanden vroeger te be ëindigen dan erzonder. Pemberton Billing is er zeker van, dat de aeroplane het middel is dat binnen twintig jaar den wereldvrede zal brengen. De volgende oorlog zal een bommenoorlog zijn, gevoerd door vliegmachines, die een 500 kilometer per uur zullen afleggen. Zoo een oorlog mocht uitbreken te middernacht, dan zouden Engeland's of Uuitschlaud's steden binnen 1 uur in puirihoopen veranderd kunnen zijn. Met dit voor uitzicht voor oogen, zouden de volke ren geen ooi log meer kunnen of durven voeren. Voor groote gezinnen. nln Frankrijk en in Duitschland», zegt de Daily News» bis men, met het oog op de vernietiging van een deel der mannelijke bevolking, zeer bezorgd om het geboortecijfer en is daarom te Parijs eene vereeniging opgericht die zich ten doel stelt, de openbare meening ten gunste der groote gezinnen te bewerken. Een der programpunten dit r ver eeniging is, eene organisatie van hoofden van gezinnen met meer dan vijf kinderen tot stand te brengen en die met alle middelen som hunne 21 Naar liet Duitsch van Estella Schönberg. „Oscar Walburg ge spraakt juist over hem," zeide zij „nietwaar, ge zijt uw neef zeer ge- c\}) negen i „Ja," antwoordde Herman, „ik dacht, dat ge dit wel wistHet zijn meer dan woorden, als wij zeggen, dat wij broeders voor elkaar zijn." Zij wierp een snellen blik op hem, zijn gelaat was ernstig, zijn oogen rustten op baar. „Dan schenkt gij elkaar zeker wederkeerig ver trouwen kent gij Oscars hart, zijn geheimen?" vroeg zij haastig, zonder hem hierbij aan te zien. „Ik geloof, ze te kennen, Virginie," antwoordde hij kalm, „zijn heiligste en zoetste weet ik en ja, ik kan het u wel zeggen, dat het mij geheel vervult. Oscars levensgeluk is het mijne." Het woord was gesprokenZij had al haar kracht noodig, om zich niet te verraden, om geen geluid te geven, toen de beslissing viel. Thans wist zij het, hij beminde haar niet! Door een stroom van gewaarwordingen voelde zij zich overstelpt. Een oogenblik voelde zij een onuit sprekelijke pijn, daarna streden trots, schaamte en toorn om de overhand. Zij verachtte zichzelve, om datgene, wat zij had geloofd, zij meende nooit weer de oogen te durven opslaan na zulk een vernedering. Zij wilde hem, die daar zoo rustig naast haar voortliep en haar met zijn zachte woorden zoo oneindig had gegriefd, haar gevoelens verbergenook de gedachte, dat niemand haar dwaasheid ooit zou gewaarworden, hield haar staande! Daarom werd het haar ook duidelijk, dat zij zich aan zijn oog onttrekken, ver uit zijn nabij heid moest! „Oscars levensgeluk riep zij uit, „laten wij daar over niet spreken! Dat komt wel in orde, zus of zooAlleen wilde ik u zeggen nu ja, dat ik mij er een verwijt van maak, zoo eigenmachtig over uw diensten onlangs en ook vandaag nog te hebben beschikt, het was dwaas van mij en het zal nooit meer voorkomen! Wij zijn bijna aan ons doel, dat kleine eindje kan ik wel alleen gaandus leef wel, Herman!" Haastig had zij die woorden geuit, even haastig keerde zij zich van hem af, nadat zij hem vluchtig de hand had gereikt, zonder hem te antwoorden op zijn „Ik bid u, lieve Virginie Zij liet hem niet uitspreken, maar spoedde zich naar haar huis, dat werkelijk niet ver meer was. „Wel, wel, nog in 't donkersprak Karei Muller, toen hij eenige uren later de kamer van zijn jonge vriendin intrad. „Ik ik had vergeten, de lamp aan te steken,"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1