één portier BUITENHUISJE BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. ROOMBOTER Prijs: f 1,70 per Kilo. gingen den vijand blijvend te bena- deelen dan aan bet bebalen van eigen voordeel. Waar de invoering van hoogere recbten, alleen geldend voor den vijand, gepaard aan een tolver bond met den bondgenoot, wordt be pleit, kan men zeker zeggen, dat de baat een slechte raadgever is, maar niet, dat het protectionisme als stelsel veld wint. Welke ontgoocheling ons ook ge durende den oorlog ten deel gevallen is, dit mogen wij ten slotte toch als vaststaande aannemen, dat het eind doel van ieder der strijdende machten in dezen oorlog de vrede moet zijn En kan men zich een vrede voor stellen, die onmiddellijk zou overgaan in een tarievenstrijd, bron van her nieuwden wapenstrijd? Is het niet veeleer te verwachten, dat evenals bij het eindigen van den Fransch-Duit- schen oorlog in 1871 de strijdende partijen de noodzakelijkheid zullen inzien, om de voorwaarden te regelen noodig voor herstel van het inter nationaal verkeer Maar al mocht het anders loopen, al zou Nederland in Europa en in de Koloniën geheel alleen blijven staan in het handhaven van den vrijen han del, noch beschermende, noch dille rentieele rechten heffen, dan nog zeg gen wij niet alleen »dan toch» maar voegen er aan toe »juistdan«. Waar elders de internationale verbindings draden verbroken worden, is het voor ons weggelegd die weder te verbinden en daarvan alle voordeelen te genie ten. Ons streven zij niet gericht op nationale onafhankelijkheid van bui tenlandsche invoeren, ten opzichte van hetgeen wij niet of minder goed kunnen voortbrengen, maar hierop, dat wij door goedkoope voortbrenging het buitenland van ons afhankelijk maken voor alles wat wij op betere voorwaarden kunnen leveren. Een verarmd Europa zal alleen door besparing, door aanwending van alle krachten na lange jaren de wonden kunnen herstellen door den oorlog geslagen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het voordeel tot dusver genoten in het beschikbaar zijn van kapitaal tot lage rente, zal blijken naar de over zijde van den Atlantischen Oceaan te zijn overgebracht. Nederland en de Scandinavische Staten zullen daarbij misschien in een betrekkelijk gunstige verhouding geraken op deze voor waarde nogtaos, dat aan de voort- <3 brenging en aan het verkeer zoo mio mogelijk belemmeringen in den weg gelegd worden. De geografische lig ging van Nederland zal daarbij een onschatbaar voordeel blijken. Voor blijvend voordeel is noodig, dat alles wat voor levensonderhoud moet dienen niet door hoogere rechten dan tot nu bezwaard worde, dat alles wat voor onze industrie benoodigd is men noeme het grondstoffen, half fabrikaat of afgewerkt fabrikaat, vrij worde van den cyus aan den fiscus. Een klein land als Nederland kan geen belang rijke nijverheid voeden uit eigen be hoefte. Niet alleen land-en tuinbouw zijn aangewezen op den uitvoer, maar ook onze nijverheid moet haar afzet vinden op de wereldmarkt. Alleen goedkoope voortbrenging en deugde lijk fabrikaat kunnen ons daar eene plaats verzekeren. De tijd is voorbij dat men onze kolo niën beschouwde als een wingewest ten bate van den Nederlandschen han del en van de Nederlandsche industrie met uitsluiting of bemoeilijking van het verkeer met het buitenland. Zoo wel ethische als politieke redenen hebben hieromtrent bij alle partijen eenstemmigheid gebracht. De deur is ontgrendeld en het moederland heeft er slechts voordeel door behaald. Men heeft ten opzichte van onze handelspolitiek wel eens smalend ge sproken van de politiek van de leege band. In den tarievenstrijd zouden wij niets in ruil kunnen aanbieden en daardoor bij voorbaat alle kansen op eene overwinning prijsgegeven hebben. Maar indien wij nu nagaan alle redenen die tot den bloedigsten aller oorlogen geleid hebben, worden wij dan niet gedwongen tot de erkenning, dat de onafhankelijkheid van een volk beter verzekerd is, naar mate bet welbe grepen eigenbelang vrij willig doetgeven wal door wapenen ontnomen kan worden? Peulvruchten. Het blijkt, dat in sommige streken des lands buitenlanders contracten trachten af te sluiten met land- en tuinbouwers voor de teelt van peul vruchten en andere gewassen. Id verband hiermede wordt ter algemeene kennis gebracht, dat het bezit van zoodanige contracten geener lei recht zal geven de betreflende producten uit te voeren, anders dan onder daarvoor vast te stellen voor waarden. Mochten de aldus geteelde producten door opslag aan het gebruik wordeD onttrokken, zoo zal, zoo dit noodig blijkt, tot inbeslagneming worden over gegaan. Graanaatyvoer voor ons land. Naar het Persbureau Vaz üias uit goede bron verneemt, zijn in deze dagen in Noord Amerikaansche havens voor onze Regeering een groot aantal schepen in graanlading. De Engelsche regeering beeft de verzekering gegeven, dat zeonzegraan- ladingen spoedig zal doorlaten, zoodat, wat de vermeerdering van onzen graan voorraad betreft, behoudens buiten gewone omstandigheden, geen vrees behoeft te bestaan. De Kamerverkiezing te Weert. Bij de Woensdag gehouden her stemming voor eeu lid voor de Tweede Kamer in de vacature-De Stuers werden uitgebracht 2969 stemmen op mr. dr. H. van Groenendael (R.-K.) en 2935 op mr. W. F. W. Kolkman, burgemeester van Weert (R.-K.), zoodat gekozen is mr. dr. H. van Groenendael. Bij de stemming voor elf leden van het Kiescollege der Ned. Her vormde Gemeente te Amersfoort, gehouden op 2 dezer, zijn herkozen de heeren Jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers, A. M. van Bemmel, E. Lindenhovius, W. van Surksum en P. van Veen Jr.; gekozen zijn de heeren J. van Ginkel Jzn., G. van Hoogeveen, E. R. van de Kamp, C. Renes Jzn., A Slagt en A. Smeitink. De nieuw gekozenen waren de kan didaten van de Kiesvereenigiug »Evan- gelie en Belijdenis»; die van »Voor Waarheid en Vrede» en van ïGeloof en Liefde» bleven met 14 tot 50 en meer stemmen in de minderheid. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 413, blanco 3 en 1 van on waarde. De minister van oorlog heeft benoemd in de commissie, door welke in de maanden Juli en Augustus e.k. het examen voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal worden afgenomen, tot lid en voorzitter: den gepension- neerden kolonel der infanterie H. J. Indewey, te Amersfoort. Het hoofdbestuur van de V. P. N. heeft besloten dit jaar te Amersfoort weer een cursus te doen houden en wel gedurende de eerste week van Augustus. De cursus wordt gegeven door den pluim vee-consulent aaD onder wijzers, die zich in de pluimveeteelt wenschen te bekwamen. Door de heeren Rijkens en Van Wijland is alsnog ontvangen voor het ongelukkig huisgezin: van Mej. M. f 1. H. 10.50 Uit Soest 1. M. K. i 5. N. N. 5.— Badhotel Baarn n 1. R. 2.50 R. 2.— BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 28 April tot 5 Mei 1916. Geboren: Willem Christoflel,z. van Jacob Johannes van Grootveld en Antonia Alijda Mertz. Adriana, d. van Willem van Es en Johanna Maria de Winter. Thomas, z. van Wil helmus Gouw en Petronella Peters. Joseph, z. van Salomon Hamburgeren Jessie Hamburger. Nicolaas, z. van Gerrit de Goede en WilbelminaScheer der. Gijsbertha Maria, d. van Hen- drikus Beijer en Catrina Johanna Wijntjes. Garmt Henderikus, z. van Henderikus Johannes Zijlstra en Maria Kaal. Cornelis, z. van Cornelis Mul der en Hendrika Vis. Nelly, d. v. Gerrit Bunte en Anna van Amstel. Cornelis, z. van Rijk Scboooderbeek en Antje de Groot. Jannetje, d. van Cornelis van Altena en Jannelje van de Kuinder. Willem, z. van Tjeerd Willem de Vries en Clasina van Eijs. Henderika Alberta, d. van Petrus Ven horst en Alberta Krabbe. Volkert Johann, z. van Jan Hoorns en Cornelia Maria Hopman. Frans Jan Willy, z. van Petrus Wilhelmus Aloysius Vercammen en Theresia Irma Kenis. Barend,z. van Aart van den Hazel en Johanna van Bogerijen. Jan, z. van Johannes Bouw en Evertje van Leuveren. Louise Marguerite, d. van Jules Paul Tbeijs en Jeanne Aline De Ridder. OndertrouwdRedmer Bouwman en Maria Ernestioa Frederica Kerkkamp. Joannes Josephus Maria van 't Walderveen en Elisabeth Marie An- tonie de Wilde. Arie van Leeuwen en Siepje Bonsel. Johannes Petrus Jacobus van Roon en Reijntje van Dijk. Gijsbertus van Plateringen en Geer- truida Muller. Hendrikus Jacobus Willemse en Gerarda Johanna Sophia de Waal. Johannes Voskuilen en Alijda van Pluuren. Bernardus Hen drikus Johannes Elverding en Alijda den Ouden. Wilhelmus Galjee eri Wilhelmina Lablans. GetrouwdTeunis BolkesPein en Elisabeth Vial. Juluis Boechmans en Maria Paulina Ludovica Karremans. Overleden: Willemiua Kaal, 75 j., wed. van Cornelis van Barreveld. Arend Setteur, 10 j. Ida Dirkse, 4 j Johanna Maria Dumolin, 77 j., wed. van Dirk Spliet. Carel Derk van Kuijk, 47 j., echtg. van Johanna Maria Scholten. Gijsberta Kamerbeek, 75 j., ongehuwd. Leuaden. Van 28 April tot 5 Mei 1916. GeborenAlexander, z. van Johannes van der Pol en Antonia Wilhelmina ten Hoven. Willem, z. van Steven Haverlach en Hendrijntje van de Loos- drecht. Jacobus Marinus, z. van Jacobus Marinus van Gent en Christina de Clercq. Hendrika, d. van Gerrit van de Pol en Heintje Beijer. Ondertrouwd: Franciscus de Bree en Marregje Hofland. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het manu. geslacht. Woudenberg. Geboren: Anna, d. van Hermanus Valkenburg eo Margaretha Jannetje Smith. Jacob, z. van Jacob de Haan en Hagata Schouten. Marinus Antonie, z. van Jan Vlastuin en Hen drika Koudijs. Ondertrouwd: Albertus Wolswinkel en Marretje Westeneng. Overleden: Cornelia Vizee, wed. van Cornelis Veenbof, 87 j. Elizabeth van Ginkel, wed. van Jan van Kolf schoten, 83 j. Levenloos aangegeven een kind van bet vrouwelijk geslacht van Jan Vlastuin en Hendrika Koudijs. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 37*. Geopend: alle werkdagen van 81/,1 en van 61/,7'/j unr; Zaterdags van 8'/i1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 4 Mei. Ie. Volwassenen. 1 behanger. 1 rijwielmonteur. 1 bierbottelaar. 2 schilder (huis). 1 boekdrukker. 1 schoenmater. 2 buffetknecht. 2 strijkster. 1 kantoorbedienden 6 timmerlieden. (mann.) 1 perronarbeider. 2 kappersbedienden 1 musici. (mann.) 4 veldarbeider. 2 kleermaker. 1 administrateur. 1 pakhuisknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. I 1 borstelmaker. 2 klerk (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 4 Mei. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker 2 schilder (huis) (leerling). 1 schoenmaker. 2 beeldhouwer. 1 smeden. 5 fabrieksarbeider. 1 steenhouwer. 2 grondwerker. 1 stoker. 1 kleermaker. 1 stucadoor. 2 linnennaaister. 2 timmerlieden. 1 hulp i. d. buisbou- 1 veldarbeider ding. 15 losse werklieden. 3 opperlieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 2 losse werklieden. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. marktbericht. AMERSFOORT, 5 Mei 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f0.a f00.— Peren f 0.a f0..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 3.00 a f3.20 Hoendereieren 16.40 a f6.80 p. 100 at. Bruine eieren f 6.80 a 7.00 per 100 st. Boter t 1 40 a f 1 65 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoeteiu. kaas f O.a I 0.per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 50 Kuikens f 0.a 10.Piep kuikens fl.a f 1.75 Ganzen I 0. a f0..Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.00. Bazen f 0.a f 0.Wilde konijnen I 0 00 a f 0.00 Tamme fl.00 k f2 50 Duncn f0.80afl.00 paar Magere varkens f 30. - a 00. -Varkens r. export f 0.a f 0 Zeugen f 100.a f 150.— Biggen f18.a 128.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— k f 000Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 7.A f 11.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 20 heet. Zandaardappelen, 300000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 50 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen, 30 zeugen, 13 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 114215 stuks. Prijzen f 6 80—f 7.15. Eend-eieren f 6.20 f6 35. Dinsdag 2 Mei, Regeeringseieren, 231114 stuks, prijzen van f5 00f 5 95. Vrijdag 5 Mei, Regeerings eieren 106000 stuks,prijzen van f5 25 f 5.50. Aan de veemarkt alhier werden den 2den Mei aangevoerd 7 stuks vee. Prijzen golden voor Guste koeien van f 170f 180, kalfkoeien f300-f340, pinken f 130f 170. RECLAME. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoe gen. Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen jong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rheu- matische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Iloudt uw nieren in rust door overwerking, zor gen en het gebruik van sterken drank te vermij den, door regelmatige gewoonten, dagelijksche wan deling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken ven rug pijn, rheumatische pijnen en waterstoornissen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een speciaal niergcneesrniddel. dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urnezuur te filtreeren, het welk rugpijnKspit, waterkwalen, waterzucht, rheu- matiek en niergruis of -steen veroorzaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt rnet menschen, die Foster's Pdlen gebruikt hebben. Te Amersfoort verkrijgbaar by A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster'i Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 31 te huur gevraagd voor de drie Zomermaanden, te Amersfoort of Omstreken; voor klein gezin. Br. fr. n8. 7428, met prijsop gaaf, alg. Boekh. van C. A. VAN SPRONSEN, Rotterdam. van de VOORUITGANG Woudenberg. Verkrijgbaar bij J. MEIJERS, Nachtegaalst!-. 16. Aan de Gasfabriek kan ge plaatst worden Loon f 15 per week. De dienst is uitsluitend dagdienst, later ook nachtdienst. Datum van indienst treding is nog niet bekend. Sollicitanten mogen den leeftijd van 33 jaar nog niet bereikt hebben, moeten eene goede band schrijven en in staat zijn licht administratief werk te verrichten. Gegadigden worden verzocht hun stukken in te dienen hij de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2 (waar zij zich tevens moeten laten inschrijven) vóór 15 Mei a.s. Bezoeken worden niet afge wacht dan op uitnoodiging. „Vier weken!" riep Oscar opgewonden uit. „Denkt ge dan, kan Virginie gelooven, dat ik visschen- bloed in de aderen heb? Ik zal haar zeggen, haar schrijven dat elke minuut wachten een eeuwigheid voor mij is." Inmiddels was Virginie op een gedachte gekomen. Hier in de stad, in 't huis haars vaders wilde zij niet blijven; om haar ontgoocheling te vergeten, moest zij weg van hier. Misschien kon zij zich dan ook beter de vraag voorleggen, of zij Oscar zoodanig was toegedaan, dat het liefde genoemd kon worden. De overste had niet veel tegen op het voorstel zijner dochter, want zag hij haar thans treurig heen gaan, ongetwijfeld zou zij bij haar thuiskomst weer de oude, vroolijke Virginie wezen, dacht hij. Oscar was juist niet zeer vroolijk gestemd, toen hij het bericht vernam, dat zij voor eenige weken was gaan logeeren bij een verre nicht, een predikants vrouw, maar hij had tenmiuste de troost, dat zij elke toenadering niet had verboden, zoodat hij haar mocht schrijven. Reeds veertien dagen was Viriginie nu in haar nieuwe omgeving en nog had zij geen besluit kunnen nemen. Haar bloedverwanten waren geen slechte menschen, maar zij leefden in een kring van be krompen, kleinzielige huisbakkenheid. En was het nu nog lente geweest! Maar het was nog midden in den winter en in plaats frissche wandelingen te kunnen maken en te genieten van de natuur, moest zij hier in de sombere kamer zitten en kon haar oogen slechts laten gaan over de troostelooze, eenzame vlakte, wanneer zij haar boek of handwerk in den schoot liet zinken. Vandaag was het al bizonder vervelend in haar omgeving geweest en onwillekeurig sprong zij van haar stoel op, toen zij plotseling den voetstap en de roode kraag van den brievenbesteller gewaar werd. Zij behoefde niet eerst naar het schrift te kijken, om te weten dat de brief, die zij ontving, van Oscar was. Dit was niet de eerste sedert dien tijd en zij was al een weinig gewoon aan het aangename gevoel, dat die brieven bij haar verwekten. Ja, Oscar verstond de kunst van schrijven. Op verlangen zijner moeder, die niet wilde, dat hij haar door zijn harts tochtelijkheid verontrustte, wist hij zijn woorden zeer juist te kiezen. Ze waren niet zoo onstuimig, als ze somtijds uit zijn mond kwamen en zoo kon het haar slechts weldoen, te lezen, dat zij over elke neiging van zijn hart heerschte, en dat hij alles aan haar voe ten legde, om haar het leven aangenaam te maken. Zij had den brief nog in de hand, toen de huis vrouw binnentrad. „Een brief?" vroeg zij half lachend het jonge meisje aanziend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2