BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. moeilijkheid voor den vrede op den Balkan ligt. V redesgeruchten. Volgens een bericht uit Nevv-York aan de Daily News bevat de aldaar verschijnende Tribune een telegram uit Washington, waarin, naar wordt beweerd uit zeer gezaghebbende bron, de voorwaarden worden genoemd, waarop Duitschland geneigd zou zijn, vrede te sluiten. Deze voorwaarden zouden zijnTeruggave van de bezette gedeelten van Frankrijk en België. De vorming van de bufferstaten Polen en den Balkan, wel vrij van Russiscben invloed, doch niet noodzakelijk onder oppergezag van Duitschland. Terug gave van alle Duitscbe koloniën. De Dardanellen zouden »in bevriende bandena moeten zijn. De schaarschte in Duitschland. In Bazel zij vluchtelingen aangeko men, die meedeelen, dat onlangs te Mannheim een groot oproer beeft plaats gehad. Slagers- en bakkers winkels werden geplunderd, evenals tal van particuliere huizen. Door middel van machinegeweren werden de straten schoongeveegd. Er waren meer dan 300 dooden en gekwetsten. Nog steeds komen uit verschillende Duitsche plaatsen berichten dat bij slagers groote hoeveelheden vleesch en worst gevonden zijn De veront waardiging tegen deze woekeraars is groot. In Bielerfeld beeft Vrijdag een ver gadering van 4000 vrouwen plaats gehad ter bespreking van de levens- raiddelenkwestie Een motie werd aangenomen, waarin er op gewezen wordt, het het voor het verkrijgen van een eervollen vrede van even groot belang is, dat de bevolking behoorlijk van levensmiddelen wordt voorzien als dat de legers succesvol strijden. Bij de ongeregelde verdeeling der noodzakelijkste levensmiddelen is de vervulling van eerstgenoemde voor waarde evenwel geenszins verzekerd De vergadering eischte dus, dat de Rijksoverheid de noodige maatregelen zou nemen teneinde te geraken tot een gelijkmatige verdeeiing der levens middelen, in het bijzonder van aard appelen vleesch en vetsoorten. Het aftreden van minister Delbrück, hoewel officieel met zijn ziekte gemoti veerd, wordt alom in verband gebracht met de gebrekkige regeling van de levensmiddelen voorziening. De oflici- euse correspondent van de Kölnische Zeitung te Berlijn Er worden maat regelen voorbereid om volkomen een heid te brengen in de kwestie der volksvoeding. Men kan zich deze regeling zoo voorstellen, dat de macht in handen van één persoon wordt gelegd. De beslissing in deze aange legenheid zal in de eerstvolgende dagen genomen worden. Bedrijvigheid op den Balkan. Zaterdagmiddag beeft een eskader Oostenrijksche vliegtuigen de militaire inrichtingen te Valona en het eilandje Saseno (Albanië) met bommen be stookt; bet is ondanks de hevige be schieting ongedeerd teruggekeerd. Intusscben meldt Havas, dat naar luchtverkenningen hebben uitgebracht een groot deel der Oostenrijksche troepen, bestemd om Valona te be legeren, naar andere fronten zijn overgebracht. Aan de Grieksch-Servische en de Grieksch-Bulgaarsche grens komt ook leven in de brouwerij. Duitscbe en Bulgaarsche artillerie heeft bet plaatsje Mayes beschoten, waardoor 14 Griek- sche burgers zouden zijn gedood en 3 gewond. De »Secolo<r bericht uit Saloniki: Nu de werkzaamheden om Saloniki te versterken zijn afgeloopen, heeft bet grootste deel van het Ententeleger zich naar de grens begeven van Fiorina tot Serras, waar het met den vijand in contact is gekomen. Op vele plaatsen zijn de beide legers niet meer dan 4 K.M. van elxaar verwijderd Terwijl het legercommando aanvalsplannen maakt houden de troepen zich bezig met artillerie en materiaal te doen aan rukken. Dagelijks hebben gevechten plaats tusschen artillerie en cavalerie; de infanterie heeft nog slechts scher mutselingen geleverd. Voortdurend worden nog Servische troepen naar Saloniki gebracht; deze zijn gelegerd in bet noorden van het schiereiland Chalcidice. Een Noorsch geschiedkundige over den oorlog. Professor Collin van de Universiteit te Christiania schrijft het volgendein »Tidens Tegn": De militaire geschiedenis van het moderne Europa beweegt zich langs groote monumentale lijnen, die in het licht der gebeurtenissen van dezen tijd, scherp waarneembaar zijn. Vier malen achtereen is in den loop van vier eeuwen een enkele Europeesche Staat zoo machtig en eerzuchtig ge worden, dat hij de opperheerschappij over Europa en bijgevolg over de wereld heeft getracht te vermeesteren: bet Spanje van Philips II, het Frank rijk van Lodewijk XIV, het Frankrijk van Napoleon I en bet Duitschland van heden. Vier malen hebben ook de minder machtige militaire Staten een groote coalitie gevormd om een nieuw Romeinscb rijk, op veroverings zucht gegrondvest, te voorkomen. De droom der »universeele heer schappij," een erfenis van de Romeinen, heeft driemaal schipbreuk geleden en zal waarschijnlijk ook nu weer op de rotsen te pletter slaan. En het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat deze keer de laatste zal zijn. In dat geval zijn wij op dit oogenblik getuige van de ontzettende barensweëen vaneen nieuw tijdperk. Deze oorlogen, die in de geschiedenis der volkeren zoo diepe en bloedige wonden slaan, zijn steeds met een tusschenpoos van ongeveer een eeuw voorgekomen. Toen de oorlog, die thans nog woedt, in Augustus 1914 uitbrak, was het juist iets meer dan een eeuw geleden, dat Napoleon voor de eerste maal de kroon had neer gelegd en slechts vfjftien of zestien maanden minder dan een eeuw sinds den vrede van Parijs in 1812. Tusschen den Vrede van Parijs en den Vrede van Utrecht, die in 1713 paal en perk stelde aan de begeerten van Lodewijk XIV, waren slechts enkele jaren meer dan een eeuw verloopen. En dat was weder iets meer dan een eeuw na het tijdperk, toen Spanje in 1604 en 1609 gedwongen werd, resp. aan Engeland en Nederland een eer vollen vrede aan te bieden. In deze oorlogen, die de groote tijdperken der geschiedenis van Europa kenmerken, is de groepeering der naties iedere keer verschillend geweest. Alleen Engeland is een constante factor ge weest en heeft altijd aan de zijde der verdedigende coalitie gestaan. De Engelsche eilanden hebben steeds, ten gevolge van hunne gunstige ligging de rol van het vliegwiel in het Euro peesche mechanisme kunnen spelen. Thans spant het Engelsche volk voor de vierde maal alle krachten in om te beletten dat een enkele Staat de opperheerschappij zal veroverpn. Engeland heeft in ieder dier ge vallen in zijn eigen wèl-overwogen belang gehandeld, maar tevens, of het dan de bedoeling was of niet, in het belang van bet geheele Euro peesche gezin. Ten voordeele van allen, en dat in niet geringere mate dan ten eigen voordeele, hebben de Engel- schen den weg gebaand voor een veel boogeren vorm van een wereldstaat, dan eenige universeel monarchie kan zijn. Nederland en de Vereenigde Staten. President Wilson ontving een depu tatie van ofiicieele vertegenwoordigers der Nederl. Regeering en mannen van zaken, om de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Staten te versterken. Tegenwoordig waren o.a. deheeren J. E. Inckel, directeur der technische afdeeling van bet Departement van KoloniënJ. C. Ankersmit, hoofdin genieur, en D. De Vries, Secretaris Redfield, van het Amerikaansche depar tement van handel, introduceerde de deputatie. Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld De Duitsche regeering ontkent thans alle verantwoordelijkheid voor de ver nietiging van de »Tubantia." De Duitsche admiraliteit beweert, dat het schip niet getorpedeerd is, maar toe valligerwijs getroffen door een torpedo, die eenige dagen tevoren door een Duitsch schip op een Engelsch was afgeschoten en die toen niet ontplofte. De directie van de iTubantia" en de Nederl. marine-officier, die zich onlangs naar Berlijn begeven hebben, om deel te nemen aan het officieele Duitsche onderzoek en zelfs, naar we meenden, om te onderhandelen over de quaestie der schadevergoeding, heb ben tevergeefs hun zienswijze gesteld tegenover de bovenomschreven der keizerlijke marine. Het „Tubantia"-onderzock. Naar aanleiding van mededeelingen over den loop van het «Tubantian- onderzoek, kunnen wij melden, dat dit onderzoek nog niet geheel is afgeloopen. Wij vernemen, dat de bedoeling van de Regeeiing is, zoo volledig mogelijk publiciteit te geven aan wat tot nu toe met zekerheid is vast te stellen binnen enkele dagen kan een Regeerings- communiqué worden verwacht. Onze gezant te Berlijn is te Amsterdam geweest, doch is tot het plegen van overleg met de Regeering naar Den Haag vertrokken. »Hbl.t Regeling van verloven. Door het Tweede Kamerlid, den heer Duymaer van Twist, zijn de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Oorlog gericht: I. Wat is de reden, dat op beden, 12 Mei, het Departement van Oorlog officieel mededeelt, dat tegen omstreeks 1 Juni een nieuwe regeling van de ver lover. der gemobiliseeiden zal worden ingesteld? II. Ligt het in de bedoeling van den Minister, dat de periodieke ver loven vóór dien datum niet meer zullen worden verleend? Zoo ja, heeft bet niet verleenen dezer verloven zijn oorzaak in den ernst van den toestand dan wel in de voorbereiding van de te treffen regeling? III. Is de Minister bereid, indien dit laatste het geval mocht zijn, meer spoed te doen betrachten bij het samenstellen van de nieuwe tegelmg Uitvoer van rundvee. De landbouw-medewerker van de ïTel.a had een onderhoud met den directeur-generaal van landbouw over den uitvoer van runderen naar Duitsch land en Oostenrijk. De directeur deelde mede, dat de wilde verkoop, zooals die in den laat- sten tijd plaats vond, zal worden stopgezet. Er geschieden geen keuringen meer van dragend vee, dus kon er ook geen uitvoer daarvan meer plaats vinden. Maatregelen zijn voorts genomen, om in het algemeen den uitvoer te beperken. Het doel was een paar honderd stieren boven anderhalf jaar, ingeschreven bij bet stamboek, uit te voeren en vierjarige kalfdragende, na keuring. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Mei. in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 24 faillissemen ten in dezelfde week van het voi ige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemde!) datum 410 faillissemen ten tegenover 534 over betzelfde tijd perk van het vorige jaar. Verbetering Leusderweg. B. en W. stellen den Raad voor: I. van H. Dieters, particulier, wo nende te Amersfoort, om niet over te nemen de gedeelten der perceelen kadastr. bekend GemeentejAmersfoort, Sectie D Nos. 2238 tot en met 2242, zulks onder de volgende voorwaarden en bepalingen: a. de kosten van opmeting en over dracht zijn voor rekening van de Ge meente Amersfoort; b. de Gemeente zal op den over gedragen grond een tegeltroltoir aan brengen, sluitende tot tegen de gevels der huizen c. de werken moeten worden uit gevoerd binnen 6 maanden na de overdracht van den grond; d. de rioleering, gelegen in den grond, komt in eigendom van de Ge meente II. aan Burgemeester en Wethou ders voor uitvoering van het sub I genoemde een crediet te verleenen van f 200. In bet lokaal de Arend werd opgevoerd de kindercantate Michiel A. de Ruiter. De heer P. Kortland heeft eer van zijn werk. De zang was zuiver en de talrijke aanwezigen ge noten zeer. De Varende Zangers zongen gisteravond in Amicilia voor een stamp volle zaal. Het ging er zeer opgewekt toe. Het publiek zong zeer lustig mee. De goede geest werd er dan ook mooi ingehouden door den heer Galesloot, die deze kunst uitmuntend verstaat. Het kinderkoor zong zeer lief en zuiver en verhoogde de ge zelligheid van den avond. In het Groot nationaal kegel concours, uitgeschreven door de kegel club »J'eb ze niet an 'n touwetjen ter gelegenheid van baar 10-jarig be staan en van 6 tot 15 Mei in »De vereeniging« te Utrecht gehouden, zijn de volgende prijzen behaald doorstad- genooten personeel 11de prijs de heer H. Lohman met 35 hout; 1ste prijs ge wonnen met 41 serie personeel 7de prijs de heer C. de Jager met 91 hout; 1ste prijs gewonnen met 95. Op de Maandag j 1. alhier ge houden kaasmarkt waren 64 wagens met 16450 K.G. kaas aangevoerd. Bij vluggen handel waren de prijzen f 57 a f64 per 50 K.G., terwijl gestempelde tegen f59 a f63 van de hand gingen. Dc stem der Portemonnaie. Het is wel heel opmerkelijk, aldus wordt in de laatste aflevering van «Ons Lands betoogd, dat bet bewust zijn van de gevaren, die ons bedreigen, nog zoo weinig tot ons is doorge drongen. Zeker, de regeering beeft gemobiliseerd. En het volk draagt, schoon mokkend de mobilisatie. Doch verder gaat hei niet. Ons tekort aan zorg voor de defensie inhalen, de regeering beeft er een oogenblik aan gedacht doch de kamer heeft haar al rasch beduid, dat Z. M. de kiezer van dat inbalen niet gediend was. Hij vond het nu genoeg. En al kan men hem met de cijfers aantoonen, dat het niet genoeg is, dat wij voor de hand having onzer zelfstandigheid minder doen dan eenig ander met het onze vergelijkbare volk, hij trekt zich daar van niets aan, de a nationale kiezer, tn luistert liever naar de pacificisten en de dienstweigeraars en de anarchisten, die hem bewierooken en in het gevlei van zijn grofste egoïsme komen. Geen stem van beteekenis, die de waarheid zeide en zoo tot Z. M. voldoende doordrong. Vader landsliefde, noch wèl begrepen baat zucht wareu in staat om een voldoend aantal menschen tot een krachtig protest te leiden. Totdat nu eindelijk uit Den Haag een heel zwak stemmetje veiteld hoe erg wij er toch wel aan toe zijn. Het is een stemmetje uit de portemonnaie van enkele huisbezitters. Deze huisbezitters hebben ten minste begrepen welk risico wij liepen ten gevolge van onze laksheid en hebben zelf een daad gedaan zij hebben onderling hunne huizen verzekerd tegen oorlogsmolest. Ziedaar ten minste eenig begrip van den toestand, ziedaar tenminste de eerlijkheid, die erkent, dat wij met onze onvoldoende zorg elk oogenblik onder den voet kunnen worden geloopen, ziedaar een daad, al is bet dan ook een klein! Duitsch-Russisch «conflict" in ons land 1 Vier uit Duitschland ontsnapte Rus sen, die bij Vlodorp (Limburg) over de grens waren gekomen, bevonden zich in de wachtkamer van het station te Roermond om met den sneltrein naar Rotterdam te worden overgebracht. Een Duitscher. die zich ook in de wachtkamer bevond, schold de Rus sen uit voor «Schweinhunde, Schufte" enz. Het aanwezige publiek trok partij voorde Russen en wilde den Duitscber te lijf. Aan het optreden der politie had deze laatste te danken, dat bem een flink pak slaag werd bespaard. Da Duitscher was zoo onthutst dat hij het niet waagde met den snel trein te vertrekken en eerst met een volgenden trein zjjn reis voortzette. stein was hier, en zijn bezoek was mij zeer, zeer aangenaam," zeicle de oude dame. In een seconde had Philip ingezien, dat hij zich moest beheerschen, om ook meester te worden van de veranderde omstandigheden. „Nu, dan is het natuurlijk, dat de freule na dat genoegen niet dadelijk die droge zaken wil laten volgen," zei hij. „Ik was ook vandaag niet gekomen, als het niet uw eigen verlangen was geweest. Thuis zei ik nog tegen mijn zuster: „Als freule van Dorsen iets wenscht, dan gaat haar wil natuurlijk voor, of schoon het haast komisch klinkt, over haar dood te spreken, terwijl zij eruit ziet, alsof zij ons allen zal overleven." Bij deze woorden lachte freule van Dorsen weer, en vergat door dit doeltreffende compliment haar boosheid. „Nu, waarde Strecker, sterfelijk zijn wij allen, maar ge hebt gelijk ik voel mij zoo krachtig en ge zond, dat ik misschien nog jaren te leven heb. Daar om behoeven wij ons vandaag nog niet te haasten en kunnen dat, wat wij gisteren bespraken, nog altijd bekrachtigen of veranderen." „Geheel zooals de freule het verlangt," zei Philip beleefd, maar inwendig woedend. „Dus vandaag zijn mijn diensten niet noodig?" „Neen, neen," antwoordde zij levendig „blijf maai bij uw zaken. Gaarne zou ik uw zuster bij mij wil len, om mij voor te lezen." Met een buiging verwijderde hij zich. Nauwelijks een half uur later was Anna reeds bij freule van Dorsen. Deze scheen haar zoo spoedig niet verwacht te hebben. Zij zat voor een groote ijzeren cassette. Toch scheen Anna's binnentreden haar niet on welkom te wezen, want met eenigszins zenuwachtig geluid riep zij haar toe! „Goed, dat ge hier zijt, kind! Ge kunt me helpen, die cassette weer te sluiten. De sleutel gaat wat moeilijk en 't is merkwaardig mijn handen beven vandaag een weinig." Terwijl Anna het koffertje sloot, liet de oude dame zich vermoeid achterover in haar stoel zakken. Maar levendig richtte zij zich weer op, terwijl zij uitriep „Maar zie toch eens: het gewichtigste van alle papieren hadden wij bijna vergeten!" Tegelijk nam zij een groot, gezegeld papier van de tafel, om het in de door Anna snel weer geopende cassette te leggen. Deze las onwillekeurig het op schrift: „Laatste wilsbeschikking van Adelgonda Josefa Hildegarde van Dorsen." Zijzelve voegde er op bevredigden toon aan toe: „Dit moet op zijn plaats gevonden worden, als ik een maal nu, als ik eenmaal de oogen gesloten heb." Daarna liet zij Anna den sleutel eruit nemen en de cassette in een vak van de groote ijzeren brand kast zetten. „Moet ik nu met voorlezen beginnen?" vroeg met zachte stem het jonge meisje. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2