NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 42. Woensdag 24 Mei 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. WI4IS€Sf Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigstc Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEW ENS TEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lij k Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLaugestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7% Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Russische kamp in Frankrijk. (Jit Mailly, in Frankrijk, schrijft Warner Allen, naar de British Press« bijzonderheden over de daar gekam peerde Russen, die zoo plotseling en geheimzinnig te Marseille verschenen zijn «Zoo op den eersten blik ziet het kamp te Mailly er precies zoo uit als ieder ander kamp ruime houtbii hutten, in rechte lijnen gerangschikt, modderige open plekken en dan al de drukte van hel kampleven. Maar dan valt het oog op de regi mentsvaandels, netjes opgerold en door een foudraal beschut tegen den regen, dat te midden van de bulten, die het regiment huisvesten, staat en daarbij een in het grijs gekleede schildwacht, die onbewegelijk als een standbeeld de wacht houdt. «Goeden dag, schildwachtzegt de kolonel als hij voorbijgaat. Met stentorstem wordt het antwoord op dezen groet gegeven «Tot uwen dienst, Uwe Excellentie Alles is in orde!« Er is misschien niets dat den Rus- sischen geest zoozeer typeert als de betrekkingen tusschen officieren en manschappen. Die zijn patriarchaal, of juister vaderlijk, in haren eenvoud Waar de kolonel ook gaat, roept hij zijne groeten en de manschappen ant woorden hem hartelijk en eenstemmig. De Russen hechten zeer groot ge wicht aan deze formaliteiten. «Onze mannen zeide de kolonel, «zijn vol komen gelukkig zoolang wij hun goeden dag wenschen, maar als wij hen voorbij- loopen zonder notitie van hen tenemon, dan denken zij dadelijk, dat zij iets verkeerds hebben gedaan want wan neer wij dat doen, dan beschouwen zij datalseen teeken van ontevredenheid Geen Rus kan zich werkelijk gelukkig voelen zonder muziek en elk regiment heeft zijn zangkoor. Op bevel van den kolonel verzamelt zich een groep van ongeveer 200 mannen, die nauw aan eengesloten een hal ven cirkel vormen. De leider van bet koor en zijne beste zangers staan in bet midden en als bij een beweging maakt met zijn viüger, dan zetten de mannen zeer zacht, bijns fluisterend, hun soldatenlied in. Ge leidelijk wordt het geluid sterker om eindelijk als orgeltonen te klinken als het lied tot een overwinningshymne is geworden. Maar zelfs in dat jubellied klinkt nog altijd de sombere melan cholie mede, die eigen is aan al wat Russisch is. Op de gezichten der man nen was de betoovering, die Yan de muziek uitgaat, duidelijk te lezen. De stemmen stierven weg en na een korte rust begonnen de zangers weer Nu hadden zij een luchtiger lied ge kozen, vrolijker dan het eerste, maar toch klonken ook daarin tranen door den lacb heen.« Nog geen ons boter en een half pond vleesch per week. Met ingang van heden heeft de magistraat van Berlijn en voorsteden het boterverbruik opnieuw geregeld. De verwachte botertoevoer in bet voor jaar is uitgebleven, zegt de memorie van toelichting tot het nieuwe besluit Daarom is de hoeveelheid boter, die op elke kaart kan worden afgegeven, weer verminderd van 125 gram tot 90 gram. Wijl voor een distributie van 90 gi am per kaart en per week de voorraad voldoende is, zoo verwacht de Berlijn- sche overheid dat de oploopen voor de winkels verminderen zullen. Deze rege ling is slechts tijdelijk, in 't vervolg zullen de rantsoenen wekelijks berekend worden naar den aanwezigen voorraad. De boter zal ook in bet vervolg slechts verkrijgbaar zijn in de winkels, waar men als klant zich heeft laten inschrijven. Voor het vleeschverbruik zijn soort gelijke maatregelen vastgesteld. De eerstvolgende week zal men in Berlijn op de broodkaart 250 gram vleesch of vet kunnen krijgen. Het Bataillon der dooden. Een bijzondere correspondent van de «Melbourne Argus® in het nabije Oosten geeft de volgende beschrijving van eene «inspectie® dooreen Austra lisch generaal. Er waren daar acht rijen kleine heuveltjes. Sommigen van hen die daar lagen hadden reeds een dozijn verwoedegevechten meegemaakt ;twee hadden het Victoriakruis gekregen en velen waren in de «rapporten vermeld geworden.® Het waren allen Austra liërs. Een sergeant die nasst den generaal stond, droeg een boek, waarin de naam en de gedragstaat van ieder der dapperen vermeld stond. Dat boek heette het «Eereappèk. De Turksche kanonnen dreunden en werden beant woord door de Erigelsche kanonnen op de heuvelen, geweren knetterden hun boosaardig geknal. In dien chaos van geluiden ratelden de machine geweren hun staccato geluiden. Van links aan beginnend liep de generaal het geheele front af, terwijl de sergeant met luider stem de namen en daden van hen die hier begraven lagen voorlas. Toen deze plechtigheid was afge- loopen keerde de generaal naar zijn uitgangspunt terug. Zijn gelaat stond zeer ernstig en een paar minuten lang dorst hij niet te spreken. Toen zei hij eenvoudig: «Wat waren dat allen dapperejon gens De trompetter stond bij ben, de hielen aaneengesloten, bet hoofd rechtop' De sergeant sloot zijn boek. «Blaas het generaal's saluut!» De heldere klanken schalden en de aanwezigen stonden in militaire houding en sloegen aan. «Blaas nu de «Last Post® de groet aan de dooden. Een paar minuten lang heerscbte er stilte. Niemand zou een woord hebben kunnen uiten. Nog eens keek de generaal de rijen heuveltjes, die daar zoo precies afge meten naast elkander lagen langs. Aan het hoofdeinde van elk stond een ruw houten kruis met een wit nummer er op geschilderd. Uit een of twee sproot reeds kort groen op en op anderen bloeiden de wilde papaver bloemen. In de laatste tij was nog een open kuil. Die zou den volgenden ochtend vol zijn en dan zou er nog een kruisje met een nummer bij staan. «De hoeveelste zal dat zijn?® vroeg de generaal. «Nummer negenhonderd twee en negentig, Sir!» «Voor ben is de oorlog afgeloopen. Hun vreugdeen hun leed zijn geëindigd. Australië moet trotsch op hen zijn en is het ook. Hoeveel zei U, dat er zijn «Bijna een bataillon, Sir®. De generaal dacht een oogenblik na. Toen wendde hij'zich afeo fluisterde «Het bataillon der dooden®. Weer 3600 millioen gulden in den inuil van het oorlogemonster. Bij het Engelscbe parlement is een voorstel ingediend om opnieuw 300 millioen pond (3600 millioen gulden) toe te staan voor militaire, maritieme en andere doeleinden in verband met den oorlog. Japan en China. «De Lokalanz" verneemt, dat vol gens Russische berichten uit Tokio, Japan opnieuw strjjd schijnt te zoeken met China. De Japansche regeering beschuldigt Chiueesche troepen den Japanscben militairen post voor Weits- jang beschoten te hebben en de Ja pansche telegrafische verbindingen te hebben verwoest. Hierin heeft Japan aanleiding gevonden om aanzienlijke troepen-versterkingen naar Kwantoeng te zenden, z.g. om den Kwanloeng- spoorvveg te beschermen. China wil daar energiek tegen optreden. Bij heuvel 304. De «Daily Telegraph" geeft de vol gende beschrijving van de inneming van een versterkte stelling bij heuvel 304, zooals het blad die van een Fransch onderofficier vernomen heeft: «Wij hadden allang zitten vloeken" zegt de onderofficier, die bij het ge vecht gewond werd, «omdat die positie tegenover de onze lag. Wij zouden die al veel eerder hebben aangevallen, maar onze officieren bielden ons tegen. Ten slotte echter kregen wij er toch gelegenheid toe. Overal in de buurt hadden de Duit- schers aanvallen gedaan maar 's nachts tegen één uur leek hij te vermoeid om voort te gaan. Toen kregen wij bevel om ons gereed te houden, de artillerie begon te werken en had na een paar schoten spoedig bet doel gevonden en de versterkingen geheel en al in puin geschoten. Om kwart voor drie hield hel bom bardement op en wij deden in drie achter elkander volgende gelederen een aanval. Het eerste gelid was tot op 20 meter afstahds van de steiliug gekomen, toen het tweede kwam op zetten en tot aan de borstwering doordrong. De intusschen ook aan gekomen derde rij hielp ons de loop graven bestormen en toen begon het bajonetgevecbt. Sommige Duitschers gaven zich over, maar ik zag hoe een Duitsche onder officier drie van zijn eigen mannen, die de handen opstaken, neerschoot, waarna de overigen weer weerstand boden. Tegen half vier was de stelling in ons bezit en tegen het aanbreken 29 Naar het Duitsch van Estella Schiinberg. Thans boog Herman zich over haar heen en raakte zacht haar voorhoofd aan. Het was koud, en toen hij luisterde naar haar adem, naar het kloppen van haar hart, hoorde hij niets meer. Het leven der oude dame, der laatste afstammeling van het geslacht van Dorsen was geweken. Het spreekt vanzelf, dat Herman, als eenig bloed verwant der overledene zich nu plotseling overstelpt zag met buitengewone bezigheden, die al zijn vrijen tijd en al zijn gedachten in beslag namen. Toch ontroerde het hem, toen zijn pleegmoeder hem eenige dagen na den dood der oude dame vertelde, dat Virginie iets spoediger dan haar ver loofde haar reis had beëindigd en weer in de stad was terugekeerd. „Ik denk, dat ik haar dan wel af en toe zal zien," was al wat hij antwoordde. En het was zijn moeder niet onaangenaam, dat hij niet vroeg, hoe zij Virginie had gevonden, hoe zij eruit zag en andere bizonder- heden. want heel van binnen, zij wilde het zich- zelve niet bekennen, had zij toch een soort van teleurstelling bij Virginie's eerste begroeting onder vonden. Niet, dat de verloofde van haar zoon in eerbied of voorkomendheid te kort schoot, maar zij was zoo opvallend veranderd in den tijd harer afwezigheid. Haar oude vroolijkheid en opgewektheid had plaats gemaakt voor ernst en bedaardheid. De rechten, die dokter van Gerstein voor zich en zijn neven liet gelden op de erfenis van freule van Dorsen, vonden slechts zeer weinig bezwaren bij de rechtbank. Het bewijs, dat zij de naaste erfgenamen waren, was gemakkelijk aangevoerd, en daar er geen schriftelijke wilsbeschikking van de overledene aan wezig was, bestond er geen grond, om de goederen aan de familieleden te onthouden en nadat het lijk der oude dame in het familiegraf was bijgezet, werden de zegels afgenomen van de deuren, die toegang gaven tot de vertrekken. Het gerucht, hetwelk de ronde deed in de stad, kon daarbij niet in aanmerking komeu, de wet stoorde er zich niet aan, dat de menschen meenden, dat freule van Dorsen kort voor haar dood al haar geld vermaakt had aan het weeshuis, want een document, dat dit behelsde, werd niet gevonden. Weinige dagen later had Herman de erfenis aan vaard. De avond van dienzelfden dag was aangebroken, toen Anna Strecker van een boodschap naar huis terugkeerde. Haar wangen waren hooger gekleurd, haar polsen klopten sneller dan gewoonlijk. Zooeven had dokter van Gerstein, die juist deu weg naai de woning van freule van Dorsen insloeg, haar op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1