BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. van den dag woei de Fransche vlag er boven. Vierhonderd vijftig lijken van Duit- schers lagen in de loopgraven en wij telden een buit van zeven machine' geweren, een bommenwerper, twee loopgraafmortieren, geweren, band granaten, enz.c 650 kilometers afgrijselijkheden. De bijzondere correspondent van de iTimes* beschrijft aldus hetdagelijksch leven aan het front in Frankrijk en België: »Mijngevechten en korte aanvallen zijn afgrijselijke vormen van oorlog voering. Aan beide zijden beeft men enorme scherpzinnigheid ontwikkeld bij den mijnenstrijd bet laten ont ploffen van een mijn, het bestormen van deo krater om ben die er nog in overgebleven zijn en zich verzetten te dooden, bet in staat van verdediging brengen van de nieuw ontstane stelling tegen mogelijke tegenaanvallen en ook in het verijdelen van de pogingen van den vijand. Beide partijen zijn het er over eens dat mijngevechten een van de ellendigste aanvalsvormen zijn. Er zijn weinig minder aangename dingen dan bet bezetten van een loop graaf in de frontlinie, wanneer men vermoedt dat de vijand daaronder aan bet werk is geweest. Langs de ongeveer 140 kilometers frontlengte die wij bezetten, woedt bijna onafgebroken het gevecht voort, ofschoon telkeos slechts een klein deel der troepen werkelijk in een gevecht gewikkeld is; toch wordt ieders leven voortdurend bedreigd, is ieder den geheelen dag aan een meer of minder hevig tuur blootgesteld en kan bij iederen nacht plotseling en zonder waarschuwing in een gevecht op leven en dood van man tegen man van de afschuwelijkstesoortgewikkeld worden. Veel ontzettender dan een der ver nielde steden van België of Frankrijk, en al de onbeschrijfelijke ellende die zij doorgemaakt hebben, is de strook lands, bijna 650 Kilometer lang, die door West-Europa loopt, een einde loos veld van bloed, waar de twee legers elkander nu reeds anderhalf jaar vasthouden, totdat de grond er onherkenbaar is geworden en de helft van die geheele strook in één groot kerkhof is veranderd. Hierbij vergeleken zijn alle slag velden ter wereld slechts speelplaatsen. Voor diegenen thuis, die het niet gezien hebben, behoort het iets te zijn, waarvan men slechts met eer bied en ontzetting mag denken." Duitschlands nieuwste vlieg machine. iOp het Riga-front,zegt een tele gram aan de iDaily Chronicle,i vis een nieuw groot type Duitsche vlieg machine verschenen. Zij is geheel zwart geverfd en gelijkt op geen enkele andere Duitsche machine. Zij is ge pantserd en kan een enorme snelheid bereiken, nl. gemiddeld 180 K.M. per uur. De machine schijnt zich weinig om luchtstroomingen te bekommeren en verschijnt bij onverschillig welken wind of welk weder ook. Zij werd het eerst waargenomen tegen Paschen en nam toen deel aan een aanval op Riga. Het schijnt dat zij steeds op ongeveer 3500 meter hoogte vliegt en bij aanvallen of verkenningen nooit lager komt.d H. M. de Koningin heeft Maandag Haar voorgenomen nieuw bezoek ge bracht aan de dorpen in Waterland, die zoo zeer door het overstroomingS' water zijn geteisterd. Om balftien kwam H. M. per trein te ZaaDdam aan. Per auto ging de Hooge Bezoekster door Zaandam naar Oostzaan. In beide gemeenten werd o.m. een bezoek gebracht aan de kerken, die als vluchtelingenoorden dienst hadden gedaan. Om 12 uur ging H. M. per motorboot van Ilpen dam naar Broek-in-Waterland. Be zocht werden verder Buiksloot, Zunder- dorp, Randsdorp, Durgerdam en Schel- lingwoude. De Koningin onderhield Zich met verschillende door den waters nood getroffenen. Via Nieuwendam, Buiksloot en Oostzaner Overtoom keerde H. M. naar Zaandam terug. Suiker. (Officieel bericht.) Het staat vast, dat de Minister van Landbouw voor de eerstvolgende campagne de thans geldende maximumprijzen van f51 per 100 K.G. voor den groothandel eri van 55 ets. per K.G. voor den klein handel, niet zal verhoogen. Verder zal in de volgende campagne de voor de binnenlandsche consumtie bestem de suiker uitsluitend verkrijg baar zijn door tusschenkomst van een in te stellen distributiebureau, waar bij er zat worden toegezien, dat nie mand meer verkrijgt dan de normale behoefte van zijn bedrijf, maar waarbij ook de zekerheid zal bestaan, dat een ieder in die normale behoefte zal kunnen voorzien. Er bestaat dus niet de minste reden om thans suiker op te slaan met het oog op de prijsstijging ofte verwachten gebrek aan suiker. Dit opslaan van suiker met speculatieve doeleinden brengt trouwens ook gevaar mede, daar het de bedoeling is hiertegen streng op te treden op een wijze, die voor de houders alle kans op voordeel uitsluit. Vee naar Duitschland. Het «Handbl.n berekent als volgt van hoe luttel beteekenis onze vee- uitvoer voor Duitschland beteekent: Uitgevoerd zijn of werden ongeveer 11000 stuks vee. Laat ons nu eens aannemen, dat het alle melkkoeien waren, zoo vet als maar even denkbaar is, laat ons zelfs veronderstellen dat ze het gewicht hadden van een prima slachtkoe, ongeveer 350 K.G., dan komen we totaal op 3 850.000 K.G. De koeien waren bestemd voor Duitschland met 67 millioen en Oosten rijk Hongarije met 51 millioen inwo ners. Tezamen 118 millioen. Maakt per hoofd der bevolking dus.... nog niet het derde gedeelte van een onsl Maar zuigelingen eten geen vleesch, het zal dus wel ongeveer een derde ons zijn. Of voor Duitschland alleen ruim één half ons. Toch zal men misschien dezer dagen in verschillende Engelsche bladen, op gezag van Hollanders zelf, lezen, dat Holland den vijand ivoor geruimen tijd a van vee heeft voorzien.... Een nieuwe »Tubnntia»-nota van onze Regeering. Uit 'sGravenhage wordt aan de Tel. geseind Er doen hier in verschillende krin gen hardnekkige geruchten de ronde, dat er nieuwe stappen van onze Re geering inzake de torpedeering van de iTubantia te wachten zijn. Mij werd medegedeeld dat Zaterdag alhier een conferentie heeft plaats gehad waaraan, behalve door verschillende Ministers, o.a. die van Binnenl. Zaken, Marine en Buitenl. Zaken, ook door eenige hooggeplaatste vertegenwoor digers van marine en leger werd deelgenomen. Naar verluidt is op deze conferentie, welke vrij geruimen tijd duurde, de »Tubantia«-quaestie behandeld en zijn de stappen besproken, die te Berlijn ondernomen zouden worden en reeds door onze Regeering in haar officieel communiqué van 18 Mei j I. aange kondigd zijn. Toen werd verklaard, dat de Regeering op een dieper gaand onderzoek zou aandringen, ten einde de iTubantia»-quaestie tot klaarheid te brengen. Thans werd mij verzekerd doch dit dient voorloopig nog onder voor behoud aanvaard te worden dat onze Regeering voornemens zou zijn een nota naar Berlijn te zenden, waarin zij zegt zich niet te kunnen vereenigen met de lezing, welke de Duitsche regeering over het torpe- deeren van de «Tubantia» gegeven beeft en zij het standpuot blijft in nemen, dat zij Duitschland aansprake lijk moet stellen voor bet tot zinken brengen van het Nederlandsche schip. Nog nooit werden zulke hooge landburen betaald als tegenwoordig. In de Haarlemmermeer wordt voor 1 H.A. bouwland f1000 a f1200. getrokken. Die gronden zijn eerst met spinazie bebouwd, om er daarna winterkool op te planten. Men heeft dus twee oogsten van één akker. In normale tijden bedraagt de huurprijs per H.A f 150. Nadat Zondagavond in het ge heel gevulde kerkgebouw van de Oud- Bisschoppelijke Clerezy te Haarlem door kapelaan Van Kleef een bidstond was gehouden voor den overleden bisschop van Haarlem, Mgr. N. Prins, waarin de geestelijke het levenswerk van den bisschop schetste en zijn verdiensten huldigde, had Maandag morgen te 10 uur daar de plechtige uitvaartdienst plaats, welke wegens ongesteldheid van den aartsbisschop en afwezigheid van de buiterdandsche geestelijkheid, geleid werd door prof. Kenninck, president van hel Seminarie, alhier. Het koor was onder leiding van kapelaan Van Kleef. Prof. Kenninck hield de gedachte nisrede, waarin bij wees op de tegen stelling tusschen de oplevende natuur en dit sterven. Hij schetste den over ledene als een man, die in volle levens kracht is heengegaan, en ging daarna zijn verdienstelijke werkzaamheid na. Mgr. Prins beperkte zich niet tot den kring van zijn geloofsgenooten, hij had alle menschen lief en arbeidde daarom voor de geheele gemeenschap. Veel heeft hij gedaan voor de beweging van de staatspensionneering en groote vreugde was er in hem, dat deze beweging thans haar doel was gaan bereiken. Hij was een man, die han delde naar Paulus' woorden«Alles voor alleso. Daarna herdacht hij den overledene als herder van het bisdom en huldigde zijn groote verdiensten voor de hervorming van het kerk gezang, waarvoor mgr. Prins een deel van zijn leven heeft gegeven. Hij eindigde met de aanhaling: iJezus, Heer, liefde en lust Schenk Gij aan zijn ziele rust.a Nadat piof. Kenninck bet lOnze Vadera had gebeden, speelde de heer Verbey den treurmarsch van Chopin, waarna de aanwezigen diep onder den iudruk het keikgebouw verlieten. Daarna had in de bisschopswoning aan de Bakenessergrachtde beaarding door de geestelijkheid plaats, waarna om 1 uur de begrafenis op de be graafplaats aan den Schoterweg volgde. Aan het graf waren zeer vele be langstellenden. Namens de familie dankte prof. Kenninck voor de bewezen belang stelling. Het concert gisteravond door de heeren Van de Burg en Caro in de St. Joriskerk gegeven, was niet zoo goed bezocht als anders, wanneer deze beide heeren zich lieten hooren. Mis schien heeft het zomerweer het be zoek niet bevorderd, en toch wat gegeven werd was kunst en ten gang naar de kerk dubbel waard. Voor beide kunstenaars niets dan lof. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftop voorstel van den opper bevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat de namen van de vrouwen van geïnterneerden zullen worden op genomen en in registers ingeschreven. Alleen de vrouwen, wier namen in deze registers zijn opgenomen, kunnen nu of later, zoo lang haar geïnter neerde man ter plaatse vertoeft, steun ontvangen of voor steun in aanmerking komen. Vrouwen, wier namen niet zijn in geschreven of die later ter plaatse komen en van Understand van Re- geeringswege zouden moeten leven, zullen naar een vluchtoord moeten worden gezonden. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, voor het tijdvak van 1 September 191631 Augustus 1917, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Alkmaar A. Jonk, alhier. Onze voormalige stadgenoot de heer J. C. Bloem, slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen Rechts wetenschap. Zes menschenlevens gered door een politieman! Bij het afbranden van een boeren hoeve te Hoogland op Zondagnacht zijn 6 menschenlevens gered door den Rijksveldwachter J. D. Deze zag uit zijn woning te Amersfoort dat in de verte brand was ontslaan. Vliegensvlug legde hij vier K. M. af en vond, dat schuur en hooiberg in lichtelaaie stonden, terwijl ook het woonhuis reeds vlam had gevat, dccb de bewoners alle nog in slaap waren. Noch door roepen noch door inslaan der ruiten kon bij ben doen ontwaken. Hierin slaagde hij slechts door zijn revolver binnen de woning af te schieten. Zonder dezen kranigen veldwachter zouden de zes inwoners in de vlammen zijn omgekomen. Regeling van de algemeene (periodieke) verloven. Het Algemeen Hoofdkwartier heeft omtrent bet bovenstaande verschillen de bepalingen bekend gemaakt, waar uit wij het volgende aanteekenen. De regeling betreft militie, landweer en landstorm. Uitgezonderd zijn de dienstplichtigen, die voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn, en de landstormers, die nog geen 8'/i maand hebben gediend. Voorde militie-dienst plichtigen wordt als oefeningstijd 8'li maand aangenomen. Aan ieder militair wordt, voor zoo ver de eischen van den dienst toelaten, periodiek verlof verleend, aan militairen die gezinshoofden of daarmee gelijk- gestelden, hoofden van zaken, onder nemingen of bedrijven zijn: 2 dagen, tweemaal per maand aan de overige militairen 3 dagen, eenmaal per maand. Dé compagniescommandant is be voegd de beide verloven per maand voor een militair van de eerste categorie samen te voegen tot één verlof van 4 dagen per maand. Er zijn regelingen getroffen omtrent vertrek en terugkeer van de verlof gangers, in verband met reisgelegen heid, afstand van hun woonplaats en ook omtrent het vertrek op Zon- en feestdagen. Behalve op de been- en terugreis mogen de verlofgangers buiten bun eigen garnizoen (komp. enz.) burger- kleeding dragen. Voor het langer wegblijven dan bet verlof strekt, zijn strafbepalingen ge maakt of bevestigd. Aan militairen, die op Zon en feest dagen niet met verlof zijn, kan »be- wegingsviijheida buiten de standplaats worden toegestaan, gedurende den Zondag of van Zaterdag- tot Zondag avond. Een dergelijke vergunning geldt als bijzondere gunst, welke alleen ver leend wordt bij zeer goed gedrag. In zeer dringende gevallen, wegens familieomstandigheden, kan een verlof van enkele dagen worden verleend, waarbij de noodzakelijkheid moet wor den aangetoond. De regeling gaat in op 1 Juni a s., met dien verstande, dat de eerste verlofgangers reeds in den middag van 31 Mei mogen reizen. 55 wagens met 14100 Kg. kaas werden op de Maandag alhier gehou den kaasmarkt aangevoerd. Bij vlug gen handel werden f55 f60 per 50 Kg. besteedt Gestempelde f 57 A 60 per 50 Kg. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gisteren verkocht 263079 Re- geeringseieren voor f5.35 tot f5.75 per honderd. Eendeneieren f5.90 tot f6.15. Amersfoort, 23 Mei 1916. Mijnheer de Redacteur t Dagelijks passeeren hier tal van auto's en motorfietsen, die bij dit droge weêr, wolken van stof ver spreiden, welke voornamelijk op en in de huizen der bewoners van Lange- straat, Arnhemsche- en Utrechtscbe- straat, zoomede Kampstraat, terecht komen. Waarom ons, werkelijk actief stads bestuur niet dagelijks (doch een- hoogstens tweemaal per week) den sproeiwagen laat rijden, is mij niet begrijpelijk. Vreemden roepen dan ook steeds, dat het hier een schrikkelijke stof- boel is. Mochten deze regelen er toe bij dragen, dat de toestand verbetert, hoopt HYG1ËA. straat aangesproken en eenige vragen tot haar gericht. Eenige vragen, neen, slechts een paar losse woorden waren het geweest, en toch was de macht van zijn oogen, van zijn stem zoo groot, dat het meisje nog niet bekomen was van haar ontroering! Bij het binnentreden hoorde zij, dat er in de kamer gesproken werd en herkende ook onmidellijk de stem van haar vriend Karei Muller, die levendig met haar broeder sprak. Bij het eerste woord, dat zij verstond, opende zij snel de deur. „Verder, Karei!" sprak zij, toen de spreker wilde ophouden bij haar binnentreden, „ik wilde juist alles daarvan wetenGij spraakt over dat testament niet waar, dat freule van Dorsen gemaakt heeft en nu verdwenen is?" „Een testament, jawel," antwoordde de kleine man, „dat wil zeggen nu ja, Anna, je moogt alles hooren, wat we zooeven bespraken. Zie, ik kom van daag in de kamer van mijn patroon, waar ik juist met hem moest werken, zooals jij zooeven binnen- tradt, Anna en val ook juist zoo midden in een ge sprek, dat ik dadelijk begrijp, want het liep over freule van Dorsen het testament dokter van Gerstein enz En ook den naam Strecker hoorde ik eenige malen uitsprekener werd n.l. gezegd, dat Philip de vertrouwde, de helpende hand der freule is geweest en dat gij, lieve Anna, het testament met eigen oogen hebt gezien?" Hij wachtte even, als om haar gelegenheid te geven, iets te zeggenmaar zij knikte bedaard en hij sprak verder: „Nu, goed danHet gesprek werd gevoerd tusschen mijn patroon, den advocaat en den directeur van het weeshuis, dien kent ge toch ook en ge kunt wel begrijpen, waartoe die gekomen was? Om mijn patroon raad te vragen, of het iets zou geven, een proces aan te gaan over het testament ten bate van het weeshuis. Ik behoef niet te zeggen, dat het mijn ge woonte niet is, over de zaken van mijn patroon te sprekenmaar nu denk ik, misschien kan ik iets goeds uitwerken en kwaad voorkomen." Philip bromde iets onverstaanbaars. Anna echter, die aandachtig geluisterd had, riep levendig uit: „De zaak komt dus voor het gerecht? Dokter van Gerstein wordt aangeklaagd wegens verduistering van het testament, dat niet te vinden is." De kleine klerk schudde het hoofd en viel haar lachend in de rede. „Beware, kind, waar denkt ge aan! Zoo ver zijn we nog niet en komen wij ook niet. Raad geven tot proeedeeren doen wij niet. „Zie eens," sprak mijn patroon tot zijn cliënt, „stel, er wordt een testament gevonden, ofschoon de oude dame, als er al een ge maakt is, dit in haar laatste uur wel honderd maal verbrand kan hebben Een hoonend lachen van Philip liet zich hooren, maar stoorde den spreker niet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2