BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. loopen. Gedurende de maand Maart alleen, toen de onderzeeërs-campagne verscherpt was geworden, voeren 1537 schepen door deze wateren. De Engelsche handels-marine blijft nog altijd tot op zekere hoogte haar taak volbrengen, want analyse bewijst, dat 75 pCt. van de schepen, die daar in Maart passeerden, Engelsche bo dems waren, terwijl de rest uit neutrale schepen bestond. Sedert het begin van den oorlog hebben de treilers, die in regeerings- dienst werken, 500 mijnen opgehaald. De marine-bases herbergen ook onderzeeërs. Dit is een geheime tak van dienst. Men mag er niet veel van zeggen, doch het kan geen kwaad mede te deelen, dat de nieuwere typen veel grooter zijn, vee) krachtiger machines hebben en zeewaardiger zijn dan hunne beroemde voorgangers. Zij maken jacht op de onderzeeërs van den vijand en vangen die ook dikwijls, maar de vijand kan niet omgekeerd er op uitgaan om Engelsche onder zeeërs te vangen. Dit feit verdient wel de aandacht." Van over de grens. Men meldt uit Oldenzaal: Van Nederlandsche arbeiders, die juist uit Duitschland terugkeerden, vernemen wij. dat daar sinds eenigen tijd de Nederlanders stelselmatig uit de fabrieken geweerd worden. Dit moet in vele gevallen geen andere oorzaak hebben dan dat men niet wenscht dat buitenlanders zullen gewaar worden, hoe ongunstig de toe stand onder de bevolking wordt, doch vaak ook is een overigens begrijpelijke vrees voor spionnage in het spel. Een arbeider deelde mede, dat eenigen zijner vrienden uit Zuid Lim burg geboortig, die reeds meer dan 14 jaren te Aken hadden gewerkt, hun ontslag hadden gekregen. Vooral schijnt men niet gediend te zijn van arbeiders, die in de Neder landsche grensplaatsen wonen en dus dagelijks de grens passeeren. Tal van passen zijn dan ook ingetrokken. Het voornaamste voedsel, in het bijzonder het brood, is schier oneet baar; vele menschen lijden dienten gevolge aan maagziekten. De prijzen van het vleesch zijn ont zaglijk gestegen, evenals die van spek, koffie eo suiker. Suiker is moeilijk te krijgen. Ook de aardappelen zijn schaarsch. In eenige streken van het Rijn- en Ruhrgebied heerscht een rumoerige geestoproerige plakkaten waren aan geplakt aan het hoofdstation van Aken, evenals op verschillende standbeelden te Keulen. Eenige van die plakkaten waren ook tegen den kroonprins gericht. Uitvoer van vee. In een vergadering van den Nederl. Bond van Veehandelaren is besloten een adres te richten aan den Minister van Landbouw, met verzoek het ver- leenen van coDseDten zoo te wijzigen, dat deze niet meer verstrekt worden bij 1000 tallen, doch dat meer vee handelaren in de gelegenheid worden gesteld hiervan gebruik te maken, door niet meer dan 50 tot 100 stuks aan een en denzelfden persoon af te geven. Voorioopig beknopt Raadsversiag. In de gisterenavond gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad waarin de heeren Van Achterbergh, Van Duinen, Vau Kalken en Kroes niet aanwezig waren, werd het voorstel Hofland, in zake duurtetoeslag op het loon der gemeentewerklieden, waar omtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten, op zijn eigen ver zoek verworpen. De voorzitter Mr. J. C. Graaf van Randwijck deelde mede, dat het Burge meester en Wethouders bij nader in zien gebleken was, dat bun voorstel technische bezwaren bevatte, waarom zij den Raad het navolgende nieuwe voorstel aanboden: aan alle werklieden en daarmee gelijkgestelden, in vasten dienst der gemeente en vallende onder de toe passing van het werkliedenreglement, alsmede aan de agenten van politie wordt een verhooging van loon toe gekend bestaande in vermeerdering van het minimum weekloon met 50 cent of de minimumjaarweide met f25.en zulks met ingang respec tievelijk van 4 en 1 Juni 1916. Dit voorstel werd door den beer Hofland overgenomen en geamendeerd. Na eenige discussie over de priviteit van dit voorstel en dal van den heer Jorissen, die alle werklieden in dienst der gemeente een duurtetoeslag wilde verleenen besloot de Raad met 13 tegen 3 stemmen dat bet voorstel van Burgemeester en Wethouders de ver ste strekking bad en werd dit met 8 tegen 7 stemmen aangenomen, waai- door het voorstel Jorissen kwam te vervallen. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders inzake volkshuisvesting werden z. h. st. aangenomen. De heer Jorissen wees hierbij op het groote gebrek aan woningen van een huurprijs van f 200.tot f300. en wilde daarom het voorgestelde aantal te bouwen woningen van dien huurprijs van 50 op 100 zien gebracht. De voorzitter meende echter ook wat aan het particulier initiatief te moeten overlaten, welke meening door den Raad blijkbaar werd onderschreven. 4. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betrekking hebbende op de Financiën waarbij in behandeling kwamenaanstelling schoolarts, af schaffing kermis, systematische ver betering van de binnenstad, voor ziening in de behoefte aan school- lokaliteiten voor het Lager- Middel baar- en Hooger onderwijs, reorgani satie van den Reinigingsdienst, sala rissen leeraren Hooger- en Middelbaar onderwijs, wijziging straatbelasting en invoering rioolbelasting, wijziging winstuilkeering gasfabriek, verhooging prijzen gas en electriciteit, voorstel Hofland i.z. afschrijving gasmeters enz. vinden, naar bij de algemeene be schouwingen bleek, algemeene waar deering en instemming. Alleen omtrent de middelen waaruit een en ander zou bestreden worden was men het niet geheel eens. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld daar om den gasprijs te verhoogen waartoe trouwens ook werd besloten, zoodat men van 1 Juni af voor licht gas 8 en voor kookgas 7 zal hebben te betalen terwijl wethouder Rijkens eo de heer Holland daarom het be lasting percentage wenschten te zien verhoogd. Alle voorstellen werden dan ook zonder hoofdelijke stemming aange nomen, uitgezonderd dat over het af schaffen der kermis, waarvoor de heer Leinweber de eenige die voor baar behoud een lans brak hoofdelijke stemming verlangde. Met 12 tegen 2 stemmen werd evenwel tot afschaffing besloten. Bij de rondvraag wees de heer Lein weber op bet langdurig gesloten blijven der spoorwegovergang aan den Koppel en drong op verbetering van den toe stand aldaar aan, desnoods door het maken van een tunnel. Na verklaring van den voorzitter dat Burgemeester en Wethouders hunne aandacht hieraan zouden wijden, werd de vergadering, te 7 uur aangevangen, te 10.45 gesloten. Op de aanbeveling voor de be noeming van leeraren aan de 5e H. B. S. met 3-jarige cursus te Amsterdam, komen o.a. voor de heeren D. J. Polak leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. en D. Hulshoff leeraar in de Engelsche taal aan de Handelsschool alhier. De heer P. Graaf lid van het hoofdbestuur van den Prot. Christel. Bond van Spoor- enTramwegpersoneel, werd in de te Utrecht gehouden alge meene vergadering, als zoodanig her kozen. H. H. Enkelaar, agent van politie le klasse, sedert Februari 1887 in gemeentedienst, zal I Juli a.s. den dienst met pensioen verlaten. Aan 20 der 62 Belgische ge ïnterneerden, welke werkzaam waren aan de sigarenfabriek der firma Hubers en Vormer, is weer toegestaan het werk aan die fabriek te hervatten. Dr, E. Kruisinga, leeraar aan de H. B. S. altiier, is benoemd tot lid der Commissie belast met het afnemen der examens in de Engelsche taal. Het departement Amersfoort der Maatschappij van Nijverheid zal a. s. Maandag, 5 Juni, in Hotel Schwemmer vergaderen ter behandeling van den beschrijvingsbrief der te behandelen punten in de Algemeene Vergadering der Maatschappij. Benoeming van een Afgevaardigde naar deze Algem. Verg. Voorloopige bespreking over het houden van een tentoonstelling van uitsluitend Amersf. Fabrikaten. Benoeming van 2 Leden der Commissie tot nazien der admini stratie over het jaar 1916. Mededee- lingen door het bestuur. Met het oog op de belangrijkheid der punten wordt trouwe opkomst dringend verzocht. In de vergadering van het Kies college der Ned. Hervormde Gemeente te Amersfoort, gehouden op 2 Junij.l., zijnde aftredende ouderlingen de heeren M. van Heioma en N. Veis Heyn, be nevens de aftredende diakenen de heeren B. van 't Eind en H. van Ommeren, allen herkozen. Bij de aanbesteding ten behoeve van bet garnizoen is de levering ge durende de maand Juni opgedragen aan. Firma Herstel en Vorst, Utrecht, rundvleesch met been f 1.14'/> per K.G. en rundvet f 1.14*/» per K.G. Brandstoffen aan firma van Ginkel te AmersfoortCokes tegen f 0.92'/j per H L Eierkolen f 1.48 per H.L. Steenkolen f 1.92 per 100 K.G. Antbra- ciet fl.60 per H.L. Turf f 0.80 per 100 stuks. Hout f7.80 per 100 bos. Vuurmakers f 0.50 per 100 stuks. Firma Van Nieuwenhuizen, stroo tegen f43.50 per 100 K.G. bezorgd bij de korpsen tegen f 43.afge haald aan het magazijn. Ds. B. v. d. Wal te Hoevelaken komt voor op het drietal voor een te beroepen predikant te Delft. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 26 Mei tot 2 Juni 1916. GeborenHendrik Helena, z. van H. M. J. Schevernels en A. v. Dijck. Grietje, d. van J. B. van Dijkhuizen en W. C. de Gans. August Bernard Marie, z. van H. H. Köllmann en E. Simon. Elisabeth, d.tvan D. Mulder en J. Haantjes. Elisabeth Clara, d. van L. D. Keur en A. M. H. Maassen. Maria, d. van C. S. Verhoef en M. Dijkstra. Johannes Gerardus, z. van J. v. d. Pijpekamp en C. Kroes. Everardus, z. van H. Sleeking en J. v. Kerken. Gabriël Corneille Auguste, z. van F. A. Meeus eo M. Mets. Alexander Jacobus, z. van J. de Wilde en S. Kuyer. Albertus Prosper Martinus, z. van P. A. Monset en L D. O. A. De Bruyne. Heintje, d. van W. v. Brummelen en H. v. Loo. Wilhelmina Geertruida, d. van H. Smeels en J. Balk. Anna Marga- retha, d. van J. Meyer en J. J. Stemer- dink. Pieter, z. van H. Priem en C. Meyer. Ondertrouwd: J. Donner en G. W. v. d. Burg. GehuwdH. J. v. Tilburg en J. H. Winkelmolen. A. H. v. Dijkhuizen en A. H. Jagtenberg. E. Rijnders en J. Vis. OverledenS. E. Montfoort, 42 j.. ecbtg. van G. W. v. Lottum. H. J. de Vries, 5 m. M. B. Kuyer, 18 j. A. W. L. Lindenhovius, 53 j., ongeh. A. Vermeulen, 73 j., ongeh. B. Dam, 20 j., echtg. van Geertje Hoen. L. M. Wiertz, 1 j. Leusden. Van 26 Mei2 Juni 1916. GeborenMartinus, z. van Gerrit Hey en Christina van de Peut. Marinus, z. van Evert Jan Reemsten Jannigje Donselaar. Lisa Johanna, d. van Hendrik Marinus van Klooster en Gerritje Staal. OverledenAdrianus Steenkamp, 4 mnd. Woudenberg. Geboren Teunis en Cornells, zoons van Hendrik Quin.t en Jannigje van de Waerdt. Cornells, z. van Evert van Egdom en Jannetta Maria van Wolfs winkel. Dirk, z. van Gerrit van Ginkel en Maria de Kruif. Huibert. z. van Hendrik de Vos en Marretje Kroon. Overleden: Cornelia Johanna Koudijs, gehuwd met Arie Helms, 34 jaren. Jannigje den Hartog, 5 weken. Le venloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Teunis Koudijs en Clasina Vlastuin. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Juni 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a f 00.— Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f3.75 a f 4.40 Hoendereieren f 7.00 a f 7.30 p. iOO st. Bruine eieren f7.30 a f7.40 per 100 st. Boter f150 a f 1.60 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetern. kaas f 0.a t 0.per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 25 Kuikens f0,a f 0.Piep kuikens f0 60 a H.50 Ganzen f O.a f0..Eenden f0 00 k fO.OO p. st. Jonge f1.20 a f 1.70. Hazen f 0.a f 0.Wilde konynen f 0.00 a f 0.00 Tamme fl.20 a f2 50 Duiven f0.9Ua f 1.00 paar Magere varkens f 40. - i f 50. -Varkens export f 0.a (0 Zeugen f 60.k f 130.— Biggen f 16.a (30 Schrammen f 0.a f 0.Vetta koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— k 000Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 10.4 f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardappelen, 200000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 20 zeugen, 11 kalveren. Op de centrale eierveiling det V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 10520 stuks. Prijzen f7.00-f 7 45. Dinsdag 30 Mei, Regeeringseieren, 305165stuks, prijzen van f5.75f 6.50. Vrijdag 2 Juni, Regeerings eieren 113469 stuks,prijzen van f6 00 f 6.95. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8,lj%1 en van 6'/i7 Va UQr; Zaterdags van 8 Va1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 31 Mei. le. Volwassenen. 1 politoerder. 2 rijwielmonteur. 4 schilder flmis) 2 schoenmaker. 40 sigarenmaker (vormwerkers). 1 smid. 2 rijwielframe-maker 1 hulp i. d. huishou- ding. 4 timmerlieden. 2 winkeljuffrouw. 1 zager. 1 klompenmaker. 1 ledersniider. 1 wafelbaxker. 10 veldarbeider. 2 perronarbeider. 3 banketbakker. 2 beeldhouwer. 4 broodbakker. 1 buffetknecht. 2 dagmeiden. 1 dienstbode. 1 kappersbedienden (mann.) 2 kelner. 5 kleermakers. 1 loopknecht. 1 lompensorteerder. 4 lindebloesem plukkers. 1 machine-bank werker. 1 magazijnknecht. 2 meubelmaker. 1 noodhulpen-alleen 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisjes. 1 loopjongen. 5 inpakster. 1 loopmeisje. 1 klerk (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 31 Mei. le. Volwassenen. 1 bankwerker. 1 metselaar. 2 beeldhouwer. 1 schilder (huis) 3 breister. 1 sjouwer. 1 chauffeur. 1 spekslager. 15 fabrieksarbeider. 1 steenhouwer. 9 grondwerker. 3 stopster. 4 kantoorbedienden 3 timmerlieden. (mann.) 4 werkvrouw. 1 kleermaker. 1 corveeërs. 1 klerk (mann.) 1 veldarbeider 1 linnennaaister. 25 losse arbeiders. 1 loopknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 fabrieksjongen. 1 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Wat is de oorzaak? De meesten onzer houden van verpoozing, maar offeren dikwijls hun geld, nachtrust, spijs vertering en kracht eraan op. Het is niet altijd goed om medicijnen te ge bruiken bij het eerste teeken van kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zijn. Houdt daarmede op en gij voorkomt dikwijls den oorsprong. Als uw maag, ingewanden, geest of zenuwen om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van medicijnen. Maar als gij u dof, slaperig en zenuwachtig blijlt voelen, als gij lijdt aan hoofdpijn, duizelig heid, rugpijn en waterstoornissen, vragen uw nieren om hulp en dienen zij behandeld te worden met Foster's .Rugpijn Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieet, meer rust, slaap en voldoende lichaamsoefening, en door het ver mijden van te veel inspanning, zorgen en buiten sporigheden, kunt gij spoedig uw normale ge zondheid herkrijgen, en nebt gij minder behoefte aan medicijnen. Het is niet moeilijk om zich aan een genees middel te wennen, maar Foster's Pillen werken sDoedig en het is niet noodig om haar altijd te blijven gebruiken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a £-L75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- I*"»*1 kaa*. merk. 32 „Het testament zou niets waard zijn, meen je, Karei? sprak hij. „Haha, wij zullen eens zien, of zij 't niet zullen erkennen, als het gevonden wordt! De oude freule was bij haar volle verstand, toen ik het haar ingaf alles klaar, behalve den naam vervloekt, dat zij niet nog haar naam er onder zette! Zonder onderteekening kan het mij niet helpen!" Thans had zij het gehoord. De onderteekening ont brak, het testament was niet geldigZij vergat, dat haar broeder in den droom sprak, en dat zij hem misschien kon wekken. Zonder het te weten of te willen, kwamen de woorden over haar lippen „Maar Philip, als het niets meer is dan een papier, waarom nam je het dan weg? Na een seconde kwam het antwoord. „Hoe kun je zoo naïef zijn, Karei," zei Philip, zonder het hoofd uit zijn hand op te heffen. „Wie spreekt dan over dit laatste testamentDat zou alleen gelden, als het goede vernietigd wasdaarom moet ik dit hebben, om het andere op zijn plaats te leggen. Haha! de zegels van den omslag losge maakt een fijne snede een papier eruit en het andere erin, zoo is het gebeurd en niemand van die domkoppen merkt het!" Het jonge meisje dreigden de knieën onder het lichaam te brekenen toch had zij nooit iets zoo duidelijk verstaan als de woorden, die haar broeder thans in den droom sprak. Philip bleek haar voor Karei te houden en nu kon zij als zoodanig verder tot hem spreken. „En toen, Philip, toen werd je toch bang? Je waagde toch niet, de testamenten te verwisselen? Hij lachte voor zich heen het klonk zoo spook achtig, dat zijn zuster huiverde. „Houd je me voor een lafaard, Karei, die op 't laatste oogenblik terugwijkt?" Zijn stem werd hard en onaangenaam. „Alles was gelukt," zeide hij. „Eerst vertelde Anna me, waar de oude vrouw de sleutels bewaarde, toen kon ik, zonder dat iemand het zag, de klink van de deur opendraaien, zoodat ik 's nachts gemakkelijk in de kamer kon komen en toen toen gleed ik van dat trapje, zoodat ik mij de hand verstuikte vervloekt!" „Hoe kun je nog aan de pijn en je verwonde hand denken, Philip?" vroeg Anna. „Pijn?" vroeg Philip spottend. „Denk je dan, dat ik nu de hanepooten van de freule kan namaken. Adelgonde van Dorsen moet op het papier staan, juist zooals op het andere. Maar over een paar dagen dan is mijn hand weer beter en Wat hij er nog bijvoegde, was onverstaanbaar. Anna had nu ook genoeg gehoord, om te weten, wat zij nu nog noodig had, te hooren. Zij trad dicht op hem toe en sprak „Het testament, Philip ik meen het echte, waar heb je dat gelaten?" {Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2