Plaatselijk Nieuws. van de Tucbt-Unie het voornemen opgevat om den 17den Juni a.s. te Amsterdam een buitengewone alge- meene vergadering te houden, waar voor met eenige officieele personen, alle districts en arrondissement-school opzieners. en verder alle belangstel lenden zullen worden uitgenoodigd. Als leider der debatten zal optreden de heer P. Otto, lid der Tweede Kamer, als inleider de algemeene secretaris de beer J. Kleefstra. Nederland is gereed. (Bericht van het Algemeen Hoofd kwartier). In den tegenwoordigen oorlog zijn een aantal moderne strijdmiddelen tot toepassing gekomen, die tot dusverre onbekend of reeds lang weer in on bruik geraakt waren. De vraag is gesteld, of ook onze strijdmacht met dergelijke middelen voldoende voor een wellicht komende oorlog is toegerust, en in 't algemeen, of de materieele uitrusting onzer troe pen aan de tegenwoordige eischen voldoet. Ofschoon het niet raadzaam kan worden geacht het buitenland en daar mede onze mogelijke tegenpartij in te lichten omtrent den toestand en den aard onzer bewapening en uit rusting, en mitsdien een groote terug houding noodig is bij de openbaar making van gegevens daaromtrent, heeft de opperbevelhebber van Land en Zeemacht het toch reeds eenigen tijd geleden wenschelijk geacht de troepencommandanten te machtigen aan de militairen onder hun bevel bij besprekingen, theorieën en oefeningen, zoodanige mededeelingen aangaande onze uitrusting met moderne strijd middelen te doen als wenschelijk worden geacht om onze soldalen te overtuigen, dat zij in dit opzicht met vertrouwen den strijd zouden kunnen ingaan. Het mag van algemeene bekend heid worden geacht, dat bij de mo bilisatie in Augustus 1914, onze materieele uitrusting in menig op zicht zeer veel te wenschen overliet, en er een groote achterstand viel in te halen, terwijl de ervaringen, die eerst gaandeweg in dezen oorlog ver kregen werden en te onzer kennis kwamen, te voren nimmer gekende eischen deden ontstaan, zoowel wat den aard als wat de grootte van het verbruik der strijdmiddelen aangaat. Het legerbestuur zag zich bij de voorziening in deze vele en groote behoeften voor ontzettende moeilijk heden gesteld: de geringe capaciteit onzer Rijkswerkplaatsen was hoege naamd niet berekend op een snelle massa-productie; uitbreiding dier werk plaatsen was allereerst noodig en heeft op ruimen schaal plaats gevonden, ondanks de groote bezwaren en het tijdverlies, dat bij bet betrekken der daartoe noodige werktuigen werden ondervonden. Onze particuliere indu strie was op de vervaardiging vau oorlogsmaterieel zoo goed als niet voorbereidhet munitiebureau is er in geslaagd een groot aantal fabrieken aan die vervaardiging te doen deel nemen. De voorziening in de behoefte aan grondstoffen die voor een groot deel uit het buitenland moesten worden betrokken ondervond groote bezwaren, zoowel door uitvoerverboden en andere belemmeringen in verschillendelanden, als door de steeds toenemende ver keersmoeilijkheden, waardour aanzien lijke vertragingen in den aanvoer ont stonden. De fabrieken van oorlogs materiaal in de oorlogvoerende landen konden of mochten meerendeels niet leveren bestellingen bij zulke fabrieken in onzijdige landen werden slechts zonder bepaling van dan wel op zeer langen leveringstermijn aanvaard en in het laatste geval nog met belangrijke vertraging opgeleverd. In 't licht dezer hoogst ongunstige omstandigheden mag op de desondanks verkregen uitkomsten met voldoening worden gewezeo, dank zij ook den tijd, dien ons was gegund door het tot dusverre uitblijven van vijandelijk heden op Nederlandscben bodem. De munitievoorraad voor geweren bij geschut, is in zeer belangrijke mate toegenomen en de thans bereikte capaciteit der bierbij betrokken Rijks- en particuliere fabrieken waarborgt voortaan 'n krachtige aanvulling van den voorraad. Een voorraad handgranaten is aan wezig en wordt nog bij voortduring uitgebreid. De troepen worden geregeld in het werpen dier granaten geoefendeen centrale handgranatenscbool voor het vormen van instructeurs is opgericht, terwijl nog zes andere dergelijke scholen bij verschillende garnizoenen in voor bereiding zijn. Bommenwerpers voor den loop graven oorlog zijn beschikbaar; voorts zijn in aanmaak catapulten voor het werpen van handgranaten. Een ruime vooraad gasmaskers is reeds sedert lang in voorrraad opge legd een nieuwe hoeveelheid is in aanmaak. Aan de troepen zijn eenige van zulke maskers met gebruiksaan wijzing ter kennismaking uitgereikt. Voor de toepassing van gassen als afweermiddel is een zeer doeltref fende oplossing bereikt. Het vraagstuk der stalen helmen is in behandeling. De uitrusting der infanterie met pioniergereedschap, die voor de eischen der tegenwoordige oorlogvoering te beperkt werd geacht, is belangrijk uitgebreid ieder soldaat draagt boven dien een zandzak als dekkingsmiddel mede, terwijl aan de korpsen oefenings zandzakken zijn verstrekt. Een aanzienlijk aantal stalen loopgraafschilden met afsluitbare schietgaten wordtbinnenkortten deele in de stellingen, ten deele als centrale voorraad in bet Algemeen Verdedi gingspark opgelegd en voor een ander deel tot oefening ter beschikking van de troepen gesteld. Versperrings en dekkingsmateriaal is in groote hoeveelheden aangeschaft. Onze voorraad springmiddelen is belangrijk uitgebreid. Een boogspanuingsafdeeling» zijnde personeel bestemd voor het opruimen van draadversperringen, ondersterken electrischen stroom, wordt opgericht. Ons aantal electrische zoeklichten, zoo wel voor de kustverdediging als voor de landstellingen is belangrijk vermeerderd; een groot aantal gas- zoeklichten, ook voor de veld, is aan wezig en wordtvoortsnog aangeschaft. Eenige automobiele stations voor radio telegrafie zijn hier te lande door militair personeel gebouwd. De uitrusting der troepen met telefoon materieel is belangrijk uitgebreid. Ten behoeve van den etappendienst zijn een groot aantal vrachtauto's aangeschaft ter vervanging van de, kort Da de mobilisatie uit gevorderde personenauto's geconstrueerde, doch op den duur minder doelmatig be vonden bakauto's. Het inrichten van auto's voor ver voer van gewonden is voorbereid. Een aantal uit goederenwagens samenge stelde gewonden-treinen wordt steeds gereed gehouden bun inrichting wordt verbeterdook personenrijtuigen zijn voor vervoer van gewonden ingericht. Het aantal onzer vliegtuigen met bijbehoorend materieel (personen-, magazijn- en reparatie-auto's, ver- voerwagens voor vliegtuigen) is be langrijk vermeerderd en de lucht- vaartafdeeling in evenredigheid daar mede uitgebreid. Vliegtuigbommen zijn aanwezig. Alle vliegtuigen kunnen met een geweermitrailleur of aDder snelvurend wapen worden bewapend. Zoodra uit de berichten van bet oorlogstooneel, bleek, dat de daar verkregen ondervinding er toe had geleid, de aan vliegtuigen te stellen eischen van snelheid en stijgkracht op te voeren en over te gaan tot een specialiseering der vliegtypen voorde verschillende tactische en strategische bestemmingen, zijn ook hier te lande stappen gedaan om vliegtuigen van deze nieuwe typen te verkrijgen, eener- zijds door aankoop buiten 's lands, anderzijds door aanbouw bij de eigen industrie. Er bestaat gegronde hoop hierin te zullen slagen. Voor vliegtuig motoren blijven wij nog steeds van het buitenland afhankelijk Met betrekking tot de uitbreiding en verbetering onzer artillerie werden de grootste moeilijkbeden ondervon den. Toch is de Regeering er in ge slaagd eenige bestellingen te plaatsen, maar ten opzichte van de leverings tijden wordt teleurstelling ondervon den. Intusschen is het aantal onzer veldbatterijen met voorhanden geschut en daarbij aangemaakt of aangekocht materieel belangrijk uitgebreid. Het beschikbare aantal mitrailleurs onderging een flinke vermeerdering, zoodat de uitrusting van het gebeele veldleger en van dereserve-regimenten, waaraan bij de mobilisatie nog veel ontbrak, thans compleet is, terwijl bovendien nog in verschillende andere bestemmingen is kunnen worden voor zien. Voorts zijn een groot aantal geweermitrailleurs aangeschaft en ook van dit wapen nog verdere bestellingen in behandeliog. Onze geweei fabricage heeft een zeer verhoogde capaciteit bereikt. Eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Binnenkort wordt vanwege de »Ver- eenigingtot het houden van jaarbeurzen in Nederlandi aan de Nederlandsche industrieelen een omzendbrief gezon den, waarin uiteengezel worden de planneD voor een Eerste Nederland sche Jaarbeurs. Deze jaarbeurs, waar fabrikanten en bandelaren elkander kunnen ontmoeten om zaken te doen dus gééa tentoonstelling zal worden gehouden te Utrecht van 18 September tot 1 October 1916. Het initiatief tot oprichting van bovengemelde vereeniging is uitgegaan van de ^Maatschappij van Nijverheidi, de Vereeniging »Het Nederlandsch Fabrikaat® en de Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangencc. nVan de zijde der Regeering is zedelijke en geldelijke steun toegezegd en het gemeentebestuur van Utrecht heeft zich in beginsel tót krachtige medewerking bereid verklaard. Het voorloopig bestuur bestaat uit een uitvoerend comité, waarin zitting hebben de heeren mr. dr. W. A. van Zijst, wethouder en lid der Prov. Staten van Utrecht, voorzitter; dr. C. Hoitsema,'s Rijks Muntmeester en lid van den Gemeenteraad van Utrecht, vice-voorzitter; W. Graadt van Roggen, hoofdredacteur van het ïUtrecbtsch Dagblad«, secretaris; J. C. Rijk Pzn., directeur der Utrechtsche Waterleiding-Mij., secretaris; C. R. Tb. baron Krayenhoff, eerstaanwezend ambtenaar van de Mij. t. Expl. v. S. S, penningmeester; Ir. E. A. Hamburger, voorzitter van het Dept. Utrecht der Mij. v. Nijverheid en lid van de Kamer van Koophandel te Utrecht; jhr. A. H Op ten Noort, directeur de Gemeente werken, allen te Utrecht, terwijl voorts in het bestuur zitting heeft een aantal heeren uit de overige deelen des lands. Het algemeen secretariaat zal wor den gevestigd ten Stadhuize te Utrecht. Openluchtmeeting. Tweeden Pinksterdag des namiddags tusschen 2 en4 uur zal op «Kersbergen» te Zeisteen openluchtmeeting worden gehouden, uitgaande van de Provinciale Afdeeling der Nationale Christen Ge heelonthouders Vereeniging. Als sprekers treden op: Ds. H. J. Couvée teAmerongenOpeningswoord deheer M. Kuipers teZeist. De gebroken strik, Ds. G. Koning, te Utrecht: Menschen vangen, Ds. J. F. Wachter te VianenSlotwoord. De muziekvereeniging van de Stads- zending Silo verleent hare medewer king. De entree is op 5 cent gesteld. Het is te hopen dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken. Woensdag werd te Wageningen de groote jaarlijksche kersenverkoop gehouden. Er was veel animo en de prijzen liepen dientengevolge boog. Naar berekening werd 6 a 8 ct per pond op het hout besteed. Het gewas is zeer overvloedig, droog warm weder is echter hoogst gewenscht. Kersen Ter veiling te Eist (Over-Betuwe) werdeo Woensdag de eerste Mei-kersen aangevoerd. Zij golden 38 ets. per pond. Gisteren werd het onlangs door de »V. P. N.« aangekochte venduhuis als veilingslocaal in gebruik genomen. Het automatische mijnapparaat wei gerde, zoodat ditmaal nog op de oude wijze moest worden geveild. Maandagavond zal bij gunstig weder door het muziekcorps der ge ïnterneerden uit 't Kamp van Zeist, kapelmeester Brocbet, een conceit worden gegeven op bet terras van »Amicitiai. Aan mej. I. B. Briët telefoniste 2e kl. alhier is op haar verzoek, met 1 Juli a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. Binnenkort zal tusschen 5 geïn terneerde Belgen en 5 Amersfoortsche burgers een biljartmatch plaats heb ben. De plaats waar zal gespeeld worden zal nader worden aangeduid. De heer H. Grevers, Directeur der Middenstands-credietbank voor Amersfoort en omstreken, is met ingang van 1 Aug. benoemd tot adj.- directeur van het Bureau van adviezen te Deventer en wordt verbonden aan de Middenstands-credietbank aldaar. De heer D. J. Polak, leeraar in het Hoogduitsch aan de Hoogere Bur gerschool alhier, is benoemd tot leeraar aan de vijfde Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam. De agent van politie 2e klasse G. W. van Hartskamp is ter vervanging van den gepensioneerde agent Enkeiaar tot agent le klasse bevorderd. Tot agent 2e klasse werd benoemd H. Jon ker, thans in militaire dienst. Te Utrecht slaagde voor het examen voor onderwijzeres mej. J. G. Hartboorn alhier. Men verzoektonsplaatsingvanhet volgende: In de Bestuursvergadering van den Ned. Bond van Sigarenwinkeliersvor- eenigingen werd het besluit genomen, geen medewerking te verleenen aan een verdere verhooging der sigaren- prijzen. Het Bestuur grondt zjjn besluit op de meening, dat, waar de gevolgen der eerste verhooging nog niet zijn te overzien en er voorloopig nog geen termen aanwezig zijn, welke een nieuwe verhooging zouden rechtvaardigen, de tijd ook niet daar is om het publiek met een nieuwe en ditmaal niet te verantwoorden prijsverhoogiug lastig te vallen. Bij de j.l. Woensdag gehouden verkiezing voor 4 leden van de Pro vinciale Staten zijn in het Kiesdistrict Amersfoort candidaat gesteld: A. J. Bicker Caarten (aftr. C. H.); K van der Burg (afir. A. R.); J. Hofland, (Soc. Dem.); W. van Klooster (aftr R. K.)Herm. Kroes (R. K.)J. Over- eem (Soc. Dem.)J. C. Posthuma (Soc. Dem.); A. A. Stoker (Vrijz.) dr. A. J. A. Thomas (Vrijz.); A. M. Tromp van Holst (Vrijz.)J. van der Wal K zn. (Vrijz.) en B. J. J. Wey- kamp (Soc. Dem.). De heer H. C. A. de Jong (aftr. R. K. wenschte geen vernieuwing van zijn mandaat. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 tot 9 Juni 1916. Geboren Arnoldus Marinus, z. van Marinus Gouw en Pelronella Lucia van Niftrik. Francisca Woutera, d. van Johannes van Hees en Adriana Sophia Elisabeth van Beek. Nico- laas, z. van Gerrit Berghuys en Chris tina Veis Heijn. Mathilda Cornelia, d. van Henricus Josephus Catharina Voet en Maria Ludovica de Poorter. Aleida Jacoba, d. van Willem van Eeden en Johanna Gerarda de Gans. Elisabeth, d. van Teunis Kamp horst eo Elisabeth Hoefakker. Helena Geertruida, d. van Hendrik Elzenaar en Helena Geertruida Haust. Anna Elisabeth, d. van Guillaume Corrianne en Maria Anna Dozin. Jean Marie, z. van Emiel Frans van der Vliet en Josephine Hendrika Maria van den Broeck. Dirk, z. van Klaas Jongejan en Geertruide van Ekelen. Arnoldus, z. van Dirk van Buuren en Maria Wilhelmina Biiders. Madeleine Anne Sidonie Victorine Rosalie, d. van Edmand Joseph Gilles Vaassen en Victorine Sidonie Marie Delval. Wouter, z. van Peter Aartsen en Margaretha Knauff. Bernardus Wouterus, z. van Gijsbertus Koppen en Maria Groenestein. Ondertrouwd: Hendrik Leonard Anton Dullaert en Joanna Theodora Anna Maria Bianchi. Pieter Schou ten en Jobanna Wildeman. Hen drik Haye Beekhuizen en Geriitje Stein. Roelof ten Hoeve en Grieije Jagtenberg. Willem van Empelen en Wilhelmina Mets. Getrouwd Johannes Hendrikus Fij- nenberg en Johanna Geertruida van Druten. Fredenkus Gradus ten Winkel en Gerritje Kallenbacb. Gerardus van Wijland en Hendrika Gramser. Willem Walet en Gerritje Brons. Willebrordus Wouters en Martha Ossendrijver. Johannes Kommerkamp en Heintje Tombroek. OverledenHermann Oscar Bauer, 53 j., wedr. van Anna Maria Dux. Bertha Gerarda Maria Tolboom, 40 j., ongeh. Gijsberta Dreumer, 67 j echtg. van Antonie Pijpers. Breu- nis Elzenaar, 53 j., echtg. van Baren- dina Johanna Manrié. Leusden. Van 29 Juni 1916. GeborenArie Gijsbertus, z. van Gijsbert Mastenbroek en Jannetje Zwart. OndertrouwdCornelis van Agter- veld en Magdalina Willemina Ver- steegh. Overleden: Henderina Knoop, 89 j., wed. van Machiel Groenewoud. Stoutenburg. Van 29 Juni 1916. Ondertrouwd: Hendrikus van Beek en Maria van Zuilen, wed, van Peter van Middelaar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. torens Districtsbeurs roor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8l/i1 en van 6'/i7'/i Zaterdags van 81/»I uur. Aanvragen van Werkgevers op 8 Juni. le. Volwassenen. 4 lindebloesem- 3 banketbakker. 2 bankwerker 2 beeldhouwer. 2 behanger. 1 bierbottelaar. 2 broodbakker. 1 buffetknecht. 2 chauffeur. 9 dagmeiden. 1 dienstbode. (noodhulp.) 1 hulp i. d. huishou- ding. 1 kappersbedienden (mann.) 2 kelner. 9 kleermakers. 1 kok. 2 letterzetter. 1 loopknecht. 2 stationsarbeider. 2e. plukkers. 5 machinisten 1 magazijnknecht. 14 meubelmaker. 1 monteur. 2 rijwielmonteurs. 4 schilder fhuis) 6 schoenmater. 40 sigarenmaker 2 smid. 1 schrijver-teekenaar 2 lompensorteerster. 4 timmerlieden. 1 tuinlieden. 1 wagenmaker. 1 zager. 1 klompenmaker. 2 rijwielframe-maker 8 wafel bakker. 1 melkventer. 12 veldarbeider. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisjes. 1 loopmeisje. 5 inpakster. 2 winkeljuffrouw. 1 klerk (mann.) 1 courantenbezorger 2 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 8 Juni. le. Volwassenen. 1 beeldhouwer. 2 breister. 1 schilder (huis) 1 stoker. 1 stukadoor. 3 timmerlieden. 9 werkvrouw. 2 winkeljuffrouw. 4 wever 1 veldarbeider 24 losse arbeiders. 1 dagmeiden. 1 dienstboden. 2 grondwerker. 4 kantoorbedienden (mann.) 3 linnennaaister. 1 lompensorteerder. 1 metselaar. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 fabrieksmeisje. 1 losse arbeider. 1 loodgieter. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten dt gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Juni 1916. Tarwe f 0.—Rogge f0.—Boekweit f 0.— appelen f 0.a f00.— Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. f0 00 i f 0.zandaardapp. 10.00 a f 0.00 Hoendereieren f 6 80 a f 7.00 p. 100 st. Bruine eieren f7.00 a f7.10 per 100 st. Boter f150 a f 1.60 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f O.—, a f 0.— per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 25 Kuikens f0.— a 0.Piep kuikens f0 60 a fl.40 Ganzen t 0. a f0.—Eenden f 1 20 a f 1.70 p. st. Jonge fl.20 a f 1.70. Bazen f0.a f 0.Wilde korijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 1.00 k f2 50 Dui\cn f0.90af 1.00 paar Magere varkens f 30. - A f 45. Varkens t. export f 0.a 10 Zeugen f 60.a f 160.— Biggen f 18.a f30Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. I 000—. Kalfkoeien f 000.— k f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f O— a f 000. Kalveren f 10.— i f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 00 heet. Zandaardappelen, 200000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 3U0 biggen, 40 zeugen, 2 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 88575 stuks. Prijzen f6.75-f7 20. Eendeneieren f6.80—f7 00. Din.-dag 6 Juni, Regeeringseieren, 381777 stuks, pi ijzen *an f 6 00f 6 50. Eendeneieren f 6.55. Vrijdag 9 Juni, Regeerings eieren 165977 stuks,prijzen van f5 80 f 6.45. RECLAME. Herinnert gij uw jeugd? Gij xoerdt nooit vermoeidt at goed en sliept goed. Waarom nu niet Herinnert gij u welk een eetlust gij hadt in uw jeugd, hoe gij den geheelen dag bezig kondt zijn? Hoe gij 's avonds met tegenzin naar bed gingt? Is het doordat gij ouder wordt, dat nu een maaltijd geen gepot meer voor u is; dat gij u altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt? Neen, want de krachtigste menschen zijn vol wassenen, die veel sterker zijn dan jeugdige personen. Het is, omdat gii van gewoonten veranderd zijt. Want ajs kind liept gij den heelen dag en waart gij voortdurend bezig. Neemt nu meer lichaamsoefening, als die alleen in loopen be staat. Misschien overwerkt gij u, eet gij teveel vleesch, slaapt gij te weioig. Slechte gewoonten ziiü oorzaak dat urinezuur in het bloed achterblijft, verzwakken de nieren en veroorzaken rugpijn, rheumatische pijnen, waterstoornissen en een dof, slaperig gevoel Wekt de nieren op door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pijlen, laat de slechte ge woonten een tijd na en gij zult ondervinden hoe gij vooruitgaat. Personen op meer gevorderden leeftijd dienen nauwkeurig te letten op verschijnselen van nier en blaaszwakte, want door het spoedig behan delen der eerste verschijnselen fan nieraandoe ning worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen een waardevol ge neesmiddel blijken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elko doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- kas*. merk. 40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2