NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Woensdag 26 Juli 1916. 45e jaargang. FEUILLETON. No. 60. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam .-zeer ondengdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte JLewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENS TEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENT1ËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vredes-demonstraties in de onzijdige Staten. Zooals reeds is medegedeeld, zullen op 1 Augustus niet alleen in Neder land, maar ook in de voornaamste andere onzijdige landen demonstraties ten gunste van een duurzamen vrede plaats vinden. Vooral in Scandinavië zullen de betoogingen een indrukwek- kenden omvang nemen. Ook daar verleent de Neutrale Conferentie te Stockholm, kraebtigen steun tot het welslagen ervan. Zoowel in Noorwegen, als in Zweden en Denemarken zijn bizondere Comilés gevormd, welke deze vredespropaganda ter band hebben genomen. Het Deen- sche Comité, dat samBogestelo is uit twee leden van ieder der vier politieke partijen, terwijl de voornaamste Deen- sche Bisschop, Bisschop Ostenfeld, zicb mede bereid heeft verklaard daarvan deel uit te maken, heeft Zondagochtend een oproep in alle Deensche bladen geplaatst, waarbij de belangstelling van bet Deensche volk voor de be toogingen werd ingeroepen. Een be> roep werd gedaan op alle bestaande vereenigingen, werkzaam op sociaal gebied, om op 1 Augustus een ver gadering te houden, waarbij in een motie de wensch naar een spoedigen rechtvaardigen vrede worde aangeno men. Zelf organiseert het Deensche Comité ongeveer 15 Vergaderingen, waarvoor reeds de medewerking van een aaotal parlementsleden en profes soren is verkregen. Verleden Zaterdag beeft een be spreking plaats gevonden met de ver tegenwoordigers der voornaamste Deenscbe nieuwsbladen waarbij de bedoeling dezer demonstratie is uiteen gezet en een beroep op de medewerking der Deenscbe pers werd gedaan. In ZwedeD zal dezer dagen eveneens een oproep verschijnen, onderteekend door een groot aantal mannen en vrouwen van verschillende richting, waarin eveneens gewezen zal worden op de plicht der onzijdige volkeren, om, waar de oorlog thans bet derde jaar ingaat, de beginselen der vredes beweging in herinnering te brengen. De onzijdigen, onverschillig voor welke der strijdende partijen zij bet meest sympathie gevoelen, zullen eenstemmig als bun overtuiging moeten uiten, dat bet wederzijdsch aanvaarden van die beginselen een veel betere waarborg voor den door allen gewenschten duur zamen vrede is dan grenswijzigingen, waarvoor thans nog door velen de voortzetting van den strijd wordt ver langd. De neutralen zullen als hun meening moeten herhalen, dat niet de machtsverhouding op bet slagveld, maar verstandig overleg den grondslag voor den vrede moet vaststellen. Ver moedelijk zullen ongeveer 200 verga deringen in Zweden voor dit doel worden gehouden. Ook in Noorwegen zullen verschil lende vergaderingen plaats vinden, o.a. te Christiania, Bergen en Dronlheim. Omtrent de betoogingen in Zwitser land en Amerika zullen weldra eenige mededeelingen kunnen volgen. De nood in Duitschlaud. Bij de veetelling op 15 April v dit jaar is gebleken, dat de Duitscbe veestapel sedert 1 Dec. 1914 met 2 millioen runderen, waaronder 800.000 melkkoeien, was achteruitgegaan en de overgebleven melkkoeien verkeerden wegens het gebrek aan veevoeder in slechten toestand. Deze week zal men te Berlijn 250 gram vleescb kuunen krijgen en 9 pond aardappelen, doch maar 1 ei. Officieel is uitgemaakt, dat het papier bij de per persoon beschikbare 90 gram boter of margarine niet meegewogen mag worden. In een boterwinkel te Berlijn, waar ook eieren verkrijgbaar waren, zakte een vrouw in het gedrang dood ineen. Er is zoo weinig suiker, dat alleen de vrouwen in Berlijn, die zich al voor 25 Mei om inmaaksuiker hadden aan gemeld, geholpen kunnen worden. Binnenkort wordt in üuitscbland ook een zeepkaart ingevoerd. Men zal er per maand 50 gram zeep en 250 gram zeeppoeder op kunnen krijgen. De avonturen van een Deen. In de Daily Telegraph® beschrijft een Deensch ingenieur wat hij op weg van Buenos Aires naar zijn vaderland beeft medegemaakt. ïWij bleven twee dagen te Amster dam en daar begonnen mijne moeilijk heden. De Duitscbe consul wilde mijn passen, die door den Deenschen consul- generaal te Amsterdam geteekend wa ren, niet accepteeren en ik moest dus bij den Deenschen gezant in den Haag een bewijs gaan balen, dat ik geen spion was en geen politieke boodschap voor den een of ander meebracht. Tenslotte kreeg ik verlof om naar Duitschland te gaan, maar aan de Nederlandsch-Duitsche grens werd ik zelf, mijn vrouw en mijn zoon aan gehouden om onderzocht te worden Ik moet zeggen, dat zij dat grondig deden. Wij moesten ons naakt uit- kleeden en zij onderzochten zelfs onze voeten om te zien of er ook iets tus- schen onze beenen verborgen was. Ge begrijpt, dat bet mij moeite kostte om mijn mond te houden. Al mijne boeken en papieren, die ik niet in Engeland bad achtergelaten, werden mij ontnomen en tot dusverre beb ik ze niet teruggezien. Den eersten dag kwamen- wij slechts tot Hamburg, waar wij den gebeelen nacht moesten blijven, om den volgenden dag verder te reizen. Bij den overtocht van het Kiel- kanaal werden wij onder arrest ge houden. Nog vóór de trein daar was aangekomen, kwamen er twee soldaten in ons compartiment, die alle vensters en gordijnen dicht deden en ons be valen onze banden op de knieën te houden en tot nader order niet te bewegen. Gelukkig duurde dit slechts twintig minuten. Vóór wij de Deensche grens over mochten, werden wij opnieuw op de zelfde wijze als boven omschreven onderzocht, maar daar wij niets bij ons hadden, konden wij ODze reis ver volgen. Eindelijk waren wij weder in ons oude Denemarken terug en wij zwoeren een plecbligen eed, nooit weder een voet in Duitschland te zullen zetten. De toestand in Duitschland moei verschrikkelijk zijnhet voedsel dat wij kregen, was niet goed genoeg voor een bond. Ellendig brood, geen boter, geen vleesch,een weinig visch of bam. Overal gewonde of verminkte soldaten, allen met het ijzeren kruis, waarvan groote overvloed schijnt te bestaan. De Russische gevangenen in Slees- wijk-Holstein zagen er vreeselijk uit; ik heb nooit iets zoo ellendigs gezien en ik begrijp niet boe zij in leven blijven. Velen hebben reeds beproefd te vluchten en de Deensche grens over te komen, maar allen zijn neerge' schoten geworden vóór zij die be^ reikten. Hier ben ik dus weder in mijn eigen land terug, waar alles kalm en vredig is en de lui schatten geld verdienen. Maar ik had niet verwacht, zulk een diepe baat tegen Duitschland en alles wat met dat land in verbinding staat, te zullen vinden Onze regeering doet zijn best, bet volk kalm te houden, maar God weet, hoe laog zij dat nog zal kuDnen.« De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad op 1 Augustus a.s. Zooals men weet zal door den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad in verband met den datura van 1 Augus tus a.s. ter berinnering aan het uit breken van den oorlog in 1914, in een groot aantal plaatsen des lands de dusgenaamde »Vredesspeldi worden verkocht. Die vredesspeld, die ont werp en fabrikaat is van de firma van Kempen te Voorschoten, stelt voor de duif met deu olijftak in den snavel, en toont in groote letters het woord Vrede daaronder. Aan degenen, die deze vredesspeld, welke in de verschillende plaatsen in het openbaar zal worden aangeboden, koopen, zal tegelijkertijd een klein propagandablaadje van den Raad wor den aangeboden, hetwelk in het bij zonder de vijf punten van bet Minimum -Programma voor een duurzamen vrede toelicht. Het Bestuur van den Raad is er in geslaagd om dit blaadje geïllustreerd te doen verschijnen en beeft toepasselijke illustraties gevonden om door een afbeelding nader de aan dacht op ieder der vijf punten te vestigen. Zeker zal dit blaadje dat het opschrift draagt: »Twee jaar Oorlog®, belangstelling van velen in niet minder mate wekken dan de vredesspeld het zal doen. In een aantal plaatsen, waar men van den verkoop van de vredesspeld om practiscbe redenen heeft afgezien, zal toch tot verspreiden van dit ge schriftje worden overgegaan. Ter gelegenheid van de herdenking van bet uitbreken van den oorlog twee jaren geleden op 1 Augustus worden door den »N. A. O. R.« ver schillende vergaderingen belegd. Be halve den landdag in de provincie 46 Naar het Duitsch van Estclla Sehönberg. „En toch weet ik alles," gal de jonge man ver bitterd ten antwoord. „Hoe handig het bedrog ook is gepleegd, nu is het ontdekt. In hoeverre ik Virginie moet berispen, weet ik niet, zij heeft mij tenminste oprecht bekend, dat een ander haar dier baarder is dan ikEn al wilde zij mij ook niet den naam van dien andere zeggen, ik ken hem toch! Maar was zij eerlijk hoe moet ik jou noemen, Herman, die mij haar hartontstalenmij jeliefde verborg!" Hermans kalmte begon voor groote opwinding plaats te maken. „Wees voorzichtigriep hij uit. „Ik kan eischen, dat je mij gelooft, wanneer ik je zeg, dat nooit een woord van liefde tusschen ons is gewisseld, dat ik haar slechts een enkelen keer gesproken heb, sedert ik wist, dat je aanzoek om haar hand had gedaan." „O, geen woord gewisseldIk weet, dat er kunsten zijn, geheime en verderfelijke, die haar offers met onzichtbare netten omstrikken en er menschen zijn die ze weten uit te oefenen met teekens, met blikken „Oscar!" riep Herman uit, „ga niet verder, opdat er in dit uur geen woord gesproken worde, dat niet zou kunnen vergeten worden!" „Laat mijantwoordde Oscar. „Juist nu moet alles er uit. Als het waar is, dat je Virginie gedurende mijn afwezigheid slechts eenmaal hebt ontmoet, sedert wanneer dagteekent dan je liefde, die je niet waagt, te loochenen? Indertijd, toen ik je mijn vertrouwen schonk, toen ik je naar je verhouding tot Virginie vroeg, zooals de eene broerder den andere vraagt, hoe koel en rustig klonken toen je woorden, hoe heilig verzekerde je mij, slechts haar vriend te zijn! O, ik zie het wel, dat je ineenkrimpt en in 't ge zicht slinger ik je het verwijtJe bent valsch tegen me geweest, valsch, zooals je nu nog bent!" „Wanneer je bedaarder bent geworden, zal ik je antwoorden," sprak Herman, „nu „Neen, neen, ik wil geen verdediging, geen recht vaardiging, ik wil alleen uit je mond de bekentenis maar ik wil het met een beslissend woord dat je haakt naar het bezit van Virginie!" „Ik kan niet ja zeggen, Oscar, als dat ja een onwaarheid is. Of ik Virginie liefheb of niet, jou zal zij blijven toebehooren." „O, je denkt, dat dit zoo maar gaat, ook nadat zij mij gezegd heeft, mij niet meer lief te hebben?" „Laat haar tijd, tot bezinning te komen. Als het je geruster kan maken, zal ik je beloven, haar niet weer te zien, haar aanblik zoo lang te ver mijden, tot jij zelf me bij haar brengt!" „Neen!" riep Oscar uit, „zoo laat ik mij niet af schepen! Zoo komt ons spel niet ten einde! Maar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1