Plaatselijk Nieuws. Uitsluitend voor de abonnè's op dit blad. Kaart van EUROPA. KENNISGEVING. LIJS T Utrecht, waarvan reeds eerder mel- ding werd gemaakt en verschillende vergaderingen in kleinere plaatsen, zal vanwege den Raad gehouden worden een landdag te Voorburg op het terrein van «Vreugd en Rust« aan den Ach terweg te Voorburg op Zaterdag 29 Juli des avonds van 7 tot 9 uur, waar als sprekers zullen optreden Dr.J. van Leeuwen, lid der Tweede Kamer, Utrecht; Mr. J. A. Veraart, 's Gra> venhage en Mevr. Th. Thiel-Wehrbein, Haarlem. Voorts zal te 's Gravenhage op Maandag 31 Juli des avonds te acht uur een openbare vergadering worden gehouden in gebouw Concordia (Hooge- zand), waar als sprekers zullen op treden de heer J. H. Schaper, Lid der Tweede Kamer, ondervoorzitter van den »N. A. O. R.«, Rijswijk; Mevr. W. van Itallie-Van Embden, Leiden en de heer C. Smeenk, Redac teur van «Patrimoniums, Arnhem. Wat voert Engeland in 't schild? Engeland maakt zich thans meester van onze Tisscbersschepen, geladen met onze visch, gevangen in onze zee (want de zee behoort aan allen) en die dus varen naar onze havens, waar de visch te koop wordt aangeboden, op onze markt, dus niet aan vijanden van Enge land, maar aan de geheele wereld, zoodat, als Engeland Duitschland die visch niet gunt, het die zelf koopen kan. Van oorlogsnoodzaak kan dus bij geen mogelijkheid sprake zijn, zegt de «Nederlanders. En het blad vervolgt Engeland ontneemt derhalve aan onze bevolking wat baar eigendom is. Een recbtsschennis van dezen aard tegenover ons land is tot dusver niet gepleegd. Eveoals de Belgen, hebben ook wij thans het recht ons op het rechts gevoel van heel de wereld te beroepen. Want, wel is er geen bloed gevloeid zooals in België, maar dit is louter een gevolg der omstandigheden. Had België geheel alleen gestaan, dan zou het waarschijnlijk ook den te ongeljjken kamp niet hebben aanvaard. Maar het lijkt ons ontegenzeggelijk dat onze oorlogsschepen ter verdediging van ons eigendom tegen een Engel- schen aanval hadden mogen worden gebezigd. Na da stukken gelezen te hebben, juist dezer dagen door het Ministerie van Buitenl. Zaken gepubliceerd, zijn wij weer versterkt in onze overtuiging, dat onze Minister, waar het onze rechten geldt, den tegenstanders be hoorlijk te woord staat en voet bij stuk weet te houden. Wij betwijfelen dan ook niet, dat hij ook in een geval als dit zich tegen de inmenging van Engelsche prijsge- recbten zal verzetten. Wil Engeland niet openlijk en met volle bewustzijn het recht schenden, dan zal, zij het ook later, de zaak moeten worden uitgemaakt door een Arbitragehof. Wij hopen, dat in dit geval het Departement ons volk voortdurend op de hoogte zal houden van wat er gaande is. Het is toch te verwachten, dat onze zeelieden zich buitengewoon zullen ergeren over de directe inbreuk op hun eigendomsrecht, op de wegvoering van de vruchten van hun wettigen arbeid. AI zijn wij, helaas! niet bij machte een vijandelijke daad met gelijke munt te betalen, al weten wij zeer goed dat, als Engelaud wil, het ook ons land kan uithongeren, toch verlangt ons land, wil het rustig blijven, ten minste te weten, dat voortdurend al het mogelijke gedaan wordt om de begane recbtsschennis ongedaan te maken, of althans te vernemen op welke gronden Engeland zich meester heeft gemaakt van den eigendom van onze visschers. Verscheidene loggers, welke Zater dag en Zondag te IJmuiden binnen kwamen, berichten, dat de Engelschen weder een groot aantal haringloggers hebben aangehouden. Volgens eensluidende verklaringen bedraagt het aantal op zijn minst 15 schepen. Van de IJmuider vloot zijn opge bracht voor zoover bekend 2 loggers. Eén behoorende aan de maatschappij «Oceaanster* en één aan de maat schappij «Shamrocks. Van laatstge' noemde waren twee schepen opge bracht, doch één er van wist tijdens de duisternis te ontkomen. «Tijd». Jaarbeurs Utrecht. Van belanghebbende zijde zijn stem men opgegaan tegen het houden van eene Jaarbeurs in September. Tijdelijk gebrek of schaarschte aan grondstoffen, te weinig tjjd van voorbereiding voor het gereedmaken van monsters, het overladen zija met orders voor de wintermaanden maakten deelname be zwaarlijk, terwijl in handelskringen de meening werd uitgesproken, dat voor het komende seizoen de meeste grossiers en winkeliers hunne koop contracten reeds hadden afgesloten en er derhalve voor vele bandeldrij- venden geen directe aanleiding zou bestaan om de beurs te bezoeken. Men heeft besloten, hoewel het aantal deelnemers van dien aard is, dat het succes eener beurs in September ver zekerd was, om de Eerste Nederland- sche Jaarbeurs te houden van 26 Fe bruari10 Maart 1917. De voorjaarsbeurs heeft ook nog dit voor, dat de tijd van voorbereiding, dan ook voldoende is om genoegzame medewerking te verkrijgen uit onze koloniën, terwijl daarenboven ook in het Buitenland voor deze Nederland- sche Jaarbeurs op ruimere schaal pro paganda kan worden gemaakt om de belangstelling te wekken en zoodoende het bezoek van vreemde kooplieden te bevorderen. Coucoura-Hippique te Amsterdam. Het lijkt ons goed, onzen lezers nog met een enkel woord te herinneren aan het Concours-Hippique, dat Zater dag a.s. in het Amsterdamscbe Stadion zal plaats vinden. HH. paarden-eige- naren mogen niet op dit hippische feest in de hoofdstad ontbreken, en wij wekken hen dan ook op, alsnog hun inschrijvingen op te zenden aan den secretaris van het Concours- Hippique Leo Lauer, Leidsche kade 71 te Amsterdam. De inschrijvingen sluiten Maandagavond. Wat den Tally- Ho betreft is het laatste gedeelte nl. het afleggen van een 100 M. van den ruiter te voet, met bet paard aan de hand, vervallen, en dit om sporttieve redenen. De inderdaad fraaie prijzen voor dit Concours-Hippique worden geëta leerd bij de Kon. Utr, Fabriek van Zilverwerken vanC. J.Begeer, Leidsche Straat, en wel in een der vitrines aan de Prinsengracht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Juli, in Nederland uitgesproken 27 faillissementen tegen 28 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 615 faillissementen tegenover 796 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De wijziging in het brievenport. De verandering in de Posterijenwet. zoo als de Tweede Kamer ze thans heeft goed gekeurd is drieledig: Briefkaarten. Vooreerst is het porto van de brief kaarten meteen halven cent verhoogd, zoowel van de locale als de interlocale. Het porto voor stadsbriefkaarten zal dus 2 cent bedragen en dat voor binnenlandsche 3 cent. Daartegenover staat, dat de briefkaartfomulieren in het vervolg gratis worden gegeven; vroeger werd daarvoor een halve cent in rekening gebracht. Het gevolg dezer verandering is, dat het voordeel van bet koopen van particuliere briefkaart- formulieren vervalt. Evenwel blijft het gebruik dezer formulieren toegestaan. Natuurlijk moet hierop het nieuwe porto worden geplakt. Brieven. Het porto bedraagt volgens het nieuwe tarief voor interlocale brieven van een gewicht tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 gram tot en met 100 gram 10 cent en verder 5 cent per 100 gram of gedeelte van 100 gram. Voor locale brieven bedraagt het port in bet nieuwe tarief tot 20 gram 3 cent van 20 tot 100 gram 6 cent en verder 3 cent per 100 gram of gedeelte van 100 gram. Gedrukte stukken. Het nieuwe porto voor gedrukte stukken bedraagt 1 cent voor elke 50 gram. Quitantietarief. De derde verandering betreft het quitantietarief. Het bedrag, dat men bij de aan bieding der quitantie vooruit te be talen heeft het zoogenaamde aan- biedingsrecbt, bedroeg tot dusver 5 cent voor elke quitantie, ongeacht de grootte van het bedrag. Dit aaubiedingsrecbt bedraagt in de nieuwe regeling 5 cents voor quitanties tot een gulden, 7'/. cent van 1 tot 25 gulden en 15 cents daarboven. Voorts wordt tot dusverre het recht, verschuldigd bij de uitbetaling, bet zoogenaamde poslwisselrecht, berekend over het totaal ingevorderde bedrag, dat op den borderel vermeld is, de som der bedragen van de verschillende quitanties. In de nieuwe regeling wordt het postwisselrecht berekend per kantoor, waar de invordering geschiedt. Een voorbeeld: Iemand heeft 3 quitanties één voor Zwolle a f2.50; ééu voor Groningen a f 10 en ééo voor Assen af 14 Totaal f26.50. Tegenwoordig is hierop een postwisselrecht verschuldigd van 15 cents. In de nieuwe regeling zal het recht voor de 3 quitanties bedragen respectievelijk f 0.02'/i ,f 0.0.5 en fO.10. Samen f 0.17'/, Zaterdagavond overleed vrij plot seling de heer D. Gerritsen, lid van den gemeenteraad. Deoverledene,hoofd in het door geheel ons land bekende handelshuis firma H. Gerritsen, nam een zeer werkzaam aandeel aan bet publieke leven in onze gemeente. Zijn heengaan zal in breeden kring, vooral door de minderbedeelden, als een groot verlies worden gevoeld. Op een door de plaatselijke af- deeling van bet religieus-socialistisch verbond georganiseerde openlucht-sa menkomst op «Niromerdors zalZondag- middag a.s. het woord worden gevoerd door Enka (mej. Van der Vlies) uit Schiedam en Dr. H. W. C. van den Bergh van Eysinga uit Zutphen. Het muziekkorps der 9e Infanterie Brigade zal gewijde muziek uitvoeren. Volgenden Vrijdag 28 Juli en in 't vervolg eiken Vrijdag van 8 tot 12 uur v.m. zullen op de drie vol gende plaatsen, goedkoope visch, haring, bokking, makreel, enz. verkrijgbaar zijn: I. Levensmiddelen-bureau, Appelmarkt II. Juliana-plein. III. Soesterweg (bij den spoorovergang) De prijzen der vischsoorten zijn als volgt: schelvisch, 12 cent per pond; kabeljouw, schol en makreel, 14 c. p. p. haring, 4 cent per stuk; Engelsche bokking, 5 cent per stuk; gerookte schelvisch, 16 cent per pond; makreel, 10 cent per stuk. De aanvoer zal bedragen:900pond versche visch, 12000 haringen, 400 pond gerookte schelvisch, 1000 stuks gerookte makreel en 500 Engelsche bokkingen. De heer J. Peper, Directeur der Middelbare Handelsdagschool, is ge kozen tot Secretaris van het Neder- landsch Genootschap van accountants, te Utrecht. Aan de Handelsschool alhier wer den benoemd de heer K. Spruit Docts, te Leiden, tot leeraar in de wis-en natuurkunde, de heer A. Bartels te Hilversum, tot leeraar in de Neder- landsche taal en de heer M. J. van Dugteren te Amsterdam, tot leeraar in het teekenen. Aan het plaatselijk telephoonnet zijn aangesloten no. 443. W. K. A. Burghardt, van Maer- landtlaanl 454. Mr. A. M. Bos P. Azn., W. v. Mechelenstraat. 1 Tegen inwisseling van de BON, voorkomende op de derde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van dertig cents be komen een tot den laatsten tijd bij gewerkte Deze Kaart, in acht kleuren gedrukt, heeft eene afmeting van 92 X 79 c.M. De gevechtsliniën zijn op de kaart aangegeven. Bij toezending van 45 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet abonnè's is de prijs een gulden. Maximum Groothandelprijzcn van groenten. De Burgemeester der GemeeDte Amersfoort maakt bekend dat de volgende groothandelprijzen zijn vast gesteld Bloemkool le soort 8 cent per stuk. 2e 5 z.g. uitschot 2'/i Bosje peen le soort 4 bos van 25 wortels. s 2e 2'/» cent per bos van 25 wortels. Peulen le 13 cent per K.G. 2e 10 Doperwten le 14 i 2e 11 Vroege aardappelen (ronde) 32 4 Vroege aardappelen (muizen) 29 4 Voorts wordt bepaald, dat voor de goede contróle dezer maximumprijzen (groothandelprijzen) peulen, doperwten en aardappelen alleen per gewicht zullen mogen worden verkocht. Amersfoort, Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend de volgende van eenige groentensoorten en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen in den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straat verkoop door venters, die geen winkel hebben). (Deze prijzen hebben betrekking op versche waar van gewone hoedanigheid). Bloemkool le soort 12 cents per stuit. 2e 8 z.g. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 bos van 25 wortelen. Bosjes peen 2e soort 4 bos van 25 wortelen. Peulen le soort 18 s K.G. 2e 14 i Doperwten le 19 2e 15 Tuinboonen 7 Kropsla le 2 krop. 2e 1 Vroege aardappelen (ronde) 10 K.G. Vroege aardappelen (muizen) 8 Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met bet oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde Gemeente wijziging in de maxima te brengen, bebooren gericht te worden tot den Burgemeester. Verder wordt bepaald, dat voor de goede contróle dezer maximumprijzen peulen, doperwten, tuinboonen en aard appelen alleen per gewicht mogen worden verkocht. Amersfoort, Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Deze prijzen hebben betrekking op de ge- wcme soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne aardappelen. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. ik weet een korteren weg, waarop reeds honderden vóór ons in dergelijke gevallen tot hun doel ge raakten. "Wij zullen om het meisje loten, Herman; wie wint, behoudt den prijs de dobbelsteenen voor het spel heb ik meegebracht!" Daarbij haalde hij een kistje onder zijn cape tevoorschijn en plaatste het op de bank tusschen hen beiden in. „Spreek, Oscar, ben je razend geworden, of lig ik zelf in koorts? Wat wil je, dat we zullen doen?" „Nu, dat is duidelijkde pistolen zullen beslissen." Hermans armen zonken slap neer. „Dat onder broeders!" zei hij langzaam. „Ja, wij waren broeders wij golden daarvoor," antwoordde Oscar, „maar wat hindert dat? De band is nu toch verbroken! De menschen behoeven er niets van te weten. Een verborgen plek is gemakkelijk te vinden zeg maar, of je naar het eiland wilt of dat ik naar den anderen oever zal terugroeien. Een papier beschreven met eenige regels heb ik bij mij. Val ik, dan zegt het, dat ik zelf den dood heb gezochtde aanleiding kan men dan wel opsporen." Herman viel hem in de reden; hij waszichzelven weer volkomen meester. „En wat denk je te doen, wanneer je mij gedood hebt?" vroeg hij. Zonder een antwoord af te wachten, ging hij ernstig voort: „Oscar, ieder mensch heeft oogenblikken, waarop een demon macht over hem heeft zulk een oogen- blik doorleef jij nu; daarom neem ik den strijd aan met je hartstocht, met jou strijd ik niet." „Hoe, je weigert?" riep Oscar buiten zichzelven. „Je durft niet?" „Niet durven? Wat ik durf, is dat ik je verklaar, dat je me, als je wilt, nu met eigen handen kunt dooden; wat ik durf, is dit!" Nauwelijks had hij het laatste woord geuit, of met een snelle beweging nam hij het kistje en slingerde het ver weg in den vloed. Een kreet van woede en schrik kwam over Oscars lippen. Op het oogenblik, dat hij Hermans voornemen begreep, was hij opgesprongen; de eene roeispaan was hem uit de hand gegleden, de andere echter zwaaide hij hoog boven zich hij wist het zelf niet wilde hij ze laten neerzinken op het hoofd van zijn tegenstander, of wilde hij alleen de hand tegenhouden? Hij vergat, waar hij was; heftig boog hij naar voren de bodem onder zijn voeten begon te wankelen. Een seconde schommelde het lichte vaar tuig, daarna sloeg het om. Zonder dat een geluid uit den mond van een van beiden was gekomen, waren de pleegbroeders in de diepte verdwenen. Hermans verdooving duurde slechts zeer kort. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2