Hf IE UW IÉT Nieuws- en Advertentieblad IjjP voor de Provincie Utrecht. No. 69. Zaterdag 26 Augustus 1916. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het initiatief. De bekende Fransche generaal Zur- linden schrijft in de «Gaulois*: Om de geheele portéc te begrijpen van de gebeurtenissen, waaraan wij gaan deelnemen in het derde jaar van onze krachtsinspanning, van onze force, moet men zich herinneren,datde oorlog vóór alles een strijd is van willen. Het is door het initiatief der krijgsoperaties te nemen, het initiatief van den veld slag, zijn wil trachtende op te leggen aan den tegenstander, dat men tot het succes komt. Vanaf het begin van den oorlog tot aan de laatste tijden, heeft het initiatief altijd toebehoord aan het hooge Duit- sche oppercommando. Het heeft ons zijn manoeuvres, zijn aanvallen, zijn wijze van oorlogvoeren kunnen op leggen, omdat zijn legors meer gereed waren dan de onze, wat betreft het effectief van gewapenden, geoefenden en kaders, zooals ook wat aangaat oorlogsmateriaal en fabrieken, bestemd om dat materiaal gedurende de ope raties te vervangen. Ook omdat de positie van Duitschland lusschen de geallieerden in 't Oosten en 't Westen het in staat stelde om nut te trekken van zijn bewonderenswaardig spoor wegnet, om langs zijn binnenlandsche lijnen te manoeuvreeren en de massa's zijner troepen nu eens naar het eene punt te brengen, dan weer naar het andere, en éindelijk, omdat de Keizer- Generalissimus volkomen vrij was om naar zijn wil te beschikken over al de krachten van Duitschland enOostenrijk, en zelfs om ze naar nuttelooze slach tingen te zenden. Dank zij die voordeelen heeft het Duitsche oppercommando kunnen trachten onze eerste concentratie in verwarring te brengen door ons van 't Noorden uit aan te vallen, door België, door ons tot den slag van Charleroi, toen tot dien aan de Marne te dwingen, toen tot den loopgraven oorlog, door zich achter de Aisne in te graven. Het is dit commando, dat ver volgens de talrijke veldslagen heeft gewild, bestemd om den noordelijken vleugel van onze legers lam te slaan. Al die plannen, die ten doel hadden, binnen enkele weken de eclatante over winning van Duitschland te verzekeren, en die gebaseerd waren op een ver keerde appreciatie van onze legers, ten gevolge der gebeurtenisson van 1870, zijn gebroken op de merkwaardige, energieke afweringen van ons opper commando, op de koelbloedigheid, de waakzaamheid, de promptheid van be slissing van generaal Jolïre, op den blik en de kracht van zijn luitenants, op de dapperheid, het entrain, de wonder baarlijke heldhaftigheid van onze sol daten. Zij hebben geleid tot de glorie van onze legers. Maar het is daarom toch niet minder waar, dat wij ver oordeeld waren om te pareereo, en dat het initiatief voortdurend is geweest bij het Duitsche oppercommando. En hetzelfde is het geval geweest op het Russische front, van het moment af, waarop de Keizer, er zich toe be palende om onze Fransch-Engelscbe legers te surveilleeren, die verplicht waren op kanonnen en munitie te wachten, zich naar de Russen heeft gekeerd, om Polen te overweldigen, en vooral om het leger van onze groote bondgenooten te verpletteren, te ver nietigen. Maar ook daar zijn de ener gieke aftochtmanoeuvres van den grootvorst Nicolaas er in geslaagd het Duitsche plan te verijdelen en om in al zijn integriteit, den samenhang, de bewonderenswaardige vastheid der Russische legers te handhaven. In 't begin van't jaar 1916 kon men constateeren, dat, al waren zij voort durend verplicht geweest om het initia tief van den vijand te ondergaan, de oppercommando's der geallieerden er in geslaagd waren om het op al hun fronten af te weren en tegelijkertijd, dat hun situatie zich ruimschoots had verbeterd. De Russische legers, talrijker dan ooit, merkwaardig goed gecomman deerd, vol vuur en dapperheid, had den reeds talrijke ravitailleeringen in wapenen, in munitie en kanon nen ontvangen. Op het Italiaansche front was alles kalm gestemd, in af wachting van het gunstige seizoen, om het offensief te hernemen. Te Saloniki wachtte men op het binnentreden in de linie van de heldhaftige Servische versterkingen. Op het Fransche front was de voor uitgang enorm. De bewonderenswaar dige krachtsinspanningen van Groot- Brittanië hadden hun vruchten ge dragen: Talrijke Engelsche legers, merkwaardig georganiseerd, gewapend, gecommandeerd, door den dappersten geest bezield, waren ons front komen versterken en strekten zich thans uit van af ons Franco-Belgische corps bij Dixmunden tot aan de Somme. Deze machtige versterking had ons in staat gesteld om verscheidene van onze élite-arméecorpsen aan het front te onttrekken die, onder een hen waardig commando, een van de aller kostbaarste massa's vormde om mede te manoeuvreeren. Aan den anderen kant vloeiden onze munitie, onze kanonnen, onze oorlogs proviand van allerlei aard ons toe, evenals die van onze onversaagde bondgenooten, de Engelschen. De ure was gekomen om er aan te denken, den Duitschers het initiatief te ontrukken, dat zij totnutoe hadden kunnen behouden, en om in de lente een algemeen offensief op alle punten te beginnen, om te réaliseeren wat onze President van den Ministerraad zoo juist gedefmeerd heeft: eenheid van actie op eenheid van front. Onze vijanden hebben er de lucht van gekregen en hebben niet geaar zeld om onze bedoelingen te dwars- boomen, door onmiddelijk het initiatief te nemen tot een sensationeele operatie. Vandaar de aanval op Verdun, voor bereid met een luxe van artillerie en van troepen zonder voorbeeld en die desniettemin, na een begin van succes, verijdeld is door den beslissenden geest van generaal du Castelnau, de energie van generaal Pétain en de sublieme dapperheid, toewijding en heldhaftig heid onzer soldaten. De Duitschers, dit dient te worden toegegeven, hebben moedig volgehou den. Hun aanvallen hebben zich met woede opgevolgd. Maar hun verliezen zijn enorm geweest, zij hebben hun beste reserves uitgeput. Zoodat op het oogenblik, nu de geallieerden bun. «eenheid van actie op eenheid van front* verwezenlijken en op al de operatietooneelen dapper vooruitdrin gen, de Oostenrijkers-Duitschers geen troepen genoeg meer hebben om met behulp van hun binnenlandsche spoor- wegltjuen, in massa's te reageeren, en het initiatief te hernemen. Het initiatief is definitief naar het andere kamp overgegaan. Het is thans aan hun om den stoot te pareeren. Dat is bet, wat ons veroorlooft, niét om overwinning te kraaien Lloyd George beeft het zoo juist aan de soldaten van Frankrijk geschreven: «dappere mannen beroemen zich niet van tevoren op het succes, dat zij hopen* maar om, met algeheel vertrouwen de groote gebeurtenissen tegemoet te zien, die zich gedurende het derde jaar, en stellig het laatste jaar van den oorlog zullen ontwikkelen. Als een bewijs hoe verbitterd en fel de vijanden tegenover eikaar staan, een opmerking uit het Engelsche blad «The Globe*. Naar aanleiding van de woorden van Asquith betreffende de terechtstelling van kapitein Fryat, dat moord altijd moord blijft, wie hem ook gepleegd heeft en dat in het onder havige geval de eigenlijke moordenaar en nog meer degenen die hem tot zijn misdadig bedrijf hebben aangezet, daar met bun eigen persoon voor zul len moeten boeten, zegt het blad: «Laat ons toch niet vergeten, dat wij eens een koning hebben onthoofd wegens rechtsovertreding, zullen we dan aarzelen, een keizer wegens moord op te hangen?" In de Engelsche pers wordt er de aandacht op gevestigd, dat graaf Reventlow, de aarts-apostel van de politiek van het trücksicbtlose schrik bewind» er op aandringt, dat alle Amerikanen en andere neutralen, die voor de Entente vechten, bij eventueele gevangenneming zonder vorm van proces als franctireurs zullen worden doodgeschoten. «Het is in Duitschland bekend schrijft graaf Reventlow dat Ameri kanen hebben dienst genomen in het Engelsche ,en Franschevlieger-corps, in verscheidene Canadeesche regi menten, in regimenten van het Fransche leger; er vechten ook Zwitsersche onderdanen in het Fransche leger en allerlei andere neutralen, die de wapenen tegen ons hebben opgevat. Er is geen twijfel aan zegt deze voorlichter van het Duitsche geweten dat al deze neutralecombattanten wettelijke franc-tireurs of zeeschuimers zijnen als zoodanig behooren te worden doodgeschoten. Laten we ben dan doodschieten. DeiRheinsche WestfalischeZeitung» en andere pan-Germaansche bladen steunen dezen eiscb. De Duitsche kroonprins gewond? Een Zwitschers officier, die van de Duitsche grens kwam, verzekerde, dat een Duitsch collega hem had verteld, dat de kroonprins door bomscherven aan het rechterbeen en het hoofd was gekwetst en in een hospitaal verpleegd werd. Inlijving militielichting 1916. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1916 wor den ingelijfd 1. In het tijdvak van 25 October 1916: a. de dienstplichtigen toegewezen aan het derde bataljon van een der regimenten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infan terie, met uitzondering van hen die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd b. de thans nog niet opgeroepen dienstplichtigen, die zijn toegewezen hetzij aan de regimenten veld-artille- rie, hetzij aan het korps rijdende artillerie; 2. in het tijdvak van 1620 Oct., de dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en be stemd voor bet laatst in te lijven ge deelte; 3. in het tijdvak van 15 Nov. de thans nog niet opgeroepen dienst plichtigen toegewezen aan de regi menten huzaren. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uits jel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (on gezegeld) verzoekschrift aan den Mi nister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden vermeld de gemeente voor welke de dienstplichtige is ingeschre ven, alsmede het korps en het korps onderdeel waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mo gelijkheid, dat het uitstel wordt in getrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. (St.-Ct.) Ambulancetreinen. Woensdagmiddag heeft te Amster dam in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik de aanbieding van am bulancetreinen aan de Regeering plaats gehad. De voorzitter van het Nationaal Comité tot aanbieding van Ambulance- treinen aan Harer Majesteits Regeering, de beer S. P. van Eeghen, hield een rede, waarin hij naging, wat bet comité heeft verricht om zijn taak met succes bekroond te zien. Hij wees er op, dat de treinen, wanneer ze nimmer zouden worden gebruikt om oorlogsdiensten te doen, toch een blijvende waarde zullen behouden. Wanneer het oorlogsgevaar izal zijn geweken, zullen de gewonden wagens worden verdeeld over eenige groote stations in verschillende deelen van ons land en op uitnemende wijze bij eventueele spoorwegongelukken of andere rampen dienst kunnen doen. Eveneens kan de trein zeer geschikt worden gebruikt als noodhospitaal in geval van besmettelijke ziekten in kampementen of legerplaatsen of in kleine gemeenten, waar geen zieken huis is. Deze treinen zijn een geschenk van arm en rijk, de kleinste gift, die binnenkwam, was 10 cents, de grootste f 12.000. De Minister van Oorlog, de heer Bosboom, aanvaardde de treinen na mens de Regeering, er op wijzend, dat ze zijn een geschenk uit het volk aan bet volk. Geen vee-uitvoer. In een te Groningen gehouden ver gadering van veehandelaren, deelde de voorzitter mede, dat de Minister van Landbouw op een met hem gehouden conferentie heeft verklaard, dat van uitvoer van vee geen sprake was en dat deze ook niet te verwachten was, evenmin als consenten daarvoor zullen worden verstrekt. Crcdietsduurbeperking I Door de Nederl. Vereeniging van IJzerhandelaren is het volgend voor stel ingediend bij bet Bestuur van den Middenstandsbond, ter behandeling in de, in September te houden, alge- meene vergadering De algemeene vergadering noodigt het Bondsbestuur uit, de invoering van den maatregel vot beperking van het crediet tot hoogstens 3 maanden, door alle handelaren, krachtig te propa- geeren en elke beweging tot invoering dier beperking naar zijn vermogen te steunen. De 28e Algemeene Vergadering der Ned. Heidemaatschappij zal dit jaar gehouden worden te Alkmaar op 20 October a.s. in het gebouw *de Unie» aldaar. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan het land goed «ter Couister van den Heer Mr. B. van der Feen de Lille, terwijl den volgenden dag 21 October een excursie zal worden gemaakt naar de bebosscbingen van de Staatsduioen onder Schoorl en naar het landgoed van den Heer J. van Reenen te Bergen. Onze graanschepeu. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Inzake de graanquaestie, dat te 's Gravenhage bericht is ingekomen, dat instructies gegeven zijn om de graanschepen los te laten. Duur en slecht fruit. Decorrespondent van het Handelsblad te Wijk-bij-Duuistede schrijft: Een fruitjaar, zooals 1916 ons te zien geeft hebben we Dimmer mee gemaakt. In vergelijking met 1915 is het gewas bedroevend slecht, zoo wel wat betreft qualiteit als quantiteit. Appels van beslist superieure qualiteit zijn bijna niet te vinden. En of ze rijp of rauw zijn, men vraagt er niet naar; de regel is tegenwoordig;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1