willen ze (de exporteurs) de vruchten hebben, dan moeten ze maar zoo spoedig mogelijk geplukt worden. Gaat dat zoo door, dan is over een week of vijf geen appel meer aan het hout te vinden. Daar het meerendeel een plaatsje zal vinden in de magen van onze Oostelijke naburen, wordt bevestigd. Tot nu toe is ruim twee derde van het geplukte fruit daarheen verzonden. Ook Engeland krijgt wel een gedeelte en een kleinigheid is voor Nederland zelf bestemd, maar Duitschland is onz3 grootste afnemer. De prijzen zijn zoo abnormaal hoog, dat midden in het fruitland het koopen van een paar kop appels of peren haast on mogelijk is. Hooge sommen hebben de handelaars op de voorkoopveiling be steed, ze zitten er echter geenzins mee, want ze verwachten ze nog met een Hink winstje terug. Victoria-Bron Oberlahneteia. Men zal zich herinneren, dat den 5en Januari van dit jaar een groote brand woedde aan de Boompjes te Rotterdam, waardoor ook een ge deelte van de pakhuizen der Victoria- Bron aldaar beschadigd werd. Thans is dit gebouw weder opnieuw opgetrokken en werd het onderge deelte als pakhuis ingericht, hetwelk nu ook door deze Nederlandsche onderneming in gebruik is genomen, waarmede haar opslagplaats voor het uit Oberlahnstein, roet haar eigen Rijnschepen aangevoerd wordende Vic toria-Water,belangrijkwerd uitgebreid. Plaatselijk Nieuws. H.M. de Koningin-Moeder heeft Woensdagmiddag een hernieuwd be wijs van belangstelling gegeven in het werk der Maatschappij »Zandbergen«, door een bezoek te brengen aan het nTreeker Bergje», het bekende her stellingsoord van deze instelling, gele gen aan den Leusder weg bij Amers foort. Door ds. J. D. Van Calcar, voorzitter van het bestuur, werd H.M. in kennis gesteld met het beginsel, waarop de inrichting van dit speciale herstellings oord is gebaseerd, n.l. een combinatie van lichamelijke verpleging en op voeding in het gezin. Nadat de hoofdverpleegster, zuster Braunink en het overige personeel waren voorgesteld, bezichtigde H.M rondgeleid door den directeur der Maatschappij Zandbergen, jhr. W. A. Ortt, het gebouw met veel belang stelling. H.M. onderhield Zich daarbij ge- ruimen tijd met de patiëntjes en reikte persoonlijk aan ieder van hen een geschenk uit. Ook de oefeningen in heilgymnastiek werden door H.M. met groote belang stelling gevolgd. A.s. Woensdagmiddag tè twee uur zal de Bazar in Albert-dorp ge opend worden. Zooals ieder weet ligt bet kolonie dorpje van dien naam onder Soester- berg aan den Amersfoortschen straat weg, een eind voor de bekende uit spanning Het Huis-ten-balven. Per fiets, per tram of per auto is het gemakkelijk bereikbaarde tram houdt er vlak voor stil, zoodat ook ouderen van dagen of jongere kinderen er zonder het gerinste bezwaar kunnen komen. Waarlijk een schoone gelegenheid voor inwoners en pensiongasten van Amersfoort en omstreken om bet anders aan vreemde oogen door een «verboden toegang» ontrokken dorpje eens te gaan bezichtigen. Alleen het in oogenschouw nemen dezer vriendelijke vluchtelingen-kolonie loont de moeite in ruime mate. Gij zult er geen luxe-hutten van een transatlantisch zeekasteel aantrefieD, maar in de huisjes van buiten en van binnen kunnen bewonderen, hoe juist met de minste middelen en de minste ruimte-en materiaalverspilling een vol komen doelmatigeen aan alle behoeften voldoende woning kau worden ge schapen. De groote naaischool, de fröbel-en lagere school, de gelegenheid voor het houden van godsdienstoefening, de electrische centrale en het hospi- taaltje, allen zijn een afzonderlijke be zichtiging ruimschoots waard. Dan treft men er een kantwerkster een vrouwtje dat op beeldige wijze zakdoekjes maaktmann en, die houdt- snijden, enz. enz., allen aan den arbeid. Bovendien zal ieder er iets vinden van zijn gading om als aandeokeu mee naar huis te nemen, o.a. kiekjes van het Albertdorp, speciaal Belgische kleedjes en hooderde kleine zaken, die op geen enkele bazar ontbreken en te veel zijn om op te noemen. Wij spreken dan ook de hartelijke wensch uit, dat zeer, zeer velen zich na lezing dezer regelen gedrongen zullen gevoelen om Woensdag of Donderdag (Koninginnedag!) eens een ritje naar Albert-dorp te maken,, opdat het Zeister Damescomité zijn melk-, eieren- en kleedingfondsjes weer ziet volloopen voor overloopen geen vrees! en de arme verdreven gezinnen er maandenlang profijt van kunnen hebben. Vooral Koninginnedag worde daar een dag van groote drukte en wie 't wat rustiger wenscht, kieze zich den eersten middag voor bezoek I In de Woensdagavond gehouden druk bezochte ledenvergadering van de Kiesvereeniging «Gemeentebelang» werden tot candidaat voor den Ge meenteraad gesteld de heeren J. Bonk, A. J. Looxma van Weideren Rengers, A. van Nijnatten en mr. A. van Traa. A.s. Maandag vergadert alhier de Volksbond tegen Drankmisbruik. 65 afdeelingen met omstreeks 135 afgevaardigden zullen aan die ver gadering deelnemen. Do heer J. D. Slingerland, asp.- opzichter bij de H. IJ. S. M. alhier, is benoemd tot bestuurslid van den Bond van Ambtenaren in technischen dienst dier maatschappij. Vrijdag 1 Sept. heeft in hotel «Reichmann« eene vergadering plaats van directeuren en leeraren aan 3-jarige Handelsdagscholen. De heer P. J. van Buuren, pre" fect aan het O. -K, Seminarium al bier» is benoemd tot pastoor te Culemborg- Door Burgemeester en Wethou ders is benoemd tot secretaris der Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs de heer J. G. v. Dreumel, adjunct-commies ter gemeente-secre tarie. Ingezonden stukken. Onze Uollandsche kinderen. Reeds een achttal jaren zendt de afd. Amersfoort voor kinderbersteliings- en vacantie kolonies eiken zomer een aantal verzwakte kinderen tol herstel van gezondheid err kracht naar zee. Mocht het getal meermalen de twintig zijn genaderd, zelfs er boven zijn ge gaan; thans is het voor de kas niet mogelijk meer dan twaalf van het zoo hoog noodig verblijf te doen ge nieten. Het aantal aanvragen van de verschillende geneesheeren is ditmaal toch veel grooter. Juist nu zullen enkelen moeten thuis blijven, moeten voortleven in hun door ziekte en wel licht onvoldoende voeding, verzwakten toestand, die een rusttijd vóór den naderenden winter zoo hoog noodig hebben. Op dit oogenblik zullen er niet meekunnen, waardoor het ver blijf voor hun prae tuberculose kleine lichaampjes onmisbaar is; voor wie een blijven in hun huiselijke omgeving zeer groote, zoo niet onherstelbare, nadeelige gevolgen zal meebrengen. Veel is en wordt nog gedaan om het lijden van anderen te verzachten, indien mogelijk te helpen of weg te nemen en daarom komt dan ook het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging met groote vrijmoedigheid tot u lezers en lezeressen, om ditmaal een beroep te doen op uwe bereidwillig heid, om zooals dezer dagen telkens weer is uit gedrukt, onze eigen bulp- behoefende kleinen niet achter te doen staan; om ons eigen noodlijdende kleine volkje vóór en boven alles té geven, wat het zoo dringend noodig heeft. Schenk ons in de eerste dagen uw gaven, opdat nog aan de ouders, die zelf reeds veel hebben opgeofferd voor hun dierbare kleinen kon worden meegedeeld, dat hun kinderen zullen kunnen meegaan naar het koloniebuis, opdat ze gesterkt den stellig moei lijken winter zullen kuunen door komen en daarmee vrij zeker voor totalen ondergang worden behoed. Bij voorbaat, want wy rekenen op U, onzen dank, ook in naam der ouders en voor de kleine lijders en lijderessen. De Secretaris, A. B. VAN DER KLEIN, Arnh.weg 66. P.S. Alle bestuursleden zullen met blijdschap uwe bijdragen, groot of kléin, in ontvangst oemen. Geef voor het hulpbehoevende Hol- landsche, Amersfoortsche kind aan Het Bestuur: M. Kamerling. Utrechtscheweg. B. J. van Enst, Beukenlaan. Mevr. M. Gerard van SijsenBesier, Blankenheimstraat. Mevr. M. E. Reynders—Calkoen, Wijerstraat. Mevr. M. J. Heyligers— Reinhardt, Muurbuizen. Mevr. Gravin C. H. van Randwijck— De Jonge, Utrechtscheweg. A. B. vati der Klein, Arnh.weg 66. Amersfoort, Augustus 1916. Mijnheer de Redacteur, Wil, s. v. p., zoo goed zijn bijgaande letteren te plaatsen in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, J. W. EGGINK. De kaasmarkt. Met bijzondere belangstelling was het, dat ik uit het stenografisch raads- verslag kennis nam van het verhan delde in de Gemeenteraadszitting van 25 Juli over de kaasmarkt. Deze mededeeling stemde mij weemoedig. Een woord van dank aan den heer Eysink namens allen die het wel meenen met Amersfoorts bloei en vooruitgang, voor zijn praktisch betoog Met den beer E. hoop ik, dat deze zaak door de autoriteiten, de commissie en de pers niet te vergeten, niet alleen »goed onder de oogen zal worden gezien» maar eveneens zal worden behartigd. Ik ben het met den heer E. volkomen eens »dat de bloei der kaasmarkt afhankelijk is van de kaas boeren en koopers.t Ik toonde dit herhaaldelijk in verschillend schrijven, meer nog op vergaderingen, alwaar ik deze zaak ter sprake bracht. Pijnlijk was mij het antwoord van den Voor zitter aan den heer E., n.l. dat de hoeveelheid der te wegen kaas afnam. Gelijk ik meermalen aantoonde kan bij Gemeenteverordening bepaald, dat de kaas, welke ter markt wordt aan gevoerd, aan de waag moet worden gewogen. Verder is het wenschelijk, zal de markt niet geheel verloopen, dat totaal niets aan huis, op stelling of elders wordt verkocht. Na kennis te hebben genomen van het verhandelde in den Gemeenteraad, toog ik op verkenning uit. Door ver schillende kaasbereiders te Barreveld werd mij medegedeeld, dat algemeen de kaas door hun aan huis, op stelling, meer nog dan Donderdags ter markt werd verkocht aan koopers uit Woerden, Gouda of elders, voor den zelfden prijs als bier ter markt wordt bedongen, terwijl door koopers wordt gezegd, dat vrachtprijs van Barneveld goedkooper is en vervoer vlugger geschied wil er dit bij mij niet in. Schuilt hier ook een adder, onder het gras, vraag ik mij af. Reeds menigmaal mocht ik er op wijzen dat de bloei van Amersfoorts' kaasmaikt door genoemde plaatsen met leede oogen wordt aangezien. Dit ligt voor do hand en is te begrijpen. Het deed zich de laatste tijd meer malen voor dat alhier aanmerkelijk meer werd aangevoerd als te Oude water, zelfs dat enkele malen Gouda's aanvoer werd overtroffen. Dit kan met geregelden aanvoer zoo blijven, zelfs belangrijk vermeerderen. Ruim 100 wagens kunnen met de toenemende kaasbereiding zeer gemakkelijk aan gevoerd. Keert de normale tijd terug, en de markt verloopt alhier, dan komen er geen buitenlandsche koopers. Dit is in het belang dier plaatsen, daar veel aldoor door Duitsche koopers wordt gekocht. Te Amersfoort is de gelegenheid te komen zeer gunstig. Te Barneveld voor buitenlanders bezwaarlijk. Men mag geen kwaad denken maar ik vraag onwillekeurig zou dit ook reden zijn dat door Woerden, Gouda en andere plaatsen Barneveld's markt alwaar de kaas niet aanwezig is wordt geprefe reerd? Eigenaardig is het. In den beginne werd de kaas van Amersfoort en Omstreken als minderwaardig ver oordeeld. Nu wordt dezelfde prijs be taald als te Woerden en elders. Dit spreekt. Niet genoegzaam kan er de kaasbereiders op gewezen worden dat met aan huis, op stelling of elders te verkoopen eigen giaf wordt gedolven, dat de markt alsdan noodwendig moot verloopen, en hoewel de prijs nu gelijk staat met aan huis te verkoopen indien de normale toestand zich herstelt, ver andert dit, dan komen met goede aan voer buitenlandsche koopers en nemen hier opslagplaatsen. Dit zal niet ge schieden met geringe aanvoer daar dit niet de moeite loont. M. i. is het plicht van ieder die het weimeent met Amers foorts' belang om er de verkoopers op te wijzen terwijl ik het dringend nood zakelijk acht dat door de Commissie wordt geageerd tegen het verkoopen aan huis op stelling of elders. Verder zou bet aanbeveling verdienen dat de kaasbereiders zoo spoedig mogelijk per circulaire worden gewaarschuwd voor het dreigend gevaar en de noodlottige gevolgen. Ook zou de pers zeer veel ten goede kunnen medewerken. Komen de kaasmakers met hun kaas ter markt dan komen de koopers wel. Vergun mij nog met een enkel woord te wijzen op een ander Amers- foort's belang, nl. de overwelving der Kortegracht. Reeds in 1909 werd deze zaak door mij te berde gebracht, ter wijl ik op de vergadering van Handel en Nijverheid op 19 Januari 1912 andermaal deze zaak ter sprake bracht. Nadien pleitte de heer Oosterveen andermaal voor ovei welving in den Gemeenteraad. Indien de Kortegracht wordt overwelfd, wordt een mooie toegang verkregen naar het postkan toor, bovendien een mooi plein van de Langestraat tot Muurhuizen. Wordt dit aangelegd met bloemperkjes in het midden, evenals te Nijmegen (spoor- zijde), dan kan een zeer mooi plein worden verkregen, ten gerieve van ingezetenen en vreemdeling, waarmede Amersfoort's binnenstad niet te kwis tig is bedeeld. Dankbaar erken ik de vele verbeteringen door gemeente bestuur of door Vreemdelingenverkeer den laatsteu tijd ter verfraaiing aan gebracht. In de stad zelf zijn wij nog wel eenigszins misdeeld. Hoewel nering doenden over het algemeen nu geen bijzondere reden bebben tot klagen in vergelijking met andere plaatsen, kan dit spoedig veranderen. Hoe aan genaam voor velen die er gebruik van maken, is het toch voor de nering doenden geen voordeel, indien alles naar buiten wordt getroond. Daar het mijn vaste overtuiging is, dat, na tien jaar, overwelving geen illusie meer zal zijn, hoop ik dat door verschil lende ingezetenen alsmede door Vreem delingenverkeer bij voortduring op spoed wordt aangedrongen, daar over welving der Kortegracht veel zou bij dragen tot verfraaiing in Amersfoort's centrum. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 24 Augustus 1916. Geboren: OJyle Louise, d. van Edu- ardus Cockx en Maria Rosseels. Jan Andries, z. van Andrios Herweyer en Christina Mathilda van de Stadt. Albertus Nicolaas, z. van Rijk den Ouden en Gijsberta Schoonderbeek. Annetje, d. van Jan Staal en Johanna Heere. Albertus Petrus Franciscus, z. van Jacob van der Werf en Josina Catrina Geertruida Reeders. An- tonia, d. van Johannes Arnoldus van Doornik en Johanna Jansen. Paulina Antonia, d. van Jacobus van Barlingen en Paulina Antonia de Graaf. Hen drik, z. van Willem Agenant en Maria Hartman. Wijntje, d. van Jan Renes en Ryertje ten Broek. Clasina Jo hanna, d. van Gijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Hen drik, z. vari Pieter Mulder en Jannetje Buitenhuis. Tjebbe, z. van Albertus Kaal en Sjoukje Bosma. Susanna Johanna Catharina, d. van Hendrik de Wekker en Wilhelmina Petronella Mulder. Marcel, z. van Henricus van den Eynde en Elisabeth Cammers. Willy, d. van Adrianus Kemp en Sygje van Iperen. Geeske, d. van Beye Both en Trijntje Margrietha van der Vring. Johanna Hermina, d. van Jacobus van den Heuvel en Christina Maria Heinz. OndertrouwdJozef Leefsma en Rebekka de Vries. Jacobus Spierings en Maartje Vis. Egbert Voehteloo en Alijda Beyer. Rijk Cornelis Giard en Everdina van Kamp. Johannes Woudenberg en Cornelia Snijders. Lambertus Cornelis Huls en Maria Hermina van Zwol. Overleden: Jeanne van Soetendael, 9 m. Elis van Middendorp, 20 j. Dirkje Jansen, 3 d. Oene Gorter, 84 j., echtg. van Johanna Maria Suzanna van Eek. Rikje van Beek, 64 j., echtg. van Willem Willemse. Karei Verboef, 1 j. Een als levenloos aangegeven kind. Leusden. Van 18 lot 25 Augustus 1916. Geboren: Elbert, z. van Jacobus Coroelis van Eijkelenburg en Wille- mina van den Burg. Antonia Adri- ana, d. van Hendrikus Voskuilen en Antonia Wijnen. OverledenTeunis van 't End, 74 j weduwn. van Rijkje van de Lodijk. Stoutenburg. Van 18 tot 25 Augustus 1916. Geboren: Johanna, d. van Willem van Burgsteden en Woutera van Es- veld. Ariëns, z. van Gijsbert Ruiter en Aaltje Lagemaat. Woudenberg. GeborenLuitje, d. van Jan van Donkelaar en Luitje van de Glind. Maria Wilhelmina Antonia, d. van Matthijs van de Wetering en Johanna Cornelia Hardeveld (Kleuver). Gehuwd: Johan Jan Vermeulen en Maria Koudijs. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van S1/,—12'/, en van 67'/i uur; Zaterdags van 8'/,—-12'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 24 Aug. Ie. Volwassenen. 1 agentschap dagblad 1 banketbakkers. 1 kopergieter. 1 kruideniersbediende 1 boekbinder. 2 mandenmaker. 4 broodbakker. 1 monteur. 6 dagmeiden. 2 schilders (buis). 4 dienstboden. 2 schoenmaker. (noodhulpen). 3 schoenstiksters. 1 electriciens. 1 stoker. 40 houthakkers. 1 wagenmakers. 1 kantoorbedienden 2 werksters. (mann.) 2e. Leerlingen en Jongens. 1 glas in loodzetters. 1 loopmcisje. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 24 Aug. Ie. Volwassenen. 1 bankwerkers. 2 linnennaaister. 4 breisters. 1 loodgieters. 1 corrector. 1 metselaar. 1 dienstbode. 2 opperlieden. 1 gouvernante. 2 schilder (huis). 7 grondwerker. 1 schoenmaker. 1 hoefsmeden. 4 stopster. 2 kantoorbedienden 1 straatmakers. (mann.) 2 stucadoors. 2 kantoorbedienden 5 timmerlieden. (vrouw.) 9 werksters. 1 kleermaakster. 28 losse arbeider. 3 letterzetter. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 bankwerker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Aug. 1916. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit 10. appelen f8.af 12.—Peren f8.a f 14.Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f2.75 a f3.50 Hoendereieren f 8 25 a f 8.50 p. 100 st. Bruine eieren f8.50 a 18.75 per 100 st. Boter f170 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren fO.OO A f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f O.per 50 kilo Kippen f 1.75 a f 2.75 Kuikens f0.a f 0.Piep kuikens f 0.40 a f 1.50 Ganzen f0. a f0.Eenden f 1 20 a f 1.80 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f140 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f af Varkens export f 0.a f O.Zeugen f 80.5 f 100.— Biggen f8.i 120Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. s f 000Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.5 f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 10.1 f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 40 'heet Appelen. 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len000 heet. Zandaardappelen, 80000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen, 5 zeugen, 3 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 66953 stuks. Prijzen f8.30—f8 70. Eendeieren f7.90. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.61f0 91 per K.G. Jonge Hanen f0.7tf 1.22 per K G. Oude Hanen f 0.64—f 0.70 per K.G. Eenden f0.60. Dinsdag 22 Aug. Regeeringseieren, 228917stuks. prijzen van f 6 30f 6.70. Vrijdag 25 Aug. Regeeringseieren 106790 stuks, prijzen van f6 40—f 6.70. RECLAME. Dank uw nieren. Dank uw nieren voor uw goede gezondheid. Zy zijn de veiligheidskleppen, die het bloed filtreeren en de vergiften eruit verwyderen. Opwekkende dranken als bier, alcohol, thee en kofffe verzwaren het regelmatig filtreerende werk der nieren. Even zoo te veel eten, voornamelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, kom haar den onmiddelijk te hulp. Rugpiju, waterstoornissen, duizeligheid, zenuw achtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat uri- naire vergiften zich ophoopen en dat gij rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, niersteen, waterzucht of mis schien chronische nierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk. Neem dage lijks eenvoudige lichaamsoefening (wandeling), ge bruik minder zwaar voedsel of geostrijko dranken, rust en slaap meer, en versterk de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoornissen zijn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urinewegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmid del wordt begonnen voor de nieren ernstig aange tast zijn, zullen goede resultaten volgenmaar het is niet verstandig om uw nieren lang te verwaar- loozen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk, 34

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2