Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. BINNENLAND. RECLAME. wordt door 2MJÖ0 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Ditzelfde bericht legt er echter tevens den nadruk op, dat de Entente in zichzelf verdeold is over de vraag, of Grieksche interventie nog wel ge- wenscht is. Het eenige voordeel, dat de Entente nog zou kunnen plukken van een Grieksche tusschenkomst, zou zijn, dat Sarrail de zekerheid zou hebben, dat zijn leger niet in den rug zou worden aangevallen en dat men de zee om Griekenland van de onderzeeërs der centralen, die er zich scbuil houden, zou kunnen zuiveren. Uit moreel oogpunt zou de Entente aan Griekenland's meedoen geen waarde hechten; 't eenige wat er nog betee- kenis aan geven zou, ware, dat Bul garije een vijand meer kreeg. De mogelijkheid is intusschen niet uitgesloten, dat het incident voor het Fransche gezantschap, waarop uit een volksmenigte schoten gelost zijn, oor zaak is van het heengaan van den minister-president. De «Neue Freie Presses plaatst een artikel van den Münchener professor Heisenberg, die beweert, dat men uit Griekenland alles kan verwachten. De Duitsche pers acht zelfs gevangen- name of verbanning van den koning niet onmogelijk. Dat de koning echter zwichten zal en afstand doen of dat een van zijn broers hem zou willen opvolgen, acht de professor uitgesloten. De lieveling van het regiment. Ieder regiment heeft zijn lievelings dier, soms een heel gewoon huisdier, soms hecht de genegenheid der man nen zich aan oen of ander beest, dat met de grootste zorgvuldigheid ver pleegd en vertroeteld wordt en zich dat laat welgevallen. Meestal is de lieveling echter een hond. De «Scotsman» publiceert een brief van zijn correspondent bij het Engelsche leger in Frankrijk, die bijna uitsluitend aan Paddy, den terrier van het Lancashire-regiment is gewijd. n Paddy bad, toen ik aan hem voor gesteld werd, juist zijn aangenomen baas, kapitein-, die door een vijandelijken granaat gedood werd terwijl hij zijn plicht jegens zijn vader land deed, verloren. De gehechtheid tusschen den officier en den hond was wederzijdsch geweest. In een van de laatste gesprekken, die hij met een anderen officier had gehad, zeide hij: «Als er iets met mij gebeuren mocht, zorg dan voor Paddy en let er op, dat bij goed verzorgt wordti. Deze opdracht is getrouw uitgevoerd, maar toch kan men zien, dat de hond om zijn gestorven meester treurt. Maar toch behoeft men maar «Boches» of »Ratten« te roepen en Paddy is weer vol leven, spitst de ooren en schudt zijn stompje staart, terwijl de haren op zjjn rug te berge rijzen en zijn houding woest krijgs lustig wordt. Iedere vezel van zijn hondenlichaam trilt van strijdlust want Paddy is mee geweest in de hevigste gevechten tegen den Duitschen vijand en heeft tallooze ratten in de loop graven gedood. Paddy is bijna de veteraan van het regiment. H\j vertrok met de Lancas- hires, toen zij in midden 1914 naar Frankrijk overstaken. Hij heeft den slag bij Mons meegemaakt en den grooten strijd bij de Marne. In Yperen is hij volkomen thuis en hij heeft in het geheele saillant bij die stad ratten gejaagd. Zijn eerste baas was bij Yperen gevallen en de hond liep naast hem toen hij neerstortte en bleef bij hem tot de brancardiers hem medenamen. Bij iederen opmarsch was Paddy de eerste die uit de loopgraven kwam en ae soldaten verklaarden, dat zij dikwijls aangemoedigd waren door zijn woest vooruitrennen en zijn vroolijk geblaf. Eens was b(j door de Duitschers gevangen genomen, toen bij op een oogenblik, dat zijn hondenverstand wat beneveld was, per ongeluk naar hunne loopgraven overstak. Drie dagen later echter kwam hij vanzelf weer terug. H. M de Koningin-Moeder verlaat in het begin van de volgende week het Paleis Soestdijk, om naar 's Graven- hage terug te keeren Droogmaking der Zuiderzee. Zaterdag is bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend tot af sluiting en droogmaking der Zuiderzee Het is niet onmogelijk, dat bet reeds hedenavond in druk zal worden rond gedeeld. Intusschen verneemt het Haagsche Correspondentiebureau, dat het wets ontwerp om vat deuitvoeringderwerken, waai bij in de eerste plaats tot af sluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noord- Hollandsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen, en van dit eiland naar de Friesche kust bij Piaanin de tweede plaats voor de droogmaking van de afgesloten Zuider zee, nl. een noordwestelijk en zuid westelijk, een zuidoostelijk en een noordoostelijk gedeelte. Voorts wordt gerekend op de wetten tot voorziening in do belangen van waterkeering, afwatering en scheep vaart, voor zooveel deze door de af sluiting en droogmaking geschaad worden. Voorgesteld wordt maatregelen te treffen en werken uit te voeren, waarbij tot voorziening in de be langen der landsverdediging in ver band met vorenbedoelde werken. Die maatregelen en werken voor de land- verdediging zullen echter bij afzonder lijke wet worden vastgesteld waarbij dan tevens zal worden bepaald welke van de daarvoor noodige uitgaven zullen gebracht worden ten laste van een nader bij de wet vast te stellen fonds, dat zal worden gesticht ten behoeve van de afsluilings-en droog- makingswerken. Omtrent dat fonds wordt nog medegedeeld dat daarvoor gedurende de eerste 14 jaren ten laste van de Staatsbegrootingeenbijdragezal worden toegekend van f 1 750,000. Gerekend wordt bij het wetsontwerp opeen tegemoetkoming aan de Zuider- zeevisschersbevolking wegens de door de afsluiting baar te berokkenen schade. Verder wordt bepaald, dat door de Kroon een commissie benoemd wordt (aan welke de leiding der werken onder de bevelen der betrokken ministers geheel of gedeeltelijk kan worden opgedragen), om de Regeering van advies te dienen omtrent de voorbereidingen uitvoeringder werken. Het Correspondentiebureau vernam nog dat met de uitvoering van den afsluitings- en droogmakingswerken niet zal worden begonnen vóórdat zal zijn tot stand gekomen de af zonderlijke wet betrekkelijk de maat regelen der werken in het belang der landsverdediging, terwijl het jaar, waarin roet de uitvoering van de werken voor de droogmaking van een zuidoostelijk en een noordoostelijk gedeelte wordt begonnen, nader bij de wet zal worden bepaald. De totale kosten van het beperkte plan, ongerekend de kosten voor de defensie, worden geraamd op 110 millioen, waarvan voor de afsluiting 66 millioen en voor de droogmaking 44 millioen gerekend wordt, en dat de uitvoering van bet beperkte plan zal kunnen geschieden in 15 jaren, Handelsbl. Distributiewet. De Minister van Landbouw heeft, overeenkomstig art. 1 Distributiewet 1916, aangewezen de volgende artikelen: Levensmiddelen: Ongebuild tarwe meel, voor zoover dit dient voor het bakken van Regeeringsbruinbrood; Rogge, voor zoover deze dient voor het bakken van Regeeringsroggebrood Aardappelen, t. w. Eigenheimers, Gro ninger Kroonen, Roode Stars en daar mede door den Minister gelijk te stellen soortenGroenten, t. w. de volgende stapelgroenten: roode kool, gele kool, uien, Friesche peen, Flakkeesche of Hilloomsche peen, knolrapen, en de volgende vatgroenten;Pronksnijboonen, enkele en dubbele sperzieboonen, zuur kool, andijvie; Peulvruchten, t. w. bruine boonen en groene Erwten Rundvet; Spek, t. w. inlandsch en AmerikaanscbVarkensvleesch; Rijst, (t. w. Voorloop Rangoon of Bassein); Gort (gewone soort). Havermout (In- landsche of Amerikaansche); Margarino (t. w. normaal-margarine); Boter; Kaas, t. w. de soorten, genoemd in de lijst van maximumprijzen voor de maand September 1916; Eieren; Melk;Suiker; Zeeviscb. Brandstoffen: Turf. Huishoudelijke artikelenZachte zeep (groene of gele). Naar aanleiding van deze beschik king schrijft genoemde minister in een circulaire tot de burgemeesters: «Deze artikelen zullen verkrijgbaar zijn voor gemeentebesturen die vóór 24 dezer aan rag zullen bebben op gegeven, welke hoeveelheden zij be hoeven. Mocht voor uwe gemeente door den burgemeester in antwoord op mijne circulaire van 23 Mei 1.1. no. 687, afd. A.S. opgave zijn verstrekt, dan zal u kunnen volstaan met naar die opgave te verwijzen, doch ik stel u hierbij in de gelegenheid, deze opgave alsnog aan te vullen of te wijzigen. Deze opgave of verwijzing gelieve u te richten tot het Rijks Centraal Administratiekan toor voor de Distributie van Levens middelen. Ik herinner u er aan, dat teD gevolge van art. 1 tweede lid, van de Distri butiewet 1916, de gemeentebesturen thans zorg hebben te dragen, dat van de goederen genoemd in mijne hier boven vermelde beschikking, steeds voldoende hoeveelheden in de gemeen ten aanwezig en verkrijgbaar zijn, tenzij de gemeentebesturen tijdig aan mij beschikbaarstelling hebben gevraagd en aan deze aanvrage niet of niet geheel is kunnen worden voldaan. «St. Ct.a De coöperatieve slagerij zal ei komen, er zijn althans genoeg deel nemers. Wanneer deze zich nu maar haasten het coöperatie register te teekenen dan kan de zaak voortgang hebben. Volgens geruchten zullen de H. IJ. S. M. en de Centraal Spoorweg- Maatschappij op 1 Januari 1917 aan den Staat overgaan. Dezer dagen zal een proef- mobilisatie gehouden worden, ten einde te kunnen nagaan binnen welken lijd de met klein verlof naar buis gezon den lichtingen weder bij hun korpsen kunnen zijn en tevens de door hen medegenomen uitrustingsstukken te inspecteeren. Tot Commissarissen van de R.K. bouwvereeniging «St. Bonifacius* zijn gekozen de heeren Th. H. J. Nieuwendijk en L. Gieling; tot Be stuurslid, de heer J. Peperzaktot Secretaris de heer J. A. Jagers. Gewetensgeld. De Minister van Finansiën deelt mede, dat door den ontvanger der directe belastingen alhier, ten behoeve van 's Rijks schatkist, van een onbe kende is ontvangen f60 ter voldoening van te weinig betaalde Rijks-directe belastingen. De Federatie van geheel Onth. Zangvereenigingenlhield Zondagmiddag J.L een zangersfeest op het landgoed Nimmerdor Medewerking werd vei- leend door de zangkoren «Door Ont houding Vereenigdï, Amersfoort; «Abstinentia», Utrecht, «De Blauwe Vaam, Baarn en «Strijd en Zanga, Hilversum. Als spreekster trad op Mej. A. v. d. Vries (Enka), die tot onder werp had gekozenDrinken en zingen. Voorafgegaan door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, welke ook op het terrein eenige nummers uitvoerde, trokken de deelnemende vereenigingen in optocht naar het terrein. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder No. 438 de heer T. H. Veenstra, Utrechtscheweg 22, No. 467 de heer E. Roodhuizen, Prinses Marielaan 18, No. 468 de heer M. Verrijn Stuart, Oldenbarneveldt- laan 22. e Met ingang van 10 September zijn bevorderd tot le luitenant de 2e luitenants V. E. Nierslrasz, M. C. van Dijk en J. G. M. van de Plassche, allen van het 16e regiment infanterie, en de 2e luitenant-kwartiermeester W. E. van Keeken, van het 5e regi ment. Met ingang van 16 September is bevorderd tot kapitein de le luitenant W. J. Meijnema, van het 5e regiment infanterie. Tot reserve 2e luitenant bij hun tegenwoordig korps zijn benoemd de vaandrigs H. P. L. Lobeck, A. M. E. Papenhagen en H. M. Planten, van het 5e regiment, en L. Hart, van hel 16e regiment infanterie. Tot kapitein-paardenarts is bevor derd de le luitenant-paardenarts H. W. Klerk de Reus. Majoor jhr. W. H. J. van de Poll, van het 2e regiment huzaren, is be vorderd tot luitenant-kolonelritmees ter jhr. H. F. van Kinschot, adjudant van het 3e regiment, tot majoor. In de vitrine van Slothouwer's Boek- en Kunsthandel prijken dezer dagen 3 stadsgezichten van den Am- sterdamschenkunstschilder H. Baayens.- Op de jl. Maandag alhier ge houden kaasmarkt werden aangevoerd 13 wagens met 3825 KG. Prijzen f 60 a f 64.50 per 50 KG. Gest. f 66 50 per 50 KG. Handel vlug. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Nederlandsche Vereeniging vnn Ouders en Gezinshoofden (V.O.E.G.) Amsterdam, Sept. 1916. Tot u allen, zonder onderscheid in stand, godsdienst of gezindte, onver schillig of u particulieren of ambtena ren, neringdoenden of werklieden zijt komt deze oproep om u aan te sluiten bij onze voor u zoo onmisbare ver eeniging. Moeilijk zijn voor u en ons de tijden, zwaar is onze taak, zoowel waar zij het gewone leven als de opvoeding der kinderen betreft. De duurte neemt toe en tal van gezinnen slaan aan den rand van een gapenden afgrond. Straks is er misschien voor honderden en duizenden gezinnen geen voldoend levensonderhoud meer en worden dien tengevolge in elk opzicht gedeprimeerd, wat groote schade zal doen aan de toekomst onzer kinderen. Moet dit zoo blijven, hebben wij ons afgevraagd. En ons antwoord klonk: Ntenl Schouder aan schouder wenschen w(j onze gezinnen moreel en stoffelijk, als de beste kern van het staats- en gemeenschapsleven, te vei heffen; schouder aan schouder strijden voor de rechten der ouders en de toekomst onzer kinderen. Dat is onze plicht en ons rechtl Vermeerdering van inkomsten naar verhouding der gezinsgrootte, ver mindering van den belastingdruk naar dezelfde verhouding, zoowel wat directe als indirecte belastingen, schoolgeld en instellingen van openbaar nut en ver voer betreft, vormen de eerste eischen van ons program. En daarbij stellen wij nog dezen belangrijken eisch, be langrijk voor de toekomst onzer kin deren, dat de ouders invloed erlangen op bet onderwijs, dat bun kinderen gegeven wordt. U ziet dus welke belangen iiuui worden nagestreefd en wij raden alle Nederlandsche huisvaders of huismoe ders aan zich aan te sluiten bij onze vereeniging; u allen te voegen bij de V.O.E.G., die uwe belangen in elk opzicht wenscht te behartigen. De contributie is geen bezwaar en be draagt voor de gewone leden slechts f2.per jaar of 50 cent per 3 maanden. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen dit bedrag, kunnen zich toch als lid aanmelden en tot een bedrag van drie kwartalen contributie, naar oordeel van het bestuur, jaarlijks wor den vrijgesteld. Het Bestuur: Hendr. C. Diferee, voorzitter. G. II. Meertens, secretaris, De Clercqslraat 86. J. P. van Blijenburgh, penningra. A. Feberwee. J. H. Musters. J. H. Peper. C. Hofhuizen. W. H. Maassen. Chr. Kemper Jr. zoo voorkomend, vriendelijk en liefderijk mogelijk. Wat waren zij dol op mijn aardig, zoet zwartkopje, mijn kleine, lieve Magda. En hoe koesterden zij het kindje. Ik had een gevoel, dat wij hier juist op de rechte plaats waren aan geland. Immers, wanneer ik verhinderd was me met mijn kind bezig te houden, dan had ik nu twee goede plaatsvervangers. En ondanks al het verdriet, dat achter me lag, en de zorgen, die dreigden, voelde ik me opgewekt. Het scheen me dikwijls, alsof ik als balling was teruggekeerd in mijn land, waar ik met vreugde werd ingehaald. Het jaargeld werd mij steeds geregeld door Jens toegezonden en al was 't niet ruim, ook nu bij de meerdere uitgaven kon ik er mee toekomen. Over mijn verleden sprak ik niet, maar als 't door den dokter of zijne vrouw werd aangevoerd, zij polsden dik wijls, zonder te durven vragen dan deed ik 't voorkomen, zonder er op in te gaan echter, of ooit een rechtstreeksch antwoord te geven, alsof dit tweede kind was van een man, van wien ik gescheiden leefde en wiens naam ik niet meer dragen kon. Ik leefde toen onder mijn eigen naam, die jij, Elise, ook moest dragen en hoewel Magda eigenlijk den naam toekwam, dien ik haatte, omdat ik den man van dien naam haatte, liet ik haar noemen, zooals men mij noemde: Doore. Ik haatte den leugen, maar de leugen, dien ik nog voor de geboorte om Elise moest weven, was noodzakelijk. Immers, zoo ik mijne geschiedenis openlijk had verteld, dan zou men mij liever nergens hebben ontvangendat begreep ik na de ontvangst van Eduard's ouders, die mij zoo hevig had gegriefd. En dit was wel mijn troost: Ik had dien leugen, waarvan ik den schijn gaf, niet openlijk uitgesproken. Het is eigenaardig, dat Elise zoo'n diep-ingewortelde haat heeft tegen alle onoprechtheid. Ach, die eerste leugen weefde een web van leugens, waaruit het ontworstelen moeilijker en moeilijker werd 't Gebeurde in die dagen, dat Mevrouw van den dokter een waarzegster bij zich had. Zeg er niets van aan mijn man, fluisterde zij mij in, hij wil er niets van weten, maar ik hecht er wel aan. En jij Marie? Ik wist geen beslist antwoord te geven, maar wel had ik lust eens te gaan hooren, wat zoo'n vrouw wel te vertellen had. Eerst hoorde ik aan, wat zij Mevrouw van den dokter voor spelde. Ik weet niet meer, wat 't was, maar ik weet wel, dat er niets van is uitgekomen. Daarna zeide zij mij, dat ik een flinken zoon zou krijgen. Ik weet niet waarom, maar ik hechtte mij vast aan die woorden en in mijn idee was ik reeds de moeder van een zoon, die nooit is geboren en altijd wanneer ik aan je dacht, Elise, dan was 't «hijen «hem». Maar op den een en twinstigsten Mei van dat jaar werd mij een dochter geboren. Teleurstelling, of verwondering, dat het geen zoon was, voelde ik niet, want zware zenuwhoofdpijnen, die weken en weken aanhielden, verduisterden mijn bewustzijn. De dokter had een moeilijke patient aan mij en Mevrouw verpleegde mij met de uiterste zorg. Daarvoor, ondanks de grievende behandeling van later, zal ik ze altijd dankbaar blijven. En jullie kinderen, wanneer je ooit later van die menschen mocht hooren, of met ze in aanraking mocht komen, oordeelt zacht over hen, vergeef hen de beleediging je moeder en hare kinderen aangedaan. Waarlijk, zij wisten niet beter. Je was ongeveer vier maand oud Elise, toen ons verleden bekend was geworden in Padang. De dokter kwam er mee thuis van de sociëteit als een nieuwtje, een schandaaltje. Sinds dien dag verkoelde hun houding tegenover ons, alsof wij niet deugden; beiden waren strak tegen ons, vooral zij. Ik wist niet, wat er broeide, maar ik begreep, dat het tot een oplossing komen moest. Eindelijk kwam zij er mee, niet openlijk, maar bedekt: ze kregen familie uit Holland en daarom hadden ze liever, dat wij een ander pension zochten. Ik vermoedde dadelijk, wat er achter zat. Kinderen, toen beging ik een groote fout, die ik eerst later heb ingezien. Toen op dat oogen blik wist ik niet anders, of ik handelde best. Ik deed namelijk even onoprecht als zij. Ik wendde voor, alsof ik geloofde, dat zij werkelijk familie uit Holland over kregen en alsof zij «werkelijk daaromliever hadden, dat wij een ander pension zochten. O kinderen, wat was dat dom en ontactisch I Immers door die houding bekende ik schuld en gaf ik zelf het schandaal voedsel. Hoeveel had ik later wel niet willen geven, om dat te kunnen veranderen I Ach, gedane zaken nemen geen keer 1 Fier had ik 't hoofd op moeten richten en haar onderzoekend, ja vernietigend aanziende, had ik moeten zeggen: Mevrouw ik begrijp, dat u iets omtrent mij en mijne kinderen heeft vernomen. Zóó en zóó staan de zaken. Openlijk had ik haar mijne geschiedenis moeten vertellen, begrijpende, dat de wereld haar verdraaid en vervalscht had. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2