BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. weer kunnen loopen, in de weide spelen.Hij maakt een vluggen sprong en, zijn beenen onder zijn bals nemende, maakt hij zich gereed om een rondte te maken om de weide. Maar zijn loop wordt plotseling opgehouden: er komen Duitscbers uit de naburige struiken. Angstig wil het kind vluchten. Een groote Duitsche duivel legt op bera aan en schiet. De kogel fluit langs de ooren van den kleine, maar treft hem niet. Al loopende geeft de angst hem vleugels, onze kleine Loiharingerkomt in het kasteel terug, vervolgd door de Duitschers, die in het kind een spion zien, belast om de Franschen te verwittigen van bun tegenwoordig heid. Door de overwinning aan de Marne gered van zijn vervolgers, was Albert Chaverolles het niet van zijn ziekte. De ondervonden vrees was te sterk geweest. Het organisme van het kind het was slechts 12 jaar was te levendig geschokt. Vanaf den vreeselijken dag, waarop de kogels hem om de ooren floten, had de kleine Albert geen rust meer, sliep niet meer, at nauwelijks. Hij iszooeven gestorven, zonder ophouden in een wreeden doodsstrijd herhalende: »De Boches! Ze mikken op mij! Oh! Men heeft op bet kerkhof van Dyon dit kleine slachtoffer van den oorlog begraven. De stoet was wèl eenvoudig, en werd gevolgd door al de Maasbe woners, die naar Dyon gevlucht zijn. Wel ontroerd was het laatste vaarwel, uitgesproken door den heer Noël, president van a De Vriend der Maas vluchtelingen® en welgemeend waren de rouwbetuigingen, gericht aan de grootmoeder, wier kleine de vervloek ten vermoord hebben. Vereenigde Vergadering vandebeide Kamers op Dinsdag 19 September 1916, tot opening van de gewone zit ting der Staten-Generaal. De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat dc leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven hebben, des namiddags te halféén uur de vergade ring en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 5 September 1916 No. 59, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een com missie, die H. M. de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoedden van Ministe- rieele Departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in do Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins naast haar gezeten is, de vol gende rede: Mijne Ileeren Ten derden male sedert de ramp zalige oorlog uitbrak, die Europa ver scheurt, ben Ik in Uw midden, vervuld door de zorg voor de hoogste belangen van ons vaderland. Dat voor Mijn volk tot dusver de viede behouden kon blijven, stemt Mij tot dankbaarheid. Gelukkig bleven onze betrekkingen met alle Mogendheden van vriend- schappeljjken aard. Ik zal ook in het vervolg de plichten nakomen die een neutrale natie door het volkenrecht zijn opgelegd. Maar Ik ben vastbesloten onze onafhankelijk heid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun ik, behalve op ons goed recht en de eensgezindheid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alleszins lof waardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen slaande dienstplichtigen door nieuw opgeleide manschappen en de daaraan gepaaide belangrijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten worden gere geld voortgezet. De voorraden wapenen, munitie en ander materiaal worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden, voortdu rend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handha ving onzer weerbaarheid, den druk der mobilisatie te verlichten, wordt door Mij opnieuw overwogen. Het economische leven van ons land ondervindt meer en meer den invloed van de omstandigheden, welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van land- en tuinbouw is over het geheel nog niet ongunstig. Toch worden de moeilijkheden bij de uitoefening van deze juist in de tegen woordige omstandigheden voor de volkshuishouding zoo belangrijke be drijven ondervonden, steeds grooter en is bij enkele onderdeelen reeds een remmende invloed op de productie merkbaar. Op het gebied van handel- en nij verheid trachten zoowel de Regeering als de belanghebbenden de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijk heden, die maatregelen in het buiten land genomen in verband met den oorlogstoestand, voor onze aanvoeren uit den vreemde en voor onzen uit voerhandel medebrengen. In toenemende mate was de Re geering genoodzaakt maatregelen te nemen in het belang van de volks voeding; in verband daarmede was beperking van den uitvoer en ingrijpen in het binnenlandsch economisch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Ne- deilandsche havens bleef gering; de groote vrachtvaart leverde bij voort during gunstige uitkomsten op, terwijl ook de toestand der kleine vaart eeoige verbetering vertoonde. Ook de zee- visscherij gaf gunstige resultaten, doch ondervond in den laatsten tijd ernstige moeilijkheden, naar welker oplossing wordt gestreefd. De andere lakken van visscherij gaven met enkele uit zonderingen ook betere uitkomsten. De maatregelen tol handhaving van de neutraliteit en tot tempering van de nadeelige gevolgen van de crisis^ voor de economisch zwakkeren blijven' bij voortduring zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. Voorshands zal kunnen worden afgewacht in hoe verre de opbrengst der bereids tot stand gekomen buitengewone belas tingen in de daardoor ontstane be hoeften voorziet. Een wetsontwerp tot nadere regeling en versterking der inkomsten van het Leeningfonds 1914 zal U worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der middelen, ten einde, afgezien van de uitgaven in verband met den buiten gewonen toestand, het fioancieele even wicht te herstellen, zullen Uw aan dacht blijven vragen, evenals die tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten en tot heffing van op centen ten behoeve der gemeenten op de belasting der naamlooze ven nootschappen. Ook in Nederlandsch-Indië wordt veel ongemak ondervonden van de belemmeringen in het overzeesch ver keer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog; de uitkomsten van handel en scheepvaart in alle koloniën geven niettemin reden tot tevredenheid In Suriname mocut zoowel het klein als het groot landbouwbedrijf op niet onbevredigenden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooiing der havenverbetering op Curasao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolievoortbrengselen, die aan hon derden arbeid zullen verschaffen, recht vaardigen de hoop op betere toekomst. Het stemt Mij tot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Neder landsch-Indië door ingezetenen van allerlei landaarden betoogingen zijn gehouden om gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsch gezag en bereid vaardigheid om daarvoor persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De Regeering zal niet nalaten barer zijds datgene te doen. wat gedaan kan wordene totversterkingder levende strijdkrachten in Nederlandsch-Indië, en voor zoover de uiterst bezwarende omstandigheden het gedogen voort gaan met de uitbreiding der vloot en verdere toerusting tot krachtige ver dediging ter zee1 De te Tandjong Priok Soerabaja en Makassar aangelegde havenwerken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuwvan Uw toewijding worden gevraagd. Belangrijke wetsont werpen zullen ook in dit zittingjaar Uw aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan, de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Pi ins der Nederlauden, Hertog van Mecklenburg en vooraf gegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. Inlandsche tarwe. De Minister van Landbouw maakt in de »Staats-Ct.« bekend, dat van 16 dezer af de fabricage van bloem ofongebuild meel, bestemd tot brood -, beschuit-, biscuits- of banketbakkerij, inlandsche tarwe zal worden beschik- baargesteld ten behoeve van 1. meelfabrikanten en molenaars, die, het zij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van de Coöperatieve Handelsvereeniging van Molenaars of den Algemeenen Nederlandscben Mo- lenaarsbond, vóór 15 September 1916 van de Regeering buitenlandsche tarwe betrokken. 2. meelfabrikanten, molenaars en bakkers, die tot heden gewoon waren inlandsche tarwe te vermalen, en die vóór 15 September 1916 geen buiten landsche tarwe van de Regeering be trokken. De sub 1. genoemde fabrikanten en molenaars zullen, voor zoover zij dit wenschen en voor zoover de voor raad dit toelaat, inlandsche tarwe kunnen ontvangen, inplaats van de door hen te ontvangen buitenlandsche tarwe. Zij hebben hun wenschen dienaan gaande kenbaar te maken aan Van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam. De sub 2. genoemde fabrikanten, molenaars en bakkers richten hun aanvragen, vermeldende de hoeveel heid die zij per maand wenschen te ontvangen door bemiddeling van een erkenden handelaar of tusschen- persoon (aan wien f0,05 per 100 K.G. door de koopers moet worden uitgekeerd) aan Van Stolk's Com missiehandel te Rotterdam Deze hoeveelheden mogen Diet grooter zijn dan de gemiddelde maan- delijksche omzet, gedurende de eerste 7 maanden van 1914. De prijs der tarwe, welke wordt gesteld vrij boord of lichterovername, opslag plaats der Provinciale Brood- Commissie, wordt aan Van Stolk's Commissiehandel voldaan en bedraagt tot nader bekendmaking f427 per last. De tarwe zal onder door de RegeeriDg te stellen voorwaarden moeten worden vermalen. Verkoop aan anderen is niet toegestaan. Het meel mag slechts voor menschelijk verbruik worden vei kocht legen door de Regeering bepaalde prijzen. Bij eventueele overtreding zal de fabrikant of molenaar van de ontvangst van tarwe uitgesloten worden. De nieuwe Haarleuische O.-K. Bisschop. Men meldt uit Alkmaar aan »'t Han- delsbl.® In het nu na de groote zomerdrukte weer stille Egmond aan Zee zal a.s. Donderdag een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waarbij een groote toe loop van belangstellenden verwacht wordt. De pastoor van de Oud-Katho lieke gemeente aldaar, de heer H. T. J. van Vlijmen, die 4 Juli jl. door de geestelijkheid van het Bisdom Haar lem tót Bisschop gekozen is in de plaats van Monseigneur N. Prins, die 18 Mei overleed, zal als zoodanig in de Kerk worden gewijd. Pastoor van Vlijmen, die, hoewel momentaneel nog niet gewijd, toch door de regeeriDg reeds als Bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieken erkend is, heeft 22 jaren in Egmond aan Zee dienst gedaaD, aanvankelijk als kapelaan, later als pastoor en 't is begrijpelijk, dat zijn gemeenteleden hem noode zien vertrekken, al verheugen zjj zich natuurlijk in de onderscheiding, die hun pastoor is ten deel gevallen. Voor pastoor van Vlijmen zelf zal zijn nieuwe werkkring ook eene geheele verandering met zich brengen, want hij was te Egmond aan Zee als 't ware geheel ingeburgerd en bemoeide zich ook met de ontwikkeling van het dorp als badplaats. Zoo was hij bijv. steeds de aangewezen man om de locale Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te vertegen woordigen op de vergaderingen van den Nederlandschen Bond van Noord zee-badplaatsen, waarbij Egmond aan Zee van de oprichting af aangesloten is geweest. Pastoor van Vlijmen zal te Egmond aan Zee opgevolgd worden door pastoor J. v. d. Oord, voorheen te Cuilenburg. In gewone omstandigheden zou de Bisschoppelijke wijding van pastoor van Vlijmen door vele O.-K. bisschop pen van ver over de grenzen worden bijgewoond, doch wij vernemen, dat dit bij de plechtigheid op a.s Donder dag Diet bet geval zal zijn van wege den huidigen oorlogstoestand, die het reizen bezwaarlijk maakt en moeilijk heden met het passen-stelsel met zich brengt. De plechtige wijding zelve zal verricht worden door den Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur G. Gul, die een geboren Egrnonder is. Mede tegen woordig zal zijn Monseigneur N. B. P. Spit, bisschop van Deventer, die vroe ger eveneens te Egmond aan Zee als kapelaan werkzaam is geweest. Voorts zal de wijding worden bijgewoond door bijna alle geestelijken uit het bisdom Haarlem en zijn o.m. uitge- noodigd de plechtigheid met hun tegenwoordigheid te vereeren het dag. bestuur der gemeente Egmond aan Zee en het Kerkbestuur der O.-K. gemeente te Haarlem. Monseigneur Gul zal bij de wijding worden geassisteerd door pastoor Die- pendaal uit Amsterdam, óók een ge boren Egrnonder, als diaken en pastoor v. d. Polluit IJmuiden als sub-diaken, terwijl Monseigneur Spit den te wijden bisschop assisteert. De plechtigheid heeft des morgens om tien uur plaats ter gelegenheid van den gewonen Kerkdienst op den feestdag van den Apostel Mattheus en zal zeker een paar uren duren. Zondag zijn te Winterswijk twee Fransche krijgsgevangenen aange komen, die op 12 September uit Dortmund, waar ze bij de maatschappij »Union« aan 't werk wareD, kans zagen te ontvluchten. Zondag kwam te Oldenzaal een Duitsch deserteur, oud 25 jaar, af komstig uit Tischbacb in Thüringen. Hij was reeds drie keer aan het front gewei st en twee keer gewond. Zondagmorgen zijn bij Glanerbrug drie Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen, die 8 dageD ge leden zijn ontvlucht uit het gevangen kamp te Soltau. Zij werden reeds in 1914 in de buurt van Yperen dooi de Duitschers gevangen genomen. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort is verzonden het volgende adres Geeft met verschuldigde eerbied te kennen de afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Neder- landsche onderwijzers (goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Maart 1890, no. 28), dat naar hare meening de salaris- regeling van het onderwijzend perso neel, verbonden aan de openbare La gere scholen in deze Gemeente zeer onvoldoende moet worden geacht, dat zij, waardeerende het stelsel der periodieko verhoogingen, zooals dat in de bestaande regeling is vast gelegd, er bij U ernstig op aandringt, de salarissen zoodanig te willen her zien dat het minimum worde verhoogd en door het teekenen van meerdere periodieke verhoogingen bet maximum aanzienlijk hooger worde gesteld; opdat de salarisregeling meer in overeenstemming kome met de positie, die de onderwijzer in de maatschappij behoort in te nemen. 't Welk doende, enz. De voordracht voor leeraar in de Duitsche taal en handelscorres pondentie aan de Middelbare Handels dagschool alhier, bestaat uit de heeren 1. G. C. A. Mulder te Voorschoten en 2. G. H. van Kesteren te Deventer. Tot Gemeente-bode in benoemd E. van Wijland, thans hulpbode. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder no. 455 gebr. E. M. van Praag, Appelmarkt 9. Bij de door Dijkgraaf en Hoog heemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk gehouden aanbesteding werd ingeschreven als volgt: voor bet verhoogen met gewapend beton van den zeedijk bij Spakenburg over 2700 M.: J. W. Bosch f6820; Gebrs. Van der Hoogen, Spakenburg f6780; Th. W. Bonte f6750; A. Ver steeg, Utrecht f6366; G. van Nes f0260; G. Hoynk, Zwolle f5590; W. F. J. Bolle, Utrecht f5440; T. van Hoogevest Zn. f5150; Ph. M. Put man f5095; Gebrs. Ruitenberg f4844; H. Dekker, Bunschoten f 4480 en W. Breunesse, Baarn f4280; voor verhooging van den Eemdijk bij de Eembrug: J. W. Bosch f3590; Gebrs. Van der Hoogen, Spakenburg f3260; Th. W. Bonte f2823; G. van Nes f2790; G. Hoynk, Zwolle f2600; W. F. J. Bolle, Utrecht f2440; A. Versteeg, aldaar f2255; T. van Hooge vest Zn. f1990; W. Breunesse, Baarn f 1989 en Gebrs. Ruitenberg f1744. De werken zijn opgedragen aan de laagste inschrijvers. De agent van politie 3e klasse D. van Daal mocht gisteren zijn 25- jarigen dienst als zoodanig berdenken. Door den burgemeester als hoofd der politie gelukgewenscht werd hem door den commissatis namens het geheele politiepersoneel en in tegenwoordig heid van het niet in dienst zijnde gedeelte daarvan, met een hartelijke toespraak een zilveren horloge met dito ketting aangeboden. Bij het opbrengen van een be schonken militair werd de politie jl. Zondagavond zoodanig door opdrin gend publiek gehinderd dat toen de wapenstok bleek niet te helpen, van de sabel moost worden gebruik ge^ maakt, waarbij verscheidene personen geduchte klappen opliepen. Diploma A voor de zuivere toe passing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem »Stolze Wery® werd o.m. verstrekt aan den beer J. van Zoonen alhier. Bij de Uitgevers en Drukkers Maatij. van F. van-Rossen te Amster dam is verschenen een derde druk van Dr. A. Lorand. lOud worden en jong blijven®. Aan hot bureau van politie zijn als op straat gevonden gedeponeerd twee hondenbalsbanden. Voetbal. In dej.l. Zondag gehouden medaille- wedstrijden op het terrein aan den Leusderweg won Ajax van Sparta met 30 terwijl Blauw Wit met 2—0 de meerdere van Rapiditas bleef. Zondag a.s. zal nu tusschen Blauw Wit en Ajax gespeeld worden om den len pr. zilveren medaille en den 2eD pr. bronzen medaille. Op de Maandag j 1. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 27 wagens met 5800 K.G. kaas. Bij vluggen handel werd f 67 a f 68, voor gestempelde f68 a f70 per 50 K G. besteed. Volkshuisvesting. Aankoop grond. Ten einde te kunnen geraken tot den bouw der woningen, waartoe werd besloten in uw zitting van 2 Juni 1.1.'nebben wij allereerst getracht de beschikking over voldoenden en voor het doel geschikten grond te verkrijgen. Men bedenke immers, dat op de Bergterreinen. gekocht van de Mij. nAmersfoort®, msihet servituut, dat geen woningen met minder dan f300.—huurwaarde mogen gebouwd worden. Het is ons mogen gelukken, met den heer mr. II. J. II. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, te Zeist, tot een voorloopige overeenkomst te komen betreffende den aankoop van een drietal terreinen in het Amhemscbe kwartier, te samen groot 10 Hectaren 73 Aren en 29 centiaren voor den prijs in massa van honderd een duizend negen honderd twee en zestig gulden vijf en vijftig cent, of 95 cent per M\ n.l. a. achter de Ambachtsschool tus schen den Woestijgerweg en de spoor lijn; b. aan den Arnhemschen weg voorbij «Kinderzorgt tot aan den spoorweg overgang c. tusschen den Arnhemschen weg en de DorresteiDscbe steeg. De terreinen zijn nader aangeduid op en omschreven in de voorloopige koopacte, welke stukken ter Secretarie voor u ter lezing zijn nedergelegd. De terreinen leenen zich voor het doel bijzonder gunstig, terwijl bebou wing vaD bet terrein aan den Woestij gerweg een plaatselijke verbetering ten gevolge zal hebben, waarvan de noodzakelijkheid reeds lang werd er kend. Het is ons voornemen om, zoodra deze terreinen het eigendom der Ge meente zullen zijn geworden, onmid dellijk over te gaan tot het geven van opdracht tot het maken der noo- dige bebouwings-plannen. Daarom is bij het ontwerp-besluit tot aankoop ook gevoegd een ontwerp- besluit tot bet aanvragen uit 's Rijks kas van het bedrag, benoodigd voor dezen aankoop, ingevolge art. 33 der Wo ningwet. Wij hebben derhalve de eer uwe vergadering voor te stellen, te beslui ten tot aankoop van de gronden, in de ontwerp-overeenkomst nader om schreven en op de teekeoing nader aangeduid, voor de som van f 101962.55 en tot vaststelling van de twee bij gaande ontwerp-besluiteo.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2