1 Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 frUen erkend alt het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Wanneer deRegeeringgeen afdoende maatregelen treft is het gevaar niet denkbeeldig, dat eerlang boven ons land gevechten in de lucht worden geleverd, met al de ellende voor de bevolking daaraan verbondeD. Het wordt de hoogste tijd, dat wij door krachtige militaire maatregelen tegen zeppelinbezoeken als Zondag optreden. Omtrent den zeppelin, die boven Oud-Zevenaar Zondagavond naar Duitscbland koerste, verneemt men nog, dat bet luchtschip van Huissen boven Pannerden kwam gedreven. Dat was omstreeks kwart vóór tien. Te Pannerden werd het direct door zoek lichten gevonden, waarop het lucht gevaarte de lichtbundels ontweek. Toen ging het met gedoofde lichten in de richting van Herwen en Aerdt, waar alles wat wapens droeg, op het schip vuurde, zij het ook zonder resultaat. Vervolgens verschoten de grenswacht soldaten te Oud-Zevenaar nog een dozijn of wat geweerkogels, waarna de zeppelin naar Elten koers zetteen door bet geronk der motoren nog eeoige minuten lang gehoord werd. De »Dordr. Ct.« deelt omtrent het vinden van een tweede bom of bus o.a. nog het volgende mede: Het stuk metaal was ongeveer 1'/, k 2 M. lang en M. breed. Het was geheel verbogen, doch er waren nog groeven in te zien, die deden vermoe den, dat het oorspronkelijk een bak of reservoir is geweest. De groote plaat lag over een ronden kuil van ongeveer V/, M. doorsnede, Deze kuil was een halven meter diep. Ofschoon een en ander eerst 48 uur nadat de zeppelin hierover gevaren is ontdekt is, stond de kuil blank onder benzine, die, toen de jongens een lucifer er in wierpen geweldige vlam men uitsloeg. Van militaire zijde verzekerde men, dat het zeer wel mogelijk is, dat in een benzine-reservoir, dat van een betrekkelijk groote hoogte valt, de benzine door den plotselingen hoogen dtuk het reservoir uit elkaar slaat. Broodkaarten voor wit brood. Binnenkort moet (volgens het Hand.blt) een Regeermgsmaatregel te wacbleti zijn, waarbij, evenals thans met bruin brood het geval is, ook de witbrood-verstrekking op beperkte schaal en onder kaartverband zal plaats hebben. De hoeveelheid wordt hoogstwaarschijnlijk 3 kilo witbrood per hoofd per week, behalve de kin deren onder 1 jaar. De Hollanders en de oorlog. Het Parijsche blad »L'lnfurmation* bevat een artikel »De Hollanders en de oorlog*, onderteekend M. Sincéritas. Hij prijst de toewijding, waarmee ons land de ongelukkige Belgen verzorgt en geeft een lijstje van de kosten der verzorging over 1915. In het algemeen, zegt bij, geschiedt alles wat in Holland voor de Üuitschers wordt gedaan, door genaturaliseerde Duitscbers, zoo ook de verzorging der Duitsche kinderen. De schrijver geeft een overzicht van de verschillende comités welke hier te lande zijn gevormd om oorlogsnood te lenigen; zoo wordt met waardeering van de ambulances melding gemaakt. Medegedeeld wordt, dat sedert het uitbreken van den oorlog meer dan 500 Hollanders, onder wie huisvaders, dienst genomen hebben in het Fran- sche leger. Het wachtwoord is thans: ïEet schapenvleeschv. Maar zoo schrijft men ons uit Ter Apel om dat te kunnen doen, moet men schapen heb ben. Nu de Drentsche schapen, die in Drente en Westerwolde tengevolge der toenemende landaanmaak zijn op geruimd, komen nu ook de Friesche schapen te verdwijnen. Tot hooge prijzen werd veel verkocht toen er nog voeder was en nu dit opraakt wacht men zich tot nog hooger prijs schapen aan te koopen, tenzij voor speculatie op korten termijn, of wel voor smokkeldoeleiden. Nabij Ter Apel werden II. week successievelijk 81 en 74 schapen, 5 koeien en één koe benaderd. (Nws.) Jaarbeurs Utrecht. Naar het Secretariaat van de jaar beurs ons meldt is de belangstelling in de industrieele wereld steeds groei ende; het aantal ingeschreven deel nemers bedraagt reeds meer dan 380 en neemt dagelijks toe. Het is nog allerminst de bedoeling van het Bestuur om de inschrijving te sluiten, doch met het oog op de oprichting der noodige gebouwen, die in korten tijd zal moeten geschieden en daardoor groote technische moeie- lijkheden oplevert, moet het Bestuur der Jaarbeurs binnenkort eenige zeker heid hebben omtrent bet getal mon sterkamers, dat verlangd wordt. Het Bestuur, dringt er daarom op aan, dat fabrikanten, die over deel neming denken, zich vóór 15 Novem ber a. s. aanmelden. Na dien datum zal geen zekerheid kunnen gegeven worden, dat de ver langde plaats ook beschikbaar zal zijn. De zingende stier. Heeft men vroeger al eens gehoord van sprekende paarden, men weet wel, in Elberfeld was bet weinigen onzer lezers zullen vermoed hebben, dat ons eigen land in het bezit is van.... zingende stieren En dit toch moet het geval zijn. Althans een vertegenwoor diger van een plaatselijk blad heeft bij gelegenheid van een veekeuring op een dorpje in Gelderland een stier hooren neuriën, en, nog wel in het Fransch. Dit feit beschrijft hij als volgt: »Met glans in 't oog en opgeheven kop zag hij (de stier) rond, zich ver lustigende in bet aantal zijner na komelingen, en met innig genoegen een liedje neuriënde, waaruit wij, na aandachtig luisteren, meenden te kun nen opmaken Ou peut-en ètre mieux Qu' au sein de sa familie?* »Hbl.t Bij bet schijfschieten te Harder wijk kon een der soldalen, die zijn geweer wilde schoonmaken, den pomp' stok, waarmede hij dit wilde doen, niet meer uit den loop trekken. Met een kameraad bet nog eens willende beproeven klonk plotseling een schot De pompstok vloog door de hand van den helper en stak den bovenarm uit. De Godsdienstoefening in de Rem. Kerk zal morgenochtend te 10'/> uur worden geleid door Ds. H. W. Stenfert Kroese, uit Rotterdam. Onze stadgenoot de heerW. E. Noordman, slaagde voor aardrijks kunde M. O. De dames H. Ras en S. E Scholte Lubberink slaagden te Utrecht voor vrije- en ordeoefeniogen. De afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. heeft candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer J. Over- eem. Mej. J. van 't Hoenderdaal slaagde voor akte A. Fröbelonderwijs. Ie Abonneniente-concert georgani seerd door het concertbureau Hans Augustin, Amsterdam. Op het eerste der drie abonnements concerten van het concert-bureau Hans Augustin, Dinsdag 7 November in de Concertzaal Amicitia te Amersfoort, zal de gevierde violiste Kathleen Parlow o. a. het Concert a. kl. t. van Vieux temps en de Sonate d. gr. t. van Handel spelen, verder werken van Beethoven, Brahms, Dvorak, Bazzini enz. Louis Scbnitzler zal de kunstenares begelei den. Het tweede concert, Donderdag 14 December, zal een kamermuziekavond zijn van het in korten tijd zoo beroemd geworden en ook hier ter stede zoo zeer gevierde Hollandsch strijkkwartet (Leydensdorfl, Mendes, Kint, Canivez). Voordezen avond isnogde medewerking verkregen van den fijnen pianist Frans Goldenberg, die zich in den laatsten tjjd, o. a. als solist van het Concert gebouworkest te Amsterdam en Rot terdam en van het Residentieotkest in het Kurhaus te Scheveniogen een grooten naam verwierf. De kunstenaar zal met bet Hollandsch Strijkkwartet het Piano kwintet van Brahms ten gehoore brengen- Het derde concert, Donderdag 22 Februari, zal een piano-avond zjju van den genialen pianist Josef Pem- baur. De kunstenaar zal zijn beroemde Balladen en Legenden Programma (Brabm-Liszt) uitvoeren. Omtrent »Peggy-m'n-kind*jeugd- spel in 3 bedrijven van Hartley Man ners, dat Vrijdag 3 November a.s door Het Nederlandsen Tooneel alhier zal worden opgevoerd schrijft de Nieuwe Courant o.a het volgende: Peggy is de dochter van een armen ierscben bohémien in New-York, die in Engeland rijke en aanzienlijke fa milieleden heeft. Een hunner sterft kinderloos en bepaalt dat de dochter van dien bobémien-bloedverwant in huis moet worden gedaan bij een Engelsche familie. Op proef. Om te zien of een dame van haar te maken is. Duizend pond zal daarvoor worden betaald. Uitverkoren wordt de familie- Cbichester, die juist is geruïneerd door dat haar bankier zijn betalingen heeft gestaakt. Daarom alléén nemen de harkerig-voorname mevrouw Chiches ter, haar aanstellerige niksnut van een zoon en haar uiterlijk koel-stijve doch ter, die in het geheim met een ge trouwde man aanlegt, het eenvoudige natuurkind in huis. Peggy zelf weet van de beschikkingen van haar rijken oom niets af en meent dat de Chi cbesters haar uit goedheid huisvesten en drillen. Een maand is zij er op proef. Maar het loopt natuurlijk mis. Peggy wil niet leeren, ook heelemaal geen manieren. Ze verwaarloost haar uiterlijk, zwaait op en af, verandert divans in heuvellandschappen, schopt in de lucht en zegt den menscben onguur de waarheid. Het natuurkind dat we al zoo lang kennen Ook is zij even goed van inborst als slecht ge manierd. Zij houdt Alice van een dwaas heid terug er loopt en zelf gevaar door zij maakt een vriendin van wie haar baatte en zet op zijn plaats wie haar te na komt. Dit meisje verovert stormenderhand het hart van een lord,Jerry, en raakt het hare aan hem kwijt. Wij, toe schouwers, bemerkten dit al in 't eerste bedrijf. Ze krijgen mekaar in het derde, nadat wij hadden moeten vreezen dat Peggy weer naar Amerika zou terug gaan Maar we gaan veel naar de komedie en zijn daar dus heelemaal geen seconde bang voor. Peggie blijft in Engeland en trouwt met den rijken lord. Wat zjj wil, omdat zij juist van dien lord geboord heeft dat zij een rijk meisje wordt. Van do akelige mevrouw Chichester gaat ze weg. Maar de familie Chichester, wier bankier in het eerste bedrijf bet zijne stop zette, na staking van de betalingen, is in bet derde niet meer geruïneerd. Er komt dan op het juiste oogenblik eeo brief met de tijding dat de bank niet is gesprongen. Eind goed, al goed. Wij allemaal blij naar huis. Gespeeld dat er is Emma Morel was Peggy, het natuurkind. Zij heeft van dit traditioneels rolletje iets héél bijzon der grappigs en fijns tegelijk gemaakt, Het was een waar genot zulk levendig, keurig geschakeerd, tot in de kleinig heden wel overlegd spel te zien. Wat ras en vuur gaf zij te bewonderen En al haar zonderlinge wildheid was zoo natuurlijk, dat men daardoor het tradioneele niet als hinderlijk voelde. Een prachtig succesOok om haar sjouwen met haar hond, die er afstak bij 't schoothondje, van Alice. Louis Gimberg was Alaric, de verwende, de gemaniëreerde zoon, |die loopt als eeo poes, die in een plas heeft getrapt. Alaric heeft akelig onmanlijke manier tjes en contrasteert daardoor even zeer met Peggy als zijn zuur zusje Alice 't op een andere wijze doet. Gimberg gaf deze figuur van het tweede plan zóó prachtig, dat het publiek door zijn spel in verrukking werd gebracht, 't Geschater hield niet op zoo lang Gimberg op het tooneel was. Mevrouw Schwab-Welman gaf uitnemend sober en waardig spel te waardeeren als Mrs. Chichester, de tante, die Peggy zoo uit de hoogte behandelt. Ook haar typeering was zeer goed. Er is in vlot tempo gespeeld. Het samenspel sloot heel goed. De heer Roelvink beeft eer van zijn regie en Mevrouw Couperus van haar uit muntende vertaling Zij weet zeer juist den beschaafden familiaren spreektoon te treffen en haar zinsbouw is voor het tooneel zeer gevarieerd van rythme, zeer helder en luchtig, wat een groote verdienste mag heeten. Men hoort van haar nooit één boekerigheid I Het was een zeer kennelijk succes gisteravond, en een triomfvoor Emma Morel en Gimberg I De Hanze. Onder voorzitting van den beer Job. Bunnik vergaderde de R. K. MiddeD- standsvereeniging »de Hanze* Donder dagavond in het Patronaatsgebouw aan de Elleboogsteeg. De Eerwaarde Deken Fock woonde alsgeestelijkadviseur de vergadering bij. Nadat de notulen van 15 Juni waren gelezen en goedgekeurd, de heer J. van Doorn ais lid geïnstalleerd was, de boeken van den penningmeester waren nagezien en in orde bevonden, ver kreeg het woord de beerG. Bruna uit Utrecht,die een rede hield over: iDe toekomst van den Middenstand*. Wat de toekomst zal brengen, Wiet niemand, aldus spreker, vootal ook, omdat we leven in een stadium van verandering We moeten echter in den storm blijven doorsturen, en om dit goed te kannen doen, moet het oog open en de hand gereed zijn en moeten we ons lateD leiden door vaste begin selen. Dit geschiedt niet altijd. Zoo is het standsverschil een groote belem mering. Deze werken steeds voor zich zelf en begrijpen niet, dat ze elkander noodig hebben. Elke stand heeft zijn taak, ook de middenstand. Deze heeft steeds in een moeielijke positie verkeerd, en beeft te maken met de regeering vooral ook, omdat in zijn werken zoo krachtig wordt ingegrepen. Dit zal nog langen tijd na den oorlog voortduren, omdat de normalen tijd niet zoo spoedig terug' keert. De middenstand moet zijn eigen bestaan verdedigen en tegelijk bet algemeen welzijn behartigen. Op sociaal gebied is ook veel kwakzalverij en dit is nog gevaarlijker, omdat we leven naast andere vereenigingen met andere denkbeelden. Hierdoor worden ook Katholieken beïnvloed. Dikwijls booten we theoriën verkondigen, die met de Katholieke beginselen in lijnrechte tegenspraak zijn. Dit mag niet en ons is het een groote troost, dat de Katho lieke beginselen niet door den tijd stroom kunnen worden meegesleept Het Katholieke vereenigingsleven is nog niet sterk. De leden werken nog niet genoeg mede. Spreker behandelt de vraag of het abnormale van dezen tijd niet normaal zal blijven. Veel productieven arbeid is verloren gegaan, veel arbeidskracht vernietigd, veel kapijaa! verspild, bet aantal schepen sterk verminderd, de handels- banen verlegd. Dit alles zal groote moeielijkheden brengen ook voor ons vaderland. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn heldere uiteenzetting van deze zaak. Van het hoofdbestuur was bericht gekomen, dat vijf vakvereenigingen van patroons in bet bouwbedrijf zou den worden gesticht. De afgeloopen boekhoudcursus is goed geslaagd. Dit jaar zal weer een nieuwe worden gehouden met practi- sche toepassing onder leiding van den heer Watervis. De vergadering keurde het bestuurs voorstel om voor de jongelmgsver eeniging f25 af te staan, goed. Reeds hebben zich 28 jongelui aangemeld Daar niemand iet3 meer te vragen of op te merken bad, sloot de Voor zitter de vergadering. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 20 tot 26 October 1916. Geboreo: Hendrika, d, van Gerrit Snijders en Jansje Veenendaal. Johanna Willemina, d. van Willebror- dus van Dummeleo en Johanna van de Brug. Gijsbertus, z. van Gijs bertus Gijtenbeek en Wilbelmina Christina Vos. Elisabeth d. van Antonius den Ouden en Alberta van Wessum. Johannes Wilhelmus, z. van Stepbanus Isinge en Alida Budding Johannes Petrus, z. van Petrus Nicolaus Vanherck en Catharina Ber- naa'rds. Louis, z. van Pieter Jan Daris en AnnaGallebaut.Wtllempje, d. van Johannes Marinus Snijders en Willempje Kraak. Louisa, d. van Hubertus Clerx en Philomena Maria Nieuwenhuijzen. Annigje, d. van Jan Strijland en Annigje Brommer. Elisabeth, d. van Antonius Joannes Hubertus Jans en Wijmpje Vis. Willebrordus Nicolaas Antonius, z. van Willebrordus Hilhorst en Bartje van Doorn. Antonia Hendrika, d. van Antonius Everardus Sleurink en Anna Magdelena van der Sel. Ondertrouwd: Willem Hendrik van Dijk en Adriana Gouw. Franciscus Reijns en Maria Stepbania de Bie. Hendrik van Garderen en Dania Cor nelia Wilhelmina Dijs. Hendricus Adrianus Vos en Johanna Pasker. Wilhelmus Franciscus van der Zwaan en Johanna Petronella Nöthen. Cornelis Hageman en HerminaEngel- berta Hegeman. Getrouwd; Antonius Laurens Veld huizen en Allegonda Wijnen. Wil helmus van der Pol en Geertruida van Koot. Cornelis Marinus Mulder en Petronella van der Veen. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind. Gerarda Elbertse, 34 jr., ongeh. FrancoisStroobants, 32 jr., ongeh. Murk Overwijk, 4 mod. Willem van den Tweel. 73 jr., echtgen. van Sophia Boersen. Leusden. 20—27 October 1916. GeborenTbeodorus, z. van Frederik Berendse en Hendrika Maria Boumati. Gerritje Nathaliena, d. van Chi istia- nus Jacobus Arnout en Geertruida van Dijkhuizen. Adrianus Marie z. van Johannes van der Spaa en Aaltje Broerse. Ondertrouwd: Hendrik Ramselaar eo Reintje Rijnders. Maas Blanken- spoor en Jannetje Spelt. Woudenberg. Ondertrouwd Evert Jochemsen, 30 j. en Teunisje Lokhorst, 26 j. Overleden: Maria ter Maaten, ge huwd met Teunis Dorrestein, 65 j. Jan van Dijk. weduwnaar van Heintje van Dijk, 88 j. Steven van Maanen, gehuwd met Aaltje Wanner, 70 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2Telephoon Int. No. 371. Geopend: allo werkdagen van 8'/,12'/, en van 67'/i nor; Zaterdags van 8'/i121/, unr. Aanvragen van "Werkgevers op 26 Oct. Ie. Volwassenen. 2 dagmeiden. 1 pianist. 1 loopknecht. 7 Blager. 2 mandenmakers. 1 timmerman. 1 schilders (decora- 1 tuinlieden. tie ens.) 1 zwikker. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 hulpbode. 2 slager. 2 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 26 Oct. Ie. Volwassenen. 1 broodbakker. 1 hulp i. d. buis- 1 buffetjuffrouw. houding. 1 costuumnaaister. 1 schilders (huis). 1 dagmeiden. 1 schoenmakers. 1 concierge. 3 sjouwers. 16 grondwerker. 1 teekenaars 3 kantoorbediende (bouwk.) (mann.) 1 timmerman. 1 kantoorbediende 1 tuinlieden. (vrouw.) 4 werkvrouwen. 1 kinderjuffrouwen. 2 winkelbediende. 1 linnennaaister. 39 losse arbeiders. 1 loopknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. 1 winkelbediende. 1 loopjongens. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op ae stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MAAKTBLKIUHT. AMERSFOORT, 27 Oct. 1916. Tarwe f 0 Rogge fO.—Boekweit f 0 appelen f 4.50 a f 16.— Peren f 7.— a f 24.Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. 13.50 a f4.00 Hoendereieren f 13 50 f 14.00 p. 100 st. Bruine eieren f 14.00 a f 14.25 per 100 st. Boter f 1 90 a f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.80 a f 3.25 Kuikens f2,50 a 13.50 Piep kuikens f 0 80 a f 2.— Ganzen l O. a f 0.—. Eenden f 1 30 a f2.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.a fO.Wilde konijnen fO.OO a f 0.00 Tamme fl.00 a f2 00 Duiven f 0.80 if 1.10 paar Magere varkens 120. - a 130. -Vai kens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 95.— Biggen f6a 113Schrammen fO.a f0.Vette koeien f 000.— a f 000.— Guste koeien f 000.— a f 000—. Kalfkoeien f 000.— i f 000.—. Kalf. vaarzen f00.— a fOO.—Os f000.— h f000.— Pinkstieren f O— i f 000. Kalveren fAf—.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rugge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 40 heet. Peren. 90 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 24000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee tO magere varkens. Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 15 zeugen, 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 22928 stuks. Prijzen f 13.40f14 20. Eendeieren f 00.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f -1.30—f l .50 per K.G. Jonge Hanen f0.90f 1.50 per K.G. Oude Hanen fl.02f 1.36 per K.G. Eenden f0.90. Dinsdag 24 Oct. Regeeringseieren, 30934stuks, prijzen van f 9.70f 10.70. Vrijdag 27 Oct. Regeeringseieren 70600 stuks, prijzen *an f10 00f 11.10 RECLAME. Een zorgvuldige leefwijze en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster's Rugpijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Ge zondheid Methode te verspreiden, wekt verwon dering. Zij toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster'» Pillen, tenzij hij zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezondheidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw ia, lijdt het geen twijfel of een der redenen van de toe nemende populairiteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GEZOND TE WORDEN, en wat even belaDgrijk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster'» Rugpijn Nieren Pillen werken hoe genaamd niet op de maag of ingewanden. Zij dienen uitsluitend voor de nier- en urine-organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waarde bij waterzucht, niergruis, 'rheumatiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rug lijn Nieren Pillen zijn te Amersfoort verkrijgo. iij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a ƒ1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 28

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2