NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Ijlf voor de Provineie Utrecht. No. 97. Zaterdag 2 December 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG' DUMPING. SCRETSKN UIT DE RECHTSZAAL. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels f 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dit onderwerp trekt de aandacht in binnen- en buitenland. De econo mische conferentiën der geallieerden, de wetgeving in Amerika leverden bouwstoffen. Wij hebben kennis kun nen nemen van beschouwingen, kalm en zakelijk geschreven, wijzende op de nadeelen van kunstmatige en tijde lijke prijsverlaging ten einde eene op komende industrie in hare geboorte te verstikken. Daarnaast beschouwin gen, bet kenmerk dragende der ge moedsstemming in oorlogvoerende landen. Ook wel beschouwingen waarbij het protectionisme op de spits gedreven werd en aangestuurd werd op maatregelen ten einde den invoer te beletten van goederen toi prijzen beneden de Nederlandscbe productie-mogelijkheid." De wensch daartoe werd liefst toegelicht door de machtspreuk dat sinvoer verarmt, uitvoer verrijkt." Zelfs de tegenwoor dige tijden waarin regeering, corpora- tiën en particulieren wedijveren in pogingen om invoer van grondstoffen en afgewerkte fabrikaten mogelijk te maken, schijnen niet het bewustzijn gewekt te bebben hoe groot het sophisme was, dat uit de pen vloeide. Indien wij van onze zijde enkele beschouwingen wijden aaD de ge> volgeu van .dumping," dan willen wij in de eerste plaats onderscheiden wat wel en wat niet daartoe behoort, wat als maatschappelijk verschijnsel onze aandacht verdient. De taalkundige definitie van bet woord valt voor eeu goed deel samen met de gevolgtrek kingen die wij zullen maken. Raadplegen wij onze woorden boeken dan lezen wij dat het woord .dumping" in onze taal overgezet kan worden door .neerploffen" en .neer werpen", maar aangezien er altijd een element van moedwil verondersteld wordt, zal het woord .üeersmijten" wel het best de bedoeling teruggeven. Dit element van moedwil wordt niet altijd in bet oog gehouden, in dien los van taalkundige overwegingen I wij in het economische leven spreken van de gevolgen van kunstmatige prijsverlagingen. Tocb moet dit ge schieden op straffe van ODjuist oor deel over handelingen en economische gevolgen daarvan. .Dumping" ver onderstelt eene doelbewuste hande ling. De prijsverlaging moet niet af gedwongen zijn, maar drijfveer tot de handeling. Het meest voorkomend geval van kunstmatig aanbod tot verlaagde prijzen valt samen met het bestaan van trusts en kartels. Deze, ofschoon niet onafscheidelijk daarmede ver bonden, worden toch veelal in het leven geroepen en in het leven ge houden door booge beschermende rechten. Achter de tariefmuur ver- deelen de producenten het binnen- laodsch afzetgebied, waar booge prijzen te bedingen zijn om dat deel der productie, dat in bet eigen land tot de onderling vastgestelde prijzen geen plaatsing kan vinden, op de buiten landsche onbeschermde markten te werpen. Natuurlijk zal men zich dan in het buitenland met lageren prijs tevreden moeten stellen. Hoeveel deze piijsverlaging zal bedragen, zal van omstandigheden afhankelijk zijn. Soms zal de prijs nog eene winstmarge laten, soms zal men zich met den productieprijs moeten vergenoegen, maar bet geval is zeker Diet ondenk baar dat om uitbreiding der voor raden te voorkomen men nog verder zal gaan, liever dan door prijsver laging in het eigen laDd, den afzet te bevorderen. Van moedwillige prijsverlaging is in dat geval geen sprake. Niets ware den verkoopers aangenamer geweest dan booger prijs te kunnen bedingen. Prijsverlaging was geeD doel maar slechts een middel tot vermeerderden afzet. Zoowel bet pvoduceerende als bet consumeerende land ondervonden de gevolgen van onnatuurlijke toe standen, maar het voordeel schijnt ons toch aan de zijde van het laatste te liggen. Een voorbeeld vao hetgeen wij bier bespraken viDden wij in de ijzer- industrie. In normale tijden bebben wij kunnen zieii hoe hier te lande het Duitsche product werd aangeboden beneden den prijs daarvoor in Duit land gevorderd. In vroegere vlugschriften hebben wij er bij herhaling op gewezeD, dat de vlucht, die onze metaalindustrie en onze scheepsbouw genomen bebben, voor een goed deel te danken is aan het feit, dat wij hier een vrije markt hebben die in staat stelt de goed koopste aanbiediogen te kunnen be nutten onverschillig van welke zijde die tot ons komen. De nadeelen, die voor bet procudeerende land ontstaan uit den hoogeren prijs voor binnen- landsch verbruik gevorderd, zijn aan bet oog van onze naburen niet ont gaan en vonden uiting in de klachten van industrieelen, dat het verwerken van ijzer voor artikelen tot uitvoer bestemd onmogelijk was geworden. Een ander voorbeeld, ditmaal aan de Oostenrijksche textiel-industrie ont leend, slrekke ter aanvulling. Gedurende eene periode van groote malaise ten gevolge van verwikke lingen in het Oosten waren de we verijen niet bij machte tot de gestelde prijzen normale hoeveelheden garens van de spinners af te nemen. Dezen van hunne zijde, liever dan het voor deel prijs te geven, bun door hooge inkomende rechten toegedacht en door prijsvermindering op binnenlandscbe markt hunne afnemers te steunen, wierpen tot lage prijzen groote hoe veelheden garens op de vrije buiten- landsche markten. Ook Nederland be hoorde tot de koopers en toen zag men iets gebeuren, waarop men in Oostenrijk niet gerekend had en wel, dat bet afzetgebied van geweven stoffen uit dat land op nieuw verminderde, ditmaal door lagere aanbiedingen uit Nederland. Het was Nederland dat voordeel trok uit de kunstmatige prijs verlaging en Oostenrijk dat daarbij verloor. Maar er zijn ook omstandigheden waar wij niet behoeven te denken aan kunstgrepen en economische politiek der buitenlandsche producenten en toch menige tak van industrie ernstig bedreigd zoo niet onmogelijk wordt gemaakt. Gesteldheid eo rijkdom van den bodem, klimaat, geschiktheid der bevolking en zooveel meer oefenen invloed uit om aan velerlei industrie een als bet ware natuurlijk monopolie te verschaffen. Voor zoover technische kennis en vaardigheid wjj denken bier b.v. aan kleurstoffen en glas factoren zijn. wordt het algemeen be lang zeker niet gediend door met gekruiste armen te blijven toezien. Indien men echter den invoer van buitenlandsche goederen beschrijft ais eene overstrooming, waartegen dam men moeten worden opgeworpen, dan wenschen wij niet tot het dijkleger te bebooren. Wij vreezen die over strooming niet, omdat wij daarin slechts zien eene vruchtbare verdeeling van arbeid, een ruil van hetgeen elders onder betere voorwaarden verkregen kan worden, tegen datgene waarom trent wij een natuurlijken voorsprong bezitten. Zullen wij nn ontkennen, dat prijs verlaging ook wordt toegepast in strijd met het algemeen belang en dikwijls op eene wijze, die strijd doet ontstaan met onze meest elementaire begrippen omtrent eerlijke concurrentie? In gee- nen deele. Zoo dikwerf wij prijsver, laging zien toégepast niet als middel tot vermeerdering van afzet maar als middel om den ondergang van een gevreesden concurrent te bewerken, hem althans tot concessien te dwingen, alles in bet vooruitzicht later in hoo- gere prijzen vergoeding te ontvangen, kunnen wij spreken van »dumpiug« in de niet sympathieke beteekenis van het woord. En deze handelingen ont moetten wij niet uitsluitend op bet gebied der industrie. Op de edecten beurs zien wij fondsen op de markt werpen, om later, voordeel trekkende uit de verwarring die men heeft aan gericht, als kooper op te treden. In bet scheepvaartbedrijf zien wij den strijd van macht tegen macht zich openbaren in tijdelijk werpen der vrachtprijzen met geen andere be doeling dan om bestaande lijnen tot concessien te dwingen of haar een deel van bet trafiek af te persen, niet tot die lagere prijzen, maar tot de vracht die na den vrede zal worden vastgesteld. Gaan wij de feiten aandachtig na, dan durven wij zelfs de gevolgtrekking maken, dat dumping, beschouwd als oorlogsdaad, niet in de voornaamste plaats voorkomt op het terrein der eigenlijke fabriekmatige nijverheid en dat die booze handelingen dan nog heel wat veelvuldiger voorkomen bij landgenooten tegenover landgenooten, dao bij bet buiteoland tegenover Neder land. Maar al ware bet anders, het middel van beschermende rechten zou wel allerminst verbetering brengen Het zou den buitenlander niet verhin deren bier te lande een fabriek te vestigen en uit dat fort zijn concurrent te beoorlogen. Natuurlijk zal deze fabriek dan uit sluitend voor binnenlandsch gebruik werken en de afzet op de wereldmarkt en de geheele commercieele leiding ia banden blijven der buitenlandsche fabriek. In de industrieele wereld kan het bekend zijn, dat deze veronderstelling meer is dan eene losse gedachte maar io de praktijk reeds tot uitwerking kwam juist in een periode dat vau tariefverhooging ernstig sprake was. Welke middelen zal men dan toe passen indien men dumping als oor logsmiddel tegenover onze nijverheid, als een nadeel beschouwt? Wij leven reeds onder een stelsel van maximum prijzen, dat zijne verdediging vindt in buitengewone omstandigheden. Dat bij den langen duur van den oorlog de voortbrenging moet lijden, kan uiet worden betwist. Zullen wij daarnaast een stelsel van minimumprijzen aan- 2) Een „beroerd geval" «En heb je den schoft duiten ge geven?" riep Hendriks uit. De ander knikt. De kerel was pp zijn kantoor gekomen. Ze hadden in het spreekkamertje gezeten. Vlak naast de kamer van den procuratie-houder. De muren waren zoo dun Hij had toch al doodsangsten uitgestaan, dat men iets van het gesprek zou hooren... ii Wat moet ik doenl?" riep Karei uit, en er klonk wanhoop in zijn stem, nals ik Anna moest verliezen..." En voor zijn boezemvriend schaamde hij zich niet over de tranen, die hem over de wangen liepen. »'t Ie een beroerd geval," zei Hen driks, «en 'tis ook een harde les voor je, Kareltje. Anna is een veel te lieve, brave meid om, net als met acht van de tien vrouwen helaas gebeurt, bij den neus te worden genomen. En je bent er, ben ik zeker van, niet de kerel naar om zoo'n vrouwtje te be driegen. Daarvoor Ven ik je te goed. Ik kan je maar één raad geven, beste jongen, beken Anna alles. Zeg haar precies, hoe de vork in den steel zit, jal zijn er dan natuurlijk ook «fines ses", die je verzwijgen moet om haar fijn-vrouwelijk gevoel niet al te hard te kwellen Als 't mogelijk was, als 't denkbaar was, zou ik zeggenJe geeft me je eerewoord, dat er geen «da capo" van zoo'n donderjool zal plaats hebben, en ik praat met je meisje. Maar dat is natuurlijk onmoge lijk. Je moet zelf dat varkentje schoon- wasschen. Ik snap volkomen:'tis voor jou een lam baantje, maar je weet eenmaal, wie «Nooit I" riep Karei uit, en de angst trilde in den toon, waarop hij 't zei. «Nooit!" Hetkind maggeen»Ahnung« hebben van wat er gebeurd is, Neen I Hendriks, ik kén Anna toch 't best... Zij zou j «Wanneer je dien schurk," zei de ander op rustig-vasten toon, «nog één dubbeltje geeft, ben je naar de haaien. Om de week komt-ie terug. Hij laat je niet los. Hij zuigt je uit, dat er geen druppel bloed meer te zuigen valt. Wees sterk, wees flink, of je bent een verloren man!... Tracht nu eens stevig te zijn, jongen, en bijt door het zure appeltje heen. |In zulke dingen is kordaatheid het eenige redmiddel. En als Anna beseft, dat 'tje waarachtig ernst is; dat je I spijt hebt over die malligheidDat 't haar uren van verdriet zal kosten Zeker, daar ben ik van overtuigd. Maar ook ben ik zeker, dat het wondj e wel genezen zal Maar de ander was niet te over reden. En Hendriks vertrok ten slotte. In somber-verdrietigè stemming. Want hij voorzag treurige complicaties Kennend de nerveus-zwakke natuur van Karei, duchtte hij funeste gevol- gen van de «donderjool", waar de «dikke" van het legaatje te onzaliger ure de collega's op had getracteerd... «'t Is voor het laatst!" zei de af- dreiger, over hem zittend in het spreekvertrek op het kantoor, hij boog zich naar Karei over en fluisterde hem toe: «Overmorgen trek ik naar New-York. U ziet mij na vandaag niet meer terug." Garanti 1Parole d'honueur «Beter kan ik toch niet zeggen, hé «Om vijf uur ga ik naar Rotterdam," «Geen cent," zei Karei, telkens met zei afdreiger, «en ze zien Jantje hier siddering luisterend naar elk geluid niet meer terug binnen de tien jaar. in de kamer van procuratiehouder, Ddn kom ik als rijke jonge terug, vlak naast het spreekvertrek. j Kun je voor mijn part van mij een «Geen cent!?" riep de afdreiger nit, paar lappies krijgen. Zijn de rollen die al vroeger bespeurd had, hoe bang misschien omgekeerd!... Non" en de Karei er voor was, dat men iets uit kerel begon opzettelijk barder te hun gesprekken zou opvangen en die praten. «Hoe is 'tHeb je lust om daarom steeds op het kantoor kwamje schuld af te doen of moet ik vau «geen cent?... Best!j middag nog met dat acceptje van jou «Sst!" zei Karei, bleek van schrik naar je aanstaande schoonpa?Met over de snerpende keelstem, die de lijn 3 ben ik er binnen vijf minuten. kerel opzette. Karei wenkte hem te wachten. Hij «Wat sst!?" ging maïtre chanteur zon dadelijk terng zijn... voort, «ik behoef niet bang te zijn Afdreigertje stak behagelijk de dikke voor iets of watIk heb Uw schuld- beentjes uit, met triumfantelijk lachje bekentenis, maar de duiten moet ik op het gelaat, en ging een sigaartje nod hebbenNod, dadelijk directopsteken Dat zaakje liep prachtig. Ed heb je er geen lust in Best, Karei ging naar het kantoor. Zocht mannetje, dan zullen we... Vierhon- in geldbak... met bevende vingers derd vijfentwintig popjes, en je ziet Liep, op de teenen voortijlend, naar mij niet meer terug. De schuldbeken- 1 spreekkamer terug, tenis bewaar ik als souvenir, maar daar zul je geen last van hebben... Nog- MaItue Coeubatj. maals Parole d'honneurIk ben j j toch een gentleman, hè Een fat- Wordt vervolyd). soenlijk man Karei wischté zich de zweetdrop- pels van het voorhoofd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1