Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. artistieke leiding van den bekenden conférencier Jean Louis Pisuisse. De Nederlandscbe nijverheid heeft in de laatste jaren een hooge vlucht genomen: bestaande industriën hebben zich tot groot-industrie omhoog ge werkt, nienwe nijverheidstakken zijn naast de oude ontstaan en tot bloei gekomen. Nederland produceert thans niet alleen voor eigen land, maar zijn afzetgebied beeft zich uitgebreid over alle oorden der wereld. Door krachtige ondernemingsgeest geleid heeft zijn industrie, vroeger wel eens gering ge' schat, zich in de laatste eeuw bijzonder gelukkig ontwikkeld en een plaats weten te veroveren op de wereldmarkt Wat het kleine Nederland en zijne Koloniën voorde binneulandsche markt en voor de wereldmarkt vervaardigen kan, dat wil aan landgenoot en vreem deling toonen de eerste Neder- landsche Jaarbeurs welke 26 Febr. tot 10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden. Een fraai uitgevoerde brochure, die behalve in onze moedertaal in het Zweedsch, Deensch, Fransch, Duitsch Engelsch, Spaansch en Russisch wordt gedrukt, geeft nadere bijzonderheden Beperking der militaire verloven De opperbevelhebber beeft een order voor de Landmacht uitgevaardigd, waarin men leest: De beerschende steenkolennood en de dientengevolge eerlang in werking te stellen beperkte dienstregeling op de spoorwegen, maken het noodzakelijk het reizen van militairen te beperken In verband hiermede wordt bepaald Aan militairen der klasse a wordt voor zooveel zij bij vertrek met of terugkomst van verlof per spoor rei zen slechts éénmaal per maand verlof verleend, telkens voor 4 dagen Onder hen, aan wie bewegings vrijheid wordt toegestaan, mogen zich telkenmale ten hoogste zoovelen be. vinden, die per spoor reizen, als 20 pet. der totale presente sterkte der compagnie bedraagt. Vorenstaande regeling treedt 8 Januari 1917 in werking. Valeche aangifte inkomsten belasting! Uit een bericht betreffende een strafvervolging wegens onjuiste in vulling van een aangiftebiljet voor de RyksinkomsteDbelasting is ten on rechte afgeleid, dat het doen van een juiste aangifte voor de oorlogswinst belasting tot gevolg kan hebben een strafvervolging wegens te lage aan. gifte voor de inkomstenbelasting. Deze opvatting berust op een mis. verstand, daar art. 91 der wet op de oorlogswinstbelasting strafvervolging uitsluit wegens een verkeerde aan gifte voor de inkomstenbelasting wan neer die door een juiste aangifte voor de oorlogswinstbelasting aan het licht komt. Inlevering van een aangiftebiljet voor de oorlogswinstbelasting kan echter niet meer baten, indien zij, zooals in het geval waar op het hierboven bedoelde bericht betrekking had, plaats heeft, nadat onjuiste aangifte voorde inkomstenbelasting is ontdekt. De fusie der Spoorweg maatschappijen. In eene Donderdagmiddag gehou den buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Ned. Centraal Spoorweg Mij. werd de direc teur met algemeene stemmen gemacb tigd tot het aangaan van een over eenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, in verband met de samenwerking der spoorwegmaatschappijen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Dec., in Nederland uitgesproken 17 faillissementen tegen 12 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1045 faillissementen tegenover 1362 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg EeinnesHoevelaken bfj de gemeente Amersfoort. Ingediend is een wetsontwerp tot overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg EemnesHoevelaken in beheer en onderhoud bij de gemeente Amersfoort. Het betreft een gedeelte van den Rijks Grooten weg van Eemnes naar Hoevelaken ter lengte van 2303 M., gelegen tusschen de spoorwegen AmsterdamAmersfoort en Amers foort—Zwolle. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen dat B. en W. van Amersfoort zulks wenschen omdat ten gevolge van de voortgaande bebou wing, het binnen het grondgebied bunner gemeente gelegen gedeelte, eerlang geheel tot de bebouwde kom zal gaan bebooren en het dus ge- wenscht is bet in beheer en onder houd over te nemen teneinde bet ten behoeve van het verkeer afdoende te kunnen verbeteren en als stadsstraat in te richten. Het Kerstfeest werd door de Amersfoortscbejeugd van verschillende gezindten in de diverse daarvoor aan gewezen lokalen met opgewektheid gevierd. Ook voor de Belgische kleinen was in de feestzaal van Elisabethsdorp een Kerstboom aangericht en werden zij op versnaperingen onthaald. Mejuffrouw N. Wagtbo verwierf het Mercuriusdiploma Boekhouden. De oud-leerlingen der Rijschool behoorend of behoord hebbend tot het Nederlandsche leger, hebben een com missie gevormd voor een huldeblijk aan de gewezen Directeuren der Rijschool dat met toestemming van den Minister van Oorlog zal worden geplaatst in de nieuwe manege der Rijschool. De bijdragen mogen ten hoogste bedragen een rijksdaalder. Secretaris -der commissie is rit meester F. J. J. baron Van Heemstra Penningmeester ritmeester L. H Eberson. Amersf. Cf. In het van 7 tot 24 December te Nijkerk gebouden Nationaal Kegel concours verwierf de heer J. Onnes Jr. met 38 houten don 6den prijs Personeel De lste werd behaald met 41 houten J.l. Woensdag overleed alhier op 89-jarigen leeftijd Dr. A. H. C. van Driel, tol voor enkele jaren prakti- seerend genees- en verloskundige In 1854 gepromoveerd, vestigde bij zich direct te Amersfoort, waar hi zich spoedig een uitgebreide praktijk verwierf, naast de achting van oud en jong om zijne groote gaven van ver stand en hart. De Regeering beloonde hem, bij gelegenheid van zijn gouden doctorjubileum, met het ridderkruis der orde van Oranje-Nassau. Bij den in het café »De Poort van Kleeft gebouden biljartwedstrijd werd den lsten prijs, verguld zilveren medaille, behaald door den beer A. Delbougne; den 2den prijs, zilveren medaille, door den heer J. Vreeswijk, den 3den prijs, bronzen medaille, door den beer Ruygrok. De heer Delhougne behaalde nog twee extraprijzen voor de hoogste serie en het hoogste gemiddelde. De medailles werden door den heer Vierdagh, die ze had uitgeloofd, met een toepasselijk speecbje uitgereikt. Kapitein J. Kooiman is herkozen tot lid van het Hoofdbestuur der ver- eeniging >De Nederlandsche Pad vinders*. De Vereeniging »Dorcas" ont ving over 1916 aan jaarlijksche bij drage, vrije giften en contributie der werkende leden de som van f715.15. Gedurende het jaar zijn door baar 31 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen. Op 12 December had de uitdeeliug plaats. In het ge heel werden aan 213 huisgezinnen ge geven 250 Hemden 99 Lakens 45 Dekens 134 paar Kousen en Sokken 63 Baaien en andere Kleedingstukken. Gaarne bevelen wij de belangen der Vereeniging bij baar gewone jaarlijk sche inzameling, die in de eerste maanden zal plaats hebben, onzen lezers aan. Naar wij uit goede bron ter- nemen zal de Amersfoortscbe tram op Zaterdag 13 Januari a.s. voor de laatste maal rijden. De heer J. M. van Ouwerkerk slaagde voor het Mercnrius-diploma en de heer J. de Groot voor het examen der Vereeniging van Leeraren. Beide heeren waren leerlingen van den boekboudcursus, gehouden door de afd. Amersfoort van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden iMercuriusv. Als Nieuwjaarsdag sneeuw en ijs geeft, wordt de zomer droog en heet. Als Nieuwjaarsdag geeft zon nescbijn, Dan zal het ooft overvloedig zijn. MetSylvester een goed geweten Is beter dan drank en lekker eten Wie op Oudejaars-avond zich als een dwaas te slapen legt, staat op Nieuwjaarsmorgen als nar op. Zooals het weer op OudejaarS' dag is, is het weer in Februari. Wat men op Oudejaarsavond in een roes belooft, moet men in 'i Nieuwjaar nuchter houden. SluitopOudejaars -avond al uw gebreken in een kast op en laat ze er in, tot ze beschimmeld zijn. Op Oudejaars-avond sneeuw en regen Dat komt aan 't veld tot grooten zegen Maakt u op Nieuwjaargeenezor gen; De hemel blgft nog langer dan tot overmorgen Met Nieuwjaar kan 't niets be ters geven, Dan verstandiger dan voorheen te leven. Wildstreopers. Men schrijft uit Barneveld Dat er, bij de tegenwoordige booge wildprijzeo, menig langoor aan het moordend lood van ongepatenteerde jagers ten offer valt, is iets, dat van zelf spreekt, doch dat hut wildstroo- persbedrijf op zulk een brutale wijze uitgeoefend wordt, als gisteren het geval was, behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Toen toch badden de jachtopziener Bloemendaal en zijn twee zoons het fortuintje acht wilddieven allen van geweren voorzien, die een ware klopjacht georganiseerd hadden op heeterdaad te betrappen. De kra nige beambten slaagden er in de bun onbekende wildstroopers voor den burgemeester aldaar te leiden, aan wien zij bekenden uit de gemeente Ede afkomstig te zijn. Deze optocht van al die gewapende stroopers. geëscorteerd door genoemde beambten, bad hier natuurlijk heel wat bekijks. Handelsbl. Door onvoorzichtigheid. Een jong landbouwer uit Wouden berg, nauwelijks een jaar gehuwd, vond dezer dagen op de Leusderheide een niet-ontplofte granaat. Alle waar schuwingen ten spijt nam hij die mede naar huis. Zaterdagavond baalde bij in de kleine woonkamer, waarin nog vijf anderen aanwezig waren, den bovensten kope ren band van het projectiel. Men werd angstig, waarop hij zich met de gra naat naar een naburig schuurtje begaf. Een oogenblik later ontplofte, door de pogingen om ook den tweeden band te sloopen, de granaat, dien den onvoorzichtige bijna onmiddellijk doodde. Handelsbl. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 22 tot 29 December 1916. Geboren: Maaike, d. van Pieter Veenstra ed Knelske Veldstra. Gijsbertha Helena, d. van Ruth Vee- nendaal en Aaltje Gerritje »an Ee. Willempje, d. van Jacob Riksen en Jannetje Heinen. Hendriks, d. van Jacobus Stompborst en Hendrika van den Brink. Dirk Hendrik, z. van Jan Karei West en Hendrika Adrians Hollen. Antonia Rika, d. van Gerrit Antoon van Zwol en Alijda van Kolf schoten. Adrians, d. van Hendrikus Arnoldus van Zijl en Maaike Theodora Koot. Adrians Gerarda, d. van Arie Martinus Kreijne en Helena Geertruida Witte. Jan Frauciscus, z. van Jan Franciskus Engels en Jannigje An tbonia Groeneweg. Anna Aaltje, d. van Harm Zeedijk en Wijmpje van Daal. Jannetje, d. van Gerrit van de Kraats en Hendrika van Beekhoven. Eduard, z. van JoaDnes Alphonsus Geens en Maria Elisabeth van Avondt. Joanna Maria, d. van Fredrik van den Hoven en Elisabeth Joanna Hen drika van Wandelen. Johanna Geertruida, d. van Aalbertus de Vrjje en Geertruida Heining. Tiemen.z. van Herm Nijzink en Wilhelmina Baas. Elisabeth, d. van Jacobus Gijsbert van der Lindon en Dirkje Meester. Gesina Maria Johanna, d. van Jan Boescbolen en Egbertha Elisabeth Rensen. Marie Leopol- dine Celestine Clementine, d. van Hy- poliet Ambrosius van Haevre en Maria Ludovica de Bruyne. Petronella Maria Francisca, d. van Jacobus Johannes van Nes en Grada Johanna Woerdman. Gerrit, z. van Johan Fredrik Abelman en Alijda van Djjk huizen. OndertrouwdGerhardus Reijten bagh en Grada Antonia Lucassen. Edouard Renson en Franpoise Jardon. Arnoldus van Druten en Magdalena Maria Cornelia Tijsmans. Joris Adriaan Albrecht van Weereld en Gerarda Jansen. Kornelis Marcus Polderman en Hendrina Alberdina Kamsteeg. GebuwdJacobus Hendrikus van den Hoeven en Gezina Jacobs van den Berg. Overleden: Johan Friedrich Broek- huisen, 11 mnd. Hendrik Jan Balk, 9 j. Cornelia van den Berg, 72 j., echtg. van Jan Mater. Teunis van de Ridder, 79 j., wed. van Annetje van de Stroet. Antonia Caroliua Hamers, 71 j., echtg. van Hermanus Hendrikus de Reuver. Jannetje van Altena, 7 mnd. Drie als levenloos aangegeven kinderen. Leusden. Van 22—29 December 1916. Geboren: Klaas, z. van Klaas Pater en van Annetje Schipper. Gehuwd: Rijndert Hannessen en Anna Nieuwenhuis. Overleden: Gerrit Pothoven, echtg, van Gijsbertje Gijtenbeek. Stoutenburg. Van 2229 December 1916. Overleden: Melis Boekhout echtg van Johanna Meerveld. Wilhelmina Mears, wed. van Lambertus van den Hengel. Gemeentelijke Arbeidsbeurs teren* Districtibemi voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter D&vidaliof No. 3. Telephoon Int. No. 374, Geopend: »lle werkdagen van 8'/,lï1/, en van 67'/t w; Zaterdags van 312*/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 28 Deo. Ie. Volwaasenen. 1 machinale houtbewerker. 1 meubelmaker. 1 slager. 2 werkvrouwen. 3 dagmeiden. 3 dienstboden. X fitter. 1 lettersetter. 1 loodgieter. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakkers. 1 loopjongens. 1 kappersbed. mann. 1 meubelmakers. 1 klerk (mann.) 3 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkioekenden op 28 Deo. Ie. Volwassenen. X schoenmakers. X bankwerker. 3 breisters. 2 broodbakker. X correetor. X electrioiens. 4 grondwerker. 9 kantoorbedienden (mann.) 3 kelner. 2 lettersetter. 2 linnennaaisters. 3 loodgieters. 6 metselaar. 1 schilders (huis). 5 sigarenmakers. 2 sjouwers. X stoker. 2 stopsters. 4 straatmakers. 4 stukadoors. 12 timmerman. X tuinlieden. 1 verstelnaaister. 3 werkvrouwen. 1 winkelbediende. X wolnaaister. 28 losse arbeiders. 3e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakkers. 2 losse arbeiders. 1 electricien. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Dec. 1916 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen 18.00 a 118.— Peren 1 a 1 Klei- Aardapp. 10.00 4 1 0.zandaardapp. 10.00 a 10.00 Hoendereieren 112 50 a 113.p. 100 st. Bruine eieren 113.a 113.50 per 100 st. Boter 1190 a 12.per kilo. Eendeneieren f 0.00 4 1 0.00 Zoetem. kaas f 0.4 1 0.per 50 kilo Hippen 11.50 a 13.50 Huikens 11.75al3.Piep kuikens 11,90 4 12.10 Ganzen f 0. 4 10.Eenden 11.40 a 12.00 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Hazen 13.00 4 1 4.00 Wilde konijnen 10.90 a 11.20 Tamme 11,50 4 13.50 Duiven 10.904 11.10 paar Magere varkens 1 4 1 -Varkens vexport 1 0.a f 0 Zeugen f a 1 Biggen 110.a 117Schrammen 10.410.Vette koeien 1000.4 1 000.Guste koeien 1000. 4 1 000—. Kalfkoeien 1000.— 4 1 000.—. Kalf- vaarzen 100.— 4 1 00.—. Os f000.— a 1000.— Pinkstieren 104 1000. Kalveren 114.4 115. Aangevoerd waren ongeveer beet Tarpre heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 23000 stuks Hoen- dereieren, 0000 stuks Eendeneieren 80 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 150 biggen, zeugen, 12 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. worden aangevoerd: Exporteieren 15925 stuks. Prijzen f 12.00-fl3 40. Eend-eieren f 10.00—f 10.40. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0.94 per K.G. Jonge Hanen f 1.27f 1 30 per K.G. Oude Hanen f0.65 per K.G. Konijnen f0.62 per K.G. - Op de Woensdag j I. gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 4 wagens, wegende 900 K.G. Prijzen f70.a f 72.50 per 50 K.G. Handel vlug. RECLAME. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo verdiept in bet welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaarloosd wordt. Alt rugpijn, watejptoornisseo* zenuwachtigheid, of verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwakken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt. Men dient te bedenken, dat dan verdere ver- waarloozing kan ieidon tot rheumatiek, ischias, niergruis of -steen, ontstoken nieren en blaas, of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mogelijk uw werk- Neem slechts licht verteerbaar, gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoegzaam water, maar geen onnooaige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel uls vrouwen ondervinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zui verste bestanddeelen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. 30 De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) od hot etiket, zijn te Amersfoort verkriigb. bij A. v. a. Weg, Langestr. 23 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel k ƒ1.75 p. doos of ƒ10 p. zes doozen. NIEUWJAARSGROETEN. Firma H. WOUDENBERG, in Kruidenierswaren, pf. Bloemendalschestraat 58. P-f J. C. v. d. VEER, Fruithandel, Bloemendal schebinnenpoorl. D. P. BRANDSEN. Amersfoortsche Fijne Wasch-, Glans en Strijkinrichling, pf. Sint Anfridusslraat 28. D. P. J. VAN DEN HEUL, Rijwielenmagazijn, pf- Utrechtschestraat 20. Tabak- en Sigarenmagazijn, A. VAN VREUM1NGEN. pf Langestraat 52. Gelukkig Nieuwjaar aan Vrienden en Begunstigers, P. J. WIJNEN, Goedkoope Bazar, Krommestrast 50. C. OKHUIZEN, Brood- en Banketbakkerij, pf. Kampstraat 14. G. WESSELS, Confiseur—Cuisinier, pf. Langestraat 117. Joh. V1NGERHOETS, Goud- en Zilvermagazijn, pf Langestraat 111. J. VAN PUTTEN, Rijwielenmagazijn, Specialiteit in Reparatiën, pf. Utrechtschestraat 31. A. VAN DE KUILEN, Fruithandel, pf. Weslsingel 27. Firma AARTS, Heeren Mode- Hoeden- en Petten- magazijn. pf. Langestraat 95. G. VAN GELDER, Schoen- en Laarzenmagazijn, pf. Zuidsingel 76. P. A. v. D. VEER, Behanger—Stoffeerder, pf. Aldegondestraat 90. I. DE WOLFF, Vleeschhouwerij, pf. Langestraat 13, J. W. VAN ACHTERBERGH, Behanger en Stoffeerderij, pf Westsingel 34 en 35. FIRMA, Gebr. VAN EEDEN, Magazijn van Reisartikelen, Zadel makerij, Touwhandel, pf. Arnhemschestraat 6. Manufacturenmagazijn «DE FAAM", Pf. Langestraat 79. ALPHONS SNOEREN Pz., Schoen- en Laarzenmagazijn, Pf Langestraat. J. VAN GENDEREN, in Kruidenierswaren, Pf. Arnhemschestraat 35.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2