NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |R No. 10. Zaterdag 3 Februari 1317. 4öe jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: C eireenteraad. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. gezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. ontwerp weldra kracht van wet zal krij gen, zullen de gevolgen ook ten onzent van oeconomisch belang zijn. De Dinsdagavond gehouden openbare Hat aaDt?' YoniDSen van hooSe huur: j S j j d i waarde is dit laar percentsgewijze veel raadsvergadering werd door den Burge-j meester met de navolgende redevoering *>r<ï? ®r .an a? ers' b Dat nieuw-bouw in vergelijking niet b u" andere plaatsen hier nog regelmatig door Mijne Heeren! I gaat, blijft voor een groot deel te danken Nu het oogenblik gekomen is om onze aan de exploitatie der gemeentelijke gron- gedachten eens te bepalen bij het afge-den, welke tegen lagen prijs verkrijgbaar loopen jaar, valt het in de eerste plaats 1 zijn. op, welke groote veranderingen in uw Belangrijke cijfers zijn ten aanzien midden hebben plaats gevonden: niethiervan te noemen: de verkoop bedroeg minder dan drie sterfgevallen waren te, dit jaar aan bouwterrein f75000, aan betreuren, die van de heeren van Duinen,fabrieksterrein f35.500 resp. 36000 vierk. Gerritsen en van Achterbergh, de heer M. in 8 perceelen en 17200 vierk. M. in van Esveld nam zijn ontslag, terwijl de heer Rijkens zich benoemd zag tot bur gemeester van Veendam, beide laatste heeren waren tegelijk wethouder; hier door en door de benoemiDg van een vierden wethouder werd ook het College van het Dagelijksch Bestuur voor een belangrijk deel anders samengesteld. Niet alleen het gemeentebestuur ver anderde, ook het gemeentelijk grondge bied zou een wijziging ondergaan ten- govolge van de wet houdende een nieuwe grensregeling met Leusden, welke met 1 Januari 1917 in werking trad; dit gebied omvat niet alleen een stedelijk 'gedeelte bij de infanterie kazerne, dat door de bebouwing reeds als het ware één was met Amersfoort, maar ook een vrij uitgestrekt landelijk gedeelte waar over onze gemeente gedeeltelijk reeds hare zorgen had uitgestrekt, zulks ten gevolge van privaatrechtelijke betrekkin gen 8 pereeelen. In de jaren 1914, 1915 en 1916 word resp. verkocht voor ƒ132.500, ƒ102.000 en ƒ110.500. Aangekocht werden 34'/i H.A. bouwterrein voor ƒ215.000 en 68'/> H.A. fabrieksterrein voor ƒ241.500, totaal 103 H.A. voor ƒ456.500. Het grondbedrijf omvat thans 238' i H.A. bouwterrein en 87H.A. fabrieks terrein met een totale boekwaarde van ƒ1.262.000, waartegenover een schuld rust van ƒ1.182.000 zoodat het saldo ƒ80.000 bedraagt, (deze cijfers zijn alle afgerond); evenmin als over 1914 en 1915 zal over 1916 iets behoeven te worden bijgeschreven voor rente en aflossing; integendeel 60.000 zal voor aflossing kunnen bestemd worden. Als men let op prijzen, die bedongen werden en daar tegenover stelt de boekwaarden, dan be hoeft men nog geen groot optimist te zijn om te kunnen zeggen, dat er een belang rijke stille reserve in ons grondbedrijf direct financieel nadeel tengevolge, laten j kelijke advies voor de oprichting voor wij hopen, dat de directe financieele ge-een gelijk inwonertal een verbruik was volgen en vooral die van zedelijken aard geraamd van 410000 kub. M. Nu ik hier van de gemeentelijke be drijven spreek, mag ik niet nalaten te vermelden, dat dit jaar, met het oog op de administratie, verschillende ge meentelijke diensten als gemeentewerken, brandweer, openbare reiniging, ont- smettingsdienst, keuringsdienst, Centrale boekhouding afzonderlijk als bedrijf werden georganiseerd om met de be staande vier bedrijven voor gas, electri- citeit, water en grondexploitatie te worden beheerd door de Centrale Boekhouding. Tengevolge hiervan werden afzonder lijke begrootingen voor 1917 samenge steld, waaruit de juiste kosten voor eiken dienst afzonderlijk duidelijk zijn op te maken. Voor controle op alle bedrijven en den gemeente-ontvanger werd aangesteld een verificateur. Hoewel de geheele in richting, nog slechts korten tijd bestaat en nog niet op elk gedacht gebied heeft kunnen werken, valt slechts te roemen op de voorloopig bereikte resultaten. Als vanzelf kom ik nu tot de bedrijven, niet van de gemeente, doch in de ge meente; welnu de industrie heeft te Een niet onaanzienlijke bevolkings-verscholen ligt. toenemiDg was het gevolg van de grens-1 Helaas kan men niet trouwens waar wijziging n.l. 1639; overigens was de, ook in ons land? optimist zijn aan- vermeerdering groot 656 n.l. 322 als gaande den financieelen toestand der ge- overschot van geboorten boven sterfge vallen, en 334 tengevolge van meerdere vestiging dan vertrekin totaal bedraagt de bevolking thans 28215 tegen 25920 op 1 Januari 1916 of 2295 meer. Hier onder zijn dus niet medegerekend 3031 Belgen, onder wie 1196 gezinnen van geïnterneerden. Do huisvesting onzer bevolking is belaas niet in evenredigheid tot het zielenaantal; al ziet men dit verschijnsel misschien vrijwel overal in ons land, zoo meente. Ik denk hier niet zoozeer aan het belastbaar inkomen, want dit ging, na een geringe verandering slechts in de vorige periode, flink vooruit van bijna 4 millioen tot bijna 5 millioen of met 25 pet. terwijl het aantal aanslagen klom van 4258 op 4725 of met 11 pet. maar aan de groote eischen welke aan de ge- grooter zullen wezen. Ter voorziening in de noodige middelen ter bestrijding der uitgaven werd o.a. besloten tot verhooging van de straatbelasting en tot invoering van eene rioolbelasting, de gasprijzen werden eerst in Juni, later in December verhoogd. Deze laatste verbooging ook voor elec- trisch licht, werd op aandrang van de regeering overal in den lande toegepast als een middel om te komen tot besparing van steenkolen, daar de aanvoer van dit artikel zeer veel te wenscben zou over laten. Een ander middel was de beperking der winkelverlichting en direct hiermede in verband stond de gedwongen winkel sluiting, waartoe intusschen reeds prin cipieel in het begin van het jaar was besloten. Wat onze gasfabriek betreft, hare omzet was veel minder, niet alleen door bedoelde maatregelen natuurlijk, maar ook tengevolge van de invoering van den z.g. zomertijdgedurende de maanden Mei tot October werd eiken dag een uur minder kunstlicht gebrand. Als men let op de vermeerdering der kampen, zoowel met de moeilijkheid om geplaatste meters had men anders eene de noodige grondstoffen te krijgen als behoorlijke toeneming van het gebruik met de hooge kolenprijzen en laatstelijk kunnen verwachten, het aantal steeg met het gebrek aan kolen. De handel immers van 5081 tot 5372, waarvan 35 ziet verlangend uit naar tijden waarin voor lichtgas, 106 voor kookgas en 150 hij weer geheel vrij zal zijn en niet voor muntgas. als thans beperkt wordt door allerlei Gelukkig bezat het bedrijf een behoor- maatregelen van de overheid in het be- lijke hoeveelheid olie voor de waterstof- lang der distributie van levensmiddelen gasfabriek, zoodat deze waterstofgas kon of van de Ned Overzee Trust Mij., leveren tot 40 pet. van het afgeleverde alhoewel deze laatste er op berekend gas. De zeer verminderde productie van zijn nog zooveel mogelijk den handel steenkolengas had natuurlijk als gevolg over zee in stand te houden, een belangrijk kleiner quantum cokesi Het behoeft dan ook niet te ver- de verkochte hoeveelheid daalde van wonderen, dat de scheepvaart op onze 142.000 H.L. tot 45.000 H.L., derhalve gemeente geen vooruitgang aanwees met 47.000 H.L. Als men nu ook let op hoewel de tonneninhoud van geloste de verhoogde prijzen der cokes, dan is het schepen grooter was dan de jaren vóór duidelijk, welke onaangename gevolgen 1915 n.l. 113000 ton, bleef zij bij dit de kolennood voor de bevolking heeft, jaar met 8000 ton ten achter. De af- De bezuinigingsmaatregelen troffen vaart van hier bleef vrijwel stationnair. Op handelsgebied wil ik nog gedenken ondersteld n.l. de oorlogscrisis, welke eenerzijds den aanvoer van benoodigde materialen bemoeilijkt, anderzijds de prij- ook het electrisch bedrijf; intusschen is meente worden gesteld tengevolge van'tengevolge van nieuwe aansluitingen de eierveilingen van de vereeniging voor de crisis: de vermindering van de koop-1 bij dit jonge bedrijf vooruitgang te con-Pluimveeteelt. Op de gewone veilingen kracht van het geld werd bestreden, hetzij stateeren, lichtaansluitingen vermeerder- werden verkocht 3.120.000 eieren voor door toelagen aan het personeel in ge- den van 139 op 289, krachtaansluitingen ruim f25IJ'00 tegen pl.m. 2.360.000 valt dit toch niet minder te betreuren; j meentedienst, hetzij door de regeling,van 22 op 82, de aansluitwaard in K.W. in 1915 voor f148.000 de oorzaak mag als bekend worden ver- welke een gevolg is van de Distributie-vermeerderde voor licht van 180 op 353 Tengevolge van regeeringsmaatregelen wet, die gedacht werd ten goede te zullen en voor kracht van 69 op 220. In ver-1 werden hier wekelijks twee malen vei- komen aan de geheele burgerij. Of be-band met de sterke vermeerdering van lingen gehouden van z.g. „regeerings- doelde wet, zij het dan wegens omstandig- het aantal motoren werd onophoudelijk eieren", in totaal 12.365.000 stuks, het- zen der materialen omhoog heeft gevoerd, i heden na hare vaststelling geboren, wel de Hinderwetprocedure toegepast. 'geen bedoelde vereeniging zeer ten goede in die mate, dat het bouwvak er ondier gebracht heeft of nog zal brengen hetgeen j Uw raad gaf een crediet voor het kwam. In het belang van een spoedigen lijdt. Gereed kwamen 52 woningen velen er van verwacht hebben, laat ik op onderzoek der vraag, op welke wijze en nauwgezetten verkoop werd een Oud-Leusden mede gerekend met de het oogenblik daar, vaststaat, dat de j in de toekomst ons bedrijf aan stroom eléctrische mijn-machine aangeschaft. Nu volgende huurwaarden: 3 van f120 totfinancieele gevolgen drukkend zijn, terwijl zou komen; inmiddels is het bestaande de producten van de kip worden be- f250; 27 van f251 tot f400; 11 van de zorgen voor de uitvoering er van contract van stroomlevering met één jaar sproken mag ik niet vergeten te ver- f401 tot 600; 11 van boven 600, ter-1 eischen stelt waarvan men in tijden, dieverlengd, terwijl onderhandelingen ge- melden de oprichting van het Centrale wijl binnenkort betrokken kunnen worden men thans als „normaal" bestempelt, niet opend zijn met de Prov. Utrechtsche proeffokstation der V. P. N. 42 woningen der stichting Volkshuis- had kunnen droomen. 1 Electr. Maatschappij, welke onlange is i De tengevolge van den oorlog hooge Nu bedoelde crisis geen einde scheen opgericht. jkaasprijzen brachten als vanzelf ruimeren het waterleidingbedrijf aangaat, vesting II. Evenwel, vooral arbeiders woningen zijn en blijven er te weinig, zoodat Uw raad zich geheel vereenigde met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om zelf over te gaan tot aanbouw in het groot n.l. van 450_wonin- Wat valt te gedenken het verlies in eerste instantie der procedure met de Utrecht sche Waterleiding Maatschappij. Laten wij intusschen fiiet de hoop verliezen op te zullen hebben, werd begrepen, dat men niet moest versagen doch integen deel voortgaan met de pogingen om Amersfoort verder tot bloei te brengen. Ik herinner hier aan Uwe belangrijke gen waaronder 350 voor arbeiders. Het j besluiten van 2 Juni i. z. systematischeeen beteren uitslag in eindinstantief. benoodigde terrein daarvoor werd reeds verbetering van de binnenstad, voorzie-1 De loop van het bedrijf gaf alle aan- aangekocht; bijna 11 H.A. voor pl.m. ning in behoefte aan schoollokalen/leiding tot tevredenheid, hoewel de f 102.000, Gepaard aan schaarschte van reorganisatie reinigingsdienstbesloten gestookte olie duurder werd. Het aantal woningen in het geheele land ging ver- werd tot aanstelling van een schoolarts, aansluitingen klom met 489 n.l. van hooging van de huren, welk verschijnsel later ook van een verpleegster over te 2442 op 2931de hoeveelheid afgegeven ziekte is evenwel niet gevaarlijk. Een der Regeering aanleiding gaf hiertegen gaan; de kermis, de laatste jaren reeds water steeg met bijna 30 pet. Dit ex- bepaalde besmettingshaard werd niet maatregelen te beramen in het ontwerp „afbesteld" werd voorgoed als „Jaar- ploitatiejaar gaf een quantum van gevonden. huurcommissiewet; voor het geval ditmarkt" opgeheven; dit besluit had eenj521000 kub. M., terwijl in het betrek-j In tijden van duurte en helaas aanvoer mede op de kaasmarkt, deze klom van 1914 af van 109.000 op 251.000 in 1915 en op 483000 in 1916, of die toeneming blijvend zal wezen, als normale toestanden zijn keerd, valt nog te betwijfelen. Aangaande de volksgezondheid valt op te merken de voortgaande stijging van diphtheriegevallen n.l. sedert 1913, 22, 43, 58 en 75. Het karakter der dientengevolge vervalsching op allerlei gebied komt een keuringsdienst bij zonder tot zijn recht; in weerwil van de ongunstige omstandigheden dus, werd 15.7 °'o van het aantal onderzochte mon sters ondeugdelijk bevonden, tegenover 19.3 in 1915. De markt- en winkel inspecties toonden aan, dat de hoedanig heid der artikelen minder werd, omdat alles te koop wordt aangeboden, wat nog eenigszins voor menschelijk gebruik geschikt is. A1b voorbeeld van geknoei noem ik U dat met waschmiddelen, waarvan 43.4 */o ondeugdelijk bleek. Het toezicht op de melk gaf gunstige resultatenondeugdelijk was 7 '7o tegen 11.7 in 1915. Met het aanbrengen van rioleering werd voortgegaan, nl. in Kamp, Teut, Zogstraat, Annastraat, Krankeledenstraat. Andere belangrijke openbare werken werden verricht als aanleg van wegen in Tuindorp, verbete ring Kleine Koppel, betere verlichting van den Eemmondeen aanvang werd gemaakt met den aanleg van nieuwe wegen naar de Eemstraat eu tusschon Hoogen- en Heiligenbergerweg, terwijl aanstaande is de verbreoding van het begin der Langestraat en van gedeelten van Aruhem8chen en Leusderweg. Geregeld werd voortgegaan met aan koop van woningen van minder gehalte om in de toekomst eene betere huis vesting te verkrijgen. De toestand op de arbeidsmarkt is in het algemeen bevredigendde werkloos heid nam geleidelijk af. In overeen stemming was hiermede het besluit van het Steuncomité om met 1 Mei zijne werkzaamheden in te krimpen; het be perkte zich sedert tot hulp van gezinnen van gemobiliseerden en tot werkver schaffing aan hen, die uitsluitend ten gevolge van de tijdsomstandigheden werk loos waren. Tegelijkertijd werd opge houden met het innen van bijdragen van de burgerij. De nuttige werking van de arbeidsbeurs bleek meer en meer. Onze gemeente mocht dit jaar weder als gastvrouwe optreden en wel tegenover den Volksbond tegen Drankmisbruik, die hier zijn jaarvergadering hield, terwijl Amersfoort zich verdere bekendheid ver wierf door de vestiging van de Inter nationale School voor wijsbegeerte, die dit jaar nog slechts enkele vacantie- cursussen kon geven. Vanwege het ge meentebestuur werd deze school gesteund door de uitgifte van een stuk bosch- grond aan den Doodenweg op zeer aan nemelijke voorwaarden. Mijne Heeren. Een en ander doet zien, dat de taak van ons allen en van degenen, die ons in welke betrekking ook bijstaan, in het afgeloopen jaar, een zeer zware is geweest. Uwe vergaderingen waren, zij het niet veel talrijker, dan toch veel langduriger; als maatstaf daarvan kan ik U wijzen op den omvang van het stenografisch raadsverslag, dat zich heeft uitgedijd met 17% van zijn omvang, een verslag, dat ik moet zulks ter cere van do firma Van Cleeff zeggen naam in den lande heeft gemaakt door de zoo bijzonder vlugge verschijning. Het laat zich niet aanzien, dat de werkkring van het gemeentebestuur lich ter zal worden, integendeel, alle om standigheden wijzen er op, dat niet alleen bij voortduring van den oorlog, maar ook na sluiting van een zoo zeer ge- hoopten vrede, der overheid een belang rijke taak wacht. Laten wij ons hierdoor niet bezwaard gevoelen, doch integen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1