deel er dankbaar voor zijn, dat ons bet voorrecht ten deel valt in moeilijke tij den te moeten werken tot handhaving van en zoo mogelijk tot meerderen bloei van onze gemeente. (Instemming.) Ingekomen waren de navolgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 18 December 1916, le afd. no. 728/723, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 26 Sept./23 Novem ber 1916, tot het aanvragen en aanvaar den uit 'sRjjks kas van een bedrag van ten hoogste f 156,000 ter betaling van gronden, aangekocht ten behoeve van den bouw van 450 woningen in het belang der volkshuisvesting. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 18 December 1916, le afd. no. 728- 723, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit van 26 8ept./28 November 1916, tot aankoop van gronden van mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, dd. 18 December 1916, le afd., no. 733- 719, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit van 28 November 1916, tot: 1. verhooging van het voorschot, ver leend aan de [stichting „Volkshuisvesting II, met f 13,000 voor den bouw van een badhuis 2. het verleenen van een jaarlijksche bijdrage aan genoemde stichting van ten hoogste f 685; en 3. het vragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een voorschot van ten hoogste f 13,000 voor het onder 1 genoemde doel. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, dd. 22 Januari 1917, 3e afd. no. 3917- 215, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raadsbesluit van 20 December 1916 tot het aangaan van een kasgeld- leening, groot ten hoogste f 500.000. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, dd. 12 Januari 1917, afd. 1 no. 129, tot opnieuw vaststelling van een ver ordening ingevolge art. 178 der Gemeente wet. Adres van G. J. H. F. Craanen, dd. 20 December 1916, waarbij deze namens A. H. F. Craanen uitstel vraagt van de verplichting tot het bebouwen van een gekocht bouwterrein. Naar B. en W. om advies. Adres van den Nederl. Bond van Ver- eenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen Middenstand dd. 20 Decem ber 1916, houdende verzoek bij de distri butie van levensmiddelen, zooveel mogelijk gebruik te maken van de adviezen en de tusschenkomst van den georganiseerden middenstand. Naar B. en W. ter afdoe ning. Adres van de afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, dd. 6 Januari 1917, houdende verzoek in de gelegenheid te worden gesteld hare meening te zeggen over een eventueel voorstel tot bepaling van een later openingsuur voor koffie huizen en dergelijke inrichtingen. In handen van de Commissie van wetgeving, ter overweging. Adres van de Commissie van ver bruikers, dd. 12 Januari 1917, houdende verzoek het maximum aantal MJ. gas, dat tot den prijs van 8 cent geleverd wordt, te brengen van 40 op 60. Naar B. en W. om advies. Adres van de Commissie voor Kinder voeding, dd. 30 December 1916, waarbij zij overlegt hare rekening en verant woording over 1915/16, en verzoekt, haar over 1916/17 weder een subsidie van 450 toe te kennen. Onder bestaande voorwaarden subsidie te verleenen. Adres van de Amersfoortsche Yereeni- ging tot bestrijding van de Tuberculose, dd. 24 Januari 1917, houdende verzoek een bedrag van ƒ1200 toe te kennen ten behoeve van de stichting van lighallen. Naar B. en W. om advies. Adres van den typographischen studie kring „Amersfoort", ingekomen 25 Jan. 1917, houdende verzoek tot beschikbaar stelling van een lokaal en verstrekking van een jaarlijksche subsidie van ƒ200 en een bijdrage ineens van ƒ100. Naar B. en W. om advies. Adres van den Amersfoortschen Be- stuurdersbond, dd. 18 Januari 1917, houdende verzoek te besluiten, dat de gemeente zich zal aansluiten bij de door de Regeering vastgestelde regeling van subsidieering der werkloozenkassen. Te behandelen bij het desbetreffend punt der agenda. Brief van W. K. A. Burghardt, dd. 20 Januari 1917, waarbij deze zijn ver zoek om hem te benoemen tot makelaar in assurantiën en onroerende goederen, intrekt. (In verband hiermede wordt in getrokken het desbetreffende voorstel van B.enW.J.Yoor kennisgeving aangenomen. Adres van A. Bronsdijk e. a., bakkers te Amersfoort, iDgekomen 29 Januari 1917, waarbij deze verzoeken, de „Ver ordening op de winkelsluiting" te wijzigen. Advies van de Commissie van wetgeving. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. binnenkort een ontwerpverordening op de gewijzigde inkomstenbelasting zul len indienen, dat zij voorstellen in de afdeelingen te behandelen. Aldus besloten. Besloten werd op het adres van M. van Heioma tot het rooien van boomen aan 't Laantje, afwijzend te beschikken. Aan de wed. VV. van Wijngen werd vergunning verleend tot het plaatsen van een rioolputje voor bet door baar bewoonde perceel, onder de navolgende voorwaarden a. bet putje mag geen grootere af meting hebben dan 55 bij 55 c.M. binnenwerks en moet met een be- tonnen en een ijzeren deksel, met de bestrating gelijk liggende, stankvrij worden afgesloten; b. het putje moet tijdig worden geruimd, zoodat geen vuil water over de bestrating kan afvloeien; c. ter erkenning van het eigendoms recht, zal aan de Gemeente moeten worden betaald een recognitie van f 0.25 per jaar, vóór 31 December te storten ten kantore van den Gemeente ontvanger. Een nader voorstel van Burge meester en Wethouders betrekkelijk de verbetering van het Smallepad werd z. b. st. aangenomen. Besloten werd met de firma Engels man De Vries te Amersfoort, aan te gaan de navolgende ruiling: a. vooi noemde firma staat aan de Gemeente Amersfoort om niet af een gedeelte van het perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie E no. 5242, op de bij dn besluit be- hoorende teekening met een roode kleur aangeduid b. de Gemeente Amersfoort staat aan voornoemde firma om niet af een gedeelte van het sub a genoemde per ceel, op de bij dit besluit behoorende teekening met een gele kleur aan geduid; een en ander mot dien verstande, dat alle kosten van overdracht voor rekening van voornoemde firma komen. Zonder discussie of hoofdei, stem ming werd besloten bet jachtrecbt op de aan de Gemeente Amersfoort toe- behoorende gronden voor den tijd van zes jaren onderhands te verburen als volgt 1. de bosch- en heidegronden, ge legen onder Amersfooit en Leusden, bekend onder den naam iLeusder- heiden, ter grootte van ongeveei 873 Hectaren, aan jonkheer Ernest de Pesters, te Hilversum, voor de som van f150 's jaars. 2. de bouw-, booi- en weilanden, gelegen onder de Gemeenten Hoogland, Baarn, Eemnes en Bunschoten, ter grootte van ongeveer 112 Hectaren, aan den heer B. H. Paine Strieker, te Bussum, voor de som van f 125 's jaars. in bet belang van de verbetering der Volkshuisvesting in de binnen stad werd besloten om van A. van 't Klooster te Hoogland, A. van Wouden berg, G. van Kalleveen en G. Nieuwen- burg verschillende perceelen aan te koopen gelegen aan de Paternoster straat, Breestraat en Molenstraat, tot een gezamenlijk bedrag van f9150. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling vau het besluit van 4 December 1916. no. 630, in zake den prijs voor gas, ge bruikt voor industrieele doeleinden, werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Daar de gestadige, maar niettemin omvangrijke uitbreiding van het Electriciteits bedrijf bet noodzakelijk maakt bet kapitaal van bet bedrijf eenigszins te vergrooten, ten einde te kunnen overgaan tot bestelling van enkele noodzakelijke onderdeelen, als transformatoren, de benoodigdheden voor bet iunchten van boog-pannings- ruimte, enz,, werd Burgemeester en Wethouders een crediet verleend van f 15000. Voorts werd ben een crediet van f6000.verleend lot het verlengen der in Laan 1914 leggende kabel, zulks naar aanleiding van een verzoek »an den heer D. J. Smiis om elee tuschen stroom in een door bem te bouwen perceel aan den Leusderweg. Nu in verband met het bouwen van de tot de transportinriebtingen aan de gasfabriek beboorende rangeer inrichting voor waggons, de spoor verbinding op bet terrein noodzakelijk moet worden gewijzigdals gevolg waarvan ook de overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Vlaatschappij verandering moet onder daan, machtigdede Raad Burgemeester en Weihouders met de H. IJ. S. M. daaromtrent te contracteeren. Naar aanleiding van een verzoek van de doodgravers om loonsver- booging, dat door bet Dag. Best. werd gebillijkt om reden door de nieuwe wijze van begraven met bekistingen aan die menschen meer werk is op gedragen besloot de Raad de Ver ordening tot regeling van bet gebruik en beheer van de Algemeene begraaf plaatsen te Amersfoort, vastgesteld bij Raadsbesluit van 29 September 1911, no 367', gewijzigd bjj Raads besluit van 22 Augustus 1913, te wijzigen als volgt: Het vierde lid van art. 27 wordt gelezen »De bezoldiging van ieder der dood gravers bedraagt a. f 1.25 voor het begraven van bet lijk van een persoon van twaalf jaar of ouder, b. f 0.50 voor het begraven van bet lijk van een persoon beneden den ouderdom van twaalf jaar." Dit besluit treedt in werking den 1 Januari 1917. Besloten werd het bij art. 11 van bet Kon. Besluit van 19 Nov. 1900, staatsbl. no. 202 bedoelde verslag vast te stellen als volgt: De Gemeenteraad van Amersfoort. Gevolg gevende aan het voorschrift van art. 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Stbl. no. 202) heeft de eer uw College te be richten, dat onder volgnummer 210 der Gemeentebegrooting voor bet'jaar 1916 voor subsidiën aan vereenigingen of commissiën, die zich bet ver strekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f 4.50 is toe gestaan. Bij Raadsbesluit van 26 October 1915, no. 483, werd het geheele uit getrokken bedrag van f450 aan de Commissie voor Kindervoeding als subsidie toegestaan onder de volgende voorwaarden 1. dat aan den Raad aan bet einde van het jaar (uiterlijk 31 December) rekening zal worden gedaan van dè wijze waarop bet geld waarover de Commissie ten behoeve van het ver strekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen beschikt, is besteed 2. dat de Commis«ie aan bet College van Burgemeester en Wethouders een schriftelijke verklaring inlevert, waarbij zij zich verbindt niet af te wijken van de regeling, genoemd in de artikelen 6, 7 en 8 van voormeld Koninklijk Besluit 3. dat de subsidie niet wordt uit betaald voordat de sub. 2 genoemde verklaring is ingeleverd. De Commissie beeft een verklaring ingezonden, dat zij de voorwaarden aanneemt en dat door haar wordt gehandeld overeenkomstig bet bepaalde in art. 35 2e alinea der Leerplicht wet. zoomede in art. 6, art. 7 en art 8 van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900 (Stbl. no 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie ge acht kan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en kleeding minder resultaat zou hebben, dan thans het geval is. De Commissie heeft bij missive d.d. 30 December 1916 rekening en verantwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld, ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is besteed. Gedurende 59 dagen werd aan 3776 kinderen spijs verstrekt. De totale uitgaven voor voeding, klompen en kleeran bedroegen f 780.75' Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der regeling van den duurtetoeslag, weid na ample bespreking door de beeren Hofland en Nijnatten, op voorstel van den voor zitter, aangehouden tot de volgende vergadering. Ten gevolge van de grensregeling met de Gemeente Leusden, op 1 Januari 1.1., moesten enkele voorzie ningen worden getroffen, waaronder ook voor den geneeskundigen dienst In overleg met de Gemeentegenees- heeren werd de wijkverdeeling ver anderd en de wijkverdeeling voor de apothekers in overeenstemming ge bracht met die voor de geneesheeren. Te regelen bleef toen nog de be hoefte in het nieuwe gedeelte der Gemeente aan verloskundige hulp. De twee aanwezige vroedvrouwen konden de praktijk hier niet waar nemen, waarom voorloopig als 3e vroedvrouw tijdelijk werd benoemd mej. J. Frekeuhorst, op een salaris van f 300 per jaar. Burgemeester en Wethouders wer den nu door den Raad gemachtigd deze tijdelijke aanstelling voor een jaar te handhaven. AJsnu moest herstemming plaats hebben over het amendement en stemming over de laatste alinea van art. 6 der verordening op de winkel sluiting De voorzitterdeeldemede.dat B. en W., naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht, voorstellen alinea 2 niet aan te nemen uit een wettelijk oogpunt, geheel in overeenstemming met het amendement Nijnatten, waarmede de Raad zich zwijgend vereenigde. Een verordening waarbij de werk- loozenverzekering definitief geregeld wordt, werd, nadat eenige opmerkingen door de heeren Hofland en Overeem door wethouder Jorissen beantwoord en weerlegd zjjn, z. h. st. aangenomen Na langdurige discussie werd vast gesteld de navolgende verordening, regelende den werkkringen de inrich ting van bet Bureau voor Maatschap pelijk werk. Artikel 1. Het Bureau voor Maat schappelijk weik zal tot taak hebben, het verrichten van werkzaamheden betreflende: de Volkshuisvesting; het Bouw-en woningtoezicht; het Woningbedrijf, voorzooveel den lechniscben dienst daarvan betreft; de Werkloozenver- zekering; de Arbeidsbemiddeling Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, andere werkzaamheden aan het Bureau op te dragen. Indien zoodanige opdracht een duur zame vermeerdering van werkzaam heden ten gevolge zal hebben, geven Burgemeester en Wethouders van hun opdracht kennis aan den Raad. Art 2. Aan het hoofd van het Bureau staat een Directeur, die duor den gemeenteraad wordt benoemd en ontslagen. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, den Directeur te schorsen. Hij behoudt gedurende den tijd der schorsing volle aanspraak op zijn salaris en kan van het schorsingbe- sluit in beroep komen bij den Raad. Burgemeester en Wethouders zijn gehouden, binnen 8 dagen zoowel de redenen, die tot schorsing hebben geleid, als het beroep op den Raad ter behandeling aan den raad voor te leggen. Art. 3. De Directeur is belast met de leiding der werkzaamheden van het Bureau en is tegenover Burge meester en Wethouders daarvoor ver antwoordelijk. De Directeur treedt tevens op als Directeur van de Arbeidsbeurs. Ontslag of schorsing als zoodanig houdt teveDS in ontslag of schorsing als Directeur van het Bureau voor Maatschappelijk werk, en omgekeerd. Art. 4. Het personeel van het Bureau wordt onderscheiden in twee groepen: technisch en administratief. Tot den technischen dienst behooreu een inspecteur, een adjunct-inspecteur, een klerk-leekenaar. Tot den administratieven dienst behooien: een ambtenaar le klasse, een ambtenaar 2e klasse, een klerk Art. 5. Het in art. 4 bedoelde per soneel wordt benoemd, geschorst en ontslagen door Buigemeester en Wet houders Van de besluiten tot schorsing of ontslag, anders dan overeenkomstig eigen veizoek wordt kennis gegeven aan den Raad. Art. 6. Het personeel verricht zijn werkzaamheden onder leiding van den Directeur en is aan dezen onderge schikt. Art. 7. De bezoldiging van den Directeur en van bet overige perso neel wordt door den Raad geregeld bij afzonder lijk besluit. Art. 8. Deze verordening treedt in werking den 1 Febr. 1917 en in verr band biermede de navolgende ver ordening, regelende de salarissen voor het personeel, verbonden aan bet Bureau voor Maatschappelijk werk Artikel 1. De jaarwedden voor de hier te noemen ambtenaren bedragen Directeur f2700 Technisch personeel: Inspecteur f15001700 Adj.-inspecteur-1100—1300 Klerk-teekenaar - 600— 800 Administratief personeel: Ambtenaar le klasse. -1050—1250 2e - 900—1100 Klerk600— 800 Art. 2. Bij aanstelling of bevorde ring in rang wordt in den regel bet minimum der in het vorig artikel be paalde jaarwedde toegekend. Verhoogiog van dit minimum heeft plaats: a. voor den Inspecteur en de amb tenaren le en 2e klasse 3 tweejaar- ljjksche verhoogingen van f100; b. voor den adj.-inspecteur vier twee- jaarlijksche verhoogingen van f75; c. voor den kleik-teekei aar en den klerk vier tweejaarlijksche verhoogin gen van f50. Die verboogingen worden toegekend indien de wijze waarop de ambtenaar de hem gedragen werkzaamheden ver richt, daartoe, naar het oordeel vao Burgemeester en Wethouders, aanlei ding geeft. Indien de verhooging wordt toege kend, gaat deze in op den eersten dag der maand, volgende up die, in welke het vereiscble aantal dienst jaren is bereikt. Bij de berekening van den dienst tijd komt ook in aanmerking tijdelijke diensttijd, mits deze niet onderbro ken zij. Bij het inwerking treden dezer ver ordening komen te vervallen a. de Verordening, regelende de salarissen voor het personeel, verbon den aan den dienst van Openbare werken en Bouw- en woningtoezicht, vastgesteld den 26 October 1915, voor zooveel betreft het daarin bepaalde omtrent den dienst van Bouw- en woningtoezicht b. het besluit van den 27 Juli 1915 tot regeling der bezoldiging van den Directeur dor Arbeidsbeurs. Een voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling eeuer Verordening ter beperking van bet tabaksverbruik door kinderen, werd na een opmerking van den heer Stadig, dat bet niet wenscbelijk is kinderen met den strafrechter in aanraking te brengen, door den Voorzitter terug genomen om aan de Commissie van Wetgeving terug te zenden ten einde het te herzien. Nu ingevolge de Wet van 10 No vember Ï9l6 (Stbl. no. 499) tot wijzi ging van de grens tusschen de Gemeenten Amersfoort eu Leusden, met ingang van 1 Januari 1917 ver andering is gebracht in bet grond gebied dezer Gemeente, is eene wijzi ging in de verdeeling der Gemeente in kiesdistricten noodzakelijk gewor den. Volgens de laatst vastgestelde Kie zerslijst 1916/1917 bedroeg bet aantal kiezers voor den Gemeenteraad voor: District I 1203 II 1054 III 911 Door gemelde grenswijziging zou het aantal kiezers voor den Gemeenteraad bedragen voor: District I 1203 200 1403 II ongewijzigd III 911 25 936. Het district I zal in de toekomst het sieikst voor uitbreiding in aan merking komen; daarom verdient het aanbeveling een deel van district Ite voegen bij district III. Het aantal kiezers voor den Ge meenteraad zal volgens berekening dan bedragen voor: District I 1403 300 1103 t II ongewijzigd III 936 4- 300 1236. Besloten weid Gedeputeerde Staten dienovereenkomstig te adviseeren. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de concessie aan de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij en tot het verleenen van machiiging aan Burge meester en Wethouders tot alle han delingen, welke zij nuttig en noodig zullen ooideelen tot handhaving van de rechten der Gemeente tegenover genoemde Maatschappij, bracht heel wat tongen in beweging en vooral bestrijding bij de heeren Nieuwendijk en Hofland. Laatstgenoemde deed een voorstel eerst een zaakkundig advies in te winnen omtrent een mogelijk loonende tramexploiiatie, doch zag zijn vooistel afgestemd. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Met 9 tegen 6 stemmen (die van de heeren Overeem, Holland, Tromp van Holst, Houbaer,Leinweber en Nieuwen dijk) werd besloten om afwijzend te beschikken op bet verzoek der Geiten- fok vereeniging Amersfoort» om sub sidie. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge- meentebegrootingen, diensten 1916 en 1917, werden z. d. en z. h. st. aan genomen. Op dezelfde zwijgende wijze werden vastgesteld het 7e, tevens laatste, gedeelte van bet primitief kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1916, als mede bet 4e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1916, be nevens reclames Inkomstenbelasting, 2e gedeelte, dienst 1916. Bij de algemeene rondvraag deelt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2