BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. de radio-actieve stoffen slechts aaD het begin van een langen weg en is bet nog alleen weetgierigheid, mis schien eerzucht, die de natuurvor- schers verder op dit pad drijft, maar eens zal het stap voor stap voorwaarts gaan op die baan ijzeren noodzakelijk heid worden, als alle steenkool en brandbare stoffen zijn opgebruikt. Dan staan we voor de groote kwestie: den tijd van het uiteenvallen der radio actieve zelfstandigheden speciaal van het radium, te bekorten, wil de mensch- heid zelve met te gronde gaan. Bij Kon. Besl. is met ingang van 22 Februari op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. Dr. A. van Gijn, als minister van Financiën met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan H.M. de Koningin en aan den lande bewe zen en is benoemd tot minister van Financiën Mr. M. W. F. Treub. Daareven wordt one uit Amster dam getelegrafeerd dat gisteren door DUITSCHE DU1KROOTEN 6 NEDERLANDSCIIE SCHEPEN ZIJN GETORPEDEERD. Het op heden verschijnende nummer van «Do Amsterdammer*, Weekblad, zal, ter herdenking van het feit dat op 26 Februari de Kolonie Suriname 250 jaar met Nederland is verbonden, van grooter omvang en in hoofdzaak gewijd zijn aan de Kolonie Suriname. Behalve de vaste rubrieken bevat dit nummer bijdragen van Dr. C. Lely, Minister van Waterstaat en Oud- Gouverneur van Suriname, baron W. C. A. van Asbeck, Oud-Gouverneur van Suriname, Mr. Dr. C. F. Schocb, Hoofddirecteur der Surinaamsche Bank, Mr. P. Hofstede Crull, gewezen Pro cureur Generaal te Parimaribo en van Herm. J. Jacobs, Oud-Onderwijzer te Parimaribo. Verder bevat het nummer bijdragen de Kolonie betreffende en is verlucht met talrijke foto's. De Hitna Rondrit 1917. Het Uitvoerend Comité voor den Hima Rondrit 1917 heeft zich genood zaakt gezien, ten tweeden male dit, door zoovelen in den lande met on geduld verwacht, evenement uit te stellen. Het Comité achtte het ge- wenscht en dit met het oog op het nog niet geheel ijs-vrij zijn der rivieren, voorts belichten over mogelijk opvriezend weder den st3rt te Amsterdam niet eerder te bepalen dan op Zondag 1 April 1917. De Hima- Rondrit wordt dus dit jaar gehouden van l tot en met 6 April, en gaat geheel langs het destijds vastgestelde en gepubliceerde parcours. Wij komen natuurlijk binnenkort op deu zesdaag- schen tocht terug, doch meenen thans reeds te kunoen verklaren, dat deze verandering, nu de rit ook bij milder weer plaats vindt, het geheel slechts ten goede kan komen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Hari- delsintormatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Febr., in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 19 faillisse menten in dezelfde week vau het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Febr. 1917 100 faillissementen tegenovbr 121 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 25 Februari tot en met 3 Maart op bon No. 5 van het bonbeekje de volgende artikelen zijn te verkrijgen: Aardappelen. Rijst. Gort. Havermout. Bak en braadvet (rundvet) voor de halve boeveelheid op elke bon ver meld. Zeep. Bovendien zal bon No. 5 van groene erwteü geldig zijn voor riist, met dien verstande dat voor een bon van K.G. gioene erwten K.G. rijst veikrijgbaar is enz. Bon No. 5 voor bruine booneti is geldig '/i H.L. braudstollen of 60 briketten of 75 turven. Voor bak en braadvet kan slechts worden afgeleverd de halve hoeveel heid op elke bon vermeld. Amersfoort 23 Februari 1917. De Burgemeester VAN RANDWIJCK. De Secretaris A. R. VEENSTRA. Broodkaarten. De Directie van het Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat dank zij de medewerking van den Directeur van het Postkantoor, in 't vervolg de niet meer geldige broodkaarten van de vorige week door de verbiuikeis op Maandag en Dinsdag in elke post bus kunnen worden geworpen. Het verdient aanbeveling de brood kaarten van ééu huisgezin niet in eene enveloppe te sluiten, doch deze brood kaarten met een draad aan elkaar te rijgen of te naaien. Men vergete vooral niet, den naam en de woonplaats van den verbruiker op de achterzijde der in te leveren broodkaarten te vermelden. De Directie van bet Levensmiddelen bureau. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, overwegende, dat bem is gebleken dat door P. M. Putman, biandstolTenhandelaar te Amersfoort, Breestraat No. 46 de maximumprijs van turfbriketten is overschreden. Gelet op Art. 76a en volgende de onteigeningswet, besluit onmiddelijk in bezit te nemen en ter beschikking te stellen ten beboeve van de bevolking der gemeente of van aldaar bestaande bedrijvon alle brandstoffen, welke in de pak huizen en opslagplaatsen van ge noemden P. M. Putman aanwezig zijr.. Amersfoort, 20 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort rnaakt bekend, dat de brandstoffen-bandelaar P. M. Putman, Breestraat No. 46 wegens overschrij ding der maximumprijzen voor turf briketten, voor eeo tijdperk van 14 dagen zal worden uitgesloten van de brandstoffen-distributie. Amersfoort, 20 Febr. 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Liefdesdrama. Heden morgeD omstreeks half 10 werd de Langestraat in den omtrek van café Riche in rep en roer gebracht. Een militair, alhier in garnizoen, trachtte zich in de woning van 't meisje, met wie hij omgang had, door een geweerschot het leven te benemen. Naar we vernemen moet zijn toestand ernstig zijn. Teleurgestelde liefde moet de drijf veer geweest zijn tot deze wanhopige daad. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Februari 1917, des Damiddags ten drie uur. I. ingekomen stukken en mede- deelingen. 2 Voorslel tan Burgemeester en Wethouders om aan mevrouw de wed. M. Rolandus HagedoornSchutte, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verieenen als Regentes van bet Burger Weesbuis. 3. Benoeming van een Regentes van het Burger Weeshuis. 4. Voorslel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de benoeming van een Directeur van den Reinigings dienst.. 5. Benoeming van drie onderwij zeressen in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school E. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot Wijziging der Ver ordening op de heffing eener plaatse lijke directe belasting naar bet inkomen. 7. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot overneming van de stoep vóór perceel LaDgestraat No. 26 van B. Kraal. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan den Leusderweg van G. van der Heijden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet toe te staan voor bet aanleggen en ver barden van den Artillerie-weg. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strook grond aan den Leusderweg aan D. J. Smits. II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen tusschen de Huygenslaan en de Vondellaan, aan W. C. Ochs te Amsterdam. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het be lang der volkshuisvesting van per- ceelen aan de Breestraat, Molenstraat, Westsingel, Hellestraat, Schelvisch- steegje en Rozenmarijnsteeg. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te bepalen, dat de kosten van toezicht ter zake van het aan de stichting «Volkshuisvesting Il« verleende voorschot, die door het Rijk aan de Gemeente in rekening worden gebracht, door die stichting zullen moeten worden terugbetaald. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het bedrag, beschik baar gesteld voor het doel, omschre ven in artikel 32c der Woningwet, te verhoogen van f 65.000 tot f 115,000. 15. Voorstel" van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling eener Ver ordening tot beperking van bet tabaks verbruik door kinderen. 16. Advies van de Commissie van Wetgeving in zake de bepaling van een later openingsuur voor koffiehui zen en dergelijke inrichtingen. 17. Advies van de Commissie van Wetgeving om ten opzichte van bak kerswinkels geen uitzonderingsbepa lingen op te nemen in de Verorde ning op de Winkelsluiting. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de vaststelling van den pensioensgrondslag van dr. H. W. de Boer, Directeur van den Keuringsdienst en van A. J. de Wilde, Directeur van den Reinigingsdienst. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der «Ver ordening regelende het aantal scholen, enz." en der «Verordening tot rege ling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel." 20 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de In komstenbelasting voor 1917. 21 Voorstel »an Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de Gemeente- begrooting voor 1917. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge- meeote-begrooting, dienst 1917. Maandag, 19 Februari j.l. mocht de heer H. S. Valkenburg, chef-boek houder aan W. H. Meursing's Machi nale Fabrieken van Gebak, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig herdenken. Togen 2 uur 's middags werd de jubilaris met zijn gezin per rijtuig van zijn woning afgehaald en in bet feestelijk versierde bediendenkantoor der fabriek ontvan gen door den directeur-eigenaar, den beer W. H. Meursing, temidden van het kantoorpersoneel, de chefs der verschillende afdeelingen en het talrijk aanwezige bakkers- en ander personeel. In een zeer waardeerend speecbje, feliciteerde de heer Meursing den jubi laris en wenschte hem nog vele jaren van gezondheid en werkkracht toe. Vervolgens voerde bet woord voor de afdeeling «Biscuitfabriek* de heer F. Duyn, chef dier aldeeliog, die de jubilaris o.ro. toewenscbte dat hij in de toekomst zijn verderen administra tieven arbeid zal mogen volbrengen in een modern kantoor en in een nieuwe groote fabriek geheel naar de laatste eischen der tijd ingericht. Namens de Afdeeling «Broodfabriek* sprak de heer G. v. d. Broek, oudste meesterknecht dier afdeeling, terwijl de beer G. van Zuilen dit deed voor het niet tot een der bakkersafdeelingen behoorende personeel. Ook de Belgische bakkers compli menteerden den jubilaris bij monde van hun opzichter Nève. Ten slotte sprak nog de heer J Stunrop, vertegenwoordiger der fabriek die als oud boekhouder het woord voerde voor het kantoorpersoneel en in eenige zeer waardeerende woorden deed uitkomeD hoeveel vooral jeugdige leden van den »staf« aan bun be kwamen chef in den loop der tijden voor hun administratieve vorming hadden te danken, terwijl hij verder dezen laatsten roemde als een voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting enz. Ook bracht genoemde heer nog de voorloopige gelukwenscben over van de gezamenlijke Depótbouders, die dank zij de broodkaartenbeweging thans Diet aanwezig konden zijn. Van zijn patroon ontving de jubilaris een fraai bewerkte boekenkast, terwijl het personeel een dito eikenhouten tafel in oud-Hollandsche stijl aanbood en de Depóthouders hem een fraai modern kaststel van Goudscb aarde werk offreerde. Zichtbaar ontroerd beantwoordde de heer H. S. Valkenburg de tot ham gerichte toespraken, terwijl de verdere feestelijkheden ten buize vaD den jubi laris werden voortgezet. Tuinbouwvereeniging «Amersfoort». Onder voorzitterschap van den heer A. M. Tromp van Holst hield deze vereeniging Woensdagavond een open bare vergadering in «de Zwaan*. Na opening werden de notuleD van 12 December 1916 gelezen en goed gekeurd. Medegedeeld werd, dat is opgericht een Commissie van Aankoop voor Tuinbenoodigdhedon, als aardappelen enz. Deze telt reeds 30 leden, staat buiten de vereeniging en heeft de koninklijke goedkeuring bekomeu. Hierna bracbt de secretaris, de heer v. d. Linden, bet jaarverslag over 1916 uit. Het jaar was gunstig, de opbrengst goed en heeft 1915 overtroffen. Het aantal aanvoerders van de groente veiling kan nog toenemen en bedraagt f1700.—. De 2-jarige cuisus, gegeven door de beeren NakkeD en Van Stralen, werd met succes gevolgd. De cursus in ooft- teelt telde 30 deelnemers, waaronder 2 dames. De vereeniging telt thans 223 ge wone leden en 18 aandeelhouders. De proeftuin heeft opgebracht f3858.33' tegen f2778.68 in 1915. Het warenhuis bracbt op f333.19, tegen f 183.51' in 1915 en f113.80 in 1914. De druiven- en perzikenserre gaf f935.13. In totaal zijn geoogst 1958 halve K.G. druiven. Rekening en verantwoording: Op brengst f 5414.21», uitgaven f 5354.21*. Alzoo een batig saldo van f 60. Staande de vergadering werd deze rekening en verantwoording nagezien en in orde bevonden. Daar niemand iets te vragen of op te merken had, sloot de voorzitter de vergadering. Centraal Genootschap voor Kinder-, Herstelling*- en Vacantie- Itolonies. Woensdag 21 Februari hield dit Genootschap een algemeene vergade ring in de Industrie- en Huishoud school onder voorzitting van dr. Kamer- ling. Na opeüing werden de notulen van 26 April 1916 door den secietaris, den beer A. B. van der Klein, gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan we ontleenen, dat het aantal leden contact bleef; het bestuur bleef gelijk en voltallig, de finantiën zijn aanzienlijk vermeer derd. De Raad verleende een subsidie van f 200 per jaar, waardoor meer her stellende kinderen kunnen worden uitgezonden. Door de opname van Belgische kin deren konden de Amersfoortsche wor den uitgezondou van 16 Sept. tot 12 Oct. Het aantal aanvragen over trof bet dubbele van de beschikbare plaatsen van onze kas. Door giften konden 12 worden uit gezonden. Daar meerdere uitzendingen noodig waren werd een oproep in de Amers foortsche bladeo geplaatst, waarvan de resultaten waren, dat inkwamen 1 gift van f 100 en 1 van f 25. De gewicbtstoename was gemiddeld 5'/» pond; bij een meisje zelfs 8 pond. De rekening en verantwoording werd nagezien en accoord bevonden onder dank voor bet uitnemend beheer. Ontvangsten f 824,42 Uitgaven - 631,61 Saldo f 192,81 Hier komt nog bij f 56,16' klee- dingfonds, zoodat er totaal 10 kas was op 31 Dec. '16 f248,97'. Mevrouw M. Gérard van Sijsen Bener en dr. Kamerling werden in het bestuur herkozen. Tot afgevaardigde naar de Alge meene Vergadering werd benoemd de heer A. B. van der KleiD. De contributie van bet centraal genootschap werd bepaald op f 10. Het voorloopig aantal uit te zenden kinderen werd bepaald op 18. De jaarvergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Door de leden werd den wensch uitgesproken, dat velen mochteD be sluiten lid te worden van deze boogst- nuttige vereeniging. Hiertoe zullen de leden hun vrienden en kennissen eens opzoeken en aansporen. Het laatsteabonnementsconcert, Vrijdagavond in «Amicitia" gegeven, door den grooten kunstenaar Pem- baur, getuigde weer van een bijzonder groote belangstelling. Geen plaatsje was onbezet. Met klimmende belangstelling en groote bewondering luisterden allen naar de vertolking van de kunst werken door den begaafden speler. Pembaur is een persoonlijkheid, iemand met eigen opvatting, een man van kracht, die weergeeft wat in zijn ziel omgaat. Geen wonder voorwaar, dat bij met de grootste aandacht, met ontzag dikwijls werd aangehoord en bewonderd. Een woord van dank aan het concert bureau voor dezen waren kunstavond is hier zeker op zijn plaats. Aan de Abonné's der Drie Abonnements-Coucerteu. Het Concertbureau Hans Augustin be richt dat bet voor zijne Abonnements concerten in bet a s. seizoen weder met de beste tegenwoordige solisten en ensembles in onderhandeling is, ten einde de abonné's in de gelegen heid te stelleo, opnieuw van de schoon ste uitingen op muzikaal gebied te genieten. O a. zal de gevierde Hongaarsche zangeres Ilona Durigo, wier eminente kunst zich ook bier ter stede vele vrienden verwierf, tezamen met deu voortrelïelijken pianist Evert Cornelis een Liederen-Avond geven, terwijl op veelvuldig verlangen pogingen worden gedaaa, de zoo buitengewoon beminde violiste Kathleen Parlow nogmaals te engageeren, en onderhandeld wordt met de schitterende pianiste Vera Schapira, wier eerste optreden in ons land als soliste van het Concertgebouw- Orkest onder Willem Mengelberg zulk een geweldig opzien baarde. Nadere bijzondei heden, alsmede de concertdagen, zullen later bekend go- maakt worden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 tot 22 Februari 1917. GeborenGabrielle Ghislaine, d. van Leon Lucien Petrix en Eugenie Maria Gbislaine Gavage. Leopoldus Al- bertus, z. van JoanDes Verbaegen en Maria Louisa Deynkens. Heimen, z. van Heimen Marter.soii en Willempje van Oostenbrugge. Luberta Louise, d. van Lodewijk Gerardus van Kamp en Lambertba van Nieuwenbuizen. Jicoba,d. van Johannes van den Heuvel en Jacoba Gijsbertse. Anna Catha rine., d. van Wilhelmus Brok en Alida Enkeistrotb. Teuuis, z. van Jacobus Gouw en Elisabeth Hagenbeuk. Albert, z. van Dirk van Eisten Alberta WiDdbouwer. Petronella Maria, d. van Hendrikus Frcderikus Balk en Geertruida Hendrika van den Bogert. Pieter, z. van Paulus van Minnen en Hendiika Pol. Nicolaas, z. van Johannes Lablans en Hendrika Heere. Evert, z. van Wolbcrt van Essen en Woutertje vau Boren. Arie Johannes, z. van Arie van Leeuwen en Giepje Bonsel. Hendrika Jozefina, d. van Hendiikus van Keulen en Gijs- bertha van de Brug. Ondertrouwd: Cornells HeDdrik Ker- ling en Wilhelmina Wevers. Pieter Johannes Verbaar en Hendrika Gerdina van Zanten. Adrianus Joannes van der Heijden en Maria Broekman. Getrouwd: Johannes Janssen en Gerharda Wilhelmina Tberese ten Bulte. Jan Priem en Hendrijntje Vasteriburg. Overleden: Cornelis Jacobus van der Veer, 64 j., wèduwn. van Antonia van Ruitenbeek, eerder van Geertruida Mieres. Johanna van de Kamp, 83 j., wed. van Antoriius van den Ham. Brigitta Jarobina Aleida van Goethem, 75 j., ongeb. Jan van de Geest, 77 j., echtg. van Maasje Klomp. Maria Johanna Westerik, 17 j oDgeb. Gerardus Gerritsen, 54 j., echtg. van Antonia van Daal. Frans Scboeters, 35 j. Twee als levenloos aangegeven kinderen. Hendrik van de Steeg, 7 m. Gerard van der Kuilen, 2 j. Jan Abraham van der Scheer, 87 j., echtg. van Anna Maria de Wilde. Lensden. Van 16-23 Febr. 1917. Overleden: Maria Bunt. 79 j., weduwe van Willem van Leijenboist. Stoutenburg. Van 16—23 Febr. 1917. Overleden: Jannetje van Laar,61 j., echtgenoote van Jan Kerkbof. Woudenberg. Geboren: Diiltje, d. van Dirk van Harskamp en Neeltje van den Berg. Cornelis, z. van Cornells Buurman en Anna Bos. OndertrouwdJan van Raajj, 36 j. en Aartje Jansen, 25 j. Maas van de GliDd. 25 j. en Hendrika van bet Schut, 25 j. Overleden Gijsbenje Pater, weduwe van Gijsbert van Voskuilen, 83 j. Levenloos aangegeven: Een kind van bet vrouwelijk geslacht van Hen drik van Ginkel en Errisje van Kolf schoten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2