NIEUWE ieuws- en Advertentieblad NSf voor de Provincie Utrecht. |B No. 17. Woensdag 28 Februari 1917. 46e jaargang .VAA1ICIV1IH1. De Firma A. LEWENSTE1N VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KENNISGEVINGEN. AANSLUITEN. BINNENLAND. Gemeenteraad. AaDgezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zpo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CILOORSTRAAT 14. Amersioortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per po«t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Teiephoonn. 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemiester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van LandbiouwrNijverheid en HandelGezien de artikelen 6 en 8 der Distri but ie wet 1916: heelt goedgevon den ie bepalen, dal rrir-t ingang van beden zal zijn vei boden: I. bet marineeren van maatjes^ en van volle haring zonder staart, anders dan voer eigen gebruik: II. het leveren, verkoopen of te koop aanbieden van haring gemarineerd in strijd met het sub I bepaalde: III. bet leveren, verkoopen of te koop aanbieden van maatjes- en van volle haiing zonder stairt (al of niet gerookt) en van gemarineerde baring zonder kop, voor zoover deze niet in oorspronkelijker of bewerkten toestand door bemiddeling der Regeering is verstrekt. Amersfoort, 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDW1JCK. Verstrekking van Gemeentewege van maaltijden tegen kosteuden prijs aan ingezetenen der Gemeente Amersfoort. Huisgezinnen, die van de verstrek king van warme maaltijden tegen kostenden prijs gebruik wenscben te maken, koopen daarvoor den vorigen dag bij winkeliers welke zich daar voor beschikbaar hebben gesteld, bet benoodigde aantal bons; op elke bon is een portie te verkrijgen, voldoende voor één volwassen persoon of twee kinderen. De bons zijn slechts geldig op den dag volgende op die der uitgifte. De spijzen worden gebracht in de wijken der binnen- en buitenstad, welke daarvoor in aanmerking komen. In elke wijk worden op eenige plaat sen de maaltijden tegen inwisseling der den vorigen dag gekochte bons verstrekt. De uildeelirigsplaatsen worden be kend gemaakt bij de winkeliers, die zich voor den verkoop der bons be schikbaar stelden. Des Zateidags worden de bons ver kocht op welke men 's Maandags de maaltijden wensebt te betrekken. De volgende winkeliers verklaarden zich tot dusver bereid de bons te verkoopen H. van Valkenhoef, Kamp 37. Hofland Co., Beekensteinschelaan 31. E. van Telligen, Arnhemschestraat 11. A., van Zwol, Molenstraat. P. van Gent Co., P. Pijperstraat 7. N. Kok, Soesterweg 195. Pb. du Chattel, Utrechtscbestraat. J. do Gooijer, Eemstraat. J. Kluvers, Leusder weg 162. M. W. F. Plank, Muurhuizen 119. Vragen wij in vredestijd, dus in een tijdpeik, waarin er geen oorlogswin sten dat zijn buitensporige voor deden met den verkoop van geiten en varkens kunnen gemaakt worden of bet gewone bondsleven den be trokken deelhebbers aanstaat, dan krijgen wij ten antwoord: «YVis en zeker, anders ging ik er uit, want dan doekte ik mijn geiten of varkens op <s Die bondsleden begrijpen dus dat zij óf in don Bond moeten blij ven óf hun bedrijf van de band zetten. Die veefokkers hebben een zedelijke overtuiging, omdat hun beroepsbedrijf een nuttig doel beoogt en zij het zonder anderen aanstoot te geven uitoefenen. Ontbreekt echter het mid del ter bereiking van bet doel, dan heflen zij de gebondenheid op en gaan vreer op zichzelf staan. De menschheid nu is één groote bond en die bond is krank door de geeseluig die bij ondergaat. Hoe haar te verlossen van die pijniging? Is iemand onverschillig van wat rang of staat of beropp of godsdienst overtuiging hij zij bereid mee te werken tot het doen verdwijnen van den oorlog welnu, dal hij dan niet op zichzelf blijve staan, maar zich aansluite bij een bond, die het vte- desdoel bevordert. Niet waar, dat klinkt als een alle- daagschheid, waarvoor een verstandige vrouw of man, lezers van dit artikel, de neuzen ophalen en, wat daarna gebruikelijk is, een paar spotwoorden spreken en er het hunne van denken. Maar daarmee laat ik, die een zede lijke overtuiging op bet punt van den oorlog beb, mij niet afschepen. Nu juist, op dit oogenblik is bet tijd zich aan te sluiten tegen het oorlogvoeren niet als de vrede in bet vooruitzicht is, maar terwijl de oorlog nog brandt. En wij, Nederlanders, die allen een zedelijke overtuiging bezitten, mogen niet nalaten (want dan begaan wij een onzedelijkheid) haar te doen gel den ter zake van den oorlogsgruwel. Wij willen hem zien afgeschaft. Waar toe dient een barbaarscb middel tot bevordering van ellende en van be schaving? Waartoe een vernielings- en vernietigingskrijg, die één individu op de honderdduizend bevoordeelt en millioenen anderen rampzalig maakt?! Hebt ge hart en verstand I Voorzeker en daarom sluit u aan! Werpt uw ongeloovigheid, uw laksheid, uw waan wijsheid weg en bevordert bet alge meen welzijn door bestrijding van het onzedelijkst bedenksel ooit in het brein eener waanzinnige menschheid gerijpt. En onder ons gezegdindien ge uw tijdgenoot den veefokker van geit of zwijn te recht wegens zijn gemeen schapszin een goed hart toedraagt, volgt dan zijn voorbeeld en sluit n aan bij den A.O.R. Uw zedelijke over tuiging prikkele u daartoe! En wilt, als gij uw dagblad met de zucht: «Altijd nog maar oorlog mismoedig neerlegt, dan bedenken dat de be vrijding eener gegeeselde menschheid toch altijd nog iets meer medewerking waard is dan de verbetering van bel varkens-, geiten- of hoenderras. (Doorn.) F. SMIT—KLEINE. Vrouwen en de Staten-GeneraaL De Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft het volgend schrijven gericht aan de besturen der politieke partijen Gezien de eenstemmigheid waarmede door alle politieke partijen in de Tweede Kamer de voorgestelde wijzigingen in de Grondwet zijn aangenomen, bestaat er de grootst mogelijke kans dat ook de Eerste Kamer de Grondwetsher ziening zal goedkeuren, en het is zoo goed als zeker dat de nieuwe Grondwet ook door de in 1917 te kiezen Kamers zal worden aangenomen. Daardoor zal, ten gevolge van de toekenning van bet passieve kiesrecht aan de vrouwen, de mogelijkheid worden geopeud om vrouwen te kiezen in de vertegen woordigende lichamen. Met bet oog hierop zijn wij zoo vrij ons met bet beleefd verzoek tot u te wenden, ons te willen mededeelen 1. Of door uwe politieke partij van het passieve kiesrecht der vrouw ge bruik zal worden gemaakt om een of meer vrouwen van uwe politieke rich ting in de Kamer, Gemeenteraden, enz. te brengen; 2. Of gij dien vrouwencandidateneene zoodanige plaats op de door u in te dienen candidatenlijsten zullgeveo.dat er gegronde hoop bestaat, dat zij ook gekozen zullen worden. Met bet oog op de voorbereiding onzerzijds voor de vei kiezingen van 1918 onder de alsdan vigeerendei nieuwe Grondwet, verzoeken wij u beleefd op deze vragen, nadat ze in uw bestuur zullen zijn besproken, een antwoord te mogen ontvangen. Handelsblad. Nu dezer dagen van een ieder groote spaarzaamheid bij het gas verbruik wordt geëischt, kan bet zijn nut hebben zelf de gasmeter te kunnen controleeren. De uitgever Swartsenburg te Zeist brengt daartoe een zeer practische handleiding in den handel, die op duidelijke wijze aangeeft wat de ver schillende wijzerplaatjes beduiden en boe men daarop het aantal verbruikte M'. kan aflezen. Jaarbeurs Utrecht. Naar wij vernemen heeft de Raad van Beheer van de Jaarbeurs te Utrecht in verband met den overgrooteo toe loop van bezoekers en bet groote aantal laat inkomende aanvragen van legiti matiekaarten, na overleg met de directies der spoorwegmaatschappijen, besloten de afgifte van legitimatie- kaarten met bon voor kostelooze terugreis te stakeo. Wèl zai aan aanvragen van ben die zich als bandeldrijvenden behoorlijk legitimeereu nog zooveel mogelijk worden voldaan door toezending van eeD legitimatiekaart zonder bon voor kostelooze terugreis, mits die aan vragen tijdig en schriftelijk gedaan worden. Ter gisterenmiddag gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad waren de heeren Oosterveen, Koning eu Rengers niet aanwezig. Na goedkeuring tan de notulen der vergadering van 30 Januari j.l. deed de voorzitter, Mr. J. C. Graaf van Rand- wijck, bij monde van den secretaris mededeelen dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 Februari 1917, 3e afd. No. 41/307, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 20 December 1916 tot aankoop van een perceel wei- en hooiland aan den Hoogenweg van N. Boekhout. (Voor kennisgeving aan genomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. No. 48/78, waarbij worden goed gekeurd de Raadsbesluiten van 20 December 1916 Nos. 664 1 en 2 tot aankoop van perceelen aan den West- singel, Hellestraat en Molenstraat van G. van Kalleveen en van A. Ebskamp. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. No. 60/77, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 Jan 1917 No. 581, tot aankoop van eenige perceelen aan de Paiernosterstraat en Breestraat van A. van 't Klooster. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. No. 60/77 waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 30 Jan. 1917 No. 582 tot aankoop van een perceel aan de Paternosterstraal van A. van Woudenberg. (Voor kennis geving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. jNo. 60/77, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 Jan 1917, No. 583 tot aankoop van eenige perceelen aaD de Breestraat van G. van Kalleveen. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. No. 60/77, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 30 Jan 1917, No. 585 tot aankoop van eenige perceelen aan de Molenstraat van H. A. van Hensbergen. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Februari 1917, le Afd. No. 60/77, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 30 Jan. 1917, No. 584 tot aankoop van eenige perceelen aan de Paternosterstraal van G. Nieuwenburg. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Febr. 1917, 3e Afd. No. 343/334, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 Jan 1917 tot overneming van gronden aan den Leusderweg. (Voor kennis geving aangenomen. Brief van dezelfden dd. 12 Febr. 1917, 3e Afd. No. 372/378, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het K.B. van 1 Febr. 1917, No. 14, houdende goedkeuring van het Raads besluit van 9 Nov. 1916 tot wijziging van bet maximum bedrag der plaatse lijke directe belasting naar het in komen. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van dezelfden dd. 12 Febr. 1917, 3e Afd. No. 390/376, tot goed keuring van het 4s gedeelte primitief, Ie suppletoir en 2e forensen kohier der inkomstenbelasting, dienst 1916. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 12 Febr. 1917, 3e Afd. No. 3650/376, waarbij worden goedgekeurd bet 5e gedeelte primitief, 2e suppletoir en 2e forensen kohier der inkomstenbelasting, dienst 1916. (Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 12 Februari 1917, 3e Afd. No. 3926/376, waarbij worden goedgekeurd het 3e gedeelte primitief, 3e suppletoir- en 3e forensenkobier der inkomstenbelasting, dienst 1916. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van dezelfden dd. 19 Febr. 1917, 3e Afd. No. 317/436, waarbij de ontvangst wordt bericht van de Verordening ingevolge art. 178 der Gemeentewet vastgesteld den 30 Jan. 1917. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van dezelfden dd 19 Februari 1917, 3e Aid. No. 462/378, ter goed keuring vau het 7e gedeelte primitief, eu het 4e aauvullingskohier der in komstenbelasting, dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoren dd. 19 Febr. 1917, 3a Afd. No. 349/409, waai bij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 30 Jan. 1917 tot ruiling van grond met de fa. Engelsman en de Vries. (Voor kennisgeving aangenomen). Alsvoren dd. 19 Febr. 1917, 3e Afd. No. 370/413, waarbij wordt goedge- gakeurd het Raadsbesluit van 30 Jau. 1917 tot onderhandsche verhuring van het jacbtrecht op de Leusderheide aan Jbr. E. de Pesters en op de bouw hooi- en weilanden onder Hoogland, Baarn, Eemnes en Bunschoten aan B. H. Paine Strieker. (Voor kennis geving aangenomen). Alsvoren dd. 19 Febr. 1917, 3e Afd. No. 86/404, waarbij wordt goedge keurd bet Raadsbesluit van 20 Dec. 1916, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan D. J. Smit?. (Voor kennisgeving aangenomen) Alsvoren dd. 19 Febr. 1917,3e Afd. No. 384a/424, waarbij wordt goed- gokeurd bet Raadsbesluit van 30 Jan. 1917 tot wijziging van de begrooling, dienst 1916. (Voor kennisgeving aan genomen). Brief van denzelfden dd. 19 Febr. 1917, 3e Afd. No. 412/437, waarbij de ontvangst wordt bericht van de Verordening tot wijziging der straf verordening betreilende bezuiniging van gas en electriciteit. (Voor kennis geving aangenomen). Proces Verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente ontvanger, op 17 Febr. 1917. (Voor kennisgeving aangenomen). Dankbetuiging dd. 8 Febr. 1917 van L. van Eykelenburg en L. Koenen, doodgravers op de algemeene begraaf plaat?, voor de bun toegekende loous-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1