Plaatselijk Nieuws. mogelijk een commissie wordt be noemd, waaraan wordt opgedragen, alle pogingen aan te wenden, die kunnen leiden tot hat bereiken van het beoogde doel. Deze commissie zou kunnen bestaan uit één of meer grondeigenaren, één of meer des kundige tuin- of landbouwers enz. en één of meer personen, die hij bet betrekken van zaaizaad, pootgoed, meststoflen enz. goede diensten kunnen bewijzen. In plaatsen, waar volks- of arbeidsrsluinen bestaan, zal het wel licht gewenscht zijn met de leiders dier ondernemingen samen te werken. Het spreekt vanzelf, dat het van de samenstelling dier commissie en de door haar te nemen maatregelen zal afhangen, of het beoogde doel zal worden bereikt. In hoeverre het noodig of wensche- ljjk is, aan deze commissie voor haar werk een crediet toe te staan, zal door de betrokken gemeentebesturen moeten worden beoordeeld. In vele gevallen zal geldelijke hulp noodig en alleszins gerechtvaardigd zijn. In ge meenten met bloeiende industrieën zal wellicht financieels stenn kunnen worden verkregen van de leiders dier ondernemingen, indien, wat onge twijfeld het geval zal zijn, aan de fabrieksbevolking hulp wordt verleend. Aan de te benoemen commissie zou onder meer behooren te worden opgedragen te onderzoeken a. of het voor Uw gemeente van belang kan worden geacht, in de aangeduide richting werkzaam te zyu b. waar de gronden en terreinen zijn gelegen, welke voor het^beoogde doel zouden kunnen worden gebruikt; c. op welke wijze de beschikking over deze terreinen zoude kunnen worden verkregen d. op welke wijze deze terreinen ter bescbikkiog kunnen worden ge steld van arbeiders, neringdoenden, lagere beambten en andere inge zetenen Uwer gemeente, welke daar- vuor in aanmerking komen; e. op welke wijze kan voorzien worden in de beuoodigde meststoffen, zaaizaden, pootgoed, gereedschappen enz. f. welke gewassen in de eerste plaats zullen kunnen en moeien wor den geteeld; g. op welke wijze moet voorzien worden in de behoefte aan bulp en voorlichting. Het spreekt vanzelf, dat de com missie bij de vervulling van haar niet gemakkelijke taak groote moeilijk heden zal ondervinden. Zoo zal het in verschillende gemeenten niet ge makkelijk zijn, de beschikking te krijgen over de beuoodigde terreinen. Dienaangaande zij de aandacht ge vestigd op de mogelijkheid, om stukken graslaDd, bouwterreinen enz. in kleine perceelen te verdeelen en tijdelijk als bouwland of tuinland te gebruiken. Het betrokken van de benoodigde meststoffen zal eveneens met groote moeilijkbeden gepaard gaan. Vooral in de nabijheid van groote steden echter zal gebruik kunnen worden gemaakt van de stedelijke afvalpro ducten. Ook zal hierbij moeten worden nagegaan, of de mestverzameling en de mestbereiding voor verbetering vatbaar is. Ook de leiding van de zeker niet geschoolde «tuinbouwers" zal veel zorg vereischen. Maar het wil onze commissie voorkomen, dat de ernst van den toestand, waarin ons jvader- land verkeert ten opzichte van de voedselvoorziening, het dringend noo dig maakt al die moeilijkheden te overwinnen. Bij een tekort aan arbeidskrachten zoude wellicht medewerking kunnen worden verkregen van geïnterneerden. Voorts zullen voorzeker de Rijkstuin- en Rijkslandbouwleeraren, benevens vereenigingen op het gebied van den tuinbouw werkzaam gaarne zooveel mogelijk behulpzaam zijn. Uit den aard der zaak kon in het bovenstaande slechts zeer in het alge meen de werkking en de werkwijze van de te benoemen commissie uit eengezet worden, vooral ook omdat een en ander afhangt van plaatselijke omstandigheden. Het spreekt wel vanzelf, dat de Nederlandsche Heidemaatschappij gaarne bereid is, zoowel Uw bestuur als de te benoemen commissie be hulpzaam te zijD. Anvragen daartoe kunnen gericht worden aan den Directeur te Arnhem. De Commissiebenoemd door hel Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij, F. B. LÖHN1S. A. A. NENGERMAN J. P. VAN LONKHUYZEN. Bijzondere maatregelen lichting 1918. De Minister van Oorlog heeft ten aanzien van de lichting 1918 het navolgende bepaald: Bij den keuringsraad kunnen de ingeschrevenen, die zich voor de zee militie opgeven, ook opgeven, wanneer zij liefst zouden worden ingelijfd, in het tijdvak van 3—5 September of in het tijdvak van 1012 Dec. 1917. De gelegenheid voor militiephch- tigen, die hun beroep maken van de buiteniandscbe zeevaart of van de zeevisscberij buitenslands, om het geneeskundig onderzoek omtrent hun geschiktheid voor den dienst bij de militie voor een garnizoenscomman dant of den commandant der mariniers te Rotterdam te ondergaan, staat slechts open tot 12 Maart a.s De vrijstelling van geestelijken enz. en die wegens persoonlijke onmisbaar heid moet, voor zoover de grond tot vrystelling op 21 Maart aanwezig is, op den gewonen tijd, d.w.z. tusschen 21 Maart en 1 April, worden aange vraagd. Ontstaat de grond tot vrij stelling na 21 Maart, dan is het ge wenscht, dat de aanvraag terstond geschiedt. De ingeschrevenen, dia hun wen- schen betreffende voorkeur voor inlij ving bij eeu bepaald korps of bij de zeemilitie niet bij den keuringsraad hebben kenbaar gemaakt, kunnen hun wenschen alsnog vóór 10 Mei bij den burgemeester opgeven. De aanmelding voor den Rijks- postduivendienst en voor den motor- dienst moet geschieden vóór 15 April onderscheidenlijk bij den directeur van dan Rijkspostduivendienst en den commandant van de motorafdeeling te Delft. Hbl. Het briefverkeer met Indift. De directeur-geueraalder Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat voor- loopig geen gelegenheid bestaat tot verzending van brief- en pakketpost naar Nederl. Oost-lndië, langs den rechtstreekscbeD zeeweg. De reeds ter post bezorgde corres pondentie, welke per zeepost behoorde te worden vervoerd, zal langs andere wegen naar haar bestemming worden doorgezondenomtrent eventueele doorzending van pakketten zullen de afzenders worden geraadpleegd. De brieven en aangeteekende stuk ken voor Neder). Oost-lndië, welke voortaan ter post worden bezorgd, zullen, in afwachting van de hervatting der verzending langs don recbt- streekscben zeeweg steeds langs be doelde andere wegen worden verzon den, teDzij van de aanwijzing »per zeepost» voorzien, in welk geval zij zullen worden bewaard, tot een ge legenheid tot verzending per zeepost zich voordoet. De aandacht wordt er op geresligd, dat bij verzending naar Nederl. Oost- Indië langs andere wegen dan den rechtstreekschen zeeweg het inter nationale port verschuldigd is. Eerste Nederlandsche Jaarbeurs. Iq vei baud met de groote belang stelling van de zijde van het niet handeldrijvende publiek in de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs is door den Raad van Beheer besloten geworden de Jaarbeurs op Maandag 12 Maart tegen betaling van f1.per persoon en op Dinsdag 13 Maart tegen be taling van f 0.25 per persoon ter be zichtiging te stellen. Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. In eene Woensdagmiddag gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur der aVereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland» is aan den Raad van Beheer machtiging verleend de noodige maatregelen te nenjen om een Tweede Nederlandsche Jaarbeurs in het voorjaar 1918 te Utrecht voor te bereiden. Smokkelen? Men schrijft uit Verdo aan 't Hbl. Hier in de omgeving wordt sedert een paar dagen, ten gevolge van een vereenvoudiging in de formaliteiten, een soort van schoonmaak gehouden in de smokkelhoeken. Verschillende >an de bekendste smokkelaars, onder wie trouwe klanten vau de Rechtbank te Roermond, zijn door de politie eo marechaussee opgepikt en buiten het in staat van beleg verklaarde gebied gevoerd. Toch schijnt deze maatregel niet veel indruk te maken, getuige bet feit, dat telkens bij vijf en tien tegelijk personen worden aangehou den, die zonder verlof waren terug gekeerd in bei hun ontzegde gebied. Bo«eudien blijft het meerendeel van deze ras-smokkelaars de relatie met bun plaatsgenooten aanhouden en spelen zij voor dezen de rol van op- koopers in de groote steden van Hol land boven den Moerdijk. Voor de enkelen, die met werken den kost moeten verdienen, is bet uitzetten inderdaad een straf, daar gewoonlijk niet veel verdiend wordt, zoodat men van huis geldelijkeu steun moet zen den. Nu met 1 Maart de wet tot toe passing van voorloopige hechtenis op smokkelaars in werking is getreden, beeft zich reeds direct de behoefte doen gevoelen aan een onderdak voor deze voorloopig gehechteo. Te Roer mond is de gevangenis overvuld, de plaatselijke gevangeucellen zijn door loopend bezet door passanten, de militaire grenswacht bewaakt in een of andore particuliere woonkamer de aangehouden Duitschers. En als om de staalkaart te volmaken wil men thans in de kazerne te Bleiïck een ruimte bestemmen iet bewaarplaals van voorloopig in hechtenis gesteldeu Dat de smokkelhandel onder at deze maatregelen lijdt, is begrijpelijk. Toch komt er nog lang geen einde aan. Alleen men wordt uiterst voorzichtig. Overdag wagen zich slechts enkele overmoedigen. Maar 's nachts hebben de clandestine winkeltjes nog beel wat te doen en de donkere boscbpaden zouden nog kunnen vertelleu van menig nachtelijk transport. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 11 tot 17 Maart 1917 verkrijgbaar zal worden ge steld op bons No. 7 van het bon boekje Aardappelen (voor zooter voorradig) rijst (ook verkrijgbaar op bon No. 7 voor bak en braadvet en op bon No. 7 voor gezouten spek groeoe erwten gort zeep. Op bon No. 7 voor bruine boonen zal worden verstrekt brandstoffen: n.l. 'It H L. anthraciet of 75 turven of 80 briketien. Amersfoort 8 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Voorzitter, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Naar aanleiding van een verzoek om inlichtiogen, dealen wij andermaal mede, dat de wagens die de van gemeentewege verkiijgbaar gestelde warme middagmalen rondbrengen stil houden op de navolgende plaatsen voor het Soesterkwartier: hoek Pieter Pijperstraat, Soesterweg bij het politieposthuis, Puntenburgerlaan bij de R. K. School voor het Leusderkwartierin het midden van de Bisschopsweg, Lange Beekstraat, Arnhemscheweg bij de overweg van de H. IJ. S. M Leusder- weg hoek Molenstraat, Woestijgerweg tegenover de kazerne; voordo binneostad: Hellingstraat hoek St. Jorisstraat, Kleine Haag hoek Groote Haag, Breestraat hoek Pater- nostersteeg, Scherbierstraat boek Muui huizen. Bonnetjes a 12V» cent zijn tot 3 uur namiddags verkrijgbaar aan bet Levens middelenbureau in de Valkestraat. De akte nuttige handwerken werd alsnog behaald door de jongedames B. G. Werdmuller en A. M. Roekers. Bij de aanbesteding van beton- fundeeringen voor de transportinrich ting en hel metselwerk voor de cokes- sorteerplaats aan de gasfabriek werd het laagst ingeschreven door den heer C. Boeschoten voor f16.925. Inwisseling van oude cilverbons. De in 1915 ingetrokken zilverbons van f 1.f2 50 en f5.kunnen tot en met 31 December ook aan het Agentschap van bet Ministerie van Financiën, Korte Spinhuissteeg 3, Amsterdam, worden gezonden. Aan beveling verdient bij de bons te voegen een gefrankeerd en aan den inzender zelf geadresseerd postwisselformulier van het betrokken bedrag. St.Ct. Door de Utr. Onderw. Tooneel- vereeniging werd Vrijdagavond in Amicitia opgevoerd de «Sabijnsche Maagdenroof". De groote zaal was stampvol. Het stuk werd vlot en goed gespeeld en onophoudelijk werd hartelijk gelachen om de leuke zetten. De helft van de opbrengst is bestemd voor kinder herstellings- en vacantiekolonies. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar- bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Suriname. Men verzoekt ons in herinnering te brengen dat Maandag a.s 14 n.m. door de h b. W I). H. Baron van Asbeck, Oud Gouverneur van Suriname, Mr P. Hofstede Ci uil. Oud Procureur Generaal, J. J. C. Gaymans, Administrateur van Financiën, in het Bureau voor Handelsinlichtingen,Oude brugsteeg 16, Amsterdam, aan be langstellenden de gelegenheid wordt geboden om inlichtingen in te winnen met betrekking tot do kansen voor arbeid en kapitaal in Ned. West lndië, in het bijzonder Suriname. Het spreekuur geeft aanleiding om te wijzen op de ontwikkeling der kolonie door uitbreiding der ondernemingen op landbouwgebied o.a. koffie, cacao, suiker, lijst, cassave, coprah. Voorts zijn te noemenbout, balata, e.a. boschprodukten. Er zijD vragen te stellen ook over de kansen van toe name van uitvoer en invoer. Alle vragen, ook die welke schriftelijk ge steld, worden kosteloos behandeld. Naar wij vernemen, zal met ingang van een nader te bepalen datum het wittebrood worden gebakken van een vermenging van 50 pCt. inlandsch meel, 30 pCi. Amerikaansche bloem en 20 pCt. aardappelmeel. Het bruinbrood zal worden samen gesteld uit 60 pCt. ongebuild tarwe meel, 15 pCt. ongebuild roggemeal, 20 pCt. aardappelmeel en 5 pCt zemelen. De vermenging zal plaats hebben aan de meelfabrieken. Hbl. Industrie- ei Huishoudschool. Onder voorzitterschap van den heer KollI werd Vrijdagmiddag een alge meene vergadering gehouden in het schoolgebouw aan de Beokesteinsche laan. Na opening werden de notulen van 30 Oct, '16 gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Rekening en verantwoording. Begrooting. J»»rliikache mbsidie van f 8000. a. het Rijkf 8000.— - 1950. b. de Provincie - 1950. - 3Ï50. e. de Gemeente - 3Ï50. - 450. 9. Jaarl. contributie leden - 402.50 •11600. 3. Kost- en schoolgeld -13217. - 1400. 4. Verkochte spijzen, afge leverd werk - 1527.91 5. Gekweekte rente, dienst jaar 1916 - 23.30 ƒ28370.71 6. Saldo exploitatie 1915 - 875.60 Totaal ƒ28746.21 Uitgaven. Begrooting. ƒ10400.—. Traotement ƒ10594.52 - 1275.Concierge, werksters, enz. - 1292.35 700.Onderhoud gebouw - 759.20' 975.Inventaris- 983.14 680.Leermiddelen, school- behoeften- 958.91 - 1325.Vnur, licht, water - 1756.98' 165.Belasting, assurantie - 183.28' - 3563.50. Rente en aflossing - 3672.58' 425.Drukwerk, advertentiën, schrijfloon- 417.15 - 6850.—. Huishouding, levens middelen - 7057.38 Opgenomen gelden - 723.40 291.50. Diversen en onvoorzien - 184.52 ƒ28583.43 Saldo in kas op 31 Dcc. '16 - 162.78 ƒ28746.21 De beer v. d. Meide bracht namens de commissie van nazien verslag uit. Alles was nauwkeurig nagezien en in volmaakte orde bevondeo. Aan het jaarverslag ontleenen we dat het aantal leden in 1916 bedroeg en thans 143. Bestuursveranderihg had in bet af geloopen jaar niet plaats. Het aantal leerlingen bedroeg in 1916 268, tegen 283 in 1915. Naar de schoolgelden zijn de leer lingen te verdeelen in: 10 kosteloos, 62 minder dan f6; 44 betaalden van f6 tot f 15, 83 van f15 lot f30 en 69 meer dan f30. Van elders waren 54 leerlingen uit 33 verschillende woonplaatsen. De 12 plaatsen van het internaat waren bezet. Uitgereikt werden 60 diploma's. Het personeel vervulde steeds met toewijding zijn taak. Een bijzonder woord van lof kouit toe aan de Direc trice en aan mej. v. Dishoeck en mej. Varenkamp. Het gebouw is in goeden staat. De finantieele toestand is gunsrtfe te noemen. Het bestuur gaat het nieuwe jaar met vertrouwen in, niet tegenstaande de duurte rondom oris. Prof. Kenninck is de tolk der ver gadering, als hij den heer Wesseling dankt voor 't vele werk, dat tiij voor de vereeniging gedaan heeft. De voorzitter deelde nog mede, dat door bezuiniging en het verzetten van lessen 35 pCt. gas bespaard is. Do directrice hield ook nog lezingen builen deze gemeente over de samenstelling van voedingsmiddelen. Hierna werd de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 2 tot en met 8 Maart. Geboren Johanna Gijsberta. d. van Gijsbertus van de Riet en Alberdina Cosijnse. Gerrit, z. van Jan van Veldhuizen en Frederika van Dijk huizen. Johannes Hendrikus, z. van Jacobus Martirius Fijnenberg en Hendrica Margaretha Hodenpijl. Anna Geertrui, d. van Dirk Ruiten berg en Bernardina Magdalena van Zwijndrecht. Neeltje, d. van Joseph Rijk Gecnen en Ariaantje de Man. Herman, z. van Gerhardus Arend Hendrik Monkborsi en Annetje van Oostrum. Antje, d. van Sake de Vries en Aaltja Kempes. Dirk, z. van Antonius Hendrikus van Dijk huizen en Alijda Hendriks Jagten- berg. Arnoldus Franciscus, z. van Wouter Wismeijer en Teuntje van der Meijden. Antonia, d. van Johannes van Eeden en Antonia van Ouwerkerk. Antonia, d. van Franciscus Walterus Antonins Beekers en Antonia Maria Henrica Johanna Teurlings. Theodorus Wilhelmus Antonius, z. van Heinricb Joseph Pijpers en Theodora Cornelia van Doorn. Maria, d. van Willem Evert Kamerbeek en Sara Eleonora van Minnen. Bernardus, z. van Johannes Verhoef en Jansje van den Berg. Maria Catrina, d. van Jacobus Adrianus van Achterberh en Barta van der Veer. Johanna, d. van Hendrik Bokkers en Antje Hilhorst. Jeanne, d. van Louis Pierre Crabbe en Maria van Leda. Elisabeth Johanna Paula, d. van Carolus Victor Andreas van Wettere en Martha Sophia Lachaert. Marinus, z. van Marinus Fontijn en Maria Gouw. Kaiel, z. van Johannes Pieter Wehr- meijer en Sjoukje Cornelia Sportel. OndertrouwdJan Willem Karei van Wandelen en Margaretha Jacoba Cornelia Bronk. Karei Gijsbertus Pronk en Johanna Everarda Arlar. Getrouwd: Philippe Adelm Collart en Juliette Franfoise Victor Massart. Nicolaas van Denderen en Beren- dina Albartba Gossé. Albert Gwrit Cool en Jobanna Catharina Helena Stoel. Cornells Hendrik Kei ling en Willemina Wevers. Overleden: Everardus Sleeking 9 maand. Frederikus Wilhelmus Kloppenburg, 19 jr., ongehuwd. Reinier van Keulen, 19 jr., ongehuwd. Lijsje Piepers, 55 jr., ongehuwd. Jan Haanstra, 20 jr ongehuwd. Petrus Hendricus Zwetsloot, 9 jr., ongehuwd. Cornells Pieter de Hoor, 20 jr., ongehuwd. Samuel Cohen, 19 jr., ongehuwd. Melis de Mots, 59 jr., echtgen. van Gerinje Kuijt. Peter Berendse, 22 jr., echtgen. van Elisabeth van Oostenbiugge Maria Antoinetta Wilbelmina Frij- boff, 80 jr., ongehuwd. Maria Mecbtilda Hubertina Geeraedts. 69 jr., wed. van Johannes Wilhelmus Untiet. Gerardus van Esveld, 72 jr., onge huwd. Lensden. van 2 tot 9 Maart 1917. Geboren: Hendrika Pelronella, d. van Willem van Schaik en Heintje Gerritsen. OverledenCornelis Donselaar oud 71 jaar echtgenoot van Maria Gerritsen Jan Matthijs Broekhuizen, oud 52 j. echtgenoot van Jannetje Maria Breed- veld. Stoutenburg. OverledenAnna van den Gent, oud 58 j. ongeh. Woudenberg. GehuwdMaas van de Glind en Hendrika van het Schut. OverledenLammert van Kolf schoten, gehuwd met Maatje van Voskuilen, 76 jaren. Jan van Beek, 2 jaren. MARKTRbKlUHT. AMERSFOORT, 9 Maart 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen fO.OO a f00.— Peren f a f Klei- Aardapp. fO.OO k i 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2