VIE UWE ?liÉr Nieuws- en Advertentieblad TÊF voor de Provincie Utrecht, So. 21. Woensdag 14 Maart 1817. 46e jaargang 18Mlt¥ÏK«. De Firma A. LÈWEN S TEIN UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. VKKSMT W0HSDA6 IN SATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ïigezien ons gebleken is dat. er onder onzen naanJh zeer ondeugdelijke Naain&chines rerkocht wordiyi, zoo berictften wij dat <n al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet roor- komeu?^Ien late zi^h onderjfwelk voorwendsel ook geei^i^emaakte ToeMrcnstein' machine aan praten. Voo^Auiersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMwteHHtCOnmestraat 74, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugeatraat 77. Telephoonn. It. ADVERT EN TIEN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Amerika gaat zijn aehepea wapenen. Is (ie Matio goed ingelicht, dan heeft de Amerikaansche admiraliteit officieel bevel gegeven, alle koop vaardijschepen te bewapenen, die zich naar de Europeesche oorlogszone be geven. De correspondent van de Associated Press te Washington deelt rnedp, dat naar de meening van hel departement van buitenlandsche zaken de gewapende Amerikaansche koop vaarders gerechtvaardigd zullen zijn, zoodia zij een Duitsche duikboot of Duitscbe periscoop btspeuren, alle maatregelen te nemen om zich tegen de mogelijke vijaudige pluimen van de Duitsche duikbooten te beschermen. Volgens deze opvatting kunnen ge wapende Amerikaansche koopvaarders op een Duitsche duikboot vuren, zoo- dra zij deze ontdekken. Zijn de berichten over de bewape ning dei Amerikaansche handelsschepen juist, dan zal een conflict niet kunnen uitblijven. Tot nog toe hebben de Duitscbe duikbooten blijkbaar de Amerikaansche schepen omzien, docb als de Amerikaansche zeelieden maar aaD bet schieten gaan, zoodra zij een periscoop zien, wordt bet anders. De vraag is echter, of de opvatting van de menschen, die de correspondent van de Associated Press gesproken heeft, wel die is van bezadigde regee- ringsmannen in Washington. Dezer dagen komen weer drie Amerikaansche schepen ongewa pend echter in de gevaarlijke zóne, de «Algonquinn, de «City of Pueplat en de «Illinois*. De Amerikanen schijnen weer over den aanbouw in het groot vau houten schepen te denken. Volgens bericht uit New-York wor den'reeds Norfolk, Baltimore en Was hington door stalen netten in de havens tegen mogelijke duikbootaan- vallen beschermd. Acht officieren van het Duitsche stoomschip «Lieboufelss, dat den Slen Januari in de haven van Charleston gezonken is (gesaboteerd) zijn tot een jaar gevangenisstraf en 500 dollar boele veroordeeld. Kapitein Alfred Fritzen, vermoede lijk een Duitscb marine-officier, is gearresteerd in verband met bet complot om het Welland-kanaal te vernietigen. Oproep van Paua Benedietua XV ten bate der alacbtoffera van den oorlog in Litauen. Men schrijft uit Lausanne Op pauselijk bevel zal op 20 Mei a.s. in gansch de Roomsch-Katbolieke weield, dus ook in Nederland, eeu weldadigheids-Zondag worden gehou den ten bate der Litauers, die in nood zijn in bitterder nood zelfs dan de Belgen. Met bet oog hierop zal bin nenkort aan gansch de Roomsche geestelijkheid in Nederland een pause lijke oproeping toegezonden worden, waarin er op gewezen wordt dat sedert bet begin van den ooi log ook Litauen is geworden tot een terrein van aanhoudende worstelingen tus- scben de Russen en de Duitschers, en op vreeselijke wijze heeft geleden ten ge volge der on menschelijke slachtingen. Paus Benedictus XV heeft den slachtoffers van den oorlog in Litauen ter hulpe willen kornen, gelijk hij reeds gedaan heeft voor de slacbtoffeis in Polen en andere landen. Aan mgr. Karevicius, bisschop van Samogitië. werden f 10,000 gezonden, begeleid van een brief van kardinaal Gaspairi, secretaiis van Staat. Ome turf en de kolennood. Men scbiijft van deskundige zijde aan bet Hbl. In zijn aede heeft Minister Posthuma betoogd dat uitbreiding van het winner» van fabrieksiurf groote bezwaren en gering voordeel zou hebben. Dit moge volkomen juist zijn, doch daarmede hebben onze venen nog niet afgedaan. Immers men kan ook maken turf- poeder. De bereiding daarvan kan geheel machinaal geschieden, zoodat de arbeidersmoeilijkheden vervallen. Turfpoeder is in tegenstelling met fabriekspoeder geen minderwaardige brandstof. Bij proeven toch bleek dat 1 ton turfpoeder onder stoomketels verstookt dezelfde waarde had als 1.15 tot 1.2 ton goede Engelsche steen kool. De stoomketelvuren moeten er voor vergaderd worden, maar in het over- groote aantal gevallen kan dit ge makkelijk en zonder veel kosten. Dan kan gemaakt woiden turfkool. Ook daarvan kan de bereiding nage noeg geheel machinaal zijn. Turfkool is als brandstof ook minstens even goed als steenkool, en eiscbt geen verandering der stoomketelvuren. Bovendien is turfkool ook uitstekend geschikt voor huisbrand. Wellicht mag er de aandacht op gevestigd worden, dat een zeer groote Engelsche maatschappij, de Wetcar- bonising Ltd. te Londen, hier te lande talrijke octrooien aangevraagd beeft voor of in verband met werkwijzen tot het bereiden van turfkool. Het ligt voor de band aan te nemen, dat deze octiooi-aanvragen gedaan zijn, omdat genoemde firma het plan beeft te zijner tijd de turfkool-fabricage hier te lande ter hand te nemen. Moet daarop gewacht worden En is het gewenscht, dat op dit gebied een buitenlandsche firma hier te laDde een monopolie krijgt? Zou het nu iu verband met de ervaringen, die men in het buitenland reeds opgedaan heeft, in verband met onzen kolennood en onze levensmid- delenvoorziening volgens den Minister moeten levensmiddelen uit gevoerd worden om aan kolen te komen niet tijd worden, dat men van Regeeringswege eens daadwer kelijk onderzocht of er met eenige kans op succes ook hier te lande turfkool en turfpoeder gemaakt kunnen worden Luitenant-Kolonel Sehoch van 't Leger des Heils overleden. Het Leger des Heils heeft een groot verlies getroffen, doordat Lt -Kolonel Schoch Zaterdag 10 Maart 1.1. te Apeldoorn i3 overleden in den ge- zegenden ouderdom van 80 jaar. De overledene was bij oud en jong in 't Leger des Heils en bij duizenden daarbuiten bekend niet alleen, maar wij kunnen er bij voegen: geacht en bemind. In populariteit evenaarde bij hier te lande voorzeker den Stichter vau het Leger des Heils, wijlen Generaal William Booth. En in zekeren zin kan men Kolonel Schocb beschouwen als den «vader" van bet Leger des Heils in Nederland. Gedurende de bijna dertig jaar toch, dat het Leger des HeiL in Nederland ai beidt, was de heer Schoch een der steunpilaren van de beweging. Hij was het ook, die door ziju invloed meegewerkt heeft om het L. d. H. io Nederland te brengen. In Amsterdam geboren, en later hoofdzakelijk in Zwitserland opge voed (zijn vader was een Zwitser, maar Officier in Nederlandschen krijgs dienst) was de heer Schocb oorspron kelijk besloten de loopbaan zijns vaders te volgen. Hij bezocht daartoe de Kon. Mil. Academie te Breda en werd in 1857 aangesteld tot 2den Luitenant der artillei ie. Hij bleaf militair tot 1868 en nam toen om gewetensbezwaren zijn ontslag uit den dienst. Daarna begon bij zich te wijden aan evaogelisatie-arbeid. In 1883 vestigde de heer Scbocb zich te Amsterdam en sloot zich met zijn heele gezin aan bij de Evangelische gemeente, (Weteringkerk) waarvan nu wijlenDs. Smit destijds voor ganger was. Met eenige broeders uit die gemeente richtte hij de vereeni- ging «Emmanuel" op, welke ge durende een reeks van jaren een gezegenden arbeid onder de bewoners der achterbuurten verrichtte. In 1885 maakten de beer en mevrouw Schoch keunis met het Leger des Heils. waarvan zij reeds veel gehoord hadden. Om dien arbeid beter te leeren kennen, begaven zij zich naar Londen. Al dadelijk ge voelden beiden zich krachtig aange trokken tot deze organisatie en in het volgend jaar bood de heer Scbocb die toen omstreeks vijftig jaar oud was zicb als Kandidaat voor den Leger des Heils-arbeid aan. De oude Generaal wilde hem Diet dadelijk aannemen, daar bij wel in zag, wat zulk een stap voor den heer Schoch moest beteekenen. Deze bleel echter bij zijo besluit, en toen hem in 't begin van 1887 gevraagd werd. of hij Dog bereid was zicb te wijden aan den arbeid van 't Leger des Heils, luidde ziju antwoord bevestigend. Hij werd daarop eerst een korten tijd naar Duitscbland gezonden, en hielp vervolgens iD Mei 1887 bij de eerste L. d. H. samenkomsten in Nederland, en wel in de «volkszaal" in de Gerard Doustraat, het voormalige vergader lokaal van de vereeniging «Emmanuël", thans nog altijd in gebruik bij het Leger des Heils. Van die eerste dagen af is de beer Scbocb voortdurend ais Officier werk zaam gebleven in bet Leger des Heils, meestal in Nederland, met uitzon dering van een paar jaar, waarin l bij in België en een jaar waarin bij 'in Italië in datzelfde Leger streed. Ook bezocht de Kolonel, als reizend vertegenwoordiger van bet Inter nationale Hoofdkwartier te Londen, verschillende Europeesche landen en bield reeksen van bijzondere samen komsten; o.a. bezocht bij Finland, Zweden en Denemarken tweemaal. NoorwegeD eenmaal, en Duilschland, België, Frankrijk en Italië, herhaalde malen. Gedurende de laatste jaren woonde Kolonel Scbocb met zijn ecbtgenoote te Apeldoorn, en terwijl bij door het klimmen der jaren niet zulk eeu werk zaam aandeel aan den Legerarbeid in 't algemeen kon nemen, nam hij toch nog altijd deel aan den arbeid van bet plaatselijke korps, dat dan ook zeer veel in hem verliest. Wij vernemen, dat de begrafenis natuurlijk op de indrukwekkende wijze, waarop die in 't Leger des Heils wordt gehouden zal plaats hebben te Apeldoorn op beden 14 Maart te 1 uur nam. Een plechtige gedenkdienst zal in alle korpsen van bet Leger des Heils in Nederland plaats hebben op Zondag avond, 18 Maart a.s., behalve in Amsterdam, waar een groote gedenk dienst zal gehouden worden op Dinsdag 20 Maart a.s. om 8 uur 'sav. in de Congreszaal (Overtoom 135), welke dienst zal worden geleid door Koroman- dant Hugh E. Wbatmore, Leider vaD bet Lager des Heils in Nederland. Voor deze bijeenkomst zullen speciale toegangsbewijzen uitgegeven worden. Een duikboot gestrand. Een Duitscbe duikboot is op de Hiuderribben gestrand tusschenGoeree en den Nieuwen Waterweg. Het vaartuig zit gedeeltelijk onder water, alleeD de toren is zichtbaar. Marine vaartuigen zijn in de Dabijheid. Nader wordt vernomen, dat de gestrande duikboot een Duitscbe is. Vanmorgen waren 12 leden der be manning te Helievoelsluis geland, terwijl 7 nog aan boord waren. Oorlogsbrood. Met de verstrekking van brood, waarin aardappelmeel is gebakken, zal spoedig een aanvang worden ge maakt, hetgeen daaruit kan wordeD afgeleid, dat de meel fabrieken geen andere bloem meer mogen leveren dan vermeDgd met aardappelmeel. De fabrikanten mogeo geen bloem afleveren. De jaarbeurs te Utrecht werd in twee weken tijds door ongeveer 230.000 personeD bezocht. Te Baarn worden wegens de beperkte boeveelheid brandstoffen voorloopig alle openbare en bijzondere scholen gedurende de laatste drie dagen der week gesloten. U.D. Officieren naar Duitsche fronten. Op uitnoodiging van de Duitsche Regeering zal eene commissie, be- slaaode uit vier Nederlandscba officie ren een of meer gevechtsfcouten van hel Duitscbe lager bezoeken. De „Area" getorpedeerd. By de Nederl. Indische Taukstoom- boot Maatschappij te 's Gravenhage is bericht ontvangen uit Lissabon, dat do «Arest aan de monding van de Taag door een Duitscbe duikboot is getorpedeerd. De Hollatidsche be manning is, voorzoover bekend, gered; bij de afzending van het bericht waren 2 reddingsbooten nog niet aaugeko- meo. (De «Ares«, in 1914 gebouwd, mat 3783 bruto en 2316 netto ton). Schip nog lading zijn tegen molest verzekerd. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal a.s., Donderdag een aantal vracht schepen van Rotterdam naar Amerika vertrekken om levensmiddelen te gaan balen voor de regeering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor dsn Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Maart, in Nederland uitgesproken 12 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari toten met 10 Maart 1917 145 faillissementen tegenover 191 over hetzelfde 'tijdperk van het vorige jaar. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de maximumprijs van gezouten varkens- vleesch (schouder, ham, middenstuk, en karbonaden) is vastgesteld op 55 cent per K.G. Dit artikel zal alleen te verkrijgen zijn op bon No. 7 (gedurende de week van 11 tot 17 Maart) van ge zouten spek uit het bonboekje met dien verstande, dat op: de bons met 1 roode streep 400 gr. wordt verstrekt 2 stiepen 800 3 t 1200 4 1600 De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat io de kennisgeving vaD gezouten varkens- vleesch een wijziging moet worden gebracht, en wel deze, dat gezouten varkensvleesch verkrijgbaar istn plaats van op bon No. 7 van gezouten spek op bon No. 7 van havermout. Amersfoort, 13 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWYCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1