NIEUW! lifr Nieuws- en Advertentieblad "JÉT voor de Provincie Utrecht. No. 29. Woensdag 11 April 1917. 46e jaargang De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CU OORSTRAAT 14. YfifiSCHMRT WOENSDAü 81 ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aangcxien ons gebleken is dat er onder onren naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per po»t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Burean: Lnngeotraat 17. Telephoonn. 89. ADVERT ENTIËN: Van 16 regel» f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hervormingen in Duitschland. Wij vinden in de »Vorwarts" van 4 April 1.1. een ariikel ïAmerika, de vijand", waarin o.a. het volgende voor komt: Democratie tegenover autocratie! Vrijheid der volkeren tegenover ver overingszucht, zoo klinkt het door de geheele wereld. Een goedbedoelde pers tracht* deze leus als huichelarij van onze vijanden voor te stellen. iBzooverre is dit juist, als ook andere landen niet zoo heelemaal vrij zijn, als zij volgeus de verklaringen van bun leidende staatslieden schijnen te zijn en de imperialistische neigingen ook aan die zijde vrij krachtig bestaan. Maar in kolotnonenlange verhandelin gen over dit zedekundige thema wordt allicht over het hoofd gezien datgene, waaiop bet het meest aankomt. ...in de oogen van de meeste menscben van het blanke zoowel als het gele ras geldt Duitschland op het oogenblik als de tyran en veroveringszuchtige despoot en de vijanden van Duitschland daartegen over als brengers van de vrijheid. Door de Russische i evolutie en de Amerikaansche oorlogsverklaring is de storm van deze meening over de geheele wereld lot een orkaan aan gegroeid. Wat helpt het dan, over buiche- laiij te klagen? Kunnen wij ont kennen, dat ook hier te lande ver schillende kringen op onverantwoorde lijke wijze met veroveringsplannen hebben gespeeld? Onze geheele be raadslagingen over het oorlogsdoel zouden tegen ons getuigen I En kunnen «ij soms tegenspreken, dat do politieke vrijheid in Duitsch land nog veel te wenscben oveilaat? Als alles bij ons zoo heerlijk en vol komen was, waartoe zouden dan alle redevoeringen over het thans algemeen bekend geworden begrip »Neuorien- tierung" hebben gediend? Laten wij toch toegeven, dat wij althans naar den uiterlijken vorm te ooideelen oen regeermgssysteem hebben, dat in andere,ook in monarchaal geregeerde landen niet meer bestaat, en dal het kiesrecht van den grootsten Duitscben bondstaat zijnsgelijke in de wereld niet heeft. Laten wij eindelijk deze verwarrende vormen en de openbare ongerechtigheid eens grondig op ruimen! Laten wjj eindelijk eens grondige opruiming houden! De instelling van die volksvrij heid, die in andere landen ook in landen die monarchaal geregeerd worden, bestaat, dal is het politieke offensief, dat wij noodig hebben, willen wij niet bezwijken onder den druk van d«n tegen onsgenchten zedelijken aanval. Dat hebben wij sociaal-demo craten sedert bet begin van den oorlog verkondigd, maar thans schijnt ook de Dationaalliberale partij in te zien, dat nationaal zijn op dit oogenblik gelijk staat met de vrijheid te willen, dat de aanpassing van den staatsvorm van Duitschlaod aan dien van de overige beschaafde wereld voor Duitsch land een levensquaestie is geworden. Wij hebben er heftigen strijd over gevoerd, of wij aan onze vijanden, wanneer zij geslagen zullen zijo, bet een of het ander zullen ontnemeo. De sociaaldemocratie beeft altijd alle annexatie bestreden, zij beschouwde van het begin af aan deze oorlog op grond van geographische en sta tistische feiten als een oorlog tot zelfbehoud en zij stemde toe in de oorlogscredieien, nadat zij kennisge nomen had van de troonrede waario werd gezegd»Ons drijft geen ver overingszucht". Maar anderen stelden onbeperkte veroveringsplannen op en weer anderen beschouwden het als hoogste staatsmanskunst, een bedacht- zamen en heen en weerslingerenden middenweg tusschen ja en neen in te slaan. Zou het nu geen tijd zijn, aan dezen strijd een einde te maken? Zouden wij ons niet eens herinneren, dat het in de politiek niet aankomt op willen en niet willen, maar voor alles op leëele mogelijkheden? Wij laten ter zijde, hoe sterk of zwak Amerika als ooi logvoerende macht is. Maar als vredesluitende macht is het sterk. Amerika is militair zwak tengevolge van den grooten afstand waarop het ligt, maar tegelijk ligt hierin zijn economische kracht en deze kracht zal zich bij de komende vredesonder handelingen wel doen gevoelen. Goede handelsveidragen zijn een oorlogsdoel van zoo overgroote beteekenis, dal alle andere doeleinden daaibijopden achtergrond geraken Een vredesonderbandelaar die ons een of andere vermeerdering van grond gebied van de vredesconferentie mede naar huis zou brengen, maar ons niet de mogelijkheid zou verschaffen, weder om een groot geordend weield- handelsverkeer op te nemen, zou ver dienen. gesteenigd te worden. Uit dit alles blijkt wel. dat wij den wereldtoestand, zooals deze zich door de oorlogsverklaring van Amerika ontwikkeld heeft, niet alleen als een militairen toestand mogen opvatten. De oorlog is nu eenmaal niet alleen een militaire, maar ook een moreele, politieke, en voor alles een econo mische aangelegenheid. Wie even- tueele mogelijkheden alleeo schat op grond van oorlogskaarten, aantal en bewapening der legerafdeelingen, deugdelijkheid der leiding en derge lijke factoren, moet alles bij elkaar genomen verkeerd rekenen, ook al rekent hij op zijn gebied zonder fouten. Wat wij noodig hebben, dat is een organisatie der nationale ver dediging van den voet der pyramide tot aan den top, staande in het teeken van vrijheidslievende hervormingen, die voor iedereen duidelijk zichtbaar zijn, en daarnaast een verklaring van den algemeenen volkswil, zoo duidelijk en uitgesproken mogelijk, om den oorlog te willen voortzetten alleen ter bestrijding van veroveringsplannen van vreemden en niet tot verwezen lijking van eigen, openbare of ver borgen, veroveringsplannen, en den oorlog dadelijk te willen beëindigen, wanneer de tegenstanders afstand willen doen van hun veroverings plannen. Een regeering, die het gebod van dit oogenblik zoude miskennen, neemt voor het volk en voor de geschiedenis een verantwoordelijkheid op zich, zwaar der dan menschelijke schouders zouden kunnen dragen Verder bevat hetzelfde blad de mede- deeling, dat men uit Weenen aan de •Frankfurter Zeitung* heeft geschre ven »Waar de Minister van Buiteo- landsche Zakernran Oostenrijk-Honga- rije na de onderhandelingen met den Rijkskanselier en ongetwijfeld in over eenstemming met deze plechtig iedere gedachte aan verovering van zich afwijst en uitsluitend verlangt waar borgen voor het voortbestaan en de bestaansmogelijkheid der monarchie dus in een of anderen vorm met be trekking tot Servië en Roemenië daar geldt dit ook voor Duitschland 6D kan ook Duitschland niet den vrede afhankelijk willen maken van de mo gelijkheid van annexaties. Als bepaalde partijen dit desniettegenstaande moch ten wenscben, zoo moeten zij zich duidelijk voor oogen stellen, dat zoo danig streven .in Oostenrijk-Hongarije een weerklank zal vinden.* De aanilagen der duiltbooten. De Vaderlandscbe Club heeft in een motie als haar oordeel uitgesproken, dat met vollen nadruk moet worden opgekomen tegen de met alle recht strijdende aanvallen, door de Duitsche marine gepleegd jegens Nederl. koop vaardijschepen. Volgens deze motie staan, al mogen wij met volle recht klagen over de belemmering, juist dezer dagen door de Engelsche aanboudingsmaatregelen in onze toevoeren teweeggebracht, deze maatregelen buiten vergelijking met het vernietigende optreden der Duitsche marine. Er wordt voorts in de motie op aangedrongen, dat de Regeering de natie van de stappen ter verbetering van den toestand op de hoogte zal houden, en betoogd, dat onze Regee ring gebruik moet maken van bet recht, dat handelsschepen toekomt, om maatregelen van verdediging tegen aanranding op zee te nemen, met be houd van een geheel zelfstandig stand punt en met inachtneming der eischen van stipte neutraliteit. Nederlanders veroordeeld. Een stoker van een Nederl. boot, die regelmatig naar Gent voer is ter dood veroordeeld. De kapitein kreeg 15 jaar gevangenisstraf en een andere opvarende dezelfde straf. Deze laatste is in handen der Duitschers. Hij werd in het Ruhrgebied gearresteerd. De stoker en kapitein zijn veilig in Neder land. Die vonnissen zijn te Gent ge veld, waar in deze week opnieuw 3 opvarenden van een Nederl. vaartuig zijo gearresteerd. Dit alles is geschied op de beschuldiging van brievenvervoer. Tel. De door Minister Treub in de Tweede Kamer aangekondigde nieuwe leening zal eerst na de ontbinding van de Staten-Generaai en de daarop vol gende verkieziogeo van den aanstaan den zomer tot stand komen. De maildienst op Engeland. De directeur der Stoomvaartmaat schappij tZeelandt, de beer T. De Meester, onderhandelt met de Regee ring in hoeverre binnenkort de dienst op Engeland kan worden hervat. Van de zijde der Duitsche regeering moet voor de hervatting van dien dienst meer tegemoetkoming zijn verkregen, dan aanvankelijk was bepaald. Ook van Engelsche zijde zou men niet ongeneigd zijn, voor zoover de oorlogs toestand dat even toelaat, met de belangen van de »Zeeland« rekening te houden. De spoorwegen en de kolen- schaarschte. Van hoogerhand is aan de directies der spoot wegmaatscbappijen zoo wij vernemen den eisch gesteld nog verder# beperkingen in het kolen- verbruik aan te brengen. Thans is daarom bij de directies der maat schappijen in overweging genomen de dienstregeling zoodanig in te richten, dat aan dezen eisch voldaan kan worden. Het is niet waarschijnlijk dat reeds vóór 1 Juli een nieuwe beperking in het verkeer in werking zal treden. Gelijk vanzelf spreekt, zal bet publiek den a.s. zomer niet kunnen rekenen op eene uitbreiding van de verkeers- gelegenbeid als in andere jaren. Het tegendeel zal dus bet geval zijn. De plaatselijke Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levens- middelenvoorziening vestigt er de aan dacht op, dat de turfbriketten, die hier in de Gemeente verkocht worden, soms schandelijk klein zijn. Bovendien bad reeds verkoop plaats boven den maximum-prijs (deze is fi.10 per honderd stuks). De Commissie wijst er hierom op dat de Gemeente beeft aangekocht een partij vaD 200000 korte turven, van prima kwaliteit en gean lilliputters- afmeting. De Gemeente heeft voor den verkoopgehuurddeschuur van PutmaD, op het stations-emplacement bij den Soesterweg, waar de turven dagelijks te verkrijgen zijo tegen f 1.40 per' 100 stuks. De plaatselijke Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levens- middelenvoorziening vestigde de aan dacht van bet Gemeentebestuur op de gelegenheid tot distributie van nuchter kalfsvleesch. De kalveren worden onder toezicht van Rijkskeur meesters geslacht in de verschillende export-slagerijen in ons land, en het vleescb wordt voorzien van Rijks- keur, zoodat goede kwaliteit is ge garandeerd. De verkoopsprijs in de Gemeenten zou slechts 20 a 25 cent per pond bedragen. In hun antwoord aan de Commissie deelen echter Burgemeester en Wet houders mede: tdat de slagers alhier tot onzen Spijt niet bereid zijn, medewerking te verleenen tot den door U be doelden verkoop van nuchter kalfs vleesch van Gemeentewege. Wij achten bel niet wel mogelijk,speciaal dit artikel thans van Gemeentewege te doen veikoopen." Dit niet geringe voordeeltje gaat dus onzen Gemeentenaren den neus voorbij. De Zangvereeniging »Soli Deo Gloria* zal, onder medewerking der Zangvereeniging »Halleluja« uit Nij- kerk, morgen-(Donderdag)avond eene uitvoering geven in »Amicitia« ten bate van »Kinderzorg«. De heer Jac. Caro uit Utrecht zal als solist optreden. De medaillewedstrijd tusschen de korfbalclubs »Amersfoort* en iOus Genoegen* is j.l. Maandag door het slechte weder Diet doorgegaan. Mejuffrouw Martine Wittop Koning, daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke afdeeling der Neder larid- scbe Vereeniging van Huisvrouwen, zal Vrijdagavond de huisvrouwen die daar belang in stellen komen vertellen wat zij dienen te weten omtrent de distributieregeling. Op den verjaardag van prinses Juliana zal bier ter stede een nationalen vlagjesdag gehouden worden door de vereeniging «Ons Leger*, waarvan de opbrengst ten goede komt aan onze jongens aan de grens en zeekust. Het resultaat der eoquète door huisbezoek van de commissie uit Handel en Nijverheid* is, dat van de 400 bezochte winkeliers zich 260 ver klaarden vóór verplichte winkelsluiting om 8 uur Zij die er tegen waren, zijn meest handelaren in consumptie artikelen. Tot bestuursleden van de stich ting »Bedrijfsiustelling V. P. N. te Amersfoort* zijn door de Provincialo afdeeling Utrecht benoemd de heeren L. J. Krook en C. A. J. J. van der Linden. De reserveofficier van gezondheid 1ste klasse A. de Groot is overgeplaatst bij het 5de regiment infanterie. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een portemonnaie, waarin eei: flink bedrag aan geld, en aangaande bet onderste gedeelte van een stetoscoop, beide op den openbaren weg gevonden. Ter kaasmar kt van 10 April 1917 werden aangevoerd 7 wagens wegende 1875 K.G. Piijzen f58.a f60.per 50 K.G. Er was veel vraag.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1