NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |||j No. 30. Zaterdag 14 April 1917 46e jaargang TËBSCHMNT WOENSDAG Elf ZATERDAG: De wassende vloed. Ingezonden. DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant. ABONNEMENTSPRIJS. Per 3 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. A fzond er lij k e~N n m m er s 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lange.trnat 77. Telephoonu. 89. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. ii. Nederland staat politiek heel zwak. De gedachte is bij voedingsquestie en ooi log. Voor de grondwet is geen be langstelling. Zware vei antWoording diagen daarom degenen die van deze gelegenheid profiteered om thans din gen vast te leggen die bet Ned. volk niet zoif willen wanneer het daa«iver rustig kon naderikeu en d<- zaak van alle kanten ht kijken De ware demo- ciatie, de uiting van het volk, om gekend te worden bij 't maken van wetten en van eeri grondwet in de eerste plaats, zij sluimert. Het eerste stadium hebben de voor-tellen pas doorlnopen. Zij moeten nu nog door de Eerst* Kamer en daarna door le nieuwe Tweed* en E-rste Kamer be handeld worden. Ze zijn nog geen grondwet. Het volk kan en oh, dat 't dit toch besefie moet zijn wil nog doen gelden. Uil een protestrede van Prof. J. A. van Hamel ontleenen wij't volgende Spreker had zich in 1913 verheugd o»er de grondwetsherziening. Dit toch is een nationale zaak, die geestdrift en verantwoordelijksgevoel bij het volk wakker roept. Hoe anders is het gegaan. De behandeling was een poli tiek knutselwerk zonder enthousiasme. De voorstellen hadden moeteu staan op bet groote voetstuk van den volks wil. Ze zijn geplaatst op bet kleine voetstuk der partijoverleggingen. Twee punten wil 't volk, Alg. Mannenkies- recht en de verkiesbaarheid der Vrouw. Het overige niet. De macht komt in handen van enkele partijlijders. Het volk is nu al onderworpen. De regeering gaat zijn gang, stoort zich niet aan critiek. Typisch voorbeeld van 't politieke onderonsje is de ruilhandel van 't Alg Kiesrecht tegen gelijk stelling van Openbare eri Bijz. School. Spreker beschouwt de gelijkstelling als een middel tot splitsen en splijten van de Natie. De macht komt in banden der kerkelijke leiders. Toch meende spreker niet te moeten aan raden tegen de voorstellen te ageeren. Het volk zal niet meewerken. Spreker vertrouwt dat 't volk de partijdwang na 4 jaar wel tegen zal staan. Deze vergadering echter beschouwt hij als een zuivere uiting van den volkswil. Mevr. Drucker verschilde in zooverre met den eersten spreker dat volgens haar meening deze grondwet er niet moet komen. Want is ze er een maal. dan ligt de macht zoo vast in handen der partijleiders, dat het volk in opstand moet komen zal het een nieuwe grondwet krijgen. Nooit heeft een grondwet zoo sterk gestaan als deze. Partieele giondwetsherziening bestaat niet. Wijzigt men een deel dan beteekent dit dat men de rest sanctionneert. En dit mag niet mot de art. over de Troonopvolging. Men weet niet wat ar met Nederland zal gebeuren als deze Oianjetak uitsterft. Men is het niet eens over den wettigen Troonopvolger, noch over een moge lijken anderen regeeriogsvorm, Art. 57, 58, 59, Oorlog, Vrede en Buitenlandscbe Politiek, eischen drin- gend herziening. De Beslissing over Internationale aangelegenheden be hoort te berusten bij de Volksver tegenwoordiging. Denemarken, Zwit serland en Amerika zijn ons daarin al voor. In Amerika wordt slechts een tractaat met een ander land gesloten als 2/3 van den Senaat het goedkeurt. Bovendien heeft deze het recht van amendement. Ook ons land wil dien kant heen. Daarom moeten die art. herzien wordeD. Mevr. MolenaarAbbesté prote steerde over de weglating van Vrouwen kiesrecht. Deze grondwet brengt aan de vrouwen een groote vernedering. Ze zijn nu voor de wet de mioderen van dronkaards en souteneurs. Wel was de grendel van de deur geschoven door de mogelijkheid van Vrouwen kiesrecht te openen, maar de Kieswet die dan tot stand zou moeten komen is om andere redenen geheel over bodig, daar alles omtrent het Mannen- kiesrecht in finesses is geregeld in de Additioneele Art. Daardoor had men dus de deur opnieuw gegrendeld. Maar deze grondwet is er nog niet. Laten de vrouwen dus ageeren opdat er geen Grondwetsherziening tot stand komt. zonder Vrouwenkiesrecht. Beter geen Grondwetsherziening dan deze, besluit deze spreekster. Na de pauze werd een schrijven van Mr. S. van Houten voorgelezen en sprak Mr. Louis Israels over Even redige Vertegenwoordiging en Mr. I. H. G. Bekker over de nadoelen van tarief. Hierover een volgende maal. Het IJzeren Kruis. Gelijk een moord'naar achter eenen boom verborgen, Met weldoordacht geduld, zijn weer loos offer wacht, Zoo hebt gij 't groote schip den dood steek toegebracht, Uw iplichU gedaan. Laat God nu verder zorgen. Getroffen, ziet het kantelt, 't is ver loren, Uw heldendaad volvoerd, ga nu maar heen. De menschen kinderen, vrouwen, hun geween, Hun doodsgereutel, laat het U niet storeD. Uw stoot trof doel, bij honderden verdronken. Wat deert het u, ga gij gerust naar buis. Daar wacht U eerbetoon, daar wacht het ijz'ren kruis, Door Uwen keizerlijken meester U geschonken. Gods woord zegt, dat de Christus voor ons allen, Een kruis droeg langs een moeilijk pad omboog. Ed telkens neerzeeg, wijl zoo zwaar de last hem woog. Zoo zwaar zal, hoop ik, eens dat kruis U vallen. Neen zwaarder nog, loodzwaar, en al de dagen Dat ge nog leeft, altijd ga met mee Dat angstig roepen van die droeven in de zee. En steeds zult gij Uw kruis als Kaïus- teeken dragen. Zoo zwaar zal 't zijn, dat eenmaal ge zelfs zult verlangen Naar 't einde van de folterende baan. Hij, die dat stuk metaal heeft op uw borst gedaan, Heeft niet het kruis aan U, maar U aan 't Kruis gehangen. »Uitg. Crt.« De goede fee aan het werk. Twee Amerikaansehe dames. Crocker en Pock, zijn zoo vertelt de j>Figaro«, bezig het dorpje Vitremont in Lotha ringen, waarvan geen twee steenen op elkaar waren gebleven, te her bouwen. Huis voor huis, kerk en school, stadhuis, alles wordt op kosten der goede feeën herbouwd. Fontein en drinkplaats voor het vee, alles komt op de oude plaats. In hun stallen zullen de bewoners hun vee, in de schuren hun karren, hun hooi en stroo terugvinden. Een zwarte republiek in Amerika. Het Amertkaanscbe blad, de »Tri- bunec, deelt een verhaal mede van een Duitsch complot in de Vereemgde Staten, dat ten doel bad een neger opstand in de zuidelijke staten uit te lokken. Een medewet ker van de >Tri- bunec zou dit complot op het spoor zijn gekomen. Hij vertelt, dat pro paganda werd gemaakt vooral in 't zuiden en dat den negers de steun van Mexico was beluofd, als ze een poging zouden willen doen om Texas te veroveren, waarvan een zwarte republiek zou worden gemaakt. De Duitscbe Lutheraansche scholen in het zuiden, zouden de broeiplaatsen der samenzwering zijn geweest. Een Asso ciated Presstelegram uit Brimming- ham in Alabama zegt, dat deze be richten worden bevestigd door plaat selijke federale agenten en dat de noodige stappen werden genomen om mogelijke gevolgen te voorkomen. Geen wonder, dat president Wilson, naar de iMatins verneemt, aan Car- ranza den eiscb zal stellen den Duit- schen gezant in Mexico naar zijn land terug te sturen. Hij geeft als reden op, dat diens houding, welke aan Ameiika vijandig is, een bedreiging vormt, voor de goede verstandhou ding tusschen Mexico en de Ver- eeuigde Staten. In verband met de kolen— schaarschte zullen alleen de ochtend en avondtreiuen der HollaDdscbe Spoor worden verwarmd. Buitengewone koude t Woensdagnacht heeft het in de Bildt gedurende een korten tijd van zwakken wind 5.2. gr. Celcius ge vroren. 01 gr. meer dan de sterkste vorst daar in April waargenomen (5 April 1911). Blijkens vheger onder ondernemingen wordt de buitenge wone koude van den laatsten tijd veroorzaakt door de bijzonder lage temperaturen in de hoogere lucht lagen waarschijnlijk het gevolg van abnormaal hooge drukkingen in bet westen van den Atlanuschen Oceaan. Op 1800 meter hoogte werd min 16 gr. Celcius waargenomen. 14 gr. lager dan normaal. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 April, in Nederland door MaItkk Corbiad. „Protector". „Robert en Macaire". 3) De meneer van de rijke ervaring en de hooge uitgebreide relatiën had hem verduidelijkt, dat hij «geen keuze hadu. Er op of er onder! Maar meneer zou hem er door halen hoe moeilijk het ook mocht schijnen. Had wel voor heeter vuurtjes gestaan. Hermans pakte de papieren bijeen. Er was groote haast bij. Hij besefte wat hij waagde. Maar het tafreel van maatschappelijke ondergang, hem door den mijnheer van zooeven geschetst, had hem doen sidderen En met pakje papieren onder den arm geklemd spoedde hij zich naar het adres, dat mijnheer hem had aan geduid «Zes maanden!» zei de lange schrale kerej, met de boeventronie, toen de ander hem verteld had, wat de eisch was van het O. M. tegen Hermans, het winkeliertje van verloopen lees- bibliotheekje wegens frauduleus bankroet en nog meer «Zes maanden de vent boft nogl Ongetwijfeld" zei de mijnheer met de zilverwitte haren, het gitzwarte kne veltje, de decoratie, de pelsjas, en de prachtige ringen. Adviseur uit voor naam café. "Ongetwijfeld amice!» »Wij hebben er toch in elk geval zes witte lapjes aan verdiend!» zei com pagnon van de ongare physionomie. »De arme kerelzei deftige mijnheer, zijn bontjas dichtknoopend. Even was het stil op kantoor van schavuiten. Kongsi. Toen gaf die van de boeventronie den deftigen eensklaps een por in de maagstreek. »Zou er een grooter bandiet wezen dan jij, vadertjelief?" Schaterde hij het uit, op dat moment liet de deftige zijn »post» varen. Schudde ook van jool en zelfbe hagen, dat de gouden lorgnet van neuspunt tuimelde Annonce. „De Kaarten." Zij had de advertentie gelezen, en van dat oogenblik af was de zaak haar niet meer uit de gedachten gegaan. Wie hun fortuin »op de gemakkelijk ste wijze» wilden verdubbelen, moesten slechts de moeite nemen om een briefje te zenden, onder het motto "Distri butie», aan het bureau van dit blad. Clara had er met niemand over gesproken. Maar dien nacht nadat de annonce haar onder de oogen was gekomen, lag zij er over te piekeren, uren achtereen. Clara lag nit te rekenen. Hans had haar gezegd, dat ie het zaakje niet over kon nemen beneden 8e drieduizend gulden. Was't eenmaal zóóver, dan zag hij er geen bezwaar in te gaan trouwen. Dat zou best kunnen. Hij kon voorloopig z'n be trekking aanhouden, 't Leverde niet veel op, maar om vier uur 's middags was hij vrij. Clara kon op den winkel passen, en Jansje, zijn zuster, zou bij hem komen inwonen. Dat was een prachtige combinatie. Jansje zou voor de huishouding zorgen, en na vieren was Hans er zelf. Hij kon natuurlijk de administratie voeren, en zoo meer. Maarde dniten. Clara had van haar ouders bij de zeshonderd gulden geërfd. Hij had een spaarduitje. Maar de drieduizend moeBten er integraal wezen. Meneer Donker, de eigenaar van het over te nemen zaakje, was een Rolied-voorzichtig man. Geld bij de vischMet het overnemen van huur en inventarisje wilde hij schap pelijk zijn. Maar de duiten voor het zaakje moesten er contant zijn. Hans en Clara waren al meer dan zes jaar verloofd, 't Waren rustig be daarde, eenvoudige menschjes. 's Zon dags kwam hij bij haar, op visite zaten zij in de huiskamer van de hospita, waar Clara al zoolang »in den kost» was. Soms gingen zij als 't erg mooi weer was een straatje om. Streken ze ergens neer. Dronk hij een simpel biertje en Clara een kopje thee. Dat beschouwden ze als een soort van luxe. Zij was al niet jong meer toen nde verkeering» be gon. Nu had Clara grijze haren door het zwart van haar coiffure zij moost er in het magazijn, waar ze een betrekking had, altijd keurigjes uit zien maar van koketterie had zij nooit gehoord. Zij gaf er niks om, als de meisjes op het atelier zeiden: "Klaar, je wordt zoo wit als een duif I Mensch je trouwt zeker uithetoude- vronwenhuis!» Die geestigheid, die fijne-kiesche kwinkslag, was ge lanceerd door de spits-vinnige, jaloer- sche Betsy, van wie zij wisten, alle maal, dat haar «galant» 'r op zekeren dag had laten zitten nadat zij gewel dig "gegeurd» had met den titel van »8emi-arts», die galant toekomend. Maar de medicus-in-den-dop had zich «geassocieerd» met iemand, die door woudtoeren zieke menschen genas en nadat hij arts was geworden in vriendschappelijke relatie getreden met de zuster van den toovenaar. Betsy kreeg de bons en werd een verwoede mannenhaatster. Zij wa9 jaloersch op de bejaard-wordende Clara, die nog steeds geëngageerd was. Klaartje trok zich van al die dingen niets aan. Wachtte in rustige gelaten heid op het wonder, dat haar in staat zou stellen, met Hans in het huwelijk te treden. Toen was de advertentie haar onder het oog gekomen. Ze durfde er met niemand ronduit over spreken. Maar 't drong, 't perste haar naar de lippen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1