NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. |l§ "kennisgevingen. Woensdag 25 April 1317. 46e jaargang DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Nu. 33. w mm Aaiigezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ^qok geen nagemaakte Lewenstein* machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agqpl W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A LEWENS TEIN UTRECHT, CHOOHSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VEBSCHMHT WOENSDAG SU ZATERDAG. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 77. Telephoonn. U. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Stilte voor den storm op bet westelgk front. De geschutstrijd bij Atrecht neemt in hevigheid toe als voorbode van een nieuw Engelscb offensief, vooral ten noorden van de Scarpe, waar verken ners ijverig in de weer zijn. Bp plaatse lijke ondernemingen nabij Lens en aan de Scarpe gingen de Erigelschen nog iets vooruitalleen bij Leus schijnt van een krachtige actie sprake te zijn; de Engelschen maakten daar 'gevan genen en namen macbinegnweri n. Ten zuiden van de Scarpe, rechts van den weg PéronneKamerijk, heb ben de Engelscben het dorp Gonnelieu geoomen, dat de Duitschers tevergeefs getracht hebben te heroveren. Bij St. Quentin houdt de geschut strijd aan. In den strijd van Soissons tot Reims en in Champagne is een verslapping ingetreden. De rust is noodig om ons materiaal te verplaatsen eri onze troe pen nieuw op te stellen, Zeggen de Franschen. Intusscben kwam het nog ten N.O. van Soissons bij den Chemin des Dames, ter weerszijden van Cra- onne en ten N W. van Aubeiive tot vrij hevige gevt-chien. Veel verandering brachten die in den toestand evenwel niet. Bjj Nanteuil la Fosse en Heuiie- bise maakten de Franscbeu nog 100 gevangenen. Nu de eerste fase van den strijd is afgeloopen, hebben de geallieerden de rekening opgemaakt en zij zjjn tot de conclusie gekomen, dat tusscheri 4 en 20 April door Erigelschen en Fran schen samen 33 000 gevangenen zijn gemaakt en 330 kanonnen vermee- sterd. Koning George en president Poincaré hebben elkaar dan ook tele grammen van gelukwensch gezonden. Van hun kant zijn de Dunschers in hun schik over de mislukking van de doorbraakpogingen en de keizer heeft den kroonprins een telegram gezonden, waaiin hij de officieren en soldaten dank zegt. Op de rest van het westelijk front eenige meerdere actie. Een Engelsche aanval op Wytschate in België is mislukt; verder artillerievuur in Vlaan deren en Artois. In Champagne, oostelijk van hetaaovalsfrontder vorige week, gevechten tusscben patrouilles en kleine afdeelingen de Fianscheu maakten 40 gevangenen. Vernieling van historische monumenten. De »Daily Mails rekent er alvast op, dat ook Laon, de stad, die thaDS voor de Fraosche linie ligt, door de Duitschers zal moeten ontruimd. Gedachtig aan de Duitscbe taktiek om alles wat ze achter moeten laten te vernielen en te verwoesten, uit bet Engelscbe blad reeds de vrees, dat ook de scboone kathedraal der stad, de Notre Dame, een bouwwerk, dat reeds uit de lie of 12e eeuw dateert en dat het blad beschrijft als de wieg van Frankrijk, den uittocht der Duit schers niet overleven zal. Het stelt thans voor dat Engeland den Duit schers een ultimatum zal overhandigen, waarin gedreigd wordt met maat regelen van weerwraak, indien ze de schennende band aan dit historische monument mochten slaan. De gealli eerden zullen dan den dom van Keu len, het Germania-standbeeld aan den Rijn en het Walhalla aan den Donau (bij MüncheD) bombardeeren. Amerika koopt op de Indische markt groote hoeveelheden rijst aan voor directe levering naar San Fran cisco. Levensmiddelen uit Amerika. Naar aanleiding van de bij het Cougres ingediende voorstellen ter beperking van den uitvoer uit de Ver- eenigde Staten, speciaal van voedings middelen en metalen, is aan den gezant te Washington opgedragen zich van de voornemens der regeering aldaar te overtuigen. De gezant heeft ter zake een onderhoud gehad met den presi dent der Vereenigde Staten en hem den toestand hier te lande uiteengezet, alsmede de gevolgen, welke een even tueel uitvoerverbod speciaal van voe dingsmiddelen en metalen naar Neder land voor ons zou hebben. De beei Wilson heeft er op gewezen dal de ingediende voorstellen een uitvoervei bod niet voorschreven, maar bam slechts de bevoegdheid gaveu bet zoo noodig af te kondigen. De president voegde daaraan toe, dat hij slechts ingeval van uiterste noodzaak, die hij intusscben niet voor zag, er toe gebracht zou kunnen worden den uitvoer van voedingsmiddelen en metalen, bestemd voor Nederland, te verbieden, aangezien bij zich volkomen lekenscbap gaf «au den toestand waarin wij ons thans bevinden, meer in bet bijzonder wat betreft onze positie tegenover de oorlogvoerenden. De president maakte van de gelegen heid gebruik om onzen gezant zijn algeheele sympathie voor ons land kenbaar te maken. Veevoeder van keukenafval. Wegens de schaarschte aan vee voederartikelen zal de Boerenbond te Nijmegen aldaar het afval uit de keu kens aan de woningen ophalen. De burgemeester heeft de ingezetenen verzocht, er toe mede te werken, dat, wat tot voeding van het vee kan dienen, niet verloren ga. Id Duitschland wordt het afval reeds langen tijd als veevoeder gebruikt. De bewoners zijo verplicht hst in papier gewikkeld, bij het vuil te doen, dat wordt afgehaald, zoodat het niet ver mengd kan worden met as en vuil. Verdient het denkbeeld geen over weging, nu de paarden al kanariezaad eten? Vad. Wegens gebrek aan voedsel zal volgens den Minister van Landbouw de rundveestapel in den herfst tot ongever 3/4 moeten worden vermin derd om dien bij een minimum van melk en vleeschproductie gedurende den winter te kunnen voeden. Zondag en Maandag zijn te Rot terdam binnengeloopen de aNoordam" en de aOosterdqk", samen aanvoerende ongeveer 1600 ton tarwe en 1200 ton meel. Hoewel dit op zichzelf natuuilijk een niet onbelangrijke boeveelheid is, beeft het voor de voorziening van ons land nog niet zoo heel veel tebeteekenen. We kunnen nu ongeveer 14 dagen langer rondkomen! Hbl. <- 4 Zondagmiddag heeft te Doom een hevige boschbrand gewoed, waar door een groote uitgestrektheid bosch en heide een prooi der vlammen werd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Ilan delsinformatiebureau van Van dei Graaf Co 's Bureau voor dsn Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 April, in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 16 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 April 1917 256 faillissementen tegenover 311 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De dames H. K. G. Schmitz en M. A. Wielens behaalden de akte van bevoegdheid voor onderwijzeres L. O. Bij een meisje wonende in de Hellingstraat is nekkramp geconsta teerd. De politie hield een persoon aan verdacht van diefstal van een ijzeren geldkistje met 1 55,ten nadeele eener weduwe. Hij is, ter beschikking der justitie, naar Utrecht vervoerd. Nu de heer J. Mebius is benoemd tot lid der Brandstoffep-commissie en de heer W. C. Luberti wellicht van bier vertrekt, is de plaatselijke com missie uit de arbeidersbeweging voor de levensmiddelen-voorzieDing saam- gesteld als volgt: J. Qvereem, Voor zitter; G. A. vao Mechelen, Secretaris; en J. W. Polder. AmersfCt Verleden week werd ten Raad- huize aanbesteed de gunning der rails van de Amersfoortsche tram in liqui datie, ter lengte van rond 2200 M. Ingeschreven werd door Firma S. J. Cohen (Bloemendal) voor f7205.50. firma wed. I. A. de Vries (Langegracbt) f6645; De Boer, te AmsterdaoD, f6372; Vies, te Rotterdam, f3 71 per M. of in totaal f 8347 40Sprenger, te Amsterdam, f2.19 per M. of in totaal f 4927.50en Oosteinde Coppens, te Amsterdam, f5.06 per M. of in totaal f 11.385, die f8 bood per 100 KG. puntstukken eD wissels. De toewijzing heeft niet plaatsgehad. Op uitnoodiging van de gezond heidscommissie zal dr. H. AldershofT, waarn. insp. der volksgezondheid, Woensdag 2 Mei in de groote zaall van »Amicitia« eon voordracht hou deu over Epidemische nekkramp. Aan mr. W. H. de Beaufort, die jl. Maandag zijn 40-jarige parle mentaire loopbaan herdacht, is door het Vrijzinnig Verkiezingscomité in het district Amersfoort een telegram van den volgenden inhoud verzonden »Vrijzinnig Verkiezingscomité Amers foort wenschl u geluk met uw veertig jarig jubileum en brengt u hulde voor de booge opvatting van de taak van volksvertegenwoordiging.! Bij de Algera. Uitgevers-Maat schappij te Amsterdam verschenen twee boekjes die nu eens waarlijk in een behoefte voorzien en naar zich laat aanzien gretig gekocht zullen wordeü. Het zijn: »Hoe bezuinig ik op mijn gasverbruik* door D. Stavorinus, Hoofdinspecteur der Gem.-Gasfabriek te Amsterdam en »Hee bezuinig ik op mijn electriciteitsverbruik* door Dr. W. Lulofs, Directeur der Gem Electr. werken te Amsterdam. Kort en zakelijk, zonder omhaal en voor ieder bevattelijk wordt aangetoond wat gedaan moet worden om niet, of zoo min mogelijk, boveo het vast' gestelde maximum te komen. De prijs, slechts 15 cent per exemplaar, kan ook geen beletsel zijn, zich deze aan te schaffen. De nieuwe postwet van 29 Juli 1916 (Staatsblad No. 364), die 16 October a.p. in werking is getreden heeft een gansche wijziging gebracht in de rechten die voor het invorderen van kwitaotiën en wissels, verschuldigd zijD. Vroeger betaalde men voor elke kwitantie bij het deponeeien ten post- kantore vijf cent en bij de afreken.ng was het postwisselrecht verschuldigd van het totaal bedrag van bet borderel. ThaDS moet bij de aanbieding be taald worden voor elk in te vorderen bedrag niet hooger dan één gulden 5 cent. van f 1.tot f 25.Th van f25.tot f500.15 Echter is bij de uitbetaling boven dien wegens het bedrag ingevorderd door een zelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelqk bedrag. EeD zelfde postkantoor! Hierbij zijn inbegrepen de gemeen ten en buurtschappen die onder eenzelfde postkantoor ressorteeren en hierin schuilt voor den deposant de moeilijkheid. Want hij kent die ressorteD niet. Zooals oulangg bij een bespreking der nieuwe postwet in een der groote bladen terecht werd opgemerkt, is bet eigen schuld te noemen, wanneer iemand zonder raadpleging van een spoorboekje naar bet station gaat en daar geruimeD tijd moet wachten. Immers bij had zich van deD treinen loop op de hoogte kunnen stellen. Is het du ook aan eigen schuld te wijten wanneer een deposant op voor hem schadelijke wijze zijn in te vorderen kwitantiën op verschillende borderellen inschrijft, omdat hij de ressorten niet kent? Immers neen I De postadministratie stelt hem daartoe niet in de gelegen heid door het niet-verkrijgbaar stellen van de daarvoor noodzakelijke gids Weliswaar kan bij zich omtrent elke in te vorderen kwitantie door het postkantoor doen inlichten, doch uitteraard levert dit vele bezwaren op. En toch zijn de voordeelen, die verkregen worden bij bet rekening houden met de verschillende ressoi ten niet onbelangrijk te noemen. Want behalve dat minder recht verschuldigd is, kan de a/rekening ook veel spoediger plaats vinden, omdat die zoo als men weet, nimmer mag geschieden, zoolang niet alle postkantoren metdeinvordering belast, daaromtreut bericht hebben. Zaak is het dus, op één borderel zoo weinig mogelijk verschillende postkantoren te vermelden. Maar bovendien: wanneer ge b.v. 300 kwitanties had in te vorderen, elk van f6.en ge zoudt ze op de borderellen inschrijven na raadpleging van een gids dan zou, globaal gere kend, plus minus f 2.50 minder recht verschuldigd zijn, dau wanneer ge dit niet gedaan bad. Daarin nu voorziet een bandboekje getiteld Hoe kan ik door middel van de posterijen het meest mordeelig en het vlugst mijn kwitantiën en wissels doen invoideren? piijs f 0.45, en voor wie ook slechts een enkele maal en al is bet slechts twee kwitantiën moet laten incasseeren, bewijst het hoekje zijn niet te miskennen diensten. Ter jl. Maandag alhier gehouden Kaasmarkt werden aangevoerd 15 wagens, wetende 3825 KG. Prijzen f56.— h f 6-2.per 50 KG. Ge stempelde f 62.a f 64.pei 50 KG. Handel vlug. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, met ingang van heden, ingevolge artikel 2 der Distributiewet 1916, vast te stellen een maximumprijs voor eieren van 9 cent per stuk. Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, beeft goedgevonden, met ingang van heden ingevolge art. 8, 3e lid, der Distributiewet 1916 voor kaarsen vast te stellen een maximum prijs in deu kleinhandel van f 0.50 per pak van 300 gram netto, prijzen voor ander gewicht naar evenredig- heid. Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1