nieuwe Nieuws» en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 34. Zaterdag April 1317. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: De wassende vloed. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL 3) Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever GJ. SLOTHOUWER r Bureau: Lacgeetraut 17. Telephoonn. 99. iO VER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Compromis. Men spreekt van het Compromis van Troelstra en Nolens, maar dat is wellicht veel te sterk uitgedrukt. Echter zeer zeker bestaal er nu een compromis tusscheo Lioks (inbegrepen S. D. A. P en Rechts. Eu zeer zeker krijgen Mr. Troelstra en Dr. Nolens bij deze groodwetherziening bun lieve- lingswenscben vervuld. Immers Mr. Troelstra wilde voor alles algemeen kiesrecht en Dr. Nolens voor alles een opbloei van het kloosteronderwgs. Voorgesteld wordt te veranderen hel kiesrecht zoo, dat elke man grond wettig bet kiesbiijet krijgt, dat even redige vertegenwoordiging wordt in gevoerd. Voorgesteld wordt verder gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs. In hoofdzaak drie voorstellen. En volgens onze grondwet zou over ieder voorstel apart moeten worden gestemd. Echter, minister Cort van der Linden heeft verklaard dat indien een van de voorstellen viel, bij de andere introk. Dus valt algemeen niannenkiesrecbt dan valt bijzonder ondei wijs en even redige vertegenwoordiging mee. De zaak is zoo onzuiver mogelijk. Wie zich voor een van de voorstellen ver klaard moet de andere op den koop toe Deraen. Waarom men bet zoo gedaan beeft? Wellicht omdat elk voorstel op zichzelf niet over genoeg stuwkracht beschik ken kon. Algemeen kiesrecht bad er roet glans en glorie op eigen gelegen heid kunnen komen door een reus achtige stuwkracht van mannen en vrouwen. Maar beeren politici hebben algemeen kiesrecht vervormd tot alge meen mannenkiesrecht en dat had geen voldoende stuwkracht. Het bijzonder onderwijs, ook 't openbaar onderwijs had een groote steun bij 't volk. Vooral nu 't bijzonder ODderwijs al zooveel subsidie kreeg dat het uitstekend bestaan kon zoo dat van verdrukking geen sprake meer was. Evenredige vertegenwoordiging bet volk is er niet voor de natte is niet op de boogie van de inge wikkelde wiskundige problemen die bij evenredige vertegenwoordiging te pas komen. Dus we kunnen zeggenalgemeen maDnenkiesrecht had een harde dob ber, bijzonder onderwijs was niet ge wild door de meerderheid, evenredige vertegenwoordiging stond buiten aan dacht en belangstelling van 't volk. En alle drie de voorstellen hadden grooter of kleiner kans om te vallen. Echter men lijmde ze aan elkaar. Wie voor een van de drie was, moest kiezen of deelenalles of niets. Slecbts een man verzette zicb tegen bet aan elkaar lijmen en stemde bij kiesrecht voor, bij onderwijs tegen. De anderen aanvaardden. En de kiezers? Ja die vergeet men heelemaal. De partijleiders hebben immers afgespro ken dat ze in 1917 geen verkiezingen zullen houden. Maar de kiezers vinden dat bet nu uit moet zijn. En ze zullen zicb ver klaren tegen deze aan elkander ge lijmde grondwet. Waut een grondwet moet niet ge lijmd, een grondwet moet rusten op volksovertuiging. 8. H. tHelp maar u zelf, zoo helpt u Godz. iWat beteekenen toch die letters S H. op dat iDsigne, dat u daar op uw jas draagt,zoo vroeg mij laatst iemand, die tegenover mij in de spoor wegcoupé was gezeteu. Hoewel ik de vraag niet Dauwkeurig verstond, begreep ik uit de gebaren van mijn overbuurman toch wel, dat bij nieuwsgierig was naar de beteeke- nis van genoemde letters en antwoordde: «Die letters beteekenen »Slecht-Hoo- rendi en duiden op bet gebrek van hem of baar die bet insigne draagt. Het is ingesteld door de »Vereenigiog tot hevordering der belangen van slechthoorendena. ïlk wist niet, dat er zulk een Ver- eeniging bestond.» was het antwoord, »zou U mij daar iets meer van willen vertellen? U moet weten, ik beb een broer, die erg aan dat gebrek lijdt, misschien op den duur wel heelemaal doof wordt. Hij beeft voor eenigen tijd ontslag uit zijn betrekking moeten nemen en dat wil wat zeggen voor iemand met een huisgezin en betrek kelijk nog zoo jong nog geen 40 jaar. Niet alleen is zijn maatschappe lijke positie gebroken, maar ook zijn zenuwgestel heefteen geweldigen knak gekregen. Vroeger nam bij een werk zaam aandeel aan het maatschappelijk leven; nu is hij overal uit en 't is of bij menschenscbuw is geworden. Ik weet niet, wat dat op den duur worden moet.» tik beb diep medelijden met uw broer, maar mij dunkt, dat bij tocb niet goed doet, zicb zoo van alles terug te trekken. Ik weet, wat het zeggen wil, zoo gaandeweg, nü van dit en da% van dat te moeten afstand doen. Het spreekt van zelf, dat een S. H. slechts op zeer bescheiden schaal aan bet openbare leven kan deelnemen en wat zijn arbeid betreft, ligt er maar een zeer beperkt terrein voor hem open. Wij moeten dit alles echter ge willig aanvaarden en daarbij vooral Diet vergeteD zelve de band aan de ploeg te slaan in volle vertrouwen op Gods hulp. En veel kracht kan de S. H. vinden, door zich bij zijn lotgenooten aan te sluiten: alle valscbe schaamte op zij te zetten en openlijk voor zijti gebrek uit te komen, daarbij blijmoedig en dankbaar elke zonnestraal op te vangen, die zijn leven kao verhelderen. Veel zal bij kunnen leeren, en vinden in onze Vereenigiug, die nu reeds over de 1000 leden telt. Wat die Ver. alreeds gedaan heeft? In de eerste plaats noem ik de beide scholen voor S. H.-kinderen in Den Haag en in Amsterdam met speciaal voor het deel ingerichte leermiddelen en waar ook h«t onderwijs in ïhet afzien van den mondt z.g. »liplezent een ruime plaats mneemt. Hoever rnen bet in die kunst kan brengen, leert ons «Onze» Tine Marcus, de ziel onzer Ver., die, hoewel stokdoof, vrij wel een geregeld gesprek met u kan voeren, mits ge langzaam spreekt. Dan Ons Landhuiste Lunteren, waar S. H. die rust behoeven, een heerlijk plekje vinden, om weer op krachten te komen. De Kweekerg daaraan verbonden is bestemd voor werkverschaffing aan S. H De Commissie voor arbeidsbemid deling heeft reeds menig S. H. aan zicb verplicht. Een proefkist met tal van gehoorinstrumenten is steeds be schikbaar voor de leden. In verschil lende kerken zijn op haar initiatief telefonen voor S. H. aangebracht. Bekwame oorartsen dienen de Ver. van advies. In Januari bield de Ver. een Tentoonstelling van alles, wat op haar werk betrekking beeft, te Haar lem. Binnenkort wordt deze gevolgd door een Expotilie te Hengelo en te Enschede. Het door de Ver. uitgegeven »Maandbladt is zeer interessant, ook voor goedbeorenden. Mij dunkt, dat ieder S. H ofdoove in zijn eigen belang lid der Ver. moest zijn, dat is nog heel wat meer waard, dan die luttele stuiver in de week. iMijtiheer ik dank u wel voor betgeen u mij hebt verteld; ik vind het zeer belangrijk en zal met mijn broer eens ernstig over een en ander praten». B. v. V. De Eerste Kamer beeft de Oor- logs-, vesting- en kustverdedigings- begrooting aangenomen. De nieuwe Zegelwet treedt 1 Juni a.s. in werking. De Tweede Kamer heeft met 34 tegen 32 stemmen aangenomen de motie-Rutgers betreffende verbooging van de Rijks bijdragen ten behoeve van hel bijzonder middelbaar onder wijs. Door den ingenieur, den heer Krieger, te Soest, is concessie aan gevraagd voor een zoo mogelijk eiec- trischen spoorweg van Pietgijzenbrug over Noordwijk, Katwijk, Valkenburg en Wassenaar naar Den Haag met tramzijtak Valkenburg Leidsche Buurt, in aansluiting met bestaande tram wegen naar Leiden voor een door gaanden eiectriscben tramdienst Leiden Wassenaar-Den Haag. De nog verwachte 20 schepen niet graau en kunstmest. Wolff seint uit Berlijn (niet offi cieel): Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, beeft de Duitsche regeering op verzoek van de neutrale staten, die schepen in Engelscbe havens hebben liggen, die tot nog toe wegens het Duitsche spergebied niet kondeu ver trekken, aangeboden, deze schepen op 1 Mei te laten uitvaren. In dit geval is den schepen aan geboden veilig bet spergebied te pas- seeren, afgezien natuurlijk van het mijnengevaar. De schepen moeten daartoe vastgestelde kenteekenen voe ren en een bepaalde route nemen. Deze schepen zijn bestemd om de Deutralen van levensmiddelen te voor zien. Afgewacht moet nog worden of de Engelscbe regeering de neutrale sche pen, die bij de afkondiging van bet Duitsche spergebied binnen den toe- gestanen termijn niet konden ver trekken, nu zal laten uitvaren. door MaItrï Corbiav. Annonce. „De Kanrteu." Maar ik zie geld, veel geld een heele hoop Je zult op reis gaau En een brief ontvangen, waar je in 't eerst erg van zult schrikken. Maar dat komt terecht. Wees gerust hoor O-je, wat 'n geld ligt daar... 't Is compleet om er jaloersch op te wor den Een erfenis? vroeg Clara met bonzend hart en schorre stem. 's Kijken, zei hospita neen geen erfenis. Positief geen erfenis. Maar wat 't dan wel is... Tja, de kaarten zeggen niet alles. Hospita vertelde nog meer. Clara luisterde er nauwlijks naar. De voorspelling van den schat, die haar wachtte, beheerschte alles. Dien nacht sliep ze bijna niet. Stak zelfs niet het licht op om de advertentie nog eens over te lezen. Het besluit om 't er op te wagen, rijpte al meer in haar. Dien dag er op vroeg zij een uur vrij op het atelier, 't Was de slappe periode, 't Werd haar toegestaan. En Klaartje ging naar het adres vermeld in den brief, dien zij had ontvangen in antwoord op haar missive naar aan leiding van de annonce. Vond een allerhofiVlijksten meneer in klein, wel eenvoudig maar sierlijk gemeubeld kan- i toortje. Meneer met zachte stem, stem mig voorkomen in elk opzicht, vond ze vertrouwen wekkend. i Toen zij met de eerste transactie, die de meneer van het kautoor haar had aangeraden, een kleine dertig gul- den had verdiend, was zij opgetogen de som gaan halen. Dus U verlangt uitbetaling vroeg adviseur. Clara begreep niet. U meldt toch, zei ze Zeker, zeker, beaamde adviseur geld voor den dag halend en op het schrijfbureau uittellend,natuurlijk. Dat is Uw recht. Maar U weet, dat onze relaties hiermee dan geëindigd zijn. Clara keek hem ontdaan aan. Hier hebt U de honderd veertien gulden acht en veertig cents, ging adviseur op ijskouden toon voort die U gestort hebt. En hier de negen en twintig gulden twaalf cents winst, door U verdiend. En daarmee verdwijnt Uw naam uit onze boeken. Adviseur haalde een zeer lijvig boek voor den dag en sloeg 't open. Hij nam de pen ter hand. Maar meneer, riep Clara uit, tegen de opkomende tranen worstelend. Cliënten, zei adviseur met blijk bare inspanning zijn verontwaardiging bedwingend die zoo weinig ver trouwen in onze Bank stellen, dat zij na de eerste transactie reeds kwijting vorderen, inplaats van volgens advies voort te gaan, die moeten hun geluk maar elders beproevon Daar staat onze Bank te hoog voorNeeD, juffrouw 't spijt me werkelijk. Uw belangen interesseerden me werkelijk. Ik had er mij een genoegen van ge maakt U te brengen tot het doel, dat U mij in vereerend vertrouwen geschetst hebt. Maar nu is 't werkelijk onmo gelijk. Bij eenig nadenken zult U dat moeten billijken. Clara schreide, smeekte, soebatte. Eindelijk zwichtte adviseur, ver klaarde dat hij, in aanmerking nemend haar onbekendheid «met zaken,» voor haar zou doen, wat nog voor niemand was toegestaan. Streek het geld weer op. Nam repu van Clara. Gaf haar «rekening courant» sprak met Clara af, dat zij den vol genden middag voor de prachtspecu- latie die adviseur nu op het getouw zette honderdvijftig gulden zou brengen. Met verlicht hart spoedde zij zich naar het atelier het kostbare papiertje in de handen geklemd. Die kaarten van juffrouw Van Vugt wisten 't toch maar. Een niet zoo heel lange poos erna heb ik arme geplukt-berooide Clara gezien onder de getuigen ft decharge opgeroepen in de zaak van oplichting waarvoor de adviseur der suggestieve annonce moest terechtstaan. Betsy begon nu gelijk te krijgen. Klaartje werd inderdaad wit als een duif. Hans wachtte haar nadat ze getuigd had. Samen liepen zij over de straat. Ook nu berustend, gelaten. Als langzaam verouderde menschjes, voor wie nu de toekomstdroom van gezinsleven begon te verdwijnen in een nevelig verschiet van al grooter wordende onwezenlijk- en onbereikbaarheid 't Paradijs. Kijk zei de pa van blond-kokette Riekje en hij streek zich over de soigneus-geschoren vettige kin. Kijk eens hier, amice, zooals de zaken er bij jou nu voorstaan kan en mag ik er natuurlijk niet aan denken om je aanzoek je overigens veree rend aanzoek voegde meneer De Wijs eraan toe, als hoffelijk man van de wereld alle vormen in acht willende nemen, maar candidaat naar de hand van Rika tegelijk met spottend knip pende oogjes aankijkend, in overweging te nemen De bleeke, magere jongeling tegen over hem, werd nog valer van gelaats tint, en worstelde met de tranen die hem naar de oogen drongen, zoodat 't was of Daniël een prop in den keel schoot. Hij vocht met de verraderlijke tranen die zich met al meer kracht naar zijn oogen drongen. Meneer De Wijs zag dat hij zat te schreien als een kind, dan was alles mis. Zou Rika hem uitlachen. (Wordt vtrfolyd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1