Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. KENNISGEVING. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. RUST EN GEMAK Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken be kend, dat in de week van 29 April tot en met 6 Mei 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld: op bons No. 13 en 14 voor bruine boouon, brandstof n.l. H.L buisbrandkolen of 33 K.G. btiketten; ook bruinkoolbriketten mo< gen alleen op die bons worden ver strekt; Turf, hetzij van particulieren betzij van gemeentewege, alleen op bon No. 14 voor bruine boonen; op bon No. 14 Rijst, Gort, Zeep, Aardappelen, Re geeringsvarkensvleescb. Zuiderzeebaring a 2 cent per stuk, voor zoover voorradig, op bon No. 14 van gezouten spek. Zonder bon gezouten kluiven voor zoover voorradig aan den Keurings dienst, Appelmarkt, voor 22 cent per K.g! Zonder bon Kalfsvleescb voor zoover voorradig, bij Bleijeoberg en De Vries, voor 25 cent per pond. Amersfoort, 26 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd: De Burgemeester, VAN RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Het Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer Mr. J. K. H. de Beaufort vergaderde het bestuur van bet Groene Kruis in »Amtcitia«. Na opening werden de notulen van 8 Februari gelezen en goedgekeurd. Aan de orde Bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren De Beaufort en Scholeman en gekozen mr. dr. Verboef en W. D. Heldermao. De voorzitter deelt nu mede, dat bet besluit van 8 Februari 1.1. tot aankoop van het perceel aan de Korte Gracht niet volkomen wettig was, daar het bestuur toen niet voltallig was. Hierom moet bet besluit nu nog bekrachtigd worden. Aldus wordt besloten. Alsnu wordt de vereischte machtiging ver leend tot bet aangaan van een hypo thecaire leening van f6.200. Verslag van den penningmeester. De ontvangsten bedroegen f2695 98'. De uitgaven bedroegen f 2654.94'. Saldo f 41.84 De beeren Heunks en Oosterman zien de rekening na en verklaren alles in volmaakte orde te hebben bevonden, waarna de penningmeester wordt ge dechargeerd. De beide heeren werden ook voor de rekening 1917 in de financieele commissie benoemd. De begrooting voor 1917 werd ver volgens vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f3552. Een buitengewone begrooling met. het oog op den aankoop van het perceel werd voorgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 14.500. Ook werd machtiging verleend tot het aanstellen van een derde zuster voor de zuigelingenverzorging. Jaarverslag. Het overlijden van den heer D. Gerritsen werd herdacht. Zijn naam zal steeds in dankbare berinne ring blijven voortleven. De zusters legden 8865 bezoeken af. In bet wijkgebouw zijn 4500 maal patiënten behandeld. Het aantal behandelde favaslijders bedroeg 35, waarvan 9 genezen zijn. Uit bet magazijn werden 855 arti kelen uitgeleend. Het aantal leden bedroeg 2067. Een woord van dank werd aan de beeren medici gebracht voor den wel willend verleende steun. Het verslag werdonderdankbetuiginggoedgekeurd. waarna de voorzitter de vergadering sloot. Schoolcommissie. Onder voorzitterschap van den heer Van Wezel Errens vergaderdedeschool- commissie ten Raadhuize. Aanwezig alle leden, waaronder bet nieuwe lid, mevrouw Peper. Na opeuing leest de secretaris, de heer Van Dreumel, de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorlezing geschiedt nu van inge komen stukken, ontslagen, benoe mingen, verloven. De wethouder vau onderwijs had bericht van verhindering gezonden. Aan de orde bespreking van een rekest aan den Gemeenteraad over scboolvoeding en kleeding. Inlichtingen waren ingewonnen van de commissie voor kindervoeding. Uitvoerig waren deze verstrekt door den beer v. d. Plank, als voorzitter van deze com missie. Ook is advies gevraagd aan de betrokken hoofden van scholen. Een parig wordt aangedrongen op hooger subsidie van de Gemeente, deze geeft thans f450.—. Ook zijn alle leden ervoor, dat van Gemeentewege gelden worden verstrekt voor alle scholen, openbare en bijzondere, om een billijker verdeeling dan tot nu toe bestaat te verkrijgen. Ook zal voorop gezet wor den, dat bet de taak van de Gemeente is voor schoolkleeding te zorgen. De heer Verhoef wil specificeerenkousen, klompen en scboolpantoffels. De heer Wijland meent, dat de voeding aan school behoort te ge schieden en dat hierop bij den bouw van scholen wordt gelet. Ook wil hij de voeding voor bewaarscholen beschik baar stellen en verder, dat alles door de gemeente in beheer wordt genomen. In deze geest zal een rekest worden samengesteld en verzonden. Rondvraag: De beer Verhoef zegt eenigen tijd geleden een rapport van een schoolvergadering van school B (Lehsderweg) te hebben gelezen. Hierin trof het hem, dat een te groot per centage leerlingen het onderwijs in de boogere klassen niet kon volgen en moest worden teruggesteld. In die ver gadering is niet gesproken over de oorzaak van dien toestand en dat ging misschien niet. Spreker acht het hierom wenschelijk, dat deze zaak door de commissie eens overdacht en in de volgende vergadering ter sprake ge bracht wordt. In scholen, die voor bereiden voor H. B. S. en Gymnasium is bet leerplan overladen, vooral in de lagere klassen Op zijn negende jaar kan een kind pas onderwijs met succes volgen. De lezing van den heer Klaas de Vries over een 7e leerjaar aan de volksschool kan misschien ook wel wat zijn voor scholen, die voorbereiden voor Gymnasium en H. B. S. Wordt bet leeiplan verdeeld over 6 jaar, dan wordt de leerstof samen geperst in 5 a 5'/. jaar. Mijn voorstel is eens te overwegen of het leerplan niet over laden is vooral in de lagere klasgen. Allen stemden hiermee in. Daar niemand iets meer te vragen of op te merken bad, sloot de voor zitter de vergadering te 5 uur. Een Donderdagmiddag uitge broken heidebrand nabij het Elisabeths- dorp werd door een compagnie mili tairen uit het kampement op de Vlasakkers gebluscht. Voor de a.s. verkiezing van elf leden voor het kiescollege zijn door de Kiesvereeniging »Voor waarheid en Vrede" gecandideerd de heeren: J. J. Berens, A. C. Couvée, F. S. van Eybergen, H. G. van Girikel, J. E van Nie, D. Ruys, A. Veen, ds. J. Visser, A. J. de Wilde (periodiek afiredenden) en voor de twee vacaturen: H. van Galen Last en C. J. van den Nagel. De kiesvereeniging nGeloof en Liefde" stelde eveneens de aftredenden en de beeren A. E. Blok en C. J. van der Nagel. De Orthodoxe Kiesvereeniging nEvangelie en Belijdenis'' handhaafde slechts vier aftredeuden, de heeren Berends, Couvée, van Ginkel en Ruys en stelde als nieuwe candidateri de heerenE. Bosch, J. Kraan Jr., J. C. Kamp, J. Lokhorst, J. L. van Nieuweo- huizen, H. van de Pijpekamp en A. Versteeg. Oproep tot musschenjacht. De Engelscbe «Morning Post* roept op tot den verdelgingskrijg der mus- scben. De uiterste zuinigheid moet overal worden betracht zegt het blad, willen we aan een hongersnood ont komen; het is daarom niet ondieustig eens de aandacht te vestigen op de groote verwoestingen, die de grauwe straatjongen onder de vogels aanricht. Iedere musch verorbert jaarlijks 36 liter graan, terwijl men gerust mag rekenen, dat ze nog elk jaar een even groote hoeveelheid giaan doet verloren gaan, door baar strooptochten door de velden. Ieder jaar worden er millioenen van de giauwe rakkers uitgebroed eu zoo wat iedereen neemt ze in zjjn bescher ming. In normale tijden kan de menscb gerust wat van zijn overvloed afstaan aan de vogelen, die zaaien noch maaien en nochtans eten; in deze harde oor logsjaren echter is elke verspilling van menschelijk voedsel een misdaad. Daarom dienen gedurende de voorjaars- en zomermaanden de nesten en eieren der musscben stelselmatig verwoest te worden. Hel Engelsche blad vindt, dat men dit werk niet aan de schooljeugd mag overlaten integendeel om velerlei rede nen moet die ei zoo veel mogelijk huilen woi don gehouden. Daarom moet deze taak worden opgedragen aan speciaal daarvooraangewezen personen. Foor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijn. Fan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Demonstratie Lichamelijke Opvoeding. Naar uit berichten in de plaatselijke bladen reeds gebleken is, zal in Amers foort in de maand Juli een groote demonstratie gegeven worden ter be vordering der Lichamelijke Opvoeding Het daartoe gevormde Comité, waar van onze Burgemeester, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, zeer gaarne het voor zitterschap beeft willen aanvaarden, is overtuigd, dat gezonde lichaams beweging en oefeningen tot ontwikke ling en versterking der spieren van groot belang zijn voor de jeugd en voor het toekomstig geslacht en stelt zich voor, dat een groote demonstra tie van alles wat op het gebied van sport en lichamelijke ontwikkeling gegeven kan worden, met vermijding van datgene wat naar wedstrijd excessen zweemt, zeer bevorderlijk zal zijn aan het doel. En waar aan die demonstratie ver schillende bonden en vereemgiogen op dat gebied uit verschillende deelen van het land zullen deelnemen en hoogstwaarschijnlijk vele bezoekers uit andere plaatsen naar hier getrokken zullen worden, lijdt het geen twijfef, of de demonstratie zal tevens er toe meewerken Amersfoort nog meer be kend te maken. Ondergeteekenden, vormende de financieële commissie uit bovenge noemd comité, durven dan ook gerusi als bun meeuing uit te spreken, dat niet alleen de jeugd maar de geheele gemeente ermee gebaat zal zijn, en vertrouwen dat zei r velen er prijs op zullen stellen de zaak finauciëel te steunen. Want dat het geld zal kosten, en niet maar eenige bonderden doch zeker veel meer, staat vast. En dat bedrag zouden ondergeteekenden gaarne door vrijwillige bijdragen en subsidies bij elkaar gebracht zien, terwijl eventuëele tekorten gedekt zouden kunnen worden door een waarborgfonds, waarvan zoo spaar zaam mogelijk gebruik gemaakt zal worden. Zij noodigen daarom Amersfoorts ingezetenen dringend uit de lijst, die bun dezer dagen aangeboden zal worden, niet te laten voorbijgaan, doch voor flinke bijdragen of aan- deelen in het waarborgfonds te willen teekenen. De fi.ianciëele commissie voornoemd A. M. TROMP VAN HOLST. Voorz. F. J. C. Baron VAN HARDENBROEK [VAN AMMERSTOL, Peiioingm. H. C. J. C VAN STOCKUM, E. LINDENHOVIUS, Secretaris. Amersfoort 28 April 1917. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 13 tot en met 16 April. Geboren: Johannes, z. van Klaas Verhaar en Hendrika Hooft. Jacobus Johannes, z. van Johannes, z van Johannes Petrus Kersten jen Geertruida Wilhelmina van Amersfoort. Jo hannes Pieter, z. van Leonardus Rudolf van Eeden en Clara Josephine Maria Schellen. Wilhelmus Hendrikus z. van Franciscus Theodorus Antonius de Goeij en Christina de Witt Gerrit Jan Bernard, z. van Johannes Franciscus Groote Woltbaar en Elisa beth Adriana de Wilde. Hendrik», d. van Cornelis Hooft en Geertruida Tommei. Rikje, d. van Hendrik Bouwman en Eveitje van Kommer. Pieter, z. van Reindert Herman van Grafhorst en Trijntje Nieuwenhuis. Gaston Jean, z. van Leori Martin d'Hondt en Marie Camille Veigbe. Maria Johanna, d. van Gijsbertus van de Biezenbos en Petronella Clasina Eogel. Bernardus Wilhelmus Hen- ricus, z. van Henricus Johannes Martens en Maria van Scbie. Hermanna Jacoba, d. van Wilhelmus Johannes Ooslerbaan en Eduarda Wil helmina Maria Heinink. Alijda Elizabeth Antonia, d. van Hendrikus Bernardus Nicolaas Korndewal en Jacoba Regioa Tommei. Frans, z. van Everhard Snoek en Caroline Eliza beth Verdonk. Ondertrouwd: Harmen Buitenhuis en Johanna vao Drie. Jacob Visser en Hendrika van Vulpen. Pieter Johannes Smids en Mana Arendina Tbiel. Hendrikus van Eijden en Algda Geertruida Leo van Ramselaar. Andries de Wit en Anna Catrina Mar- garetha Singewald. Getrouwd: Hermann Wilhelm Lud- wig Petricken Johanna Gerarda Heilij gers. Renatus Caesar Josephus van Driesscbe en Aleida Johanna van Siokkum. Franciscus Xaverius Hen- dricus de Backer en Maria de Wieuw. Roelof Schuiten en Cornelia Peliom-lla Boensraa. Antonius van Vulpen en Theodora Boomhouwer. Overleden: Wilhr-lmus Jacobus An tonius Putman, 56 jr., ecbtgen van Johanna ter Maten. Elisabeth Kiol, 78 jr., ongeh. Jan Hendrik Veenen- daal, 14 mnd. Harm Doosje, 53 jr., ecbtgen. van Aa'bertje van Hennekeler. Johannes Hendrikus »an de Wijn gaard, 2 jr Hormanus Leenaids. 79 jr., wed. van Lamberta van Beek. Grades ter Beest, 24 jr., ongeh. Gijsberta Maria Snijders. 19 mnd. Elisabeth van de Weerd, 9 jr., Cornells Collet, 60 jr.. ongeh.Dirkje Verschuur. 92 jr., wed. Anlonie Gijs- hertus Lambrechts. Marten de Vries, 19 jr., ongeh. Een als leven loos aangegeven kind.Hendiik Jan Colenbrander. 18 jr., ongeh. Jan Ooijraait, 19 jr., ongeh. Woudenberg. GeborenAlida Cornelia, d. van Wijnand Zech en Jaantje van Broek buizen. Maria Elizabeth, d. van Karei Albertus van Dijk en Gerritje Harskamp. Sophia, d. van Peter Haanscboten en Sopbia Donselaar. Gehuwd: Jan Willem Griffioen en Dirkje van Roenen. Frans van Kolfschoten en Cornelia van de Waerdt. Overleden: Gerritdina van Bruggen. 2 jaren. Adriaous Cornelis ter Burg, gehuwd met Cornelia Ederveen, 65 j. Bertha van de Peut, 7 maanden. Gijsbertus Lansing, 8 j. Clara Veldhuizen, weduwe van Jan Donse- laar, 63 j. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken ingevolge circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel bekend: 1 dat gesloten eethuizen zich moe ten houden aan de voorschriften be- ti ellende beperking van menu's zoo als deze voor hotels en restaurants zijn gegeveu; 2. dat zooveel mogelijk moet wor den voorkomen dat restaurateuis maaltijden leveren aan de huizen vai particulieren en dringend wordt ver zocht om in gevallen dat dit voor komt overeenkomstig de wensch- n van den Minister wordt behandeld; 3. dat geen uitzondering op de voorschriften inzake beperking van menu's kan worden toegelaten voor feestelijke gelegenheden, als bruiloften, promoties en dergelijke 4. dat het geen bezwaar ontmoet dat in plaats van visch, vleescb, of omgr-keerd, wordt verstrekt; 5. dat de bepaling, dal fruit niei als een gang wordt aangemei kt, geldt wanneer versch of verduurzaamd fruit wordt verstrekt, in bet laatste geval echter zonder toevoeging van eenige meelspijs 6. dat er geen bezwaar bestaat indien de avondmaaltijd niet de hoofd maaltijd is, dat zooverre van de ge geven bepalingen wordt afgeweken, dat een maaltijd van 3 gangen ver krijgbaar wnrdt gesteld tot des na middags 3 uur en een avondmaaltijd van 2 gangen in den tijd tusschen 3 en 9 uur s namiddags. Amersfoort, 24 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 27 Apnl 1917 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boek wen f 0.— Appelen fO.OO a f00 Peren a fKlei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. fO.OO A f 0.00 Hoendereieren f 8.80 a f 9.10 p. 100 st. Bruine eieren 910 a I 9.30 per 100 st. Boter 1 80 2 25 per kilo. Eendeneieren f 00.00 af 00 00 Zoetem kaas f 0.a I 0.per 00 kilo dippen f 1.50 a f 2.25 Kuikens fO.OO a f 0 00 Piep kuikens 16.80 a fl.20 Ganzen t (J. a f0.Eenden f0 00 a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a f0.00 Wilde konijnen '0.00 A fO.OO Tamme f0.80 i f 1 20 Duiven f0.60af0.90 paar Magere varkens i 12. a f 18. Varkens t. export f 0.— a f 0 Zeugen f 00.— a 1 000. - Biggen f5.i f14—Schrammen f0.afO Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a j 000—. Kalfkoei<m f 000.- a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f 00.Os f000a fOOO Pinkstieren f f 000. Kalveren f9.- f 11 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarw heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardap pelen, 250000 stuks Hoen dereieren 0000 stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee g magere varkens Varkens voor ezportslagery biggec, zeugen, 43 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteierpn 223000 stuks. Prijzen f 8 80 19.30 Eend-eieren f9 00. SlachtgevogeJte. Middenprijs, Slachtkippen f0 65—f 0.84 per K.G. Jonge Hanen f 0.00f 0.00 per K G. Onde Hanen f,0.64f 0 00 per K.G. Eenden f 0.00 per K G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 234000 stuks Prijzen f8.20 f8.50 per 100. Vrijdag. Aangevoerd 153000 stuks. Prijzen f8 20—f8.50 per 100. Totaal aantal eieren 710 000. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telepboon Int. No. 574. Geopend: alle werkdagen van 8l/j127s van 67'/i uw; Zaterdags van 8'/jlS'/jumr. A.anvragen van Werkgevers op 26 April. Ie. Volwassenen. 1 schaver. 1 dagmeid. 1 dienstbode. 4 sigarettenmaakster 1 borstelmaker. 2 kleermaker. 1 letterzetter. 3 loopknecht. 1 maohinebankw. 1 zager. 1 suikerwerker. 1 vergulder. 4 werkvrouw. 2 viltwerker. 1 fruit- en groente- kweekor. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 meubelmaker. 1 timmerman. 2 sigarenmaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 26 April. Ie. Volwassenen. 1 bankwerkers. 2 breisters. 1 chauffeur. 1 chocoladewerker. 1 fijnstrijkster. 20 grondwerker. 4 kantoorbed. mann. 2 id. (vrouw.) 1 kelner 2 loodgieter. 2 koffermaker. 1 metselaar. 1 meubelmaker. 3 schoenmaker 5 sigarenmaker. 4 sjouwer. 5 smid. 2 stopsters. 1 verstelnaaister. 3 veldarbeider. 2 voerlieden. 79 losse arbeiders. 3e. Leerlingen en Jongens. 1 bankwerker. 1 los arbeider1. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege Men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidskof Ne. f. Tel. Int. 374. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van f 0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, hnnr of verhuur i l°/o betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscbeweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulo'wnalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen A ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 s f 350.—. 1 ƒ400.—. 1 - ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- scbeatraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAME. ongetwijfeld gtwenscht. Er is geen ellendiger toestand denkbaar dan dien veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gördeluitslag, aambeien, dauwworm of roosaóntige psoriasis Be slaap wordt verstoord, de zenuwen worden overspannen en het geheele gestel lijdt eronder. Huidkwalen belemmeren u bij het Werk, ver hinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twijfel is de leefwijze van invloed. Ge makkelijk verteerbaar en gezond voedsel, regel matige gewoonten, dagelijksche stoelgang, baden, frisscne lucht- en lichaamsoefening zijn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttfg, rnaar een ver zachtende, verkoelende en-genezende zalf is tevens onmiddellijk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert de volmaaktheid als huid- zalf. Zij. heeft naam gemaakt als spoedig ver lichting i^end. Zij past de teerste en gevoeligste huid en fcah.veiiig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfa^ü ontstoken, bloedende of uitstekende aambeieïf^w^es Foster's Zalf succes te hebben. Zn bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkriigb. bij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel /1.75 p. doos. 27

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2