NIEUWE Nieuws- en voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. Nu. 44. Zaterdag 2 Juni 1917. 46e jaargang. YERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. tOVEHI ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en rignetten naar plaatsruimte. Ter gisterenmiddag onder praesidium van den burgemeester Mr. Graaf van Randwyck gehouden openbare ver gadering van den Gemeenteraad waren de heeren Rengers, Kroes, Tromp van Holst en Koning afwezig, waarvan de drie eerstgenoemden met kennisgeving. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 4 Mei j I. volgde bij monde van den secretaris de mede- deeling der navolgende ingekomen slokken ingekomen zijn de volgende stukken Bes1 uit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht dd. 30 April 1917, 3e afd. No. 1032/895 tot verdaging der beslissing op het Raadsbesluit van 27 Maart 1917, waarbij aan Burgemeester en Wethouders machtiging weid ver leend aan bet Rijk te verhuren het kantooitje in de Koppelpoort, als kan toor voor de kommiezen van de Rijks belastingen, tegen een bediag van f 80.per jaar. Aangenomen voor kennisgeving. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Mei 1917, 3e afd. No. 1261/949, houdende toezending van een uittreksel uit het Koninklijk be sluit van den 25 April 1917, No. 65 waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 27 Februari 1917 tot wijziging der Verordening op de hef fing eener plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Aangenomen voor kennisgeving. Alsvoren dd. 23 April 1917, 3e Afd. No. 1081/836, houdende mededeeling dat door Hare Majesteit de Koningin geen termen zijn gevonden te bevor deren dat aan de gemeenten hel recht wordt verleend tot beffing van een Levensmiddelenbelasting op den voet van de Verdedigingsbelasling II. Aan genomen voor kennisgeving. Afschuft van het Koninklijk Besluit dd. 14 April 1917, No. 84 waurbij aan de gemeente een voorschot uit 's Rijks kas wordt verleend van ten hoogste zestien duizend vijftig gulden 16050) ten behoeve van den bouw van een 6 tal arbeiderswoningen. Aan genomen voor kennisgeving. Schrijven van mejutlrouw E. Veld- meijer, dd. 13 Mei 1917, houdende mededeeling, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school C heeft aanvaard. Aangenomen voor kennis geving. Procesverbaal van de op 14 Mei 1917 plaats gehad hebbeude opneming van boeken en kas van den Gemeente ontvanger. Aangenomen voor kennis geving. Besluit van Gedeputeerde Staten vau Utrecht dd. 21 Mei 1917,3e afd. No. 1232/993, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbe sluit van 30 Jan. 1917 en 27 Maait 1917, tol toekenning van een bijslag op het salaris van de onderwijzers. B. en W. stellen voor de regeling te Wijzigen. Adres dd. 22 Mei 1917 van W- C Luberti, houdende vei zoek om het hem bij besluit van 4 Mei 1917 met ingang van 5 Mei 1917 verleend eer vol omslag als onderwijzer aan school C, te doen ingaan op 15 Juli a.s. Om advies aan B. en W. Adres dd. 22 Mei 1917 van het Bestuur der vereeniging »Het Groene Kruis* te Amersfoort, houdende ver zoek om het aan die vereeniging voor 1917 verleend subsidie ad. f300.— te verhoogen met f 750.Om advies aan B. en W. Adres dd. 31 Mei 1917 van het Bestuurder onderafdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliers houdende verzoek om het sluitingsuur van sigarenzaken met één uur te verlengen of den verkoop van sigaren en sigaretten in hotels, café's, meiksalons en dergelijke inrichtingen te verbieden. Om advies aan B. en W. Adres dd. 30 Mei 1917 van H. C Kotling, houdende verzoek maat- te nemen of te doen nemen waardoor aan zijn klacht over de be lemmering van daglicht in zijn perceel Utrechtscbeweg 18 door de daarvoor staande boomeo, wordt tegemoet ge komen. Om advies aan B. en W. Adres dd. 7 Mei 1917 van het Hooldbestuurder Schippersvereniging »Schottevaer« houdende verzoek te bevoideren, dat eerlang de schepen te of bij Amersfoort voldoende ge legenheid hebben te zwaaien. Om advies aan B. en W. Adres dd. 10 Mei 1917 van H. Musman, houdende verzoek om terug te komen op de afwijzende beschik king op de aanvraag van enkele be woners van den Heiligenbergerweg om hunne perceelen van gas- of electrisch licht te voorzien. Om advies aan B. en W. Adres dd. 11 Mei 1917 van J. Ben- ninga, houdende verzoek hem met ingang van 1 Augustus eervol ontslag te verlcerien als onderwijzer aan school E. Om advies aan B. en W. Adres dd. 29 Mei 1917 van J. van Ouwerkerk, houdende verzoek om ver gunning tot bet bouwen van een schuurrje voor het bergen van been deren en daarvoor aan te wijzen een terrein bij de gemeente-reiniging aan den Lageweg. Als ongezegeld terzijde gelegd. Afschrift van hei Koninklijk Besluit dd. 24 April 1917 No. 25, waarbij aan de gemeente ten behoeve van den aankoop van grond voor den bouw van arbeiderswoningen een voorschot uit 's Rijks-kas wordt verleend van f 106000.Aangenomen voor kennis geving. Adres dd. 28 Mei 1917 van den President van het Katholiek Seminarie, houdende verzoek voor den eventueelen bouw van een gymnasium niet te be stemmen een terrein op den Berg, doch biervoor aan te wijzen een perceel binnen of meer in de nabijheid van de stad. Om advies aan B. en W. Adres dd. 31 Mei 1917 van bet Bestuur der Afdeeling «Amersfoort en Omstreken* van den Bond van Neder- landsche Ondei wijzers houdende ver zoek de jaarwedden van hel onder wijzend personeel aan de Openbare Lagere Scholen te herzien. Om advies aan B. en W. Tot leden van het stembureau bij de a.s. verkiezing van oen lid van de 2e Kamer der Staten-Geueraal werden gekozen 2e Sterndistrict (levens Hoofdstem- district). Voorzitter Mr. Graaf van Randwijck, pl. verv. voorz. J. van der Wal Kzn. LedenA. C. R. O. Lein- weber, T. J. H. Biancbi, pl. verv. ledenS. van Vollenhoven, J. van Wessum, J. J. Berends, H. Noorman, J. Knoppers en N. van Veen. leSremdistrict VoorzitterA.Eijsinck, pl. verv. voorz. J. W. Jorissen. Leden: A. M. Tromp van Holst, J. A. Rant, pl. verv. leden: H. G. de Kempenaer, A. J. Looxma van Weideren baron Rengers, A. H. van Kalken, Mr. A. van Traa, E. van Vollenboven err J. Bonk. 3e Stemdislricl. Voorzitter N. Vels- Heijn, pi. verv. voorzitter Mr. L.Stadig. Leden: H. Koning, J. Holland, pl. verv. leden: M. R. N. Oosterveen. A. van Nijnatten, T. H. J. Nieuwendijk, J. Overeem, W. Kleber en R. van Dijk. Besloten werd tot het aangaan met den Slaat der Nederlanden van de navolgende overeenkomst inzake de overname der Hoogere Burgerschool: Rijks Hoogere Burgerschool. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, handelende voor den Staat der Nederlanden, ter eener zijde, en Burgemeester en Wet houders van Amersfoort handelende voor de gemeente Amersfoort, ter uitvoering van het besluit van den Gemeenteraad, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, van welke besluiten afschriften aan deze overeenkomst zijn gehecht, ter andere zijde, zijn overeengekomen als volgt: Artikel 1. Contracten tor eener zijde sticht ten behoeve van de door bet Rijk over te nemen hoogere burger school te Amersfoort een nieuw ge bouw met gymnastieklokaal err con ciërgewoning. Art. 2. Contractanten ter andere zijde leveren kosteloos het voor in art. 1 bedoelde stichting benoodigde terrein, ter nadere goedkeuring vat) contractant ter eener zijde. Art. 3. Contractanten ter andere zijde dragen aan contractant ter eerier zijde door wien dit wordt aangenomen met ingang van 1 September 1917, kosteloos in eigendom over, alle zich in het oude schoolgebouw en de gym nastiekzaal bevindende meubelen, in strumenten, leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs. Art. 4. Contractanten ter andere zijde stellen, zoolang de in art. I be doelde gebouwen nog niet in gebruik genomen zijn het oude gebouw der hoogere burgerschool, mei gymnastiek lokaal en conciërgewoning eo net by deze gebouwen hehoorende terrein kosteloos ter beschikking van con tractant ter eener zijde ten behoeve van het onderwijs. Deze gebouwen en terreinen zuileu wederom ter beschikking van con tractanten ter andere zijdo worden gesteld zoodra de in art. 1 bedoelde gebouwen voor het onderwijs in ge bruik genomen zullen zijn. Contractanten teranderezljde dragen zorg, dat deze gebouwen en terreinen, zoolang ze voor huisvesting van de Rijks hoogere burgerschool dienen, behoorlijk worden onderhouden. A't. 5. Ter tegemoetkoming in do kosten van de stichting van de in a t 1 bedoelde gebouwen, wordt door de contractanten ter andere zijde in 's Rijks schatkist gestort een bedrag van tweehonlerd duizend guU n (f200 000). De beialtng daarvan geschiedt, bin nen één maaDd na den dag, waarop door MaItbe Coebbau. „Tooverdoek." ,De extra-riks.' 3) Later stond Wim nog slechts yoor den geest, hoe hij daar had gezeten tegenover eene zeer blonde, zeer ge parfumeerde, heviglijk geblankette juffrouw. Die hem instantelijk vroeg, baar op een «cobler» te tracteeren. En ten slotte waren ze gekomen in een bioscoop. Waar vertoond werd de praebt-film van een historie, waarin een jongen inbreekt op het kantoor van z'n patroon, weet te vluchten en ten slotte als «millionnair» vermeldde het expliceerende bordje» bij zijn ge lukkig verbaasde ouders terugkeert. Waarna alles «vergeven en vergeten» werd. De ex-inbreker zelfs trouwt met de eenige dochter van den vroeger door hem bestolen patroon. En de berinnering aan die film bleef van dat oogenblik af zeer sterk leven in Wim's geest. En bij dacht al maar aan de mogelijkheid om moeder aan dat zaakje te helpen, nadat zij van vader verlost zou wezen. Want oorspronkelijk was Wim een goedhartige jongen, die veel van z'n moeder hield. Maar van het oogenblik af, dat hij met die extra-riks op zak, was binnen- getikt door »de club van Hans Diele- mans», veranderde bij wonderbaarlijk sterk en snel De jonge dief, die er bijna in ge slaagd was, door wezenlijk sluwe mal versatiën zijn patroon voor een vrij belangrijk bedrag te bestelen, zat tegenover den rechtercommissaris. En deze observeerde het vermoeide, vervallen gezicht met blanw-omkringde diep-ingezonken oogen van den knaap, nu reeds door bet vunzige grootestads- Barleven van zekere soort bijna ver nield, zedelijk en lichamelijk. Toch vond de rechter-commissaris, die al heel wat boefjes van allerlei soort in den loop der jaren voor zich had gekregen, een verschil tusschen de geraffineerde, ganscbelijk gedegene reerde schurkjes van deze soort en Wim. Heeft iemand je opgestookt om het misdrijf te plegen?» vroeg de rechter den verdachte scherp aankijkend. 't W&i zoo, 't was op instigatie van Jan Dielemans geweest, dat Wim het gewaagd had. En Jan had hem't heele zaakje piekfijn uitgelegd. Maar hij schudde van neen. «Niemand edel achtbare,» zei de knaap, die juist te oud was om onder de Kinderwetten te vallen. De rechter voelde dat hij loog. Maar de jeugdige oplichter werd hem niet onsympathieker door het liegen. Z.E.A. besefte wel, dat er nog iets goeds school in het slachtoffer van groote-stad-Barleven. »Dus je houdt vol, dat het je voor nemen was om je moeder te helpen aan het koopen van een winkeltje Dat heb je tenminste aan meneer den officier verzekerd!» Wim, de verdachte antwoorddeniet. Maar er kwam op het vaalbleeke, verwelkte gelaat eene uitdrukking van groote droefheid. Hij dacht eraan, hoe zijn moeder misschien nu zou worden uitgescholden, nog erger dan anders, door vader, die woest zijn zou over het niet meer binnenkomen van Wim's loon. zag moeder weer, als dien middag van de extra-riks liggen met het hoofd op den arm. En vader op haar toetreden, met langzaam dreigende pasjes.... »Ja, Edelachtbarewist hij eruit te brengen. En toen overweldigde hem een uit barsting van dolle wanhoop, van razende smart. En de rechter gaf een wenk om den jeugdigen boef een glas water te geven. En hij zweeg even. Want Z.E.A. gevoelde, dat deze smartuiting, geen «komedie» was. «Fantasie.» Hoed wat achter op z'n hoofd ge- schoven, de handen in de broekzakken, liep hij een deuntje fluitend in de kamer rond. Nu eu dan bleef hij even staan en hekeek iets een beeldje op de schoorsteen of een schilderijtje aan den muur. Dan kwam er een spot- [terig lachje om z'n lippen, keek hij op z'n horloge. »U permitteert?» vroeg hij, zijn sigarenkoker voor den dag halend. I O, zeker, natuurlijkzei mevrouwtje naar een lucifer zoekend. «Neen, dank, dank u, doe geeu moeite!» zei de meneer, weer op z'n horloge kijkend, «trouwens t wordt mijn tijd, mevrouw, u neemt mij niet kwalijk, maar Zij beet zich op de lippen. «Maar die onde, echt-notenhouten kastbegon zij weer. «Geen cent waard, heusch niet. Daar, een tientje, om u een plezier te doen. Daar is u toch niet mee geholpen. Neen, als uw man mij dat accept had willen geven, waar ik maandelijks vijf-en-twintig gulden op kan ontvan gen Hij heeft zijn vaste betrek king. Natuurlijk zou 't wat kosten. Feitelijk doe ik 't enkel en alleen om u plezier te doen. De deur staat bij mij niet stil, dat weet u. Het geld is peperduur. Maar afijn, als uw man voor vierhonderd-vijftig zou geteekend hebben ik kan hem als een solied, reëel mensch. Dan hadden we kunneu zien. Misschien zou ik dan een drie honderd, zeker toch wel twee-vijf-en- zeventig lo3 gekregen hebben. Dan hadt u je piekfijne ameublementje kuDneu krijgen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1