NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. No. 49. Woensdag 20 Juni 1917. 46e jaargang- VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVIiNGEN. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEW ENSTEIN UTRECHT, CI10 OR STR AAT 14. ilutv '1( .i"( Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. in gezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vriidag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephooun. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Nieuwe Zeppelinaanval op Engeland. Zeppelin neergeschoten. Niettegenstaande den ongelukkigeD afloop der laatste Zoppelintochten naar Engeland minstens één Duitsch luchtschip wist de Engelsche afweer- dienst toch telkens naar beneden te halen beeft in den nacht van Zaterdag op Zondag weer een smal deel luchtschepen een «raid» op Enge land gedaan. Het eskader, dat volgens een officieel Duitsch heriebt onder bevel van kapitein Victor Schützo stond, had het ditmaal gemunt op de belangrijkste vestingen in Zuid-Enge- land. Het naderde, naar Reuter officieel meldt, de oostelijke en zuid-oostelijke kust vroeg in den morgen, waarna het zicb splitste. Twee luchtschepen gingen landinwaarts. Het eene vloog over Kent, zegt het Engelsche bericht, en liet zes bommen vallen op een kuststad, die niet wordt genoemd, terwijl het andere een eveneens on genoemde stad op de oostkust aanviel, doch zoo krachtig door het afweer geschut werd aangepakt, dat het be schadigd de vlucht moest nemen. Het wierp op verschillende ópen steden nog bommen, doch werd ten laatste door de afweervliegersgelroffen, waarop het brandend neerstortte. De heele bemanning vond den dood. Uit het Berlijnsche communiqué blijkt, dat het getroffen luchtschip, dal van den bevelhebber van het smaldeel, kapitein Schütze, was, de »Z 48c. Omtrent de schade, aangelicht in de ongenoemde steden, waarschijnlijk een van de belangrijke kustplaatsen als Rainsgate, Margate, Folkestone of Deal, deelt meD van Engelschen kant weinig mee. «Eenige» schade werd aangericht, in een kuststad brak brand uit, terwijl twee menschen gedood werden en 16 gewond. De strijd bij Yperen, Van de Zeeuwsch-Vlaamscbe grens dd. 18 Juni: Heden kwamen twee Duitschedeser teurs die bij Yperen gevochten hadden, over de grens. Zij deelden mede, dat van 10.000 man die in den strijd kwa men, er slechts 2000 overbleven. Ook kwamen twee jongelieden van 17 jaar uit Biussel over de grens, dis via Gent gereisd hadden. Door middel van nat gras waren zij over den draad gekomen. Zij zullen naar een kamp vertrekken. Naar wij vernemen, staat thans vast dat H. M. de Koningin 28 dezer de vereenigde zitting van da Staten- Generaal in persoon zal openen, geheel op dezelfde wijze als in September geschiedt. Sigaren. In de laatste weken werden millr oenen sigaren door de Duitschers aan de Belgische grenzen uit Nederland toegelaten. De verkoopers konden biet gissen, of dit door de autoriteiten in het bezette land werd toegestaan, of dat een en ander oogluikend geschiedde. Thans wordt eensklaps scherp op getreden, en is de grens weer her metisch gesloten. Hbl. Aardappelen voor steenkolen. Om aan steenkolen te komen voor den a.s. winter moeien we nu reeds den buikriem wat toesnoeren. Het is een ongehoorde eisch, die gesteld werd, zegt het Hbl.a Weken aaneen reeds is het rantsoen aardappelen veel te klein geweest en nu wordt verlangd, dat dit rantsoen nog verder zal worden ingekrompen. Wij "moeten aannemen, dat de Re- geeririg zich met kt acht en klem tegen dezen eisch heeft veizot, het volle gewicht heeft laten valleD op de binuenlandsche behoefte. Dat zij ten slotte heeft moeten toegeven kan ons bitter stemmen de noodzakelijkheid van dat toegeven kunnen wij niet beoordeelen. Maar dat bij den tegenwoordigen toestand aan ons land deza eisch ge steld werd, is zeker een zéér sterk sprekend feit. Nieuwe aardappelen. In antwoord op een verzoek van de N. V. de Nederlandsche Fruithandel te Tiel aan de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging of zij haar afnemers van aardappelen van den nieuwen oogst vrij mocht voorzien, kreeg zij officieel het vol gende antwoord »Het desbetreffend bericht in de bladen, dat vervoervergunningen kun nen worden afgegeven door onze com missie, berust op een abuis en is in de »St.-Ct.t van gisterenavond reeds hersteld. Daarbij is tevens bekend gemaakt, dat het vervoerverbod van aardappelen alleen geldt voor de periode van 15 tot en met 19 Juni a.s. Van Woens dag 20 dezer af mogen dus nieuwe aardappelen vrij worden vervoerd. Naar het «Hbl.» verneemt zal de geheele aanvoer op de veilingen komen. Daaruit zou volgen, dat de handel in nieuwe aardappelen vrij zal zijn en dus ook buiten de rantsoeoeering zal vallen. Het landgoed »De Groote Buntet te Nunspeet is verkocht, waarschijn lijk in combinatie met houtkoopers, aan den koffiehuisbouder Jb. Micbielsen te Hulshorst voor f 00.000. Het eeuwenoud geboomte komt onder den bijl. »Hbl.« Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Juni, in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Juni 1917 402 faillissementen tegenover 514 over hetzelfde tijdperk van het j vorige jaar. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort rnaakt bekend, dat de maximumprijs voor consumpliemelk gedurende den zomer 1917 door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de gemeente Amers foort is bepaald op 13 cent per Liter bij verbruikers aan buis bezorgd, ter wijl de toeslag voor den melkhandel wordt bepaald op IV, cent per Liter. Van de leerlingen der zesde klasse zijn voor het eindexamen Gym nasium geslaagd voor A C. C. van Essen, C. A. J. Seyffardt, H. B. Spijkerboer (van Harderwijk), P. S. Vogelaar (van Achteveld), C. van der Delft voor B.M. W. Best, H. G. Donner, G. Dumont en E. D. L. Spelberg. Met één candidaat wordt bet examen voortgezet. Int. School voor Wijsbegeerte. Maandagmorgon bad in een intieme bijeenkomst de opening plaats van het gebouw dezer stichting aan den Doo- denweg. De heer Reiman, voorzitter der school, hield de openingsrede, waarin hij het verschil in doel en werkwijze dezer Int. School voor Wijsbegeerte met ons tegenwoordig academisch onderwijslietuitkomen. Aanden bouw meester de Bazel en ook aan den architect van Keulen werd dank ge bracht voor hun werk. Voor en na deze rede zong mej. de Clerq van Weel. Hierna bezichtigden de aanwezigen (een 80-tal personen) het gebouw, dat nauwelijks voltooid er heel mooi uitziet met zijn witte wanden en muren en op vierkante zuilen rustend rieten dak. Het bevat, behalve conciërgewoning met keuken, een gehoorzaal, eetzaal, bibliotheek, leeszaal, kantoor en be stuurskamer. Na den lunch vingen dr. G. A. van den Bergh van Eysinga en dr. M. C. van Mourik Broekman den eersten leergang in het eigen gebouw aan. «Amersf. Dagbl.t Programma van het concert, Donderdag 21 Juni, 's avonds om 8 uur te geven door het muziekkorps van het depót 9e Infanteriebrigade (directeur Joh. Boers) op het terras van «Amicitia»: I. „The Scorher" niarsch. Botey. 2. „Egmont" ouverture Beethoven. 3. „Les Patineurs" Grande valse de concert E. Waldteufel. i. „Die Perlenfischer" Grande fantaisieO. Bizet. 5. „Dichter nnd Bauer" Ouverture 6. „Sylvia" ballet 0. Les Chasseresses b. Valse lente. e. Pizzicati. 1. Cortège de Bacehus. 7. „Kino Koningin" Grand divertissement 8. Finale. Tegen eenige win keiiers is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding vau de verordening op de winkel sluiting. Br. v. Suppé. Delibes. J. Gilbert. Uitstel van eerste oefening. Met afwijking van het daaromtrent bepaalde in de «Staatscour.» van 1 Juni, No. 126, moet ten aanzien van militie- plichtigen, behoorende tot de reg. Huzaren, die in het genot zijn van uitstel óf verlenging van uitstel van eerste oefening tot 2 Oct. 1917, dit uitstel of deze verlenging geacht wor den te zijn verleend tot 3 Dec. in stede van tot 5 Nov. 1917. (vSt.Ct.t) Vergoeding voor inkwartiering met voeding enz. Krachtens het Kon. Besl. van 28 Oct. 1915 (St.bl. no. 442) brengt de Minister van Oorlog ter kennis, dat de schadeloosstelling, bedoeld in de punten 2o., 3». en 5°. van art. 8 van het Kon. Besl. vaD 10 Nov. 1892 (St.bl. 253) tot uitvoering van de Inkwartieiingswet, zooals dat Besluit sedert herhaaldelijk is gewjjzigd, te rekenen van 1 Juli 1917 voor de militairen en voor andere per sonen, die uit den aard van hunne betrekking geacht worden bij hot krijgsvolk te behooren, nogmaals worden verhoogd met een bedrag van f010 en alzoo nader worden vast gesteld op f 1.10 voor buisvesting met voeding van een militair, buitengewoon kommies zijnde, f 1 voor huisvesting met voeding van een militair beneden den rang van officier, geen buiten gewoon kommies zijnde, f0.80 voor voeding zonder huisvesting door de ingezetenen en voor de hoeveelheid spijs en drank of levensmiddelen, als bedoeld resp. in de punten 3°. en 5° vorenverraeld. Met ingang van genoemden datum wordt de kennisgeving van 17 Maart 1917, Vie Afd. nr. 110, L.O. 1917 B 77, ingetrokken. Twee minderjarige verpleegden uit het geslicht «Hoenderloo» wisten te ontvluchten, stalen te Apeldoorn een rijwiel en maakten dit hier te gelde. Onze recherche hield hen echter aan en transporteerde ben met het tqwiel naar Apeldoorn, ter beschikking der politie aldaar. Ter kaasmarkt dezer gemeente werd jl. Maandag aangevoerd51 wagens, wegende 13425 KG. Er werd f 56. a f 59.per 50 KG. besteed. Ge stempelde f59.a f6t.per 50 KG. Er was veel vraag. Toen nu in deu nacht voor den len Paaschdag de zomertijd in Enge land werd ingevoerd, was de eigenaar van den bond er zeer nieuwsgierig naar, hoe zijn terrier zich houden zou. Het werd morgen en de klok, die met den nieuwen tijd in overeenstemming was gebracht, liet haar zeven slagen hooren, toen het volgens den zonnetijd eerst zes uur was. Tóen bleek, dat de hond zich niet richtte naar den werkelijken tijd, doch naar het aantal klokslagen, zoodra bij den zevendon slag hoorde sprong hij op om zijn meester te wekken. Eenig geluid, waaruit hij zou hebben kunnen op maken, dat de familie een uur vroe ger zou opstaan dan gewoonlijk, kon de hond Diet gehoord hebben, alles lag nog in diepe rust. De conclusie lag dus voor de hand De hond kon óf de klokslagen tollen en keode dus het verschil tussschen zes en zeven, 6f hij heeft misschien, zoo denkt zijn meester, het gesprek verstaan, waarin 's avonds van te voren over het vroegere opstaan gesproken werd. Goed betaald. Een heer, die per auto den Haar- lemmermeetpolder bezocht, kocht daar van een arbeider een HL. aardappelen voor f 200 De hond, die met den xoinertijd rekening hield. Een Engelschmao vertelt in het weekblad «Spectator», dat zijn on geveer 10 maanden oude terrier, die op een mat in de slaapkamer van zijn meester zijn nachtrust geniet, langen tijd de gewoonte had, hem vroeger te wekkbn dan hem lief was. Met veel moeite bracht hij eindelijk bet dier zoo ver, dat het niet eer van zijn mat opsprong voor het 7 uur geslagen had. Zoodra de laatste slag van de klok iu de eetkamer is uitgétfild, springt de hond tegen 't bed van zijn meester op en begint hem gezicht en handen te likken. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien artikel 8, le lid, der Distri- hu liesvel 1916; Heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De aflevering van het vervoer van vroege aardappelen is verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voo<- gaande artikel gesteld, is niet van toepassing op: a. do aflevering en bet vervoer van vroege aardappelen, ge dekt door een ver voer bewijs, afgege ven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Aardappelvereeniging; b. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften van het leger, voor zoover deze zijn afgezondeu door militaire autoriteiten; c. de aflevering en het vervoer van vroege aardappe len binnen de grenzen der gemeente, waar de aardappelen zich bevinden op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. Amersfoort, 18 Juui 1917. De Burgemeester voornoem'!, VAN RANDWJJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dal de aardappelhandelaar L. T. r. d. Weem, Valkestraat 25, voor den tijd van 1 week is uitgesloten van de aard appeldistributie wegens verkoop van aardappelen op losse bons, ten ge volge waarvan aardappelen buiten de Gemeente zijn verkocht. Amersfooit, 19 Jurii 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDYVIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1