NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 53. Woensdag 41 Juli 1917. I 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 'iV.Z 'ii Courant. m ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco peT post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Teiephoonn. Atf. AD VER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letterB en vignetten naar plaatsrnimte. De Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer, die nu herkozen zijn, treden niet allen gelijk af. maar om de drie jaar moet één derde zich aan een stemming onder werpen. Hiervoor is een rooster van aftreding opgemaakt. Daarbij hebben de Rechtsche leden in 1919 de slecht ste kans geirolTen. Van de 17 aftre (lenden zijn er 11 Rechts, nl. 2 voor Noord-Brabant, '2 voorGelderland.de heeren Colijn en Basten Batenburg, 4 voor Zuid-Holland. 1 voor Utrecht, 1 voor Üverijsel en 1 voor Limburg. In 1919 treden alle colleges van Provinciale Staten af en woiden op nieuw samengesteld volgenshetsysteem der Evenredige Vertegenwoordiging, waarbij elke provincie, ook al telt zij meerdere kiesdistiicten, op zich zelve staat als één gehepl. Men kan er dus op rekenen dat bet er dan zal spannen. Tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingtijdperk is mr. D. Fock door H. M. de Koningin benoemd. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Vrijdag 6 dezer voor eenigen tijd Haar paleis te Soestdijk te betrekken. Arbeidsvoorziening aan werkloozen. Onder Helleudoorn en Wierden zijn onder leiding der Nederlandsche Heidemaatschappij een groot aantal werklooze arbeiders uit de textiel industrie bezig, ontginningswerkzaam- heden uit te voeren. Hieronder deelen wij omtrent een en ander iets naders mede. Wegens gebrek aan grondstoffen is op 14 Mei j I. de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal stopgezet. Een gevolg biervan was, dat een 2000-tal arbeiders(sters) werkloos werden. Van deze arbeiders kwamen er circa 700 in aanmerking om werk zaam gesteld te worden bij ontginning en vervening. 600 hiervan, woon achtig in de gemeente Hellendoorn, arbeiden voor die gemeente; de overige 100 wonen in de gemeente Wierden en werken voor dio gemeente. 300 man zijn voorloopig werkzaam gesteld aan de ontginning van een complex ter grootte van 35 H.A., door de gemeente Hellendoorn aan gekocht; 100 man werken aan wegen en waterleidingen, terwijl voorts circa 300 arbeiders eo jongens turfgraven. Het werk wordt door de ongeoefend- beid der arbeiders wel is waar veel duurder dan met normale krachten; docb er wordt mede bereikt, dat een groot aantal werkloozen loonende bezigheid vindt Aan Burgemeester en Wethouders van Hellendoorn, die in dezen bet initiatief namen komt een woord van lof toe. Stand der landbouwgewassen! Onder den invloed van het warme voorjaarsweer is de stand der winter granen verbeterd, hetgeen echter bij een normalen regenval in sterkere mate het geval zou zijo geweest. De groote droogte der laatste weken beeft niet nagelaten in vele streken op verschillende gewassen een on- gunstigen invloed uit te oefenen In verband met de plaatselijke regen buien komen bierbij groote verschillen voor. Zoo beeft de provincie Limburg bet voorrecht gehad, steeds voldoen den regen te krijgen. In sommige streken beeft de hagel slag plaatselijk nogal schade teweeg gebracht; niet name is dit het geval geweost in üverijsel, Zeeland en Limburg. Verreweg het meest beeft het grasland en inzonderheid het hooiland van de droogte te lijden gehad, zoo dat weinig hooi zal worden gewonnen. De inmiddels ingetreden weersver andering kan echter aan bet weiland en aan de tweede snede gras zeer ten goede komeD. De te geringe stikstofbemesting teekent zich reeds af, vooral in de zandstreken en de veenkoloniën. Op onderscheiden plaatsen in de provincie Utrecht benadeelt vreterij van konijnen de gewassen. Op de in 1916 over stroomde gronden te Anna-Paulowna is de stand der gewassen vrij goed, terwijl in bet ondeigeloopen gebied van Waterland het grasland, voor zoover bet in bot vorig jaar tijdig drooggekomen en weer begroeid was, de niet overstroomde streken van Noord-Holland vooruit is. Voorzichtig. Men schrijft aan «de Posts: Voorzichtig met het schrijven in de couranten over den uitvoer van arti kelen, die in Holland gemist kunnen worden. De «Residentieboden bad de opmerking gemaakt, dat de vroege aardappelen voor Engelaod bestemd 16 cent en die voor Duitschland 18 cent per K.G. moeten kosten. Tevens had de «Residentiebodes daaraan eenige beschouwingen vastgeknoopt. Vier dagen later vonden we de op merkingen van de «Residentiebodes, voorzien van de noodige commentaren in drie Duitscbe couranten terug. Eer lang zullen de Residentiebodeberichten wel in de geheele Duitscbe pers wor- deo overgenomen als Hetzartikel die nen tegen de Hollandscbe neutraliteit. «Men zij voorzichtig s Ernstige onlusten te Amsterdam. Maandagmiddag trok een menigte vrouwen en mannen, die, onder leiding van Wijnkoop, naar het stadhuis wilde, langs de Heerengracbt te Amsterdam, toen eenige vrouwen daar van de eerste verdieping van een huis scheld woorden uitten en den troep uitlacbten. De menigte wilde het buis binnen dringen en sloeg een ruit in bij een zilversmidswinkel, die in de beneden verdieping gevestigd is. Dadelijk stal de menigte de voorwerpen uit de étalage, hoewel de ijzeren luiken zoo gauw mogelijk door den winkelier neer gelaten werden. De politie was niet bij machte bet volk te verdrijven. Hoeveel gestolen is, is nog niet bekend. Maar bet werd nog erger. Eerst werden een paar in de haven liggende schuiten met groenten bestormd, daarna moest een groentenwinkel bet ontgelden. 's Avonds werd het een formeel oproer. De politie was niet bij machte bet steeds aangroeiende volk te keeren, dat zich woedend toegang baande tot een terrein, waar aardappelen lagen, bestemd voor Engeland. De burge meester requireerde soldaten. Het werd een formeel gevecht. Het volk wierp met zware keien naar de politie en de militaire macht, die met scherpe patronen schoot, met bet gevolg, dat een achttal personen gewond en een vrouw gedood werd. Een luitenant werd ernstig door het volk mishandeld. Het bloedige tooneel werd tot laat in den nacbt voortgezet en de militairen hadden alle moeite, om bet volk, dat naar den spoorweg wilde doordringen, te keeren. Onop houdelijk knetterden de salvo's van bet geweervuur. Tweede Nederlandache Jaarbeurs. In de gisteren gehouden Algem. Ledenvergadering der «Vereeniging tothet houden van Jaarbeurzen in Nedeiland» zijn tot leden van bet Algemeen Bestuur benoemd de beeren Dr. M H. Damtne w.i., onder-direc teur der Wagenfabriek van Werk spoor te Utrecht. Mr. Dr. A. van Doorninck, Griffier der Prov. Staten van Utrecht. Mr. R. A. Baron van Lijnden, Direc teur der Nederl, Thermo-Telefoon- Maatscbappij. Met den heer Jos. F. A. M. ten Berg, koopman, Lid v. d. Kamer van Koophandel en 2e Vooizitter der Utrechtsche Handelsvereeniging, die reeds deel uitmaakt van bet Algem. Bestuur, werdeu deze heeren tevens benoemd tot lid van den Raad van Beheer, waardoor deze thans als volgt is samengesteld Mr. Dr. W. A. van Zijst, Voorzitter. W. Graadt van Roggen, Secretaris. C. R. Tb. Baron Krayenboff, Penning Jos. F. A. M. ten Berg Ir. H. H. Damtne w.i. Mr. Dr. A. van Doortiinck Ir. E. A. Hamburger w.i. Leden. Mr. R. A. Baron van Lynden Jhr. A. H. Op ten Noort J. C. Rijk Pzn. De verdere aanvulling v/h Algem. Bestuur is, aangezien deze verband houdt met de voorgestelde Statuten wijziging uitgesteld tot de Algem. Ledenvergadering, die aan bet einde dezer maand zal worden gehouden. De Directie van bet Levens- middelenbureau te Amersfoort maakt bekend, dat nog niet alle aardappel- kaarten zijn binnengekomen. Iedereen wordt dus in zijn eigen belang aangespoord hieraan ten spoe digste te voldoen. J.l. Maandag werd door de leer lingen der Hoogere Burger School aan den directeur dier school, Dr. P. G. Tiddens, die 1 September als directeur der Hoogere Burger School te Utrecht in functie treedt, in het met planten versierdb gymnastieklokaal een fraaie lamp als souvenir aangeboden. Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nedetlandscbe Onderwijzers is telegrafisch aan den Minister verzocht om spoedig aan de onderwijzers van de Oponbaie School over de vervallen termijnen den duurte- toeslag uit te betalen. Heden zijn te Utrecht geslaagd voor acte A., M. U. L O., de jonge dames: C. Boom, G. Grondhoui. M. Klijn, alhier, en A. van den Woerd, van Njjkerk, allen leerlingen van de O. Meisjesschool alhier. Wegens ziekte in de nabijheid der muziektent in bet Plantsoen beden 4 Juli geen concert door de Aroeis- foortsche Muziek vereeniging. Op de jl. Maandag alhier ge houden kaasmarkt werden aangevoerd 38 wagens wegende 10625 kilo. Prij zen f52.k f60.per 50 kilo. Kooplust niet groot. De neutrale handel. Het feit dat Duitschland groote voor raden levensmiddelen door bemiddeling der Europeesche neutralen ontvangt, waarop Groot-Brittannië de Vereenigde Staten heeft gewezen, is voor de Amerikaansche regeering een richt snoer geweest bij bet vaststellen van bun contrólepolitiek op den uitvoer, zegt een Reutertelegram uit Was hington. Vaqjiit Scandinavië en Nederland wordt genoeg vet naar Duitschland uitgevoerd om meer dan zes millioen soldaten, dit is bet totaal der Duitsche effectieven, te voorzien. Groot-Brit- tannië heeft de volgende lijst van levensmiddelenuitvoer over 1916 van Scandinaviëen Nederland naar Duitsch land opgeteld: boter 826 000 ton, vleesch 115.800, varkencproducten 68.800, geconsendeerde melk 70 000, visch 407, kaas 80 500, eieren 46.400, aardappelmeel 179.500, koffie 58 500, vruchten 74 000, suiker 12.000, groen ten 215 000 ton. De Deensche imprrt van vet was indrukwekkend; bij bedraagt ge deelte van het dagelijksche Duitsche rantsoen. Groot-Brittannië heeft eveneens aangetoond, dat Amerikaansche lijn koeken, welke naar de neutraleo zijn uitgevoerd, Duitschland bereiken door den verkoop der neutralen van hun dagelijksche producten. De Vereenigde Staten hebben het in bun macht, deu uitvoer van boter en kaas naar Duitsch land te verhinderen, door de versche ping van alle levensmiddelen naar de neutralen te verbieden. De oogst vooruitzichten in Rusland. Naar een telegram uit Si- Peters burg aan «Svenska DagbladeU meldt, had hei Russische ministerie van finan ciën rapport ontvangen omtrent den stand der oogst iu 487 Russische oor logsdistricten. In deze districten was de stand der winterzaden bij 57 goed, bij 221 bevredigend, bij 48midde!matig. bij 77 beneden middelmatig en bij 29 slecht. Volgens dezelfde opgaven waren de vooruitzichten voor het zomertarwe- koren eenigszins slechter dan ge woonlijk tengevolge van de kou, die in de eerste dagen van Mei de ont wikkeling van de zaden terughield. Duitsche padvinders I Op de «Cannenburghic, het kasteel van dr Cleve, te Vaassen, vsrloeven een 100-tal padvinders uit Frankfurt. Ze worden over een paar weken ver vangen door een gelijk aantal uit Berlijn en in den loop van den zomer komen er nog meer uit andere Duit sche plaatsen. Ze zijn de gasten van den eigenaar van het kasteel. Verhooging van de Duitsche kolenproduetie. De voorzitter van het Rheiniscb- Westfaelische Kolensyndicaat, Dr. Kir- dorf, heeft er in de algemeene ver gadering van mijneigenaars op gewezen, dat de kolenproduetie nog steeds niet in verhouding staat tot de geweldige vraag. Het is gelukt, in Mei en Juni de productie eenigszins te verhoogen, ofschoon de verdeeling «an geschoolde mijnwerkers nog niet is, wat men had gewenscht. Spreker drong er op aan, de productiviteit van alle mijnen tol het uiterste op te drijven. Aldus meldt de Deutsche Tageszeitung van 28 Juni. Het Duitsche vernuft. In Duitschland is men er. naar de «Köln. Volks. Ztg.« mededeelt, in geslaagd, uit riet een nieuwe weefstof te maken, «Typbaa genaamd. De Typbadraden worden in Saksische I fabrieken gespannen of tot vilt ver- werkt Men maakt er alle mogelijke artikelen vandekens, strengen en zelfs kleederen. Gebrek aan grond stoffen behoeft meri niet te vreezen in Noord- en Ooot-Duitscliland be vinden zich in de meren en moerassen nog geweldige voorraden riet en ook Oostenrijk-Hongarije en de Balkan- landen kunnen groote hoeveelheden leveren. De Duitsche ftandelsduikbooten. De «Tempsa van 28 Juni weet mede te deelen, dat de Duitsche maatschappij, die indertijd is opgericht met het dost, het transatlantisch handelsverkeer met duikbooten te organiseeren, haar kapitaal met 5 millioen heeft uitge breid. Het blad is er van overtuigd, dat er meer reizen van handelsduik- boolen woiden voorbereid en ver wacht, dat het een garegelderi handels- duikbootdienst op Spanje zal worden. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. van 2229 Juni 1917. Geboren: Fransje, d. van Jan van Loenen en Fransje van Ginkel. Ondertrouwd: Willem Keikbof en Johanna Jansen. Adrianus Johannes Brinkman en Aleida Jacoba Oosterbeek. Stontenburg. van 2229 Juni 1917. Geboren: Jobaones Geert, z. van Johannes van Esveld en Catbarma Antonia Maria van den Hengel. Overleden Johannes van Burgsteden oud 84 jaar weduwnaar van Heudrika Steeukamp.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1