NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. 59. Woensdag 25 Juli 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. -4 "lijiy» 'J'-iVf' Courant. ABONNEHENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.—; Franco per post door het geheele Kijk f 1.15. Afzonderlijke Nummer» 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ontembaar Frankrijk. De »Times"-correspondent bij het Fransche hoofdkwartier bespreekt de pogingen, die zelfs nu nog door Duitsche agenten in Frankiijk worden aange wend om het Fransche leger te doen gelooven, dat het tolk den oorlog moede is, en omgekeerd bet volk te doen denken, dat het leger zijn geest kracht begint te verliezen. «Niets tan dit alles is waar", zegt hij. «De vijand moet zijn werk wat handiger doen dan totdusverre, zoo hij wil dat het volk, enkele bijzonder vreesachtige lieden uitgezonderd, de verhaaltjes die hij verspieidt, zullen gelooven. En zelfs dan zal bel hem niet gelukken de troepen in de ge- vecbtszöne en het volk daarachter van elkander te vervreemden. Allen werken voer Frankiijk, voor de Geallieerden en voor de overwinning. Zoo tenminste ziet de Engelscbe waarnemer de dingen. Wjj zijn allen vermoeid van den oorlog, zooals iemand vermoeid en overspannen is als hij aan een veire-afstands- wedstrijd deel neemt. Maar wijl dit een wedstrijd is niet alleen om zelfbehoud, maar om alles wat ons dierbaar is en wat wij voor recht houden, zullen wij loopen tot wij er bij neervallen. En wij zijn niet vau plan neer te vallen voor de wedstrijd gewonnen zal zijn Ik ben overtuigd, dat dit de gevoelens van Frankrijk zijn. Een paar dagen geleden stond ik een half uurtje buiten het Gare du Nord en zag de aankomst van de verlofgangers, die afgehaald werden door hunne familieleden en ook het vertrek dergenen die weder naar het front terugkeerden. Daar stond ook een soldaat, die afscheid nam van zijn vrouw. Geen van beiden sprak een enkel woord. Zij kusten elkander, wel vier, vijf malen en iedere kus was een afscheid van lichaam en ziel en toen gingen zij vaneen zonder ook nog maar éénmaal om te kijken zij in de massa, hij in den trein. En geen van beiden had een traan ge stort. Of het droevig was? Ja, het was droevig. Maar het was iets meer dan alleen een man en een vrouw die elkander misschien voor het laatst vaarwel zeiden. Het was Frankrijk, dat zijn zonen uitzendt ter verdedi ging van het erfgoed der vrijheid voor alle zonen, die na ben zullen komen. Den volgenden dag, terwijl ik aan den zoom van een bosch stond en Deerzag op St. Quentin, waar de vijand loert om alles neer te schieteD dat zich buiten dekking of boven den grond waagt, dacht ik weder aan die twee menschen en aan wat St. Quentin en al de andere verwoeste en ge martelde en tot slavernij gebrachte steden en dorpen van hun Frankrijk voor ben beteekenen, alleen omdat het bun Frankrijk is." De leveneiuiddelenechaarechte ilt Engeland. Naar wij in de «Morning Post# van 13 Juli lezen, waren een aantal Engel scbe scheepseigenaars overeengekomen de leverismiddelenvoorraden voor bunne schepen in hot vervolg in de buitenlandsche havens te kooperi,waar door zou worden vermeden, dat men ook daarvoor moet putten uit de binnenlandsche voorraden. De depar tementen van de levensmiddelenvoor- ziening, van bel scheepvaartveikeer en van handel drongen er thans op aan, dat allo scheepseigenaars dit voor beeld zouden volgen en voorden ver volge instructies zouden geven, om, wanneer dit onmogelijk was, de voor raden in de buitenlandsche havens ie kooperi. De aanslag bij Bergen en de Duitsche Rijksdag. Het officieele communiqué, door het Haagsche Correspondentiebureau ver spreid, is te rechter tijd door de Regeering medegedeeld en den inhoud hebben wij met groote genoegdoening gelezen. Inderdaad was de toon, waarop in den Uuitschen Rijksdag over de schen ding der neutraliteit onzer territoriale wateren gesproken werd, ergerlijk aan matigend. Nederland zal, als het moet, met de wapenen, zooveel het kan, die terri toriale wateren verdedigen. Zooveel het kan i evenmin als het verhinderen kan, dat zeppelins over ons grondgebied hun militaire operaties tegen Engeland uitvoereD, evenmin kan het op elk punt van onze terri toriale wateren wachtschepen station- neeren. Nederland wil dit, omdat het zijn neutraliteit zoo krachtig mogelijk zal handhaven, maar niet ten genoege van een der oorlogvoerenden, die van het bestaan in het belang der onzijdigen van deze neutrale terri toriale zeestrook voordeel trekt. Ook de krachtige eisch om schade loosstelling moet in den lande wel eeDige ontstemming hebben gewekt. Hoe, bet land, dat zonder eenigen schijn van recht, onze handelsschepen in den grond boort, aan de onrecht matige daden van wier zeelieden het te wijten is, dat tienduizenden en nog eens tienduizenden tonnenmaat aan Nederl. scheepsruimte vernietigd is en vele Nederl. zeelieden het leven hebben moeten laten, het land, dat zich van onze protesten daartegen niets aan trekt, zou van ons op hoogen toon gaan eischen, dat wq voor een paar zijner onrechtmatig vernietigdeschepenscha devergoeding laten betalen? Wij weten niet wat de Nederl. Regeering doen zal. Waarschijnlijk zal zij inderdaad met kracht opschadevergoeding aandringen. Maar als dat gebeurt, weten w|j thans wel zeker, dat het niet is omdat Duitschland iets eischt, omdat Duitsch land meent recht opschadevergoeding te hebben, maar uitsluitend omdat wjj elke schending van onze territoriale wateren willen tegengaan en zoo mo gelijk willen verhioderen, dat zulk een schending, die niet vooi komen kan worden, den overtreder eenig vooi deel brengt. «Hbl.c Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Juli, in Nederland uitgesproken 15 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Juli 1917 497 faillissementen tegenover 627 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij Kon. Besl. is uit 's Rijks kas aan de gemeente Amersfoort een voor schot verleend van f 10.000 teneinde de gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te ver- leeneu aan «Volkshuisvesting II« ten behoeve van den bouw van een bad huis met bovenwoning De heer D. HulshofT komt voor op de voordracht voor leeraar in de Engelscbe taal en letterkunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haailem. De hetr N. Veger hoofdconduc teur der H. IJ. S. M. alhier is benoemd tol lid der staatscommissie tot voor bereiding van de herziening van de loonregeling van spoorwegpersoneel. De beer L. E. D. Langeveld commies le kl. bij de H. IJ. S. M. is 16 Augustus a.s. 25 jaar in dienst dier maatschappij. In eene buitengewone algemeene vergadering op 3 Augustus a.s. der maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen zal goed keuring worden gevraagd op den ver koop van verschillende terreinen. Donderdagavond zeven uur houdt de «Soc. Dem. Mob Club." een Open luchtmeeting op het terrein van H.V.C. (achter Rustoord) waarbij als spreker zal optreden den heer I. I. Samson met het onderwerp: «Indrukken van het Westelijk front." Distributie van rundvleesch. Binnen niet te langen tijd, kan de distributie van rundvleesch worden tegemoet gezien. Deze distributie onder scheidt zich hierin van die van varkens- vleescb, dat de vrije handel voorden slager blijft bestaan. Deze kan dus op de markt vrij beesten koopen. Alleen zullen van Rijkswege maxi mumprijzen voor den detailhandel wor- don vastgesteld. Daarbij geldt als principe, dat voor het vleesch der z.g.n. mindere deelen (klapstuk enz.) de prijsverlaging het sterkst tot uitdrukking zal komen, terwijl bet vleesch der fijnere gedeelten (biefstuk) niet zooveel lager dan de tbans geldende prijzen zullen worden gesteld. In enkele gevallen echter be draagt de voorgenomen prijsverlaging ongeveer 40 pCt. De heer J. C. Rolandus Hage- doorn, oud-officier van gezondheid, die vroeger jaren op een zeer drukke practijk als arts mocht bogen, zoo zelfs dat hij er den militairen dienst [om verliet, heeft in Schevenipgen, vverwaarts hij zich na een zware ziekte begaf, geen herstel mogen vin den en is jl Zaterdag daar overleden. Zijn stoffelijk hulsel is hier gisteren op de oude begraafplaats ter aarde besteld. Onder de velen die gekomen waren om hem de laatste eer te be wijzen, merkten wij op de plaatselijke geneesheeren, en leden van den ge meenteraad, waarvan de overledene korten tijd deel uitmaakten. Een keur van bloemen dekte de baar. Aan bet graf, waarbij op wensch van den over ledene niet werd gesproken, dankte de oudste zoon voor de betoonde deelneming. Ds. I. Hooykaas heeft het beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Arnhem aangenomen. Zwerasport. Zondag j.l. speelde in de Zwem inrichting alhier voor de U. P. Z. B. A. Z, P. C. 2 tegen NeptunusEerst genoemde won ditmaal zeer verdiend en herstelde zich derhalve van de laatste nederlaag De A.Z. P. C. 2 wist tweemaal bet net te vinden ter wijl Neptunus geen enkele goal daar tegenover wist te stellen. A. Z. P. C. I verloor zooals te begrijpen was van 't Y I en namen de Amsterdammers derhalve wel verdiend de Vierdagmedaille mee naar huis. Het spel der Amsterdam mers stond hooger en de 52 over winning komt hun volkomen toe. Onze Stadgenooten hebben goed partij gegeven en vooral direct na rust waren zij door enthusiast spel eenigs- zins io de meerderheid doch de tegen partij liet zich niet overrompelen en herstelde zich spoedig weer. Het nummer popduiken leverde ook een succes voor de Amsterdam mers op. De ibeor Bierenbroodspot van 't Y behaalde den eersten en de heer C. Beem van de A. Z. P. C. den tweeden prijs. De wedstrijd A. Z. P. C. 2—Z. V. V ging niet door; Zeist kwam niet op Op de Maandag j.l. gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 43 wa gens met 10975 kilo kaas. Prijzen f52.—, f55.per 50 kilo. Gestempelde f 53.f 56 50 per 50 kilo. Handel vlug. Maandagmiddag 1 uur ontstond brand in een houtmijt van bakker Voskuilen aan den Arnhemschenweg Met veel moeite werd het vuur ge- bluscht en hierdoor erger voorkomen. Het jonge eikenloof krijgt weer last van de meeldauw, die de frissche loten vernielt en den groei van het hout zeer belemmert. Tilly Koenen. Een Kerkconcert te geven door Tilly Koenen en baar medewerker, den organist Louis Robert, mag steeds als iets buitengewoons op kunstgebied aangemerkt worden. Nog onder den indruk van het gehoorde schreef de verslaggever van de «Dordtscbe Cou rant* welk een emotionoerende kracht ging er van uit. hoe verhoogd en versterkt een dergelijk genieten des menschen zielenleven en verruimt het zijn ethisch voelen! De schitterende praestaties op zanggehied van onze beroemde landgenooie zijn tiouwens bekend genoeg. Ook Louis Robert heeft zich een groote naam verworven. Zoo schreef het Handelsblad over het voortrefielijko orgelspel van Louis Ro bert die op zijn instrument inderdaad een meesterlijk virtuoos is, terwijl de N. Rott. Court, hem «een maestro in zijn kunsta noemt. Het programma is wederom met zorg saamgesteld en bevat liederen van Bach, Paladilhe, Saint-Saëns, Marschal- Loepke, Erdelmann, Bizet, en een Holl. lied uit de 18e eeuw, terwijl orgelsoli ten gehoore gebracht worden van Bach, Boëllmann, en een nieuw werk van Hendrik Andriessen. Dit laatste is onlangs in Mei voltooid en zal op deze tournee zijn eerste uitvoering beleven. Dat het Kerkgebouw Donderdag middag geheel gevuld moge zijn weu- schen wij beiden grooten kunstenaars gaarne toe. Inlijving militielichting 1917. In de hier na genoemde tijdvakken zullen van de militiel.cbting 1917 worden ingelijfd. Van 1—5 October 1917de dienst plichtigen, toegewezen hetzij aan de regimenten veld-artillerie, hetzij aan bet korps rijdende-artilleriede dienst plichtigen, toegewezen aan de genie (motordienst) en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte; de dienstplichtigen toegewezen aan het regiment genietroepen, roet bestem ming voor opleiding tot milicien- telegrafist of telefonist en werkzaam hetzij bij de posterijen en telegrafie, heizij bij de spoorwegmaatschappijen Van 16—20 October 1917; de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-art illei ie en be stemd voor het tweede in te lijven gedeelte Van 3—6 December 1917; het tbans nog overschietend gedeelte van de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten huzaren. Voor don verderen duur van de tegenwoordige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van eersle- oefening slechts in zeer bepeikte mate worden veileend en alleen om zeer gewichtige studie- of andeie redenen. Zij, die in bovengenoemd tijdvak moeten worden ingelijfd en uitstel of verleDging van uitstel van eerste- oefening wenschen moeten daartoe zelf ten spoedigste hun verlangen hij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden vermeld de gemeente, voor welke de dienstplichtige is ingeschre ven, alsmede het korps en onderdeel, waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandig heden daartoe aanleiding mochten geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1