NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, |gj. No. 69. Woensdag 29 Augustus 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezanden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat II, Telephooun. 60. AOVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de gisteravond door den Wet houder Veis Heyn gppresideerde ver gadering van den Gemeenteraad, die niet werd bijgewoond dooi de raads leden Koning en Van der Wal werd in de allereerste plaats lot lid dei- commissie tot hot nazien der ge meenterekening iri de plaats van Mr. Verboeff, die inmiddels tot wethouder benoemd geen deel daar meer van kan uitmaken, van twee viije en een her slemming gekozen de heer Nieuwen- dijk. De vergadering ving aan met een geheime zitting van ongeveer een kwart uur. Na heropening der deuren volgde na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 17 Juli de mcdedeeling dat de'navolgendestukken waren ingekomen: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 20 Augustus 1917, 3e afd. No. 2201/1747, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raads besluit dd. 17 Juli 1917 tot aankoop van grond van bet R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Hamersveld, gemeente Leusden. Voor kennisgeving aange nomen. Alsvoren dd. 20 Augustus 1917, 3e afd. No. 2282/1748, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 4 Mei 1917 tot aankoop vau een opstal enz. buiten de Coninckspoort. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 13 Augustus *1917, le afd. No. 476'481, waarbij woidt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 31 Juli 1917 tot wijziging van bet besluit dd. 30 Mei 1916 betreflende toeken ning van een voorschot uit de ge meentekas aan de stichting nVolks- huisvesting lk van ten hoogste f 117960. Voor kennisgeving aange nomen. Alsvoren dd. 30 Juli 19-17, 3 Afd. No. 2174/J627, waarbij wordt goed gekeurd bet op 17 Juli 1917 vast gesteld 2e gedeelte vau bet kohier der hondenbelasting over 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 6 Augustus 1917, le Afd. No 460/476, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 17 Juli 1917 tot aankoop der perceelen aan de Teut Nos 58 en 60. Voor kennis geving aangenomen. Alsvoren dd. 13 Augustus 1917, 3e Afd. No. 2097/1607, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 26 Juni 1917 tot aankoop van een ge deelte der perceelen Sectie C No. 986 en 1221 gelegen aan den Utrecbtscben- weg voor het pension zRustoordv. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 30 Juli 1917, 3e Afd. No. 2134/1744, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 17 Juli 1917 tot bet aangaan van eene ruiling van grond met W. H. Meursing. Voor kennisgeviog aangenomen. Alsvoren dd. 30 Juli 1917, 3e Afd No. 2133/1640, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 17 Juli 1917 tot het aangaan van eene ruiling van grond met Jhr. A. W. den Beer Poortugael. Voor kennisgeving aan genomen. Alsvoren dd. 30 Juli 1917, 3e afd. No. 2135/1645, waarbij wordt goed- gekeuid het Raadsbesluit dd. 17 Juli 1917, tot ovërnerniug van giond van J. van Vullenhoven. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 30 Juli 1917, 3e afd. No. '1994/1657, waarbij wordt ver daagd de beslissing op het Raadsbe sluit dd. 26 Juni 1917, tot aanvulling der Bouwverordening. Voor kennis geving aangenomen. Brief dd. 7 Augustus 1917 van M. v. ri. Hoeve, houdende mededee- ling, dat hij zijne benoeming tot schoolarts aanneemt. Voor kennisge ving aangenomen. Schrijven dd. 10 Augustus 1917 van Burgemeester en Wethouders houdende mededeeliug van de door hen op aandringen van het Rijks- kolenbureau genomen maatregelen teneinde het reeds beperkt gasverbruik nog meer te doen inkrimpen. Voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal van da op 8 Augus tus 1917, gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente ontvanger. Voor kennisgeving aange nomen. Brief dd. 15 Augustus 1917 van den Heer Mr. L. Stadig, houdende mede deeliug, dat hij de benoeming tot Ambteoaar van den Burgerlijken Stand niet kan aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. Ballans en de verlies- en winst rekening van bet Grondbedrijf over 1916. In banden te stellen van de Commissie voor het onderzoek der rekening over 1916. Balans van de gasfabriek, water leiding en het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf op 1 Januari 1917. Io handen te stellen van de Commissie voor bet onderzoek der rekening over 1916. Adres dd. 23 Augustus 1917 van J. ValkhofT, houdende verzoek om eenige vergoeding te mogen ontvangen voor de opneming van gemeentelijke publicaties in bet Amersfoortsch Dag blad. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 8 Augustus 1917 van bet Bestuur der Afd. Amersfoort vaD de Nationale Vereeniging tot steun aau miliciens, houdende verzoek om toe treding als donateur dier vereeniging door bet storten van een som ineens van f200.Naar B. en W. om advies. Adres dd. 3 Augustus 1917 van bel Bestuur van den Nederlandscben Bond voor Werkverschaffing houdende ver zoek over te gaan tot vorming van eene commissie tot instelling vaneen onderzoek welke bijzondere werken vanwege de verschillende takken van gerMentedienst in tijden van werk loosheid zouden kunnen worden uit gevoerd. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 1 Augustus 1917 van bet Bestuur van bet Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymna- siëo en Hoofdbestuur van de Ver eeniging van Leeraren bij het Middel baar Onderwijs, houdende verzoek om de tractementen van de rectoren en conrectoren, van de Directeuren en Leeraren aan de gemeentelijke in richtingen van voorbereidend booger en middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk te willen, verboogen. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 10 Augustus 1917 van Omer Buyse, houdende verzoek het tarief voor waterlevering ten behoeve van het Elisabetlidorp le herzien. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 8 Augustus 1917 van het Bestuur van den Typografischen Studiekring »Amersfoort« ten geleide van een voor toelichting van zijn ver zoek dd. 16 Juli j.l. om een subsidie enz., bestemd ex. van de uLeeiling- regelingt. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 27 Augustus 1917 van den A mersfoor tschen Bestuurdersbond, houdende verzoek om een gemeente lijke bad- en zweminrichting tol stand to doen brengen. Naar B. en W. om advies. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 Augustus 1917, 3e Afd. No. 2284/1788, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 31 Juli 1917 tot verkoop van een perceel groud aan A. C. van den Boom. Voor kennis geving aangenomen. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd in de vacature Luberti benoemd de heer A. A. Ver burg, hoofd der school te Leusden en in de vacature Benninga de heer A. Vermeer te Harderwijk. Tot onderwijzer in de Natuurkunde aan de Burgeravondschool werd voor de a.s. cursus benoemd de beer F. Faber, tot onderwijzer in het lijn- teekenen de heer H. Mooijen Jr. Een voorstel van Burgemeester eu Wethouders om aan den heer G. A. van Mechelen gedurende den tijd dat hij werkzaam zal zijn als secre taris van de commissie voor de cen trale Keuken vei lof le verleenen en in zijne plaats door het aanstellen van een tijdelijken onderwijzer te voorzien, werd na langdurige discusie over het al of niet wenschelijke eenor dergelijke onderbreking van het onder wijs ten slotte mei 12 tegen 5 stem men aangenomen. Aan Dr. H. J. Reynders werd, over eenkomstig zijn vorzoek met ingang van 1 September eervol ontslag ver leend als lid der commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te be schikken op het verzoek van den Heer J, van Harpen om eene com missie te benoemen tot onderzoek van een geschil over de uitvoering van bestek no. 18 dienstjaar 1916 inzake verbetering Arnhemscheweg, werd na door de heereo Leinweber en Kroes bestreden te zijn met 9 tegen 8 stemmen verworpen en Burgemeester en Wethouders uitge- noodigd een voordracht voor een dergelijke commissie te doeD. Besloten werd afwijzend te be schikken op het adres van G. v. d. Klashorst houdende verzoek kwijt schelding of vermindering van een hem opgelegde boete wegens over treding van een huurcontract. Aan Burgemeester en Wethouders werd het door hen gevraagde crediet van f 50.verleend tot uitkeering eener schadevergoeding aan C. Belt voor het uit de huur nemen van een gedeelte der door hem gepachte lan derijen langs de Eem en een bedrag van f 100.beschikbaar gesteld voor de afwatering vau dit terrein met de bedoeling bet als opslagplaats iu ge bruik te geven aan den dienst nGe- meentewerken" voor f 225.per jaar. Besloten werd tol aankoop van een aan bet Burgerweeshuis beboorend perceel bouwland gelegen tusscbende aan de gemeente beboorende terreinen in het Soesterkwartier en langs de Eem, voor de som van f 21.500, en eveneens aan te kooperi van den beer T. van Anrooij een drietal huizen aan de Eernstraat nabij de gasfabriek voor f4000.—. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Juli i.l. inzake de beschikbaarstelling van melk tegen verminderden prijs, werd zonder dis cussie aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eeri regeling van het gasverbruik in den aanstaanden winter, werd aangehouden tot eene in de volgende week te houdeo vergadering. Voorts werden B. en W. gemachtigd een gedeelte der straatverlichting te electrificeeren. Besloten werd om bij Hare Majesteit de Koningin in beroep te gaan van het besluit van Gedeputeerde Staten tot niet goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Juni 1917 tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van ten hoogste f500.000.voor de uit voering van bet plan tot verbetering van de binnenstad. Naar aanleiding eener bemerking van Gedeputeerden Staten op het des- betreflende raadsbesluit van 31 Juli 1.1. werden B. en W. opnieuw gemachtigd over te gaan tot opname van tijdelijk kasgeld naar behoefte tot een bedrag van ten hoogste vijf honderd duizend gulden (ƒ500 000) tegen eene rente van uiterlijk 6 pCt., waarvan de rente zal worden bestreden uil de gewone middelen der Gemeente en de aflos sing uit de gewone en buitengewone middelen der Gemeente en waarvan de aflossing zal moeien plaats hebben vóór het sluiten van den dienst 1917. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten tot aanvulling van het raadsbesluit van 26 Juni 1917 inzake bet nomen van maatregelen tegen eventueelen binder van vischbakkerijen. Hierop werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1916 vastgesteld en daarmede was de agenda afgehandeld. Bij de gebruikelijke rondvraag zeide de heer de Kempenaer zich ongerust te maken over de brandstofvoorziening in onze gemeente. Waar in eenige door hem genoemde steden verschil lende brandstoffen voor een ieder bij (elke hoeveelheid te verkrijgen zijn beeft men hier nog nagenoeg niets en is aanvoer uit andere plaatsen niet geoorloofd. De voorzitter deed daarop uitkomen dat bij de brandstollen- commissie bier ter stede de gedachte beeft voorgezeten dat ieder geholpen moest worden en niet alleen ben die het ruim betalen konden. De minister heeft trouwens reeds het maximum br paald dat elk toegewezen mag worden. De beer Nieuwendtjk kreeg op zijn viaag waarom door de gemeente geen bout werd aangekocht ten antwoord, dat bout niet onder de distributie behoort, doch dat Burgemeester en Wethouders reeds hadden laten nagaan welke boomen gerooid kunnen worden en daarmede niet zooals gewoonlijk tot het voorjaar te wachten docb reeds nu te doen overgaan. Op vragen omtrent de wonscbelijk- beid der uitgaven eener distributiebode, waartoe Burgemeester en Wethouders zijn overgegaan in concurreutie met de bier bestaande bladen en over de onregelmatigheden in de distributie vau kaarsen werd hem door den voor zitter schriftelijke beantwoording toe gezegd, waarna de vergadering werd gesloten. In de godsdienstoefening op Zondagochtend 2 September in de Remonstrantsche kerk zal Ds. I. Hooy- kaas zijn afscheid prediken. De hovige Zuidwester storm heeft gisteren heel wat schade aan gericht, Tal van boomen, waaronder zeer zware, zijn ontworteld of zelfs afgebroken. Van persoonlijke ongeluk ken hoorden wij echter niet. Legerdag. Maandagavond werd ui »De Zvvaan« een vergadering gehouden door eenige burgers en militairen, ten einde over een legerdag voor Amersfoort van gedachten le wisselen.^ Luitenant Van Pelt ieidde de ver gadering en zeide: De vereeniging tOns Legere heeft ten doel bij de burgerij sympathie op te wekken voor bet leger. Ze houdt zich buiten alle politiek. Ook tracht ze de soldaten bet leven te veraangenamen door versnaperingen. Voor de mobilisatie zijn er ook reeds legerdagen geweest. Na dien tijd te KampeD, Breda, Rotterdam, Amsterdam en laatst te Leeuwarden op 17 Aug. Sprekers idee is nu een kleine kern van leden te vormendie vormen weer comité's van notabelen, o.a. plaatselijke autoriteiten en plaatselijke gai nizoens-commandanten. Aanvanke lijk waren de booge militaire autori teiten er tegen, doch bebben nn 't nut er van begrepen. Het doel is nu hier eenige leden, een kern, te krijgen. Wat is op de steeds gehouden legerdagen gebeurd? Te Leeuwarden vecbtsbajonetoeleningen, caroussel- rijden, motorrijden springoefeningen, er werd o.a. ook gedemonstreerd wat op gymnastiekgebied gedaan wordt, werpen met speer en handgranaten, infanterieaanval. In een onderdeel der stad werd een tentoonstelling van draadlooze telegrafie gehouden. Twee legerdagen worden nu reeds gehouden, nl. een te Gouda en een te Enschede. Noodig is toestemming van alle militaire autoriteiten, alsmede van den Burgemeester en van de burgprij. Tot slot is noodig het diner, omdat hier van gedachten wordt gewisseld. Mocht hier een legerdag worden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1