PFAFF NAAI MACHINE Springconcours voor militairen beneden den rang van Officier. DE PRINS Bezoekt het Concours hippiqueop Birkhoven, Zondag 9 September 1917. Springconcours voor Officieren en Heerrijders. DE lANDBOUWBAKK TE UTRECHT §E HONDERDSTE Gemengd Nieuws. „DE BIJENKORF" ROOMBOTER, flaaeljjh versch verkrijgbaar SOMNAMBULE. Ingezonden. Acïverteniiën. IJL Vertegenwoordiger H. NEFKENS, VARKEASMARivT 5 AMERSFOORT. de Heer H. E VAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer J. POTHOVEN Azn., aldaar. Phoenix-Brouwerjj Boterfabrieken „Nijkerk en Putten.'" UITGEVER N. J. BOON, AMSTELDÏJK13, AMSTERDAM. Aan den heer P. Nierop is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Sept. j.l. als direc teur der bedrijfsinstellingen van de V. P. N. alhier. Het programma van het Zondag 9 September op »Birkhoven« te hou den concours bippique bestaat uit de volgeude nummers: Eenspannen van landbouwers, een spannen van handelaren, eenspannen van particulieren, springconcours voor officieren en heerrijders, tweespan nen, rijpaarden (bestgaande rijpaard), springconcours voor militairen beneden den rang van officier. Behalve de prijzen der vereeniging worden nog medailles uitgeloofd'door H. M. de Koningin, 11. M. de Koningin Moeder, Prins Hendrik, den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht en door particulieren. De Rijkskolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas eD electriciteit voor hel tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld. GAS. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoen: a. voor verlichting: in October 16 M». d November -2 a December 26 Januari 24 a Februari 19 t Maart 13 b. voor bij-koken (waterverwarming enz.) 10 M» per gezin per maand, ver meerderd met 2 M> voor eiken persoon waaruit het gezin bestaat. II. als vast rantsoen Voor vei warming: 180 M' voor eiken door de brand stollen-commissie geboekten gashaard waarvoor van het brandsiofïenrantsoen 6 H.L. steenkool wordt afgetrokken. Bovenstaand minimum-rantsoen is de gemiddelde behoefte van de kleinere verbi uikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt be tracht, met dit rantsoen wordt toe gekomen. Io gemeenten, waar het gemiddeld verbruik in 1914 lager was dan boven genoemd minimum-rantsoen, mag uit den aard der zaak het minimum rantsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddeld verbruik in '1914 Nadat voor elke gasfabriek de hoe veelheid gaskolen (gasolie) is vast gesteld, noodig, zoowel om boven staande rantsoenen af te leveren als om in de door de Rijkskolendistributie vast te stellen hoeveelheid gas voor industrie, straatverlichting, verlichting van openbare gebouwen, enz. te voor zien, wordt de overblijvende hooveel- heid verdeeld over de gasbedrijven in die gemeenten, in welke het gemiddeld ver bruik in 1914 hooger was dan het mirdmumrantsoen. Aan alje gasbedrijven zal in de eerste dagen van September worden mede gedeeld, welke Hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 October 1917 tot 31 Maart 1918 kan worden afgegeven. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke verbruiker zijn miuimum- rantsoen ontvangt. Opgemerkt zij, dat deze rantsoenee ring is gebaseerd op een roaandelijk- schen aanvoer uit hel buitenland van 80.000 ton gaskolen. ELECTRICITEIT. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als roinimumrantsoen voor verlichting: in October 16 K.W.U. November 22 December 26 Januari 24 Februari 19 i Maart 13 Een verbruiker, die zoowel op bet gas als op het electriciteitsnet is aan gesloten, ODtvangt geen rantsoen gas voor verlichting. II. als vast rantsoen a. voor bij-koken (waterverwal ming enz 40 K.W.U. per gezin per maand, vermeerderd met 8 K.W.U. voor elke persoon, waaruit het gezin bestaat. Een verbruiker, die zoowel op het gas als op het electriciteitsnet is aan gesloten, moet voor bij-koken de keuze doen tusschen gas en electriciteit. b. voor verwarming 180 K.W.U. in ruil voor'elken H L. steei kool, welke men daarvoor wenscbt af te staan. Alhoewel in vei band met het feit, dal de electrische centrale niet, zoo als de gasfabrieken, behoeven te be schikken over een speciale kolensoort, de afgifte van electriciteit minder be perkt behoeft te worden, maakt de zorgwekkende toestand van de kolen- voorziening het toch noodzakelijk, ook aan het electricileitsverbruik een grens te stellen. Mitsdien bedraagt het maximum- ranlsoen voor verlichting voor parti culieren in Octobar 32 K.W.U. November 44 i) December 54 i) Januari 48 Februari 36 Maart Bur.) Militielichting 1918. Van de militielichting 1918 zullen tusschen 22 en 26 October 1917 worden ingelijfd de dienstplichtigen, toegewezen aan de 2e of de 4e com pagnie van bet le bat. in elk der regimenten grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie en het thans nog overschietende deel van de dienstplichtigen, toegewezen aan de le bataljons dier regimenten met bestemming voor deo dienst bij de administratie-troepen. Vermoedelijk zullen van de militie- lichting 1918 de overige dienstplich tigen, bestemd voor de regimenten infanterie, grenadiers en jagers daar onder begrcpeu, worden ingelijfd: de toegewezenen aan het 2e bataljon dier regimenten omstreeks 10 Januari; de toegewezenen aan het 3e bataljon omstreeks 10 April '1918, de voorge- oefenden vau iedere groep twee maan den later. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algetneene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Sept. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem wot den ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Ook g(j, Brutus I Bryan, tot nu toe de meest op den voorgrond tredende Ameiikaansche pacifist, is een rondreis begonnen ten gunste van den oorlog tot het einde. Te Chicago bet woord voerende, zeide hij: Alle geschil tusschen ons over voortzetting van den oorlog zal uit- loopen op verlenging daarvan en zal hem meer mensehen en geld doen kosten. Hoe meer iemand voor den vrede ijvert, boe vaster hij de regeering moet. steunen. Dit is het eenige middel om den vrede te verhaasten. Er kan slechts één eind aan den oorlog komen, namelijk door Duitscbland er onder le brengen. Natuurlijk zullen wij den oorlog winnen. Distributie-verrassingen. Aan het Nws wordt medegedeeld, dat de boeren in Drente dezer dagen reeds hun rantsoen steenkool en an- thraciet voor dezen winter hebben thuis gekregen. Ze zullen wel dank baar zijn geweest, maar de verrassing had toch ook een eigenaardigen kant, daar de veenboeren nooit iets anders dan tuif gestookt hebben en niet goed weten, wat zij met het onbekende stookmateriaal moeten beginnen. Voor den inhoud dezer rubriek, stelt de redactie zich niet aansprakelijkc. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan der inzender teruggegeven. Red de Belgische kinderen 1 Dringende Oproep. De Belgische kinderen sterven Tengevolge van de schaarschte en duurte der levensmiddelen in het bezette land kunnen de ouders hun kinderen niet meer het noodige verschaffen. Machteloos zijn zij gedwongen den Iang- zamen en wreeden dood hunner arme kleinen te aanschouwen. De kindersterfte heeft enormen omvang aangenomen en de tuberculose richt ver schrikkelijke verwoestingen aan. De toekomst van een heel land, van gansch een dapper volk staat op het spel. Mogen wij die onschuldige kleinen laten omkomen Mogen wij onbewogen en werkloos de verwoesting van de geheele Belgische jeugd aanschouwen Neen, duizendmaal neen! De ziel komt in opstand bij hel verschrikkelijk schouw spel van al dit kinderlijden. De Belgische kinderen moeten gered worden. Aan dezen toestand moet onmiddellijk een einde wor den gemaakt, door onverwijlde afdoende hulp. Hebben de droevige rijen Belgische kin deren in Holland, die wij allen hebben zien voorbijtrekken, niet een gansch volk tot tranen bewogen? Hebben wij niet vrouwen, door deze ellende bewogen, op den stoet van jeugdige ballingen zien toesnellen, om ze in hun asyl te dragen. Een krachtige en onmiddellijke daad is noodzakelijk. Zij wordt op het oogenblik verwezenlijkt. Hollandsche en Belgische dames hebben door de inspraak van hun medelijdend hart gedreven te Maastricht een Comité gevormd, dat zich zal belasten met de inzameling van fondsen, bestemd tot de huisvesting van Belgische kinderen in Holland. Dit Comité draagt den naam van Nederlandsch- Belgisch Comité voor propaganda ter plaat sing van Belgische kinderen in Nederland. (Oeuvre de la croix Mauve Comité Hollando- Belge de propogande pour le placement des enfants beiges en Hollande). De dames zullen alles in het werk stellen om zich de noodige gelden te verschaffen ten einde dit werk tot een goed einde te brengen. Zij zullen tentoonstellingen en feesten inrichten, subsidies aanvragen, en dergelijke aktieve progaganda voeren ten einde den treurigen toestand der Belgische kinderen zoo spoedig mogelijk te verlichten. Gij, allen, die dit leest, geeft U zelf de heerlijke vreugde van het bewustzijn, een kind gered te hebben. Verschaf U zelf dit ideale ouderschap, waartoe U een daad van hooge mensch- lievendheid den weg baant. Schenk het leven terug aan een dierbaar wezentje, en de dank der ouders, wien gij later het kostbaar pand zult teruggeven, zal uw be looning en uw zegen zijn. Zend ons uw penning, hoe klein ook. Teeken in op de lijsten waarbij gij U verbindt gedurende den oorlog een kind op uw kösten te onderhouden, hetzij bij U aan huis, heizij door in de kosten van plaatsing elders te voorzien. Zamel giften in om U heen. Tracht een maandelijksche bijdrage te ver krijgen. In een woord doe het onmogelijke om deze arme kleine slachtoffers te redden. Laat de armste zijn penningske ons niet onthouden! God zal U zegenen. Aan de gansche beschaafde wereld, aan allen, die door menschelijkheid bewogen en door verontwaardiging geschokt zijn bij het zien van zooveel onschuldig lijden, richten wij dezen oproep, zeker dat hij zal worden verhoord. Hel Comité. Eere-Presidenten, Mevrouw G. Ruys de Berenbrouck. Mevrouw de Gravin L. deVillegasdeSt. Pierre Presidente, Mevrouw Joseph Straetmans. Vice-Presidente, Mevrouw de Gravin M. de Liedekerke. Penningmeesteresse, Mejuffrouw Jeanne Haanebrink. Secretaris, De Heer J. Snollaerls. Leden; Mejuffr. Grahay, Mevrouw De Laminne, Mevr. Réné Schoenmaeckers, Mevr. P. Neve, Mejuffrouw M. de Coune, Mejuffr. A, Schoenmaeckers. Mej. H. Schoenmaeckers, Mejuffr. Barbou de Roosteren. De ondergeteekenden, vormende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeten en niet kun nen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mevr. QronemanDoornbos. Mevr. KnoppersVan Eijbergen. Mevr. KnooteVan Lanscbot Hubrecht. Baronesse Van Heeckeren van MolecatenHolle. Mevr. KcmperBlok van Laer. O-ij Isvmt koopen een 99 met TJ*w oog-en. d.IcïAt. De naam en de reputatie van de fabrikanten zeggen U alles. MAGAZIJN CHOdRSTRAAT 15—17 B1LTSTRAAT 50 LampekapzIJde .gebloemd eD effen. amperanden geheel klaar, ampekralen glas en bout. ENORME KEUZE EN GOEDKOOP. Verzending boven f 10.franco. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening-courant niet rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voor Lensden en Omstreken DE DIRECTIE. Agent Telefoon Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Onder Rijks-Contróle. in nette verpakking bijM. R. N. OOSTERVEEN, Lange- straat 46 en in het filiaal Arnhemschestraat. DE DIRECTIE. In eiken Boekhandel teekent men in op de 17de Jaargang van DE MOOISTE ILLUSTRATIE IN NEDERLAND Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten over den Europeeschen Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voor naamste gebeurtenissen in Nederland en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit Weekblad een nieuwe serie romans Roman van Ethel M. Dell, Schrijfster van „Als een Adelaar", De Rotsen van Valpré enz. Verder in de bibliotheek van „De Prins" de boeiende roman van A. GEOFFROY Nieuwe abonne's ontvangen het reeds verschenen gedeelte gratis op aanvrage. Alle abonné's zijn verzekerd. Door den Europeeschen oorlog zijn alle materialen aanmerkelijk in prijs gestegen daarom is, zoolang deze toestand duurt, de prijs per 13 nummers gedurende 3 maanden 95 cent, franco per post ƒ1.14. Zoo spoedig zulks mogelijk is, zal de oude prijs weer worden ingevoerd. Abonnementen kunnen ten allen tijde aanvangen, doch alleen bij het einde van den jaargang worden opgezegd. Men abonneert zich bij eiken Boekhandelaar, bij de Agenten en bij den Men ontvangt wekelijks een prachtige illustratie van 16 20 bladzijden op mooi papier met 40 45 platen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2