NIEUWE W" Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 3 No. 73 Woensdag 12 September 1317. 'i ll JV;j '<t |4€e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukkenïn te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hoe aan geld te komen. »Het Volks geeft aan Minister Treub in overweging, of de oorlogswinst belasting niet kan worden verdubbeld en dus op 60 pCt. gebracht. Nood leert bidden en ook be talen, schrijft het blad. Meer dan 40 pCt. houden de O.W.-ers dan nog over; meer, want er is degressie op beduidende schaal en bet volle percen tage betalen ze nooit. «Hier is geld, Excellentie, en hier in le grijpen is vrij wat beter dan toe komstbespiegelingen te maken over den economischen toestand na den oorlog. Veel hoop op de inkomsten van de Export-Centrale is ook ijdel, want 't meeste vet is van den ketel, dat bewijst al de melk- en kaas geschiedenis. De productiekostensljjgen en de buitenlandsche afnemers zijn door organisatie sterk in het neer drukken der prijzen, voor wat nog over de grenzen kan. De heele oorlogswinstbelasting is van den beginne af het eerst aan bevolen door de sociaal-democraten. Moet er nu een werkelijk initiatief voorstel van de socialisten komen, om haar te verhoogen? Zoo niet, laat de Regeering er dan zelf mee komen. En zoo neen, dan geen gelamenteer over de kostenHet zal wellicht niet helpen voor alle meerdere uitgaven, doch het zal een aanvulling zijn, die de moeite waard is. Wij verlangen niet 't onmogelijke en wij zijn volstrekt niet blind, voor hetgeen reeds gedaan is. Maar wij ont komen niet aan hoogere uitgaven en die moeten worden gedekt. Aan het geld te kunnen komen op recht vaardige wijze, maar het te laten liggen, dat is onverantwoordelijk!» Broodbesparing. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening schrijft »De inlichtingen, die vanwege het departement van Buitenlandsche Zaken thans zijn verstrekt omtrent de in de Vereeriigde Staten gevoerde onderhandelingen, doen nog eens scherp uitkomen, hoezeer het nood zakelijk is, de meest mogelijke zuinig heid te betrachten ten opzichte van het brood. Het broodrantsoen is al verminderd door den duur der broodkaart van 9 tot 11 dagen te verlengen, maar de toestand is nog niet verbeterd, eo er is dus alle aanleiding bet publiek nog eens te vermanen, zooveel moge lijk brood uit te sparen. Een ieder die niet in de eerste plaats op broodvoeding is aange wezen, moge voor zichzelf nagaan of hij niet het brood geheel of ten deele door andere voedingsmiddelen kan vervangen." Droogmaking der Zuiderzee! Nu de volgende zitting-periode der Tweede Kamer, volgens onderlinge afspraak, bet neutrale jaar zal zijn, vraagt de »Tel." of dit nu geen prachlgelegenheid is om de Zuiderzee droog te maken, dat is bet ontwerp- Lely te behandelen. Als dit ontwerp wachten moet tot later woidt het weer weggespoeld door de golven der politiek. De koleuaanvoer stopgezet. De directie der S.S. deelt mede, dat Duitschland zijn kolenaanvoer naar Nederland beeft stopgezet. Of vervroegde invoering der beperkte dienstregeling hiervan het gevolg zal zijn, kon de directie nog niet mede- deelen. Uit Washington wordt gemeld: Het gebrek aan tonnage zal Amerika noodzaken, beslag te leggen op 400.000 ton neutrale scheepsruimte en wel op die schepen, welke thans in Ameri- kaansche havens liggen. Nederlandscbe en Scandinavische schepen, die thans geladen met levensmiddelen in Ameri- kaansche havens liggen, zullen worden gedwongen te lossen en naar Australië en Java le gaan, om voedingsmiddelen te balen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Sept., in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Sept. 1917 617 faillissementen tegenover 755 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het concours-hippique op Birk- hoven was j.l. Zondag, voor zooveel de tribunes betreft, slechts matig bezocht. Het druilerige weder zal hiervan wel de oorzaak zijn geweest. Wat hel concours zelf betreft mag dit als schitterend geslaagd worden beschouwd. Voor alle nummers was een groot aantal deelnemers opge komen. Het muziekkorps van den heer Boers hield er de vrolijkheid in, wat bij den langen duur van verschillende nummers geen gemakke lijke taak was. De uitslagen zijn als volgt: 1. Eenspannen van Landbouwers. Prijzen: f50.f25.en f 10. Eereprijs: Zilveren medaille, uit geloofd door H.M. de Koningin, voor de merrie, welke naar het oordeel der Jury het meest geschikt is voor bet fokken van bet legerpaardN.N. van H. T. Bultman, Haarlemmermeer. le Pr. Astra, van D. v. d. Grift, Baarn. 2e Pr. N.N., van J. H. Knotten belt, Hoevelaken. 3e Pr. N. N., van H. F. Bultman. BestuursprijzenAlda, van N. C. v. d. Pauw, Hoevelaken en Snel, van Hub. Kronenburg, Neeriaugbroek. li. Eenspannen van Handelaren. Prijzen: f50.f25.enflO. 4e Pr. Apollo, van C. v. d. Pol, Eek en Wiel. 2e Pr. N.N., van H. F. Bultman. 3e Pr. Mina, van A. G. J. Am- brosius, Baarn. Bestuurspr. N.N., van H. F. Bult man. II. Eenspannen van Particulieren. (Beneden en boven de maat van 1.54 M.) Prijzen 2 verguld zilveren medailles, 2 zilveren medailles, 2 bronzen me dailles. De paarden beneden 1.54 M. werden afzonderlijk beoordeeld en bekroond. a. Boven de maat. Eereprijs: Groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin- Moeder en le prijs: Miss Lofty, van mevr. H. A. v. Nievelt, Wassenaar. 2e. Pr. Jeanny Shipton, van E. W. Schollen, Bloemendaal, 3e Pr. Holyport Greole, van E. W. Scbolten. Bestuursprijs: Chesnut Billy, vau douairière Drory de Berez, Voorst. b. Beneden de maat. Speciale prijs: Zilveren kunstvoor werp, uitgeloofd door mevr. Drory de Perez en le pr. Prestbury Reform, van R. H. Dorsser, Zeist. 2e pr. Lose Strife, van E. W. Scholten. 3e pr. Granaat, van A. v. Hoboken, Den Haag. Bestuurspr. N. N., van B. Boekholts, Laren. IV. Springconcours voor Officieren en Heerrijders. Prijzen: f150, f 100, f00, f40 en f25. Eereprijs: Zilveren Medaille, uit geloofd door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en le pr. Black Paddy, van Dr. Bemel- mans, gereden door luit. de Kruyff. 2e pr. N'y touche, van luit. La- bouchère. 3e pr. Spes, van luit. Colenbrander. 4e pr. Kelly, van C. F. Stokvis, Den Haag. 5e pr. Nevermind, van luit. Blom. De hindernissen bestonden in: a. groene heg van 1 M. hoog, er achter een boom van 1.15 M.; b. een weidehek boog 1.20 M.; c. Triple bar 0 80 M. 1 M., 1.10 M., onderlinge afstand 0.60 M.; d. een aarden wal hoog 1.15 M., breed 0.40 M.; e. een natte sloot van 3 M. breed met heg van 0 50 M. er voor. V. Tweespannen (vrij nummer). Prijzen: flOO en f50. Speciale prijs: verguld zilveren medaille, uitgeloofd door N. N. en le prijs: Jeanny Shipton en Holyport Creole, van E. W. Scholten, Bloemen daal. Speciale prijs: zilveren medaille, uitgeloofd door N. N. en 2e prijsBlack Princess en Black Lady, van douairière Drozy de Perez, Voorst. VI. Bostgaand rijpaard. Prijzen: medailles. Eereprijs: groote bronzen medaille, uitgeloofd door Z. K. H Prins Hen drik en le prijs: Arabeske, van A. van Hoboken, Den Haag. 2e pr. Good Luck, van L. H. Daen- dels, Hattum. 3e pr. Lorna, van F. Willing, Den Haag. Luit. Laboucbère, die buiten mede dinging meereed op N. N., ontving ook de oranjestuk (le prijs), terwql aan mevr. Olga Willing, de eenigste dame die meereed, een bouquet werd aan geboden. De heer H. F. Bultman reed hierbij ter opluistering met een vierspan zwarte paarden voor mailcoacb. VII. Springconcours voor militairen beneden den rang van officier. Prijzen: f25, f15, f10, f5 en vijf van f2.50. le pr. wachtm Snor2e pr. opperw. Walraven; 3e pr. wachtm. Prikker; 4epr. wachtm.Stevens; 5e pr. wachtm Brouwer; 6a pr. wachtm. v. d. Zande; 7e; pr. wachtm. Castricum; 8e pr. wachtm. ten Geuzendam; 9e pr. wachtm. Beunen. Volgende week Zondag wederom courses. Burgemeester en Wethouders bet noodig achtend dat b(j de reor ganisatie van den reinigingsdienst in het centrum der Gemeente een post huis wordt ingericht stellen den ge meenteraad voor daartoe aan te koopen het gebouw »de Zaaier» in de Muur huizen. De Kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Gemeente wil dat af staan voor f5750. Bij Kon. besluit van 4 dezer is aan K. van Amerongen te Bunschoten en H. C. A. de Jong te Amersfoort, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Bunschoter Veen- en Veldendijk, provincie Utrecht. Aan het politiebureau zijn terug te bekomen de volgende op den open baren weg gevonden voorwerpen: een dameshorloge, een vulpenhouder, een paar portemonnaies, een muziekstuk en een kruiwagen. Wegens diefstal van ijzer en koper van verschoten projectielen ten nadeele van den Staat veroordeelde de Arrondissements Rechtbank te Utrecht J G. en P. H kooplui alhier ad f5.boete subs. 5 dagen hechtenis en H. B., los werkman alhier, tot 7 dagen gevangenisstraf. Woensdag 19 September zullen de theeconcerten ten bate der Bel gische krijgsgevangeoen geopend wor den met een symphonieconcert onder leiding van den heer Mambour. De bekende zangeres Lesta Leonard en de baszanger Balon zullen hunne mede werking verleenen. Door het kordaat optreden van den heer B. is jl. Zaterdag een be ruchte rijwieldief, die door de Utrecbt- sche politie reeds lang gezocht werd, hier op beeterdaad betrapt en aan gehouden. B. wonende aan de Kamp straat bemerkte dat het rijwiel van iemand met wien hij in zijn woning in gesprek was, voorzichtig van voor het raam werd weggetrokken. Hij snelde naar buiten en de dief achterna. Voor de Kamperbinnenpoort werd hij ingehaald en wist de beroofde zijn eigendom weder in handen te krijgen. De dief zette zijn woeste ren langs Zuidsingel, Kleine St. Janstraat en St. Andriesstraat voort tot B. hem bij de Groote Nachtegaalsteeg te pakken kreeg en na een korte worsteling, waarbij het publiek lijdelijk bleef(oe- zien, overmeesterde. De politie nam hem over en zorgde voor een passend verblijf in afwachting der welverdiende straf. De A. Z. P. C. won jl. Zondag te Amsterdam met 41 van R. Z. C. en handhaafde zich daardoor in de eerste klasse. Spaar gast Tien geboden. 1°. Houd uw gasmeter gesloten als er geen gas noodig is. 2°. Sluit uw gasmeter eerst, wan neer alle branders dicht zijn, opdat bij bet openzetten geen gas onnut te loor gaat door een vergeten pit. 3°. Waar de verlichting niet voor woonkamers dient, late men in de gangen de branders door kleinere vervangen. 4", Wie op gas kookt zorge er voor dat bet stel niet op de tocbi staat; wanneer de vlam door tocht van den ketel of pan wordt afgeblazen, ver mindert de warmte aanmerkelijk. 5°. Zoodra bet eten of het water kookt kan de vlam neergedraaid wor den, het koken blijft even snel gaan als bij een blazende vlam. 6°. De pannen moeten ook van onder schoon gehouden worden, omdat roet een slechte warmtegeleider is en dus de warmte minder gemakkelijk de pan bereikt. 7". Hoe dunner de wand van uw keukengereedschap is te sneller kunt ge koken, daar de warmte beter door dringt. Een aluminiumpan is sneller verwarmd dan een zwaar geëmailleerde. 8°. Het waschwater kunt ge warm bouden door dit te zetten in kleiner pannen boven op de potten waarin ge het andere eten kookt. 9°. Houd de branders goed in orde, slecbte branders gebruiken meer gas of liever werken onvoordeelig. 10°. Laat geen warmte te loor gaan Verwarm steenen en breng deze met bet warme water van den voorgaanden dag in een kookzak. Houd uw booikist Net als b(j ons. In de »Daily News» stelt een van de medewerkers do vraag, die thans ook voor ons land een sombere be- leekenis gekregen heeft: Wat moeten we drinken, als onze thee up is? De medewerker constateert, wanneer in Engeland de thee eenmaal op is, de koffie wel snel zal volgen. Gelukkig zegt bij, is het niet zoo erg als wan neer wij gebrek zouden krijgen aan brood of aan suiker, maar de armen zullen er toch erg onder lijden In vele arbeidersbuispeziiinen is de thee pot den geheelen dag in gebruik. En toch stelden onze voorvaders het zon der thee, evengoed als zij zonder lu cifers konden bestaan. Het vooruit zicht, dat de bierpot weer op de ont bijttafel verschijnen zal, heeft mis schien voor enkelen wel iets verleide lijks, maar wij twijfelen er toch sterk aan, zegt de medewerker, of de geest drift erg groot zal zijn, wanneer er geen ander bier op tafel komt dau regeeringsbrouwsel. Het is nat en dat is zoo ongeveer alles, wat men er van zeggen kan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1