NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 75. Woensdag 19 September 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Elf ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1. Franco per post door het geheels Rijk 1.15. Afxonderlpke Nummers 5 Cent. Ingelanden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrjjdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. Telephoonn. 69. I AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Waarom haat Duitschland Engeland De bekende schrijver J. H. Rosney, oudste lid van de Académie de Gon- court, schrijft een belangwekkend artikel in »Le Pays", waarin bij een aantal redenen opgeeft waarom Duitschland Engeland baat. Hij zegt daarin o.a. >In 1915 beteekende Engeland's medewerking bij ons offensief nog slechts weinig. In 1916, aaD de Somme was zij echter geweldig geworden. In 1917 maaien de Engelscbe de Dnit- sche legioenen raeedoogeriioos neer. Engeland kan tot Duitschland zeggen: «Wij hebben 110.000 Duitschers ge vangen genomengij daarentegen slechts 53.000 Engelscben". Engeland kan bovendien zeggen: «Gij hebt geen yard van mijn ge bied, bier of in de koloniëp geno men. Ge hebt Egypte willen over vallen, maar uwe soldaten trekken nu terug op Palestina. Gij hebt Tndië bedreigd, maar wij veroveren Meso- potamië. Gij hebt den mond wijd open gezet om de Belgische, Fransche en Portu- geescbe koloniën en een flink deel van de onze op te slokken, maar de Franschen, Belgen, Portugeezen en Engelschen hebben bijna uw geheel grondgebied in Afrika bezet. Uit Azië zijt ge geheel verdreven. Uwe zorg vuldig verdedigde strategische eilan den zijn thans bezet door onze soldaten en door die uit onze dominions. On danks uwe onderzeeërs blokkeert onze vloot u en zijn uwe dreadnoughts niet in staat iets te doen. Verslagen als ge zijt op het slag veld, verdreven van de zeeën en uit uwe koloniëo, wat kunt ge ons noemen als vergoeding daarvoor? Uwe grootste daden tegen Engeland bestaan in een laaghartig vermoorden van vrouwen en kinderen door middel van Zeppelins en vliegtuigen en het verdrinken van bemanningen en onschuldige passagiers door uwe piraten. Wij echter hebben u uw deel van de wereld ontnomen". Dit kan Britannië tot Duitschland zeggen en iedere Duitscher die met den toestand op de hoogte is, weet het, van een graaf Reventlow af tot het onbeteekenendste parlementslid of journalistje.-En dat is niet alles. Frank rijk, Italië en Engeland hebben ver sterking gekregen. Een nieuwe strijder, wiens krachten en hulpbronnen on uitputtelijk zijn, is aan hunne zijde getreden. Het verlies zijner koloniën heeft Duitschland in het bijzonder verbit terd gemaakt tegen Engeland. Ofschoon Duitschland van Frankrijk krachtiger slagen heeft gekregen dan van eenige Entente-mogendheid, troost het zich met de gedachte dat het nog altijd Fransche departementen bezet houdt. Maar niets kan Duitschland troosten met de overwinningen van Engeland, niets dat zijn trots streelt, noch zijo materieele belangen bevoordeelen kan. Het is daarom begrijpelijk dat zijo woeste haat alle bedenkingen heeft opgeheven en het tegen geen lafheid geen misdaad opziet. De Duitschers zullen geen enkel Engelsch eilandje bezetten. Zij zullen zien dat de geheele wereld het held haftige en rnenscblievende Frankrijk lief heeft, terwijl zij zelf de verachte horde zullen zijn, de natie die ge vloekt wordt over alle landen en eilanden ter wereld. Er blijft bun nog slechts één hoop op herstel over: zij moeten hunne dynastie vernietigen." Sluiting Staten-Generaal I In de Zaterdag gehouden vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal tot sluiting der zitting hield de heer Cort van der Linden, Mmister van Binnenlandscbe Zaken, de volgende rede Mijne Heeren I Pare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de buitengewone zittiog der Staten -Generaal in Haar naam te sluiten. Ondanks den korten duur dezer zitting hebben verschillende en daar onder gewichtige wettelijke maatrege len hun beslag gekregen. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haar dank te betuigen voor de toewijding aan 's Lands belangen van welke Gij op nieuw getuigenis aflegdet. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik doze buiteogewooe zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. Opening Staten-Generaal. GistereQ werd de Staten Generaal in vereenigde zitting door eene com missie uit den ministerraad gevormd door alle ministers namens H. M. de Koningin geopend. Minister Mr. P. W. A. Cort van der Linden las de volgende toespraak voor Mijne Heeren, De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone Zitting der Staten-Generaal, te openen. In den korten tijd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was, is geen belangrijke wijziging ge komen in den binnen- en buitenland- schen toestand. De vooruitzichten voorden komenden winter zijn weinig bevredigend. De pogingen van verschillende zijde ondernomen om aan de verschrikke lijke worsteling der volken een einde te maken, door ons volk met warme belangstelling begroet, hebben het be oogde doel nog niet bereikt. Wij zijn Dog steeds verplicht, te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levensbehoeften en grondstoffen voor onze nijverheid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest drin genden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aaD uwe goedkeuring worden onderworpen. Het verkeer met de Koloniën is in toenemende mate belemmerd. Voor den afvoer dor voortbrengselen van den Indischen bodem outbreekt de noodige scbeepsruimte en aanvoer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te houden. De Regeering vertrouwt, Mijne heeren, met uwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Nog geen Duitsche kolen. Van de meest bevoegde zijde ver neemt het Handelsblad dat het bericht van de Wirtschaftliche Pressestelle dat met den aaDvoer van kolen uit Duitschland weder een aanvang is gemaakt onjuist is. Er komen nog geen Duitsche kolen. Vervoer te water. In verband met de beperkte dienst regeling op de spoorwegen wegens den kolennood, worden door de Regee ring onderhandelingen gevoerd met de betrokken spoorwegmaatschappijen om het goederenvervoer, voor zoover mogelijk, over te brengen van den spoor- naar den waterweg. Op sommige trajecten en voor be paalde goedereDsoorten zou het ver voer per spoor worden opgeheven en alleen te water toegestaan worden. Vervalsching van veevoeder. Naar aanleiding van de klachten, dat de door de Regeering verstrekte voedermiddelen vervalscht de boeren bereikten, is door den Minister van Landbouw aan den directeur van het Rjjksgraanbureau opdracht gegeven in overleg met het Rijks landbouw-proel- station te Wageningen, maatregelen te nemen, opdat bedoelde voeder middelen alle onder contróle worden gesteld en onvervalscht aan de boeren worden afgeleverd. Bovendien is aan het Rijks land bouw proefstation opdracht gegeven aan den Minister voorstellen te doen om ook de veevoedermiddelen, die buiten de door de Regeering verstrekte in den handel zijn, alle onder contróle te stellen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Sept., in Nederland uitgesproken 23 faillissementen tegen 11 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Sept. 1917 640 faillissementen tegenover 766 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. o— Het broodrantsoen. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht: In verband met de noodzakelijk geworden vermindering van het brood rantsoen is het in het algemeen niet wenschelijk, dat worde voortgegaan met bet bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging, io uw gemeente geen wittebrood te doen bakken dan wittebrood met een ge wicht van 250 ram en 50 gram en veelvouden daarvan, gelijk thans reeds in verschillende gemeeDlen plaats vindt. Het gewicht van dit brood, bij den bakker verkrijgbaar, is dan in over eenstemming met de boeveelheid, die □aar bet thans geldende rantsoen per dag en per hoofd kan wordeD gebruikt. Door de onderafdeeling Amers foort en Omstreken der »V. P. N.t zal bij voldoende deelname te Amers foort, Soest, Hoogland en Woudenberg een cursus worden gegeven io pluim veeteelt. In eene morgen- (Donderdag)- avond te houden vergadering van de Amersfoortsche Bestuurdersbond zal de heer J. van Eisinga spreken over «De noodzakelijkheid der 'arbeiders pers» en de beer J. Mebius voorzitter der S. D. A. P. over «De brandstollen- distributie. De lessen aan de H. B. S. zijn een half uur vervroegd, vangen dus thans aan om 8 uur en eindigen te half drie. Deze maatregel is getroffen om de leerlingen in staat te stellen het huiswerk bij daglicht af te maken. De schoenfabriek «de Eenhoorn» wordt om finantieele redenen a.s. Zaterdag stopgezet. Men deelt ons de oprichting mede eener dames-gymnastiek-vereeniging onder den naam «Sparta». De oefe ningen zullen worden geleid door den heer G. Frickel. H. M. de Koningin-Moeder woon de Zondagmorgen de godsdienstoefe ning bij in de Ned. Herv. kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Kamer van Koophandel. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zater dagavond ten stadhuize. Afwezig de heeren Meursing en Hamers. Ingekomen zgn, behalve verslagen, periodieken, enz.: 1. Een verslag van de Ned. Ver. voor tentoonstellingsbelangen. 2. Een missive van B. en W. van Amersfoort met de goedgekeurde reke ning over 1916. 3. Een schrijven vaD den Voorzitter der Kamer te Maastricht .over het gebrek aan veevoeder. Is reeds beant woord. 4. VaD het Meter. Instituut een overzicht der ijswaai nemingen. 5. Een missive van den Min. van W. H. en N. over de slechte telefoon verbindingen met den Haag. 6. Een missive van de Ned. Ver. van im- en exporteurs over crisis- bedrijven. Wordt bij de leden rond gezonden. 7. Een adres van de Kamer van Kooph. te Schiedam aan den Min. inzake wagongebrek bij kolenvervoer bij de spoorwegen. Besloten te steunen. 8. Een schrijven van den Motor- Vracht- en Omnibusdienst te 's-Gra- veobage met verzoek om inlichtingen omtrent het wenschelijke ervan voor Amersfoort. De heer Van Haselen betoogt het wenschelijke voor Amersfoort. BesloteD wordt het Gemeentebe stuur met bovengenoemd schrijven in kennis te stellen. 9. Een adres van den Minister van Justitie aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam inzake samenstelling van een handelsregister. Behandeling uitgesteld tot een volgende vergadering. 10. Een missive van den Minister van Landbouw Nijverheid eo Handel betreffende de Export-Centrale. Tol de volgende vergadering aangehouden. De beer van Haselen meent, dat de sigareDkiosk op bet Stationsplein niet voldoet, wat de W.C. betreft. De Secretaris deelt mede, dat vele boekwerken worden ontvangen van de vereeniging «Het Nederlandsch Fabri kaat». Deze zullen aan de leden worden rondgezonden en daarna zal men be sluiten, wat er mee gedaan wordt. Hierna sluiting. Zondagmiddag hadden de drave rijen op «Birkhoven» plaats uitge schreven door de Zeister Sportver- eeniging. Er was veel animo. De uitslagen zijn I. Duncanprijs 4e klasse: le prijs Doorlooper, eig. stal Verde- gaal, 1725 M. in 2 miD. 46% sec. 2e prijs Edioiza, eig. Holstede, 1660 M. in 2 min. 52% sec. 3e prijs Frederika B., eig. Bennink, 1770 M. in 2 min. 53'/s sec. 11. Dorotbéa, prijs 3e en 4« klasse. 1°. Edelman, eig. de Vries, 2000 M. in 3 min. 11 sec. 20- Dumas, eig. Schermerborn, 2090 M. in 3 min. 11% sec. 3o. Gekko, eig. stal Dolec, 2000 M. in 3 min. 11% sec. III. Dalilaprijs Heat draverij handicap. 1». Heat I. Cecilia W., eig. Hjemstra, 1650 M. in 2 min. 39 sec. 2o. Betty Broot, eig. stal Verdegaal, 1640 M. in 2 min. 40% sec. Tweede heat. I. Dalila, eig. stal Lossier, 1680 M. in 2 min. 38% sec. 2?. Ednitza, eig. Hofstede, 1600 M. in 2 min, 38V« sec. Derde beat. 1°. Betty Broot in 2 min. 35% sec. Vierde heat. 1°. Betty Broot in 2 min. 36% sec. 2». Ednitza in 2 min. 41% sec. IV. Korte Baan. Aangespannen in series. 1°. Fini 735 M. eig. Witte; 20. Elias 735 M. eig. de JoDgh3°. Etampes 790 M. eig. Lommen; 4o. Domini 710 M. eig. Bolt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1