NIEUWE ySfr Nieuws- en Advertentieblad TÊT voor de Provincie Utrecht. S5 L No. 79. Woensdag 3 October 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! Rijker door verlies. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummer. 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lp k Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 37. Telephoonn. C8. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Oliver Goldsmith verhaalt in een der eerste hoofdstukken van zijn roman: »De Dorpspredikant van Wakefield", het voorval met den hoofd persoon als historisch. Dr. Primrose had door het bankroet van den man, aan wien hij zijn vermogen had toe vertrouwd, al zijn geld verloren en moest dus met zijn talrijk gezin, waaronder een paar dochters van 19 en 17 jaar, leveo van het kleine tractement, aan zijn beroep verbonden. Nu hij en de zijnen tot gansch andere levensomstandigheden waren terug gebracht, hinderden bem niet alleen de moesjes, die zij gewoon waren op het gelaat aan te brengen, maar ook de zwierige linten en het overdrerene in de fraaie toiletten, die niet meer in overeenstemming waren met het geen men zich zou kunnen veroor loven. De zijdeo kleederen, welke groot gedruiscb maakten bij iedere beweging met de versieringen, lokten een strafpredikatie uit van den heer des buizes en boe moeilijk bet viel voor de dames om van al dat moois te scheiden, begaven zij zich aan het werk der vereenvoudiging. Het ge zonde verstand had gezegevierd en toen de predikant met de zijnen ter kerke toog, bleek tot groote vol doening van don man en vader, dat de gekortwiekte japonnen veel mooier stonden dan de opgedirkte van daar voor. In dit verhaal is een les voor wie er een open oog en oor voor heeft. .Verbeterd door vereenvoudiging; rijker in de Ijjuen door verlies", meeDde de brave dr. Primrose en deze lofspraak kan ook nu boveu menig hoofdstuk in menig menschen- leven geplaatst worden, waar de om standigheden velen dwingen zelf de banden uit de mouwen te steken. Wij, menscbeu, zijn gewoonlijk zoo scherp van gezicht als een arend, wanneer het er op aan komt te be palen, wat ons wel toekomt, waartoe we wel gerechtigd zijn, wat van rechts wege een intregeerend ,'deel van ons leven moet uitmaken, en we zijn vaak zeer bijziend, als er sprake is van de opolleringen, die van ons gevorderd kunnen worden, van de zelfverlooche ning, waartoe we geroepen zijn, van den sleep van eigenwaan, zelfzucht, hoogmoed, zelf verblinding, die on verbiddelijk van ons gewaad moet afgeknipt worden. De romanschrijver zet misschien wel het opschrift boven een hoofd stuk uit z^n boek, vóór bij van dal hoofdstuk nog een enkelen regel op 't papier heeft staanhij begint zoo met het begin, dat moet .bij" weten misschien zijn er ook wel, die bet opschrift voor hel laatst bewarenin allen gevalle is de romanschiijver aan niemand rekenschap verschuldigd en bij laat bet publiek geen kijkje in zijn werkplaats nemen. Maar zeker is het, dat de ernstige menscb, die juist omdat hg overtuigd is van zijn kortzichtigheid en zijn feil baarheid, geen hoofdstuk vau ziju leven van een opschrift mag voorzien, voor hij het geheel beeft doorgemaakt, ja vaak niet voor dat hij allang tot een ander is overgegaan. Het valt zoo bard de schaar in het gewaad onzes levens te zetten en lievelingsgewoonten, die soms ons ge stel ondermijnen of erger, ons karakter schade deden, onbarmhartig weg te snijden. Het valt zoo hard weelde en genot of dwalingenen voor oordeelen, als 't geweten het eischt, prijs te geven. Maar als men na de over-1 winning in zijn levensboek bladert, ilan voelt men, dat men gewonnen heeft, gewonnen aan zedelijke kracht, aan levensmoed, ja. aari levensvreugd. Veel zullen wij in de naaste toe komst moeten ontberen; vertrouwen wjj, dat het ons gegeven moge zijn niet alleen door den nood te leeren bidden, maar dat het vertrouwen op eigen kiacht door grooter inspanning zal toenemen, zoodat wij later dank baar zullen blijven gedenken de woor den Rijker geworden door verlies. De Duitschers en de duikboot-oorlog. De heer Frederik Tbimme, biblio thecaris van bet Pruissische Herren- baus schrijft in de wekeljjksche revue .Duitscbe Politiek": .Als de overtuigiog, dat een vrede door overwinning niet meer kan ver kregen worden, zich bij ons volk begint op te dringen, is dit feit niet te wijten aan de persoonlijkheid of het gedrag van den heer Betbmaori- Hollweg, maar enkel aan den tegen- woordigen militairen toestand. Hoe gunstig deze toestand ook moge zijn aan het einde van bet derde oorlogs jaar, toch zegt het volk in zich zelf, dat onze militaire macht en dia van onze bondgenooten alleen niet vol doende zullen zijn voor het sluiten van een overwinniugs-vrede. Ons volk heeft overdreven hoop gehad in den onderzee-oorlog en dit dank zij degenen, die het zijn doel treffendheid tri deschitterendste kleuren afschilderden, hierdoor was demeening, dat Engeland midden 1917 zou zijn teneergeworpen door het succes van bet duikboot-wapen, in ruimen kring verspreid. Thans echter ziet het Duit- sche volk den vierden oorlogs-winter naderen, die angsten en ontberingen zal brengen, naar alle waarschijnlijk heid nóg grooter dan die van den derden winter, en het geeft zich rekenschap, dat bet beslissende succes van den onderzee-oorlog nog niet in het zicht is. Het is die toestand, helder ingezien door de groote massa van ons volk, die niet den wil om het tot het einde vol te houden ver zwakt heeft, niet het geloof in een eervol einde van den oorlog, maar wèl de zekerheid van een vrede, die de macht van Duitscbland bekrachtigt, Het is die zekerheid die de meerder heid van den Rijksdag er toe gebracht heeft, te stemmen voor de resolutie voor den vrede, en er trouw aan te blijven. Nederlaud en DniUchland. De correspondent van het Handels blad te Londen seint: ln zake het contrabande-vraagstuk, waarover de Nederlandscbe commissie thans in Amerika besprekingen houdt, plaatst Washington zich op het stand punt, dat Nederland niet mag ver wachten dat het geholpen zal worden om Nederlandsch vee te voeden teu einde vet te produceeren voor Duitsch- land-. De overeenkomst met Duitscb land is betreurenswaardig hard, maar omdat Nederland zich aan zulk een overeenkomst vastklemt om kolen en andere benoodigdbeden van Duitscb land te krijgen, moet bet dan ook maar met zijn eigen hulpbronnen wat levensmiddelen betreft zich verge noegen. De Nederlandscho commissie te Washington zegt, dat men geen kolen kan krijgen van Duitscbland eu dus zal doodvriezen, tenzij aan de Duitscbe voorwaarden wordt tegemoet gekomen de fabrieken zullen stilstaan en duizen den zullen werkloos worden. Het verbod van levensmiddelen-uit voer uit Amerika is vooral ernstig nu van Zuid-Amerika ook nauwelijks nog iets kan worden verwacht. De Washingtonsche correspondent van de .New-York Times", die hier van mededeeling doet, wijst er op dat van Amerikaansche zijde wordt opgemerkt dat Nederland overvloed van vee heeft voor zijn eigen be hoeften en dat de Vereenigde Staten liever zouden zien dat het vee ge slacht werd en het vleescb naar Duitscb land gezonden, dan te helpen bij de voeding van het vee, waardoor vet zou kunnen worden gezonden naar Duitscbland. Nederland en de andere neutralen moeten een anderen grondslag nemen voor het handelsverkeer met Duitsch- land, zal het Amerikaansche uitvoer verbod worden opgeheven, boe ernstig de gevolgen ook mogen zijn. Knoeierij met levensmiddelent Naar ons de directeur van den Ge meentelijken Gezondheidsdienst te Amsterdam meedeelde, trof een der keurmeesters bij een bakker dicht bij de zakken meel 20 balen z.g. >wit- meel" aan. De bakker deelde mede, dit ge kocht te hebben van een koopman aan den weg. De naam .witmeel" is gekozen om den kooper in den waan te brengen, dat hjj met bloem te doen heeft. Deze stof bleek echter bij onderzoek te zijn niets anders dan gips en aangezien deze substantie in een bakkerij naast meel niet thuis behoort, werd er door den keurmees ter met kracht op aangedrongen, de balen gips weg te doen, hetgeen ge schied is. Voorts worden bij verschillende bakkers pogingen gedaan om z.g. .ge malen rijst- en boekweit-doppenmeei" ook wel .witmeel" genoemd, te levereo. Deze stof werd bevonden krijt te zjjn, zij was afkomstig van een fabriek te De Bildt, aan wie degene, die dit artikel in Amsterdam wilde invoeren, reeds 100.000 K.G. zou hebben be steld. Tegen dezen persoon is een vervolging ingesteld. Hbl. Tbans is door de spoorweg maatschappijen aan den Minister vrij stelling van het verwarmen der spoor- wegrijtnigen verzocht. Ons broodrantsoen. Naar wij meenen te weten is een der redenen, dat tot rantsoeneering van den ruimen aardappeloogst is overgegaan, daarin gelegen, dat de Minister van Landbouw een gedeelte der aardappelen wil laten vermalen om in ons brood te verwerken. Het broodrantsoen zou daardoor niet ver minderd behoeven te worden en tot het volgend voorjaar kunnen strekken. Vad. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 5 October 1917 des namiddags 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van eeu Directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdieust. 3. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan het Gymnasium. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Burgeravond school (vacature Dr. P. G. Tiddens). 5. Voorstel van Burgemeester eü Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan Mej. M. van Hamersveld, onder wijzeres in de DUttige handwerken aan school G. 6. Vaststelling jaarwedde en pen sioengrondslag van den leeraar aan bet Gymnasium A. K. Hovens Greve. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de regeling der jaarwedden van de leeraren van het Gymnasium. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der hoogste klasse voor bet onderwijs in de nuttige handwerken aan school B. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om vrijstelling te ver leenen aan den Heer H. J. Veldhoen, hoofd der openbare lagere school F, van de verplichting tot het bewonen der ambtswoning. 10. Advies van de Commissie van Wetgeving op een adres van het Bestuur der Sigarenwinkeliersvereeni- ging inzake verlenging van het slui tingsuur voor sigarenwinkels of het verbieden van den verkoop van sigaren dnz. in hotels enz. 11. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Nederlandschen Bond voor werkver schaffing inzake instelling van een Commissie voor werkverschaffing. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden als donateur der Natiooaiè Vereeniging tot steun aan miliciens te Amsterdam en daarvoor te storten een bedrag van f200. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bijdrage te ver leenen aan de Nederlandscbe Brand- weervereeniging. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het treden van een regeling voor de verpleging van stads- paliënten in de polikliniek der Artsen- specialisten Vereeniging. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het contract met bet Sint Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis «omtrent de kosten van opname van stadspaliënten. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een verhoogd subsidie aan de Ver eeniging Handelsschool voor Amers foort en Omstreken, voor den handels- avondcursus. 17. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot vaststelling van be palingen in verband met de rant- soeneering van gebruikers van elec- triciteit. 18. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders inzake huur van een gebouw voor de Centrale Keukeu en voorstel om voor de inrichting van dat gebouw een crediot te verleenen van f 5000 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 27 November 1916 inzake bet verleenen van een bij drage in de exploitatiekosten van een badhuis voor de stichting «Volks huisvesting 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een drie tal perceelen grond aan de Barcdraan Wuytierslaan in verband met den eventueelen aanleg van een sport terrein voor de Rijks Hoogere Burger school. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop of overneming van grond in het Soesterkwartier in verband met wegenaanleg. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het ge bouw «De Zaaiers, gelegen aan de Muurbuizen hoek Kerkstraat. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verharding van den ouden UtrechtscbeDweg van af de KoDinginnelaan tot de Daam Fockema- laan en do overneming van grond in verband daarmede. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1075 M' bouwgrond aan de Anna Paulownalaan aan den heer M. Klijnstra, tegen f2.50 per M\ 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geudkeuring der hout- valstaat 1917-18. 26. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot het vaststellen van be palingen tegen brandgevaar van oude gebouwen. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening tot heffing van een recht voor diensten door de Gemeentelijke brandweer bewezen. 28. Goedkeuring der rekening van het Burger-weeshuis dienst 1916. 29. Goedkeuring der Begrooting van het Burgerweeshuis voor het jaar 1918. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1