NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 80. Zaterdag 0 October 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het gebeele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. In ges inden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngegtraat 77. Telephoonu. 09. ADVERIENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ten gevolge der gasrantsoe- neering hebben wij het veralag der gieterenavond gehouden raadsver gadering niet tijdig gereed kunnen krijgen en inoet dit wachten tot het volgend nummer. Een verschrikkelijke catastrophe in Oostenrijk. Een Zweed, die als vrijwilliger in hel Oostenrijksche leger gediend heeft, heeft het volgende medegedeeld aan «Göteborgs Posten De telegrafische mededeeling, welke de Zweedscbe pers bereikte van de groote ammunitie- ontploffing te Steinfeld op 16 Juli geeft in 't minst geen denkbeeld van de ongeëtenaarde uitgebreidheid van de catastrophe. De fabriek z.df met haar tallooze depots, is ongo»eer de grootste in de Donau-monarchie en van bet gebeele prachtige complex is zoo goed als niets overgebleven. Op den tyd van de ontploffing was ik in Weenen, ongeveer 51/2 mijl verwijderd van de plaats. Het geluid en de luchtdruk, ontstaan door de on'ploffing, waren zoo angstwekkend, dat het zelfs op dien afstand, leek of de aarde zelf aan bet barsten was; alle ruiten werden in gedrukt en een kolom vuur als ran een vulkaan schoot de lucht in. Gedurende 6 uren leek het, of de hel was losgebroken, wijl de ontploffingen elkaar in snel tempo opvolgden. Drie dorpen nabij Steinfeld zien er Da de catastrophe uit, alsof een bevige cycloon ze heeft weggevaagd; de grootste buizen zijn met den grond gelijk gemaakt en een groot aantal inwoners is onder de ruïnen begraven. Meu heeft begroot, dat de verliezen aan dooden en gewonden 9000 be dragen en dat één vijfde van Oosten rijk Hongarije's ammunitie-aanmaak in de lucht gevlogen is. 28 treinen met dooden en gewonden kwamen te Weenen binnen en alle particuliere auto's in de stad bielpen a,an het reddingswerk. Internationale Studieconferentie voor een Volkerenbond te Bern. In aansluiting aan bet bericht, dat de Oosteniijksch Hongaarsche Regee ring bereid is passen ie geven aan de deelnemers der conferentie, kan thans worden medegedeeld, dat het Bestuur van de »N A.O.R.i telegrafisch bericht heeft ontvangen van Staatssecretaris Von Kühlmann, dat de Duilsche Re geering in beginsel geen bezwaar heeft aan de deelnemers der conferentie toe te staan door Duitschland te reizen Uit Nederland zijn de volgende per sonen voornemens deel te nemen aan de Conferentie Mr. J. H. Abendanon, Oud-Directeur van Onderwijs in Nederlandsch Ind-ë, 's GiavenhageMevr. Mr. C. Bakker Van Bosse, 's GravenhageDr. H. T. Coleobrander, dir. van 's Rijks geschied, publicatiën, 's GravenbageMr. H. C. Dresselhuys, Voorzitter van de .Cen trale Organisatie voor een Duuizamen Vrede*, lid van de Tweede Kamer, 's GravenhageMr. Dr. Ant. van Gijn, Oud-Minister van Financiën,'s Graven hage; Mr. Th. Heemskerk, Oud-Min.- President, 's GravenhageF. W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer, 's Gravenhage; Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk, Alg. Secretaris van de .Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede*, 's Gravenbage; Mevr. C. A. de Jong van Beek en Donk—Kluy ver, 's GravenhageMr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer, Utrecht; Mr. J. Lim burg, lid van de Tweede Kamer, 'sGravenbage; Dr. M. S. Lingbeek Arnhem H Ch. G. J. van der Mandere, Hoofdredacteur van .Vrede door Recht*, 's Gravenhage.Generaal W. A. T. de Meester, Oud-Legercomman dant, 's GravenhageJ. H. Schaper, Ondervoorzitter van de Tweede Kamer, Rijswijk Mr. Dr. H. J. Tasman, 's Gra venhage; Mr. V. H. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, Boskoop; Prof. Mr. J. Wolterbeek Muller, Professor aan de Handels Hoogescbool te Rotterdam, 's Gravenbage. Centrale Keuken. Voor ile Centrale Keuken is gebuurd het ondergedeelte van de timmer fabriek der firma Bunnik en Zoon aan den Soesterwog bij den spoorweg overgang. Er zal een ketelruimte aangebouwd worden. Uit do 29 sollicitanten is tot kok benoemd de heer Robeerts, korporaal kok bij de Genie te Utrecht, met ingang van 22 October. Er zijn 39 sollicitanten voor bode, 35 voor werkvrouw, 5 voor stoker, enz. Hopelijk zal de C. K. in begin November in werking treden. De datum is echter afhankelijk van bet gereed komen der installaties en de ontvangst van den inventaris. Er zullen aanvankelijk 8 distributie plaatsen zijn, waar het eten afgehaald moet worden. 18 winkeliers zijn reeds aangewezen voor den bonverkoop. De prijs voor de maaltijden is nog niet vastgesteld. Binnen enkele weken zal in de plaatselijke bladen een op roep gedaan worden om zich op te geven als afnemer van de maaltijden. Eenige leden tan de commissie zijn dezer dagen naar Dordrecht geweest om te informeeren welke resultaten men daar had met de verstrekking van menu's van niet-vermengde ge rechten. Woensdagavond is de Commissie wezen .proefeten* in de Huishoud school, waar door de goede zorgen van mej. Ten Bosch een 7 tal menu's be reid waren. Van de 7 werden er 6 zeer smakelijk bevonden. Mej. Ten Bosch deed daarbij mededeeling over de samenstelling en de voedingswaarde der verschillende menu's, daarbij met nadruk verzoekende dat de afnemers, vooral in den beginne, niet te lastig in hun orders moeten zijn, de maal tijden woiden niet verstrekt om te lekkerbekken doch orn in deze tijden van schaarschte van grondstoffen en brandstoffen een goed, voedzaam maal te verstrekken. De vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftiizon, opgericht in 1827, moet noodgedwongen tot haar leedwezen berichten, dat zij niet in staat is in den a.s. winter hare ge wone uitdeeling van spijzen te doen, aangezien zij door de tegenwoordige distributieregeling de grondstoffen be- noodigd voor het doen gereedmaken dier spijzen niet kan verkrijgen. Zij hoopt dat hun begunstigers de vereeniging niet zullen vergelen, zoo dat zij bij normale tijdsomstandigheden haar nuttig werk zal kunnen hervatten. Tevens acht de vereeniging zich verplicht baar dank uit te spreken aan bet Burgerlijk Armbestuur, dat reeds dagelijks iu de behoefte der armen voorziet door de tijdelijke uit deeling van de overgebleven spijzen der militairen. Ter waarschuwing. De Commissaris van Politie alhier verzoekt ons opname van het volgende: De Hoofdcommissaris van Politie te Utrecht deelt mede, dat in deze ge meente zoowel als in vele andere plaatsen aan de huizen kaarten worden aangebodon, waaropo.i. vermeld staat:" Nederlandsche Vereeniging »Huma- nitas*, Directie S. C. vao Nispen en E. Heinricb, administratie Vleutensche- weg 211 bis, telefoon 3187. Zegelverkoop teo bate van het fonds tot opname van zwakke, tuberculose en scrofulose kinderen in het Rustoord sHumanitas* te Zeist, van af 1 October 1917 enz. Aan deze kaarten zijn verbonden een aantal bonnen die men verzocht wordt te koopen tegen de somma van vtjf cents. De Directeuren van deze vereeniging zijn: Simon Christiaan van Nispen, directeur van een nachueilighcids- dienst en diens controleur, de Duit- scher Johann Anton Eduaid Heinricb, wonende Goedestraat 145 te Uirecbt. Volgens de statuten dezer vereeni ging ligt de leiding van de gebeele onderneming uitsluitend in .handen der beide directeuren E. Heinrich en S. C. van Nispen. Alvorens deze bonnen le koopeD of gaven te verstrekken aan boven genoemde vereeniging verzoekt de Hoofdcommissaris van Politie voor noemd dringend zich eerst om in lichtingen tot hem te wenden. Een soldaat uit het kamp op de »Vlasakkers*, die provooststraf bad, wist zich Woensdagmorgen naar buiten te werken en viel den dienstdoenden schildwacht met een mes aan. Deze verdedigde zich met zijn geweer en bracht don woesteling eenige bajonet steken toe, bem daardoor onschadelijk makeDde. Hoe hoogst ondoelmatig en ge vaarlijk het is het bezorgen van brieven en poststukken aan jeugdige banden toe te vertrouwen, hetgeen den laat- sten tijd alhier regel is, is dezer dagen weer eens gebleken. Een bulpbesteller, die ontslag was aaogezegd, heeft een groot gedeelte der brieven die hij moest bezorgen. iQ een rioolbuis ver stopt of in de Beek geworpen. Eenige der teruggevonden brieven bleken geldswaarden te bevatten, wat met de zoekgeraakten ook wel bet geval kan geweest zijn. De dames M Odijk, M. J. C. Kuhne en C. C. de Pool slaagden te Utrecht voor het examen vrije- en ordeoefeDingen. Het nieuwe gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool komt aan de Barchman Wuytierslaan. Onder de perceelen die daartoe zullen worden aangekocht behooren ook de beide oude huisjes die tot dusverre die laan ooisieren. door MaIteb Cobbbaü. 7) Het offer. «Toe Manual riep te, snikkend en smeekend ik bezweer ja. 't zijn enkel en alleen maar «Hier zeg ik je!" schreeuwde de kerel. En hij greep haar arm tnsschen zijn ijzeren vingers. Klemde, greep, kneep. »Ail" riep de gefolterde vrouw. En op dat oogenblik vloog het half-idiootje op oome-Manus aan. Het sloeg de puntige-nageU in het vel van z'n pols. En zij zette haar scherpe, gele tanden in zijn hand. a O, lieve Jezue, help!" gilde )de moeder. Maar het meisje slechts gehoor gevend aan haar instinct van felle haat, van woest afkeer, krabde en beet nog .«Vervloekt kreng I" brulde Manus. En hij greep een mes, dat op de tafel lag. En voordat Marie 't verhoeden kon, stak hij naar het kind. Dat het mes in een wang van het idiote meisje prikte en een bloedgolf over haar jurk stortte. En weer stak de kerel in zijn toome- looze razernij En het meisje brulde van pijn. En een buurvrouw holde naar den wijk agent. En de deur werd opengerukt. De politie was er. Maar de vrouw, slechts gedreven, ook nu, door haar doodelijken angst van op straat gesmeten te worden, had het mes gepakt. -Ik heb 't gedaan!" gilde zij, terwijl Manus ontnuchterd was van schrik over het verschijnen van de politie. «Zij had haar oom willen bijtenZe kan 't niet helpen meneer IIk wist niet wat ik deed!...." «Loeder!" zei de agent «beest van een wijf!D'r eigen moêr I" En zij moest mee. In het straatje hokten de mcnschen bijeen. En op het commissariaat stond de weduwe voor den dienstdoenden in specteur. Die haar met walgende minachting aankeek. De wond, het stompzinnige kind toegebracht, was niet gevaarlijk. Maar het feit der mishandeling van eigen, ontoerekenbaar kind was meer dan ergelijk. «Je begrijpt wel" zei rechter-com- missaris tot ontaarde moeder, toen zij voor hem moest 'verschijnen, dat op jon van nu af op de scherpste wijze zal gelet worden. En dat bij het minste of geringste, door de politie over je gerapporteerd, onmiddellijk ontzetting uit de voogdij volgt. Al thans, wanneer daar niet nii reeds termen voor aanwezig worden geacht. Wat zeer wel mogelijk is I" En Z. E. A. keek de vrouw aan. Met den zelfden trek van matelooze minachting, die te lezen was geweest op het gelaat van dienstdoenden in specteur. Marie boog het hoofd en liet zich alles welgevallen. Het half idiote kind was ergens anders onder dak en bewaking ge bracht. En Manus droeg zelfs iets bij voor haar verpleging. Want hij, al 't een en aDder op z'n kerfstok heb bend was bang, dat Marie zou klappen. Hij liet haar wonen. En duldend alle smaad bleef de vrouw zoeken naar werk om zich aan zwager te kunnen ontrukken. Aan nemend, etend het harde genade brood «Geutlenan". Jaren geleden had de oude patroon hem geholpen. Toen was 't met z'n vader aldus gesteld, dat slechts een wonder kon afwenden 't failliessement. De oude man had Gerrit een briefje gestuurd om even bij hem te komen. En toen had 't winkeliertje, man netje van in de zeventig, zitten schreien als een kind. Jan, de jongere broer, had er alles doorgelapt. Gerrit zag 't aankomen, al drie jaar geleden, waarschuwde vader telkens. Maar 't was vruchte loos. In de zinkput verdween het spaargeldje. Yader had gewild, dat Gerrit borg zou blijven maar dat had-ie geweigerd. Toen verbond de oude man zich; verpandde zelfs zijD meubeltjes, gaf accepten uit, kwam met woekeraars in relatie. Gerrit was een paar maal bijgesprongen. Toen kwam de finale inzinking. »'t Is uit, jongen!» zei de snik kende oude man «er is geen uit weg meer. Everts weigert een dag verder uitstel te verleenen. Je weet, Jan is weg, ik zie hem nooit terug. Ik heb hem 't allerlaatste mee gegeven wat ik had. Met vijfhonderd gulden zou ik te redden zijn van de schande om failliet verklaard te worden. Maar ik weet wel, niemand geeft mij meer een dubbeltje. Afijn, 't ga je goed I" Gerrit begreep, dat 't hier ernst was. Hij zag den doodsangst voor het naderend schandaal op het vermagerde gelaat van den grijsaard. Hij wist, wat er volgen zou Hij zat na te denken, 't Was-wist hij-uitstel van executie. Maar: Jan was weg. 't Zou niet meer in de zink put verdwijnen. Hij wist en dokter had het hem laat verduidelijkt vader had maar zeer kort nog te leven. De hartziekte, verergerd door ver- gevorderde-arterio-sclerose, was iu 't laatste stadium. De gedachte dat het faillissement zou uitblijven, 't zou vader een rustig sterven ver schaffen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1