k Co jiimismii fijne goederen KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. Adverteniiën. BIOS- 1]? ipiJMfl COOF Ji A i hu ALS HOOFDNUMMER: Knnstwasscherij en Fijn Sfrijkinrichting Soesterweg 169s. GEDIPL. COIFFEDSE N.V. Eipl. m Kruideniers- en Comestilileszaien LEVEREN PRIMA (ZONDER BRDODBONS). Ócdnrende de diaand October is de levering van aardappelen voor bei i/arnizoen toegewezen aan de firma Diekerhof en Wagenaar tegen f618 per 100 KG. en de levering van klui ven aaD de firma E. J. Willenborg tegen f 0.48 per KG. De korfbalclub «Amersfoort* II speelt morgen in de competitie-wed strijd tegen »Oljmpia« II te Weesp. Nog slaagden te Utrecbt voor bet ex-raen rrije- en ordeoefeningen onze staiigenooten de dames C. M.Goe3, H. J. A. Broekman en U. C. Holtzer. Donderdagavond sprak de beer Smit uit Haarlem over Esperanto in »De Arend*. Er was veel volk, waar onder veel schoolkinderen, voor wie de rede van den spreker niet altijd te volgen zal zijn geweest. Hat doel was uileen te zetten hel out van Esperanto, een wereld-hulp taal, die door allen kan worden ge bruikt De uitvinder is dr. Zomerhof, dia hierin volkomen schijnt geslaagd te zijn. Op congressen, waar om zoo te zeggen alle nationaliteiten ver tegenwoordigd zijn, wordt Esperanto gesproken. Dit geeft een groot gemak en meteen een hechte band. De gram matica lelt maar 16 regels zooder een enkele uitzondering. In <ele laodeo wordt Esperanto op de scholen onderwezenin ons land op enkele bijzondere scholen in het Zuiden. Het Noorden is thans nog achter. R.-ds verschijnen 1729 kranten in 'leze ual. Taalverschil geeft twist en oneenig- heid. We zien dit overal. Esperanto neemt dit verschil weg .en geeft alzoo een middel om vrede onder de vol keren te brengen. Eén taal voor proclamaties is een band. De wereld is thans zoo, dat we een hulptaal noodig hebben en dat is Esperanto. Tot slot droeg de spreker een ge deelte voor uit Bandjir van Multatuli in het Hollandsch en iu de wereld taal, niet alleen om te bewijzen, dat de hulptaal mooi klinkt, doch tevens ook om aan te toonen, dat ze hier voor uitstekeod geschikt is. Hier te Amersfoort zal een cursus worden gehouden, waarvoor men zicb kan aanmelden bij het bestuur van de Amersfoorlsche vereeniging. Verbouwde Winkelzaak. De firma Dijckholï en Zoon te Utrecht, heeft haar overbekend kleediogmagazijn Lange Viestraal hoek Oudegracht gemoderniseerd. 't Eerstiijds wat benauwde portiek is belangrijk ruimer geworden wat het entree heel wat rianter maakt. De grootste verandering hebben de étalages ondergaau die thans stofvrij zijn en het karakter hebben gekregen van twee enorme vitrines die zich langs de beide gevelzijden uitstrekken. De bustes rnet de smaakvol geëtaleerde costumes staao thans op een keurige parketvloer, do beschildering is helder wit, met goud, oen kleur, die iu de friscii-groene omlijsting der gevel zuilen vroolyk aandoet. De kasten, door schotten in ruimten verdeeld, worden verlicht (tenminste als de toestand weer eens normaal wordt) door 23 melkwitte plaforiières waarvan er ook een het portiek verlicht. Ook in het magazijn zelve heeft al het schilderwerk een beurt gekregen terwijl de inrichting thans zoo is dat men, behoudens de confectie, heeren- kleeding beoeden, boven de afdeeling naar maat naast de afdeeling kinder kleeding vindt. Als herboren, trekt het groote kledingmagazijn thans weer extra de aandacht. Wij ontvingen het programma van de tweede Nederlandsche Jaarbeurs van 25 Februari tot 9 Maart 1918 Ie Ulrecht te houden. Smaakvol uitgevoerd in keurig verzorg den druk bevat dit nevens tal van goed geslaagde kiekjes op de Jaarbeurs van dit jaar, de plattegrond der terreinen en ge bouwen voor het volgend jaar daarvoor aangewezen. Het navolgend artikel, daaraan ontleend, meenden wij speciaal onder de aandacht onzer lezers (e moeten brengen: De Jaarbeurs een nationale zaak. Hel Algemeen Bestuur van de .Ver eeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland* is zich volkomen bewust van de zeer groote moeilijkheden, welke aan hel welslagen eener Tweede Nederland sche Jaarbeurs verbonden zijn. Schaarschte van grondstoffen en hulpmiddelen, gebrek vooral aan steenkolen, het overladen zijn met orders voor geruimen tijd, de onmoge lijkheid om eventueelc nieuwe bestellingen uit te voeren en wellicht nog andere fac toren maken voor menige industrie de deel- neming bezwaarlijk. Toch Jiceft het Bestuur gemeend de plannen tol het houden eener Tweede Jaarbeurs niet te mogen opgeven, eene opvatting, waarin het Bestuur zich ge sterkt voelt door de wijze, waarop in de maanden Augustus en September j.l. de fabrikanten, die in Maart j.l. voorloopig hadden ingeschreven, zich, niettegenstaande de verzwarende tijdsomstandigheden, voor definitieve deelneming hebben verbonden. In tal van lakken van industrie heeft de Eerste Jaarbeurs aan de deelnemers groole voordeelen gebracht, voordeelen niet altijd af te meten naar de grootte van den omzet maar o.m. bestaande in uitbreiding van relatiën, meerdere bekendwording enz., voordeelen, die vooral met het oog op de toekomst van zeer groot en overwegend belang worden geacht. De inschrijvingen van zeer groote industrieele ondernemingen, die op de Eerste Jaarbeurs niet tegenwoordig waren, zijn in dit opzicht veelzeggende be wijzen; in meer dan één branche is reeds na de Eerste Jaarbeurs de nadeelige terug slag gevoeld van hel niet ter beurze aan wezig zijn. Maar behalve de materieele belangen der induslrie en van den handel pleiten nog andere zeer krachtige argumen ten voor het laten doorgaan van de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Waar overal in het buitenland en daar zijn de moeilijk heden voor het houden van Jaarbeurzen zeker niet minder groot dan ten onzent jaarmarkten en beurzen zich mogen ver heugen in een steeds klimmend succes en zelfs in meerdere landen nieuwe beunen worden opgericht en voorbereid, daar mag Nederland zich niet, na het overweldigende succes van de Eerste Jaarbeurs, van het plan om op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan, laten afbrengen, daar moeten de Nederlandsche nijverheid en handel tegenover hel Buitenland toonen, dat de energie van het Nederlandsche volk en zijn wil om zich economisch sterker te maken, nog ongebroken is. Tegenover het Buitenland dat naar ons van verschillende zijden bleek op het nieuwe instituut der Nederlandsche Jaarbeurzen met groote belangstelling het oog gevestigd houdt, dient, meer nog dan de eerste, de Tweede Jaarbeurs te Utrecht een beeld te geven van hetgeen onze eigen industrie vermag, een overzicht te bieden van haar toenemende bloei en ontwikkeling. De Eersle Nederlandsche Jaarbeurs heeft er krachtig toe medegewerkt om niet alleen de aandacht van het buitenland te vestigen op de belangrijkheid en de veelzijdigheid der Nederlandsche induslrie, maar vooral om in het eigen land een warme belang stelling te wekken voor wat de nationale nijverheid vermag, zoowel ter voorziening in de behoeften van het eigen land als voor de export. Die spontane belangstelling, waarvan de Eerste Jaarbeurs zulk een tref fende openbaring was, mag niet verflauwen. In die richting moet worden voortgegaan en waar op de Tweede Jaarbeurs wederom het toelaten van uitsluitend Nederlandsch fabrikaat het leidend beginsel zal zijn, mag de deelneming aan deze Tweede Beurs niet uilsluitend worden afhankelijk gemaakt van de kansen op materieel voordeel alleen, maar rust op de Nederlandsche induslrie en vooral op de nieuwe onlluikende takken der inheemsche nijverheid de plicht om ook ter wille van hel nationale belang ter Beurze vertegenwoordigd te wezen. De Nederlandsche Regeering, door de uitkomst der Eerste Jaarbeurs overtuigd .dat de belangen van handel en nijverheid door het instituut der Jaarbeurzen daadwerkelijk worden gebaat" heeft op de staatsbegrooting voor 1918 reeds een bedrag van 35.000. uitgetrokken als bijdrage voor de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Dit voorbeeld der Regeering om ons bij onzen verderen arbeid te steunen, moge de Nederlandsche Industrie, die bij het instituut zulke groote belangen heeft, een aansporing zijn om ook harer zijds alles in hel werk te stellen om de Tweede Jaarbeurs, welke in ons land ge houden wordt, in alle opzichten te doen slagen. Hel Algemeen Bestuur is er van over tuigd, dat de ernst der tijden de Neder landsche Industrie niet van deelneming zal weerhouden, integendeel zal aansporen om door tegenwoordigheid ter Tweede Nederlandsche Jaarbeurs niet alleen aan hel buitenland maar ook aan het eigen volk te toonen, dal in Nederland met rustige kracht wordt voortgearbeid aan de ontwikkeling van onze volkskracht op in dustrieel, commercieel en financieel gebied. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 8 Oct. tot en met 14 October zal worden verkrijgbaar gesteld op bons No. 37 Gort. Rijst. Varkensvleesch. Zeep. Aardappelen. VaDaf 9 October aanstaande treedt de distributie van aardappelen in wer king. Mocht de Regeering niet tijdig genoeg voor aanvoer kunnen zorgen, dan is dit geen bezwaar, daar de voorraad hier ter stede voldoende is om daarvan te distribueeren. De bonnen zijn alsdan elk voor 4 K.G. aardappelen geldig. Hoodenbrood alleen voor politie— en trekhonden. Kaarsen a 50 cent per 300 gram, schemerlichten a 50 cent per doos plus 10 cent par glaasje, voor licht- looze gezinnen op een bewijs dat aan de gasfabriek kan worden afgehaald, hevemften op een geneeskundige ver klaring in hoogst noodzakelijke ge vallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld, Amersfoort, 4 October 1917. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A R VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft vastgesteld de navolgende maximumprijzen voor: Grootbandelprijs Zweedscbe Lucifers f174 50 Hollandsche a -162.— per kist inh. 10000 doosjes; Tusschenhandelprijs Zweedscbe Lucifers f 0.19 Hollandsche -0.17' per pak inh. 10 doosjes; Kleinhandelpi ijs Zweedscbe Lucifers f 0.22 Hollandsche -020 per pak,of2'/iC. per doosje inh. 55 stuks. De groothandelprijzen zijn te ver staan loco Amsterdam, Rotterdam af fabriek en de tu.scbenhandelprijzen af pakhuis grossier. Amersfooit, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. IJier en staal. In verband met de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 18e December 1916 No. 106239 «Afdeeling Handel* betreffende de periodieke opgaven van voorraden van ijzer en staal, worden de handelaren enz. in deze artikelen er op gewezen, dat de aan ben, in verband rnet deze aanschrijving toegezonden formulieren aangevende de voorraden op 15 Oct. 1917 met de meeste juistheid rr.oelen worden ingevuld en vóór ol uiterlijk op den 20e Oct. e.k, moeten worden ingezonden bij het Levensmiddelen- bureau Valkestraat 12 alhier. Amersfoort, 4 October 1917. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Sept. lot en met 4 Oct. 1917. Geboren: Johan, z. v. Petrus tan den Eijnden en Petronella Gijsberdina Slooten Alberta Cornelia, d. v. Johannes Hooft en Johanna Maria Delforterie Jacoba Gijsberta. d. v Gerrit Mol en Hendrika Antonia Tomruel Anna Julienne Polly, d. van Jacques Honoré Lauwaert eo Cathérina Andrienne Mestrez Peter, z. van Cornells Marinus Johannes van Hamersfeld en Anna van Bekkum Aibertus Petrus Fianciscus, z vau Ernst Sigmond Reeders en Johanna Augusta de Hondt Antoriius Hendri- kus, z. van Anlonius van Keulen en Heintje van Hamersveld Theodorus, z. van Jan van Burgsteden en Chris tina Hendrika Voortman. Ondertrouwd: Herman Jozef Pack- biers en Maria Christina van 't End Peter Mejjer en Willemijna Riksen Simon Vonk en Jansje Schippers Joannes tie Wilde en Geertruida Kraai- kamp Hendrik Aibertus v. d. Vorst en Wijtske Kwarten Henricus Gijsbertus Smeeing en Anna Louisa vao Bekkum. GehuwdWillem van Haselen en Antonina Frederika de Vries Hen- drikus Aibertus Smink en Adriana de Ruijter Hendrikus Johannes Viester en Jorina Helena Verhey Lubbertus Cozijnsen en Adriana Ger- dina van Buuren Cornells Mol en Jacoba v. Korlaar Gerardus Dudink eo Wilhelmina Jeannelte Volp. Jan August Prosper van Camp en Wilhelmina Valkenburg. LeoGerar- dus van Ramselaar en Maria Anna Jansen. OverledenGeertruida Tommei, 83 jr., weduwe van Gerardus Veenendaal Antonia van de Klashorst, 66 jr., echtgen. van Gerrit Veenendaal Breunis Hendrik van Zoeren, 52 jr., echtgen. van Mina van Wageningen. Stoutenburg. Van 28 Sept. tot 5 October 1917. GeborenCornelis Jacobus, zoon van Willem van Burgsteden en Woutera van Esveld. Woudenberg. GeborenGerarda, dochter vau Matthijs Jansen en Jannetje Steen- beek. Gerard Jan, zoon van Willem Dolron en Wouterina van der Lierdeu. Gabuwd: Johannes ter Maten en Jannetje Elerveén. Opname van perceelen ODder deze rubriek geschiedt tegen betaling van f 0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, 8chimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur k 1% betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbavneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprjjs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor, de zomermaanden. 1 perceelen k ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 ƒ350.-. 1 v ƒ400.—. 1 ƒ500.—. l^Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 "Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. I Gemeentelijke Arbeidsbeurs tere» Diatrictabeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidahof No. 8. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/,13'/, e» van 67uur; Zaterdags van 81/,13'/a nor. Aanvragen van Werkgevers op 4 Oct. 1917. Ie. Volwassenen. 1 elactricien. 1 metselaar. 1 hulp in de huis- 1 schilder (huis) houding. I worstmaker. 1 koperslager. 2e. Leerliugen en Jongens. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 4 Oct. Ie. Volwassenen. 1 behanger-stoffeer- I lomcensorleerder. der. 1 metselaars 2 broodbakker. 2 opperlieden. 1 costunmnaaister. 3 schilders (huis). 19 grondwerkers. 3 schoenmakers. 1 kantoorbedienden 1 smeden. (mann.l 1 slraatmakers. 1 (vrouw.) 2 timmerman. 1 kappersbedienden 1 verstelnaaister. (mann4 werkvrouw. 2 kelners. 1 voeger. 1 kuipers. 50 losse arbeiders. 1 houtgraveerder. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 hoefsmid. I 1 timmerman. 2 klerk (mann.) Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig huiten da Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeura, Achter Lavidskof No. 2. Tel. Int. 374. VJAKK l'UKKti H'r AMfcKhFOORT, 5 Oct. 1'J17 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. - Appelen f4 00 a f9.Beren f4.a f 10..Klei Aardapp. f0 00 a f 0.zancUnrdapp. fO.OO a fO.OO Hoendereieren 113.00 t f 14.00 p. 100 *t. Bruine eieren f 14.00 a f 14.25 por 100 st. Boter f2 5'' a f 2 60 per kilo. Eendeneieren f 00 00 a f 00.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0per 00 kilo tippen f 0.80 ïi f t 75 Kuikens fO.OO a i 0 00 Piep kuikens f0 50 a f 1.20 Ganzen to. a f0Eender f 0 70 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazeh fO.OO a f 0.00 Wilde kol ïjnen '0 00 a fO.OO Tamme fO.OO a f0 00 Duocn f0.60a f0.80 paar Magere varkens f 20. - a f30. -. Varkens expori f 0.a f0Zeugen f50.a f70.— Biggen f 4.00 a f 10 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— t l 000—. Kalf koeien f 000.— a f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.— Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 8.f 11.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen. 120 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 15.000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagery 30 biggen, 30 zeugen, 4 kalveren RECLAME. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaarloosd wordt. Als rugpijn, waterstoornisacn, zenuwachtigheid, ot verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwakken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoept. Men dient te bedenken, dat dan verdere ver- waarloozing kan leiden tot rheum'atiek, ischias, niergruw of -steen, ontstoken nieren en blaas, of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liev»r meer frissche luoht en slaap. Verlicht zoo mogelijk uw work. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoegzaam water, maar geen onnooaige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren" Pillen. Dit geneesmiddel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloéd en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zui verste bestanddeelen uitsluitend voor nier- en blaask walen. 30 De echte Fostéï's Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) op het etiket, zijn te Amersfoort verkrikb. bij A. v. a. Weg, Langestx. 23. Toezending gsschisdt franco na ontv. v. post- wtuti -d ƒ1.75 p. doos of/19 p. *M ÖOosefi. VRIJDAG 5, ZATERDAG 6 en MAANDAG 8 OCTOBER doorl. van 7 tot 11 uur, (aanvang 2de voorstelling 9 uur. SC ZONDAG 7 OCTOBER doorl. van 6 tot 10 uui (2de voor stelling 8 uur). Een levensbeeld in één voorspa en vijf bedrijven (6 afdeelingar ALWIN NEUSSSERIE 1917. HOOFDACTEUR» REGISSEUR ELWIN NEUSS. „Kent gij het lied dei leve», Dat laat reeda eeuw** lang, Van duizend vreugden Jubelt, Een eeuwig, blij gezang." Valsch was het lied det leve», Het lokkende gezang, Menig harte, het wordt gebroken, In vollen levensgang Haagsche Beste en goedkoopste adres voor 1 behandelen van alle soorten Aanbevelend A. J: VAJS DER LIST. KROMMESTRAAT 52 DUBBELE DAMESSALON Haarwassching met Machinale droging 50 ct. 3 Maken van vlechten van tl uitgevallen haar ƒ2.— Krullen 25 ct. VOORHEEN FIRMA GEBR. VANEÉDEN Magazijn van Keieartikelen Zadelmakerij - Touwhandel Reparatie-Inrichting Arnhemschestraat6 AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2