NIEUWE ^Èt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Ulrecbt. |g|| Woensdag 7 November 1917, 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WERKVERSCHAFFING. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. :^o. 89. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 6 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephooun. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de laatste maanden doet zich bet verschijnsel voor, dat meer dan in de eerste oorlogsjaren bij weikloosheid de aandacht wordt gevestigd op werk verschaffing als eert middel om de nadeelen die uit de werkloosheid voortvloeien, te lenigen. Dit is wel te begiijpen, omdat er een gezonde ge dachte aan ten grondslag ligt. Bij een goede inrichting van de werkverschaffing toch, wordt produc tieve arbeid verricht, zoodat uit een economisch oogpunt deze verre te verkiezen is boven bet alleen uitkeeren van steun in geld. In dit laatste geval wordt alleen verbruikt en niet voort gebracht. De Neder landsche Bond voor Werk verschaffing heeft dit verschijnsel van meerdere belangstelling met voldoe ning waargenomen eu vindt er aan leiding in om aan te sporen in die lichting kiachtig voort te gaan. Hij meent erop te mogen wjjzen, dat vonr overleg en na onderzoek nog zal blijken, dat veel werk, waarvan de uitvoering reeds was voorgenomen, doch dat men tot heden heeft laten liggen, kan worden verricht. Ook zou veel werk waarvan men zich de uit voering: pas in een verdere toekomst bad ggdacht, thans reeds tot uitvoering kunnen' worden gebracht Ongetwijfeld zal deze uitvoering duur zijn, maar men moge dan be denken, dat hierbij mindering mag wotden gebracht het bedrag dat door weikloozenkassen, stcuncomtié's en andere lichamen anders toch in geld aan werklooze arbeiders zou worden uitgekeerd. Men vergete bovendien niet. dat behalve bovengenoemde voor- deelen, aan werkverschaffing ook andere, in bet bijzonder moreels voor deden verbonden kunnen zijn. Bij bet inrichten van werkverschaf fingen onderscbeide men evenwel goed het te werksteden van valide arbeiders, die tot dusverre immer regelmatig arbeidden en tengevolge van een crisis werkloos geworden zijn, en het te werksteden van minder valide ofhalf- valide arbeiders uil pbilanlropische overwegingen. Ook gevo men aan de werkver schaffing voor de eerst bedoelde groep varr arbeiders zoo min mogelijk hel karakter van een z.g. ar beidsproef. Voor hen, die van arbeidssclruw- heid verdacht worden moge inrichting van een werkverschaffing als eau mid del gebruikt worden om hun bereid heid tot ai beiden te onderzoeken, voor de eerst bedoelde groep van arbeiders is dit niet noodig. De nadeelen voor deze arbeiders aan werkverschaffing verbonden, worden ondervangen, in dien men bet weik op normale wijze uitvoert. De Nedei landscbe Bond voor Werk verschaffing, die als lid van den Ned Werkloosheidraad met andere orga nisaties, werkzaam op het gebied der Wei kloosbeidsbestrijding, voortdurend in contact staat, en thans behalve over een ervaring van enkele jaren, over materiaal, betrekking hebbende op werkverschaffing, beschikt, ver klaart zich gaarne bereid, na overleg met ben die ter plaatse bekend zijn, tot het geven van adviezen omtrent de werken die voor dit doel ter hand zouden kunnen worden genomen, en de wijze waarop die zouden kunnen worden uitge'oerd, Men boude echter in het oog, dat llnantieele steun daarbij van den Bond niet is te verwachten. Het Bureau van den Bond is ge vestigd, Prinsengracht, 691, Amster dam. De Directeur van den Neder landschen Bond voor Werkverschaffing: MEYER DE VRIES. Geen rijst meerl Met ingang van 6 Nov. is rijst afgevoerd van de lijst der ingevolge art. 1 der üisiributie-wet 1916 aan gewezen goederen. Rijst zal voortaan slecbls beschikbaar worden gesteld voor zieken en ter vervaardiging van kindermeel. De Regeering als verxekeraarster I De resultaten van de door do Re geering geteekende verzekeringen blijken, volgens de geruchten, tot beden nogal winstgevend te zijn. Men noemt de cijfers van ongeveer tien millioen gulden premie tegen vijf millioen gulden schade! De kolenquaesfte te Hilversum! Do Munster van Landbouw heeft de aan den burgemeester van Hilversum verleende machtigingen tot inbezit neming van anthraciet bij de heeren E. J. Labarre en G. Petit aldaar (beiden verbonden aan het Engelsche consulaat te Amsterdam) ingetrokken. Zooals men weet hadden deze heeren de kolen van de Engelsche regeering ontvangen. Een gemeente die oorlogswinst maakt. De Gemeenteraad van Dongen heeft besloten het koperdraad van het electrisch nel te verkoopen voor f 12 de K.G. aan de kabelfabriek te Amsierdam, die op zich neemt binnen een balf jaar na het sluiten van den vrede nieuw draad te leveren tegen den dan geldenden prijs, echter niet hooger dan f 5 per K.G. De winst, welke de gemeente hierdoor maakt, beloopt meer dan f130.090. Vad. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelmg van het Hao delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 November, in Nederland uitgesproken 13 faillissementen legen 19 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Nov. 1917 761 faillissementen tegenover 902 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. De Kanaal-Vereenigiog »De Gel- dersche Vallei" die zich ten doel stelt bet bevorderen van de totstandkoming van een doelmatig scheepvaartkanaal door de Geldersche Vallei, om zoo doende te scheppen de kortste ver binding van Amsterdam met Waal, Boven-Rijn en Maas-Waal-kanaal, en het verdere achterland met de Lim- burgsche kolenvelden, wijst in eeno uilrioodiging om als lid toe te treden op de groote commerciëele en econo mische voordeelen, en de afdoende vei betering, in bel belang der land bouw, der afwatering dier Vallei. Om dit doel te bereiken is veel geld noodig, voornamelijk voor bet doen van onderzoekingen, bet maken, uit geven en verspreiden van plannen met kostenraming, en ook voor het op wekken van verdefe belangstelling. Alleen door algemeene, krachtige samenwerking kan dit alles bereikt worden. Geeft u dus op als lid der Vereeniging aan den Voorzitter Mr. J. C. Graaf van Randwyck. Alhier is opgericht eene kies- vereeniging voor eene evenredige ver tegenwoordiging in de Ned. Herv. kerk. Het voorloopig bestuur beslaat uit mej J. van Loon en de heeren A. Veen, A. J. de Wilde, L. A. baron Van Ittersum, G. Castein en C. van Zwol. De heer G. J. v. d. Bovenkamp slaagde voor bet tweede natuurkundig examen (candidaat-arts). Door het bestuur der Remon- strantsche gemeente is, de gemeente leden gehoord,inde vacature-Ds. Hooy- kaas, de navolgende vootdracbl op gemaakt: Dr. R. Miedema te Schoon hoven, Dr. A. A. Lindeman te Wad- dtrixveen. Dr. H. L. Oort te Utrecht en Ds. G. J. W. Oldeman te Delft. De commissaris van politie maakt bekend, dat ook te dezer stede val- scbe zilverbons a f 2.50 in omloop zijn. Deze valsche zilverbons missen de lichtgroene tint in den ondergrond, alsmede de onderdruk 2.50, terwijl de letter w in het woord rrtwee" van 't opschrift »groot twee en een halve gulden" in andereu vorm voorkomt dan in 't woord «wettig" van 't op schrift «wettig betaalmiddel". Bij de echte bons zijn de letters van den zelfden vorm. Men zij dus op z(jn hoede. De Minister van Oorlog wenscht verbetering aan te brengen in bet privaatstelsel in het Militair Hospitaal, alhier, in verband daarmede is de Eerstaanwezend Ingenieur gemachtigd, namens den Staat der Nederlanden, met de Gemeente een overeenkomst aan te gaan, in zake den aanleg van een gemeente-riool in den Hoevela- kenschen Straatweg. Uit de ontwerp-overeenkomst blijkt, dat de Staat de helft der kosten van dezen riool-aanleg, welke in totaal geraamd worden op f 6000.voor zijne rekening neemt. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor hen te machtigen tot bedoelde rioleering over te gaan, overeenkomstig de voorwaarden als op het ontwerp contract is aangege ven en voor dat doel een crediet toe te staan van f 3000. De afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Ambt -bond heeft het volgende adres verzonden aan den gemoente- raad: Geeft to kenoen de Afdeeling Amers foort van den Algemeenen Neder- landschen Ambtenaarsbond, laatstelijk erkend bij K. B. van 10 November 1913, No. 39, dat zij, hoewel betreurende, dat B. en W. thans nog geen rekening meende» te moeten houden roet de in haar adres aan dit College ontvouwde beginselen en de voorgestelde loon- groepeering, met voldoening kennis heeft genomen van de aankondiging door B. en W. eener algemeene salarisherziening, waarbij aan de denk beelden door de afdeeling ontwikkeld, volkomen recht zal worden gedaan; dat Da deze voor baar bemoedigende verklaring en ook iD aanmerking nemenden korten tijd welke nog rest voor de behandeling der Gemeente- begrooting 1918, terwijl bovendien B. en W. duurtetoeslag regeling van kracht willen laten blijven, de af deeling meent in het algemeen in hel door B. en W. voorgestelde te moeten berusten. Slechts betredende een diietal punten mogen hier nog eenige wen- scben naar voren worden gebracht: le. De Commissie tot voorbereiding eener algeheele salarisherziening worde in de eerstvolgende raadsvergadering ingesteld en aangevuld met vertegen woordigers van de organisaties van gemeentepersooeel. Als precedent kan gelden de in stelling der bekende werkliedencora- tnissies te Amsterdam, waartoe de Raad dier gemeente overging op voor stel van B. en W. gedagtetkend 25 Juli 1916 (878, terwijl biermede in herinnetiDg mogen worden gebracht de besluiten van den Raad van Amster dam dato 7 October en 4 November 1896, waarbij besloten werd tot in stelling eener Commissie van advies bij den bouw en exploitatie der nieuwe koopmansbeurs, welke commissie was samen gesteld uit: 1 lid aan te wijzen door B. enW.; 4 leden door den Gemeenteraad alsmede 3 gedelegeerde leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, 1 gedelegeerd lid van de Commissie van den Graanhandel, en 1 gedelegeerd lid van de Vereeniging van den Effectenhandel. 10 leden totaal. 2e. De afdeeling wil er nogmaals op wijzeo, dat onze Bond beslist tegen stander is van de groote en veelvuldige verschillen in salarieenng der ambte naren. Zjj meent er thans ten sterkste op te moeten aandringen, dat een dergelijk verschil alvast niet gehand- baaft wordt io de grootte der perio dieke verhooging, welke zij voor allen op f 100 om de twee jaar gesteld zou wenschen te zien gebracht. Het ver schil in bezoldiging van de ambtenaren der onderscheiden groepen wordt dan nog meer dan voldoende uitgedrukt in de verschillen tusschen de minima eu die tusschen de maxima. 3e. de afdeeling meent er op te moeten wyzen, dal zoowel bij de vprige als bij deze salarisherziening geen enkele verhooging is toegekend aan den heer G. M. Maten, klerk bij de Centrale Boekhouding. Zij meent de belangen van dezen ambtenaar, die reeds vele jaren in dienst der gemeente werkzaam is, onder de aandacht van den Raad te moeten brengen. Jn aansluiting op al het boven staande, deelt de Afdeeling Uwen Raad mede, dat zij wil voldoen aan het beroep van B. en W. op de organisaties en haar besturen, vermeld in de gewis selde stukken: «En daarom vertrouwén wij ook, dat het personeel en hun vertegenwoordigers zich met ons voorstel kunnen vereenigen, maar dat zij daartegenover meen'. Uwen Raad dringend te moeten ver zoeken, niet te willen overgaan lol handhaving der bestaande duurte- toeslagregehng die naar het oordeel der afdeeling beter kan worden ver vangen dooreen meer billijke regeling, waai bij aan alle ambtenar en, die voor een toeslag in aanmerking komen, een gelijk bedrag wordt uitgekeerd. De afdeeling meent, dat deze toeslag minstens drie gulden per week zal moeien bedragen, wil eenigszins worden tegemoet gekomen aan den dringenden nood, waarin de gezinnen der ambtenaren tengevolge van de crisis verkéeren. De Voorzitter, De Secretaris, (w.g )G. v.Wijland. (w.g.)W.Stuart. Op de Maandag j.l. gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 30 wa gens met circa8900 kilo. Prijs f 50. f53.per 50 kilo. Gestempelde f53f56.— per 50 kilo. Handel matig. Voetbal. Op Birkhoven onttmoeten elkaar Zon dag j.l Quick en N. E C. (Nijmegen). Uit een corner namen onze stadge- nooten de leiding, waarna de center- half der bezoekers na een keurig stukje solospel de partijeu op gelijken voet bracht. Met dezen stand 11 gaat de rust in. Daarna is het vrijwel met het overwicht der roodbemden gedaan; hun spel werd minder enthu siast. Quicks achterhoede krijgt volop gelegenheid baar kracht te ontplooien jammer dat de rechtshalf niet bij machte bleek zijn tegenstander vol doende te bewaken. Van die zijde komt dan ook met een keurig schot N. E. C.'s tweede doelpunt. Bij een der vele doorbraken van het ronder quintet zondigt de Nijmeegsche achter hoede binnen bet strafschop gebied. Uit den toegestanen penally komt dan de geljjkmaker 2—2 Even tevoren was de goal van den voet van Qjicks linksbinnen wegens offside geannuleerd. In den gelijken stand kwam geene verandering meer, hoewel Quick zeker een kleine overwinning verdiend bad. H. V. C. was de gast van het Tielsche Tbcola, welke laatste de leiding had in het ranglijstje. Er is een spannende strijd gespeeld, waarin de verdedi gingen voortdurend over de aanvals- liniën domineerden. Circa 10 minuten voor het einde echter weet H. V. C. het net te vinden en neemt zij de kostbare 2 puntjes mee naar Amers foort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1