NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Xo. 91. Woensdag 14 November 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; MENSCH, ERGER JE NIET. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsch uran ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per po»t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummer» 5 Cent. Ingezonden itukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. >9. ADVER1ENTIËN: Van 18 regel» 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letter» en vignetten naar plaatirnimte. Er bestaan honderd en duizend vol maakt geldige redenen om zich te ergeren. Men heeft geen speciaal ge slepen biiilegUzen noodig, Doch be hoeft men begiftigd te ziju met een bijzonder ontwikkeld waaarnemings- vermogon, om overal bet »ergerlijket te ontdekken. Het doorkruist oos pad langs zigzaglijnen, of bet poogt onze plannen te dwarsboornenhet belet ons in onzen werkkring de resultaten te bereiken, waartoe wij meenden te kunnen komen, bet verhindert onze aansluiting bij menscben, met wie wij gaarne band aan band zouden gaan om gezamenlijk een ernstig gewild doel te bereiken. Het wacht ons op in onze wooing, waar wij rust meenden te kunnen vinden, zet zich onbeschoft naast ods aan tafel, ontneemt den smaak aan ons lievelingsgerecht; het houdt ons een poos wakker, om on middellijk na het ontwaken ons bet leven zuur te maken. Hoe kan ook iemand, die hart heeft voor zijn medemenschen, onverschillig blijven voor de vele narigheden die hij om zich been ziet gebeuren, en die veeltijds het gevolg zijn van ge pleegd onrecht, van opzettelijk berok kend kwaad niet in 't geheim maar dikwerf zoo, dat iedereen bet zien kan Hoe kan men het oog sluiten, voor de ellendige bekrompenheid waar mede de men-cben blijven binnen de nauwe perken hunner kinderachtige begrippen,hunner klein zielige belangen, hunner zotte opvattingen Is bet niet om dol te worden, als men dagelijks ziet boe de beste be doelingen van ben, die bet openbaar welzijn dienen willen, wordon mis kend eri verijdeld, terwjjl de menigte bet oor laat hangen naar lui, die baar vleien om haar des te gemakke lijker te kunnen beetnemen en exploi- teeren? Zouden we zonder ergernis kunnen aanzien, dat zelfs zij, die ons het naast staan, wier willen en be- geeren in het onze moest opgaan, over wser welzijn wjj tobben en met wier belangen we ons bezigbouden, dag en nscbt dat zelfs dezen ons reden geven om vaak met vtrbaziug te vragen: Hoe heb ik het nu met je? Zijo wij niet in een goede stemming, dan kunnen we letterlijk geen stap doen, zonder iets ergerlijks te ont moeten. Loop de straat op en ge vindt bewijzen van vernielzucht, door opzettelijke beschadiging zonder eenig voordeel voor dengeen die het kwaad bedreef; van roekelooze verwaarloozing van gemakkelijk te volgen voorschrif ten, gegeven in bet belang der open bare orde, van het geregeld vorkeer, van de gezondheid. Dal zijn maar de gewone, dagelijks voorkomende ergerlijkbeden, waar van men zou zeggen, dal een mensch van gewoon draagvermogen ruim schoots genoeg beett. Doch onze blik reikt verder dan het tegenwoordige oogeubhk en het aardkluiije, 't welk onze voet diukter is in het raenscben- bart ruimte voor de dmgeu, die allen aangaan, in ons binnenste heilig dom brandt een vlammetje voor bet' geen ais algemeen menscbelyk geluk ons donken. Maar acb, als we dat gebied betreden, welk een ontgooche ling! Hoe dwaas of boosaardig, boe bekrompen of misdadig zijn toch de menschen. dat zij niet met beide handen aangrijpen en met volle kracht vastklemmen, wat hun tot vrede dient I Wie verbeteren wil, steenen des aanstoots vervvijdeien, op verkeerde toestanden een heilzamen invloed uit oefenen. die moet zich niet ergeren, maar heel bedaard zonder, eenige ver bittering, met de kalmte van een geneesheer, die een wonde peilt, de oorzaken opzoeken, en dan kloek bandelen. Er liggen vele, dikwerf zware boom stammen over bet pad van ieder, die vooruit gaat. Er over uit te vareD helpt niet, zoo als do man doet die zich ergert zonder meer. Er over heen klimmen, dat het streven is van den onverschillige oi den lucht hartige, is in vele gevallen niet kwaad maar daarmede komen de beletselen voor anderen niet uit den weg. Ern stige en bezadigde menscben ver- eenigen bun krachten, wenden die aan op bet juiste punt, gezamenlijk en eendrachtig, zonder veel misbaar en ja op die manier kunnen zelfs bergen worden verzet. Regeering besloten beeft geen passen te geven aan Engelsche onderdanen tot het bijwonen van de Conferentie te Bern en wel op grond van de om standigheid, dat bet volgens de En gelsche wet niet geoorloofd is aan Engelsche onderdanen gedurende den oorlog op een of andere wijze in aan raking te komen met de onderdanen van vijandelijke mogendheden. Daar bovendien nog geen berichten ont vangen zijn van den Secretaris, Mr. de Jong van Beek en Donk, die sinds een week in Zwitserland verblijft, aangaande de toezegging tot deel neming aan de Conferentie van Fran- eche en Italiaanscbe zijde, beeft het Bestuur van den »Nederlandsche Anti- Oorlog Raad" gemeend do Conferentie niet op 19 November te moeten laten doorgaan. Van invloed op dit besluit was tevens het feit, dat de Duitsche Rijksdag op 22 November is bijeen geroepen, zoodat het voor vele Dnit- scbers onmogelijk zou zijn op 19 November in Bern te komen. Het Béstuur van den iNederlandsche Anti-Oorlog Raad" hoopt spoedig te kunnen mededeelen op welken datum de Conferentie thans zal plaats hebben. De keizer van Oostenrijk in levensgevaar. De keizer van Oostenrijk beeft met den koning van Bulgarije, een bezoek gebracht aan Görz. Op den terugtocht zou de keizer bij Ruda een zijriviertje van de Isonzo oversteken, dat, kort geleden nog nagenoeg droog, door een wolkbreuk van de laatste dagen sterk gezwollen was. De auto van den keizer geraakte boven een kleinen dam in dieper water, waardoor de motor weigerde. De lijfjager Reisen- bichler en de wachtmeester der lijf garde Tomek, gingen nu te water om den keizer aan land te dragen, maar eerstgenoemde gleed uit op de stee nen van den dam met bet gevolg, dat alle drio, die elkaar vasthielden, door den snellen stroom werden meege sleurd. Prins Felix van Parma de zwager van den keizer, die in een volgende auto zat. sprong in pels en volle uitrusting te water, evenals de officier, die de keizerlijke auto bestuurd bad. Zich aan elkander vasthoudend, wisten zij een op den oever staanden wilgenboom, die over het water hing, te grijpen en zoo werden allen met de grootste moeite door bet gevolg gered. De keizer, die bet eerst aan land gebracht was, bleef op den oever tot de laatste man behouden was. Internationale Studieconferentie te Bern. Het Bestuur van den »Nederland- sche Anti-Oorlog Raad" heeft dezer dagen in zijn hoedanigheid van Bureau van de internationale »Centrale Orga nisatie voor een Duurzamen Vrede" een schrijven ontvangen van den En- gelschen Minister Balfour inhoudende de mededeeliug dat de Engelsche Inlijving militielichting 1918. Van de militielicbting 1918 zullen worden ingelijfd le. Van 2—5 Januari: a. de helft van de getallen der dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnie en wielrijders; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (molordienst) en bestemd voor bet eerst in te lijven gedeelte. 2e. Van 14—18 Januari: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het 2e bataljon van een der regi menien grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infanterie b. de dienstplichtigen, toegewezen aan bet korps pontonniers en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. Van 48 Maart de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimeoten ves ting artillei ie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantserfort-artillerie en aan het korps torpedisteo. De onder la en 2b begrepen dienst plichtigen, die in bel bezit zijn van bet bewijs van voorgeoefeodheid, zul len 2 maanden later worden ingelijfd. Ten aanzien van dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening hebben tot het tijdvak, waarin de dienstplichtigen der lichting 1918, toegewezen aan de compagniën wiel rijders, zullen worden ingelijfd, wordt dit uitstel of deze verlenging van uit stel, geacht te zijn verleend tot het tijdvak, waarin het overschietende gedeelte van de dienstplichtigen van laatstgenoemde lichtingen, toegewezen aan de compagniën wielrijders wordt ingelijfd. Behoudens onvoorziene omstandig beden zal dit overschietende gedeelte vermoedelijk worden ingelijfd tegen Juni 1918. Nieuwe wetsontwerpen. De Commissie van Rapporteurs over de beide dezer dagen ingediende be langrijke wetsontwerpen betreffende de beschikbaarstelling van levens middelen en de heffing van 150 op centen op ieder der beide verdedi gingsbelastingen,kwam gisteren bijeen. Men mag dus waarschijnlijk de spoedige verschijning der voorloopige verslagen omtrent die omwerpen ver wachten. Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Gisteren werd de 1000ste deelnemer aan de Tweede Nederlandsche Jaar beurs ingeschreven (Aantaldeelnemers Eerste Jaarbeurs 690). Ter gelegen heid van dit feit werd aan bet Ad ministratiegebouw der Jaarbeurs ge vlagd. Aan den lOOOsten inschrijver, de firma F. A. J van Kuyk te Amster dam. werd namens den Raad van Bebear als heiinnering een zilveren afslag van de Jaarbeursplaquette aan geboden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 November, in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 15 faillissemtnten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Nov. 1917 774 faillissementen tegenover 917 over betzelfde tijdperk van bel vorige jaar. Te Barneveld zijo bij iemand 5 karrevraebten cacao, koffie en sajet in beslag genomen. Een noodlanding. Maandagmiddag omstreeks één uur, moest de 1ste luitenant-vlieger Colenbrander, komende van Soester- berg, met den tweedekker »A. L. 18», op de uiterwaardeu onder Drumpt, bij Tiel, een noodlanding maken wegens een defect aan den motor. Na eenige reparatie steeg bij spoedig weder op, doch was verplicht opnieuw, oogeveer op dezelfde plaats, te landen, betgeen, evenais de eerste maal, vlot en zonder ongeval geschiedde. Er was een groote toeloop van nieuwsgierigen. Uit Soes- terberg werd bulp ontboden om de machine te demonteeren en daarheen terug te brengen. »N. v. d. Dag.t A.s. Vrijdag zal de nieuwe kerk van de Cbr. Geref. Gemeente, alhier, in de Van Mecbelenstraat, worden ingewijd. Als sprekers treden op de beeren De Bruin en Lengkeek, docenten aan de Theologische School te 'sGraveu- bage en ds. Beekamp. De heer K. Teeling komt voor op het drietal ter benoeming van godsdienstonderwijzer aan het Diaco nie Oude Vrouwen-, Mannen- en Be- stedelingenbuis der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam. Voor heden zijn aaa de Centrale Keuken 1383 porties erwtensoep be steld. Het begin is haast te mooi. Als het nieuwtje er nu ook maar niet te gauw afgaat. Een vrij ernstige schoorsteen brand ten huize van den heer Putman aan het Havik werd door personeel van de braudweer met een minimax gebluscht. Ter eere van den verjaardag van Koning Albert zal Zaterdag in Amicitia een Belgische feestavond georganiseerd worden. Het Concert Ilona Duringo was voor allen een groot kunstgenot. Tot achter in de zaal was elk woord ver staanbaar en werd onder doodsche stilte geluisterd en genoten van de heerlijke voordrachten der liederen. De pianist was volkomen voor zijn taak berekend. De Centrale Keuken. De sioomnmmerfabriek van den heer Joh. Bunnik even over de spoor lijn op den Soesterweg is gedeeltelijk ingericht tot Centiale Keuken. Al dadelijk bij bet binnenkomen ziet men hoe practisch alles is ingericht naar het voorbeeld van Amsterdam. Een groote toonbank, bergplaatsen, kook- troggen. een aardappeiscliilmacbuif transpnrtketels en dergelijke. Alles waarborgt de grootste zindelijkheid. Zaterdagmiddag had onder zeer veel belangstelling de oflicieele ope ning plaats. Aanwezig waren de Bur gemeester, de wethouders, vele raads leden, de secretaris der gemeente en vele dames en beeren belangstellenden, benevens het personeel. Nadat allen een kijkje hadden genomen, vroeg de Burgemeester aandacht voor den beer Jorissen. Deze heette allen welkom en bracht een woord van dank aan B. en W. en aan den Raad, welke een flink crediet toestond, om dit gebouw daar te stellen. Ook dankte bij voor den kraebtigen steun van de afdeeling Publieke Werken ondervon den. Verder dankte bij den Directeur van het Levensmiddelenbedrijf en in 't bijzonder den heer Content en Mej. Hildebrand, directeur en directrice van de Amsierdamsche Centrale Keuken, waardoor deze een kleine nabootsing van die te Amsterdam is. Waar deze zoo goed marcheert, hoopt bij dat de onze ook loopen zal en leiden tot bet goede doei. Teu slotte bracht hij nog een woord van dank aan de installateurs de firma Landré en Glinderman en aan den beer Ponne, die voor de licht- en krachtinstall&tie zorgde. Hierna nam de Buigemeester bet woord. Toen ik onderweg was, zei bij, kwam me te binnen, dat 2'/> jaar geleden, hot electrisch bedrijf werd geopend. Er heeiscbte toen opge wektheid. Op 't oogenblik is er een dergelijke stemming, omdat in korten tijd iets goeds is tot stand gekomen. De stemming wordt wel getemperd door den ernst der tijden. De Open bare Keuken heeft geen geluk gehad. De oorzaken laat ik buiten beschou wing. Doch nu er kolennood dreigt en gebrek aan goed voedsel, meenden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1