Plaatselijk Nieuws. LEESTAFEL. De nadruk zij intusschen gelegd op bet aanmelden geheel uit eigen be weging: er treedt geen straffeloosheid in, indien men met bet mededeelen Tan de juiste gegevens wacht, totdat er door of vanwege den inspecteur inlichtingen zijn gevraagd of wel stappeo zijn gedaan tot het instellen van een boeken-onderzoek. Het belang van den betrokkene brengt dus mede, dat bij de waarheid zoo spoedig mogelijk mededeelt. Het Duitsche versperde gebied. Naar wij vernemen zal Duitschland binnenkort zijn afgesperd gebied dichter aan onze kust brengen. Gelijk men weet, liet bet, bij de aankondi ging van den verscherpten duikboot- oorlog op 1 Februari, langs onze kust een vrij vaarwater open van -0 mijl, van bet zuiden tot aan het vuurschip van Terschelling. Ditvaai- water zal nu aanzienlijk worden ver nauwd, n.I. tot 4 of lot 7 mijl uit onze kust, omtrent de juiste breedte konden wij geen zekerbeid krijgen. Daarentegen zal de smalle vaargeul die in bet noorden naar het zooge naamde vischwater leidt en waardoor ook onze schepen naar Skandinavië, Amerika enz. varen, aanmerkelijk worden verbreed en ook dat vrije vischwater uitbreiding krijgen. Is dit laatste voor onze scheepvaart en voor onze visschers een aanwinst, de vernauwing van de vrije vaart langs onze westkust is er een nieuwe en groote binder voor. Vooral de visschers zullen het pijnlijk voelen. Niet alleen, dat hun viscbterreiu op nieuw beperkt wordt, maar te grooter zal het gevaar worden, dat visschers- vaartuigen, buiten hun enge vaart in het versperde gebied geraken. En zoo lang er nog duikbootcommandanten zyn, die even roekeloos en onbarm hartig, naar de letter van hun be velen, elk visschersvaartuig onder vuur nemen dat even buiten bet vrije gebied is gekomen, als dezer dagen, met zoo noodlottige gevolgen, den logger jHuibertje" uit Scheve- ningen, is wedervaren, kan er voor ons visschersvolk een bangen tijd aan breken. Wat de Duitsche regeering tot haar nieuwen maatregel heeft ge noopt? Wij houden het voor het naast, dat zij, rekening houdende met de mogelijkheid, dat de Engelscbe vloot bij het oflensief in Vlaanderen zal medewerken, in de buurt bet vaar water, waar die zich buiten gevaar van mijnen en duikbooten zou kunnen vertoonen, wil beperken. Wij kunnen wel aannemen, dat onze Regeering tegen deze nieuwe beperking van de vrijheid van de zee heeft geprotesteerd, gelijk zij het tegen vorige beperkingen van Duitsche of Engelsche zijde heeft gedaan, maar verder zal zij er zich evenals tevoren bij moeten neerleggen. /VacLJ. Een geheim verdrag. »Het Volk" schrijft: ïEen paar dagen geleden hebben wij een telegram van het Fransche officieelo bureau van Havas opgeno men, waarin verzekerd werd, dat het gerucht, volgens hetwelk deFransch- Russische overeenkomst ook over een deel van Nederland (ten gunste van België) zou beschikken, een Duitsch verzinsel zou zijn. »Hierbij merkte de »N. Rott.Crt." op, dat bet gerucht in deNederland- scbe pers zijn intrede deed op gezag van den Parijschen correspondent van' den christelijk-historischen »Neder- lander", welke correspondent uiter mate Franscbgezind is en dus moeilijk als een Duitsche spreekbuis voorge steld kan worden. »Men deelt ons nu intusschen van uitnemend ingelichte zijde mede, dat in weerwil van de tegenspraak vau Havas de geheime Fransch-Russiscbe overeenkomst inderdaad bepalingen ten nadeele van Nederland en ten bate van België inhoudt, terwijl onze zegsman ons verklaart, dat hij deze kennis uit geheel andere dan Duit sche bron putte en ze reeds verwierf voordat in de geheime zitting van het Fransche parlement het bestaan van het verdrag of van de afspraak werd bekend gemaakt en dus lang foor de onthullingen van den vorigen Duit- schen rijkskanselier Michaelis.» Wijziging Oorlogswinstbelasting. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp tot wijziging van artikel 54 der Wet op de Oorlogswinstbelasting. De termijnen van 3 jaren gedurende welke navordering van Oorlogswinst- belasting in toegelatsa, U is praclgk gebleken tekort te zijn. Immers op 2 Augustus 1917 was bedoelde termijn rteds verstreken voor aanslagen over het jaar loopende van 2 Augustus 1913 tot en met 1 Augustus 1914, terwijl het tengevolge van de vele werkzaam heden, die de uitvoering der wet medebrengt, zelfs nog niet mogelijk is geweest alle aanslagen over het jaar, waartoe de eerste Aug. 1914 behoort, tot stand te brengen. Het is daarom noodig genoemde termijn met 2 jaar te verlengen. Geen nieuwe lichtingen met verlof. Het naar huis zenden van meer lichtingen met onbepaald klein verlof wordt voorhands door den Minister van Oorlog niet geraden geacht. Buitengewoon oorlogscrediet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp in hoofdzaak strek kende tot verhooging van het buiten gewoon crediet, hetwelk bij de wet van 23 Mei 1917 voor 1917 werd toegestaan, met de som die ter be strijding van do buitengewone uitgaven vari het Departement van Oorlog voor dat jaar noodig wordt geacht. Het eindcijfer der begrooting wordt er door verhoogd met een bedrag van f 100.873.900. De Staatscommissie voor de monopoliseering van bet brandassu- rantiebedrijf, waarvan mr. Tak voor zitter is, is met de vaststelling van haar rapport inzake de Staatsmolest- verzekering gereed gekomen en zal dit waarschijnlijk in de eerste dagen van December aan den Minister van Financiën worden aangeboden. De werkzaamheden der levensver zekeringscommissie vorderen flink en niet onmogelijk is het, dat reeds in Januari van bet volgend jaar haar advies zal versctiijnen. Dat der commissie voor de brand- assurantie zal wat meer tijd eischen, aangezien weinig Statistisch materiaal voorhanden is en dit vooraf moet worden verzameld. Duurdere sigaren. De meeste sigarenfabrikanten te Eindhoven hebben den winkeliersprijs weder met f5 per duizend verhoogd. De verkoopsprijs van de goedkoop ste sigaar is nu gebracht op 6 cent. Verwacht wordt, dat binnenkort een nieuwe prijsverhooging zal moeten plaats hebben. Kersenbladeren worden in de Betuwe opgekocht tegen 6 cent per K.G. Voor uthee» misschien? Donderdag 22 November a.s. houdt mevrouw Göbel—Nierstrasz, uil 'sGravenhage.in nAmicitiat,een lezing over: »Het voortleven van den geest, na den stoffelijken dood, door de Fotografie bewezen.» Deze lezing trok in verschillende plaatsen een talrijk publiek. In een goed geargumenteerde rede werd een helder overzicht gegeven van de ont wikkeling der transcendentale foto grafie. Een 50-tal welgeslaagde lichtbeelden verduidelijken de interessante voor dracht. Uit het vieital voor Remonstr. predikant alhier werd bet volgende tweetal opgemaakt: dr. R. Miedema te Schoonhoven, ds. C. M. A. A. Lindeman te Waddinxveen. Vervolgens is hieruit beroepen dr. R. Miedema te Schoonhoven. Door Burgemeester en Wet houders is tot school verpleegster be noemd zuster Bannink, uit Amsterdam. Frédéric Lamond, de bekende pianist, zal 28 November in nAmicitia» een Beethovenavond geven. Er zijn voor heden aan de Cen trale Keuken 1906 porties besteld, d. i. 523 meer dan den eersten dag. Door de recherche alhier is een partij geel koper in beslag genomen, van misdrijf afkomstig. Dader en heler zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een 13 jarige jongen is gear resteerd, wijl hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van schoenen. Procesverbaal is opgemaakt en hij is naar Utrecht overgebracht. Procesverbaal is opgemaakt tog«a m kwapaas wegens bet houdep van varkens. Tegen twee lompen- bandelaren, wegens overtreding der Hinderwet en tegen een stalhouder wegens het houden van een mestvaalt op de Beestenmarkt. Hiertoe uitgenoodigd door de Afdeeling Amersfoort van de Maatschappij van Nijverheid sprak gisteravond de heer A. R. Veenstra, secre taris dezer Gemeente over „Onze Gemeente- financiën". In een uitvoerig betoog toonde hij aan met sprekende cijfers, dat er geen tweede Gemeente in ons land is, die er fioantieel zoo guDstig voorstaat als Amersfoort. De last is /25 fier hoofd der bevolking. Groningen heeft zelfs eeningen loopen van 100 jaren her. Tegenover den schuldenlast staat kapitaal: gebouwen, gron den in Bunschoten en Baarn. De Gemeente is beheerder der eigendommen en kan niet doen en laten, wat een particulier doet. Hij vorgeleek de uitgaven van eiken tak van dienst met de toename der bevolking en kwam tot de conclusie, dat deze niets verontrustends hebben, doch slechts een natuurlijk gevolg zijn. Evenals iedere huishouding duurder is, is het ook die der Gemeente. Onderwijs, meer ambtenaren, enz. enz. het eischt alles meer geld, doch dit is bij elke vooruitgaande Gemeente een natuurlijk gevolg van de dingen. De stijgingen gaan lang zaam, regelmatig. De vraag: „Hoe is de belastingpolitiek ge weest?" wordt nu onder de oogen gezien en de gevolgen er van bekeken. In 1913 werd hier ingevoerd het progessieve stelsel, omdat dit nood zakelijk was, doch de percentages bleven onge wijzigd. In 1914 is 16.000 aan de Begrooting toegevoegd. De belasting van 1914 was -weer een gevolg van vroeger beheer. We weten precies, wat eiken tak van dienst kost. Er is een vermeerdering van /"16.500 belasting in de laatste 5 jaren. Werd het schoolgeld verlaagd voor vele klassen, dan moest dit van anderen weer genomen worden. De crisis jaren 1914, 1915 en 1916 zijn doorgemaakt zonder belastingverhooging. Alleen het batig saldo zien we dalen. In 1916 is de factor gebracht op 1.4 of /"72.000 meer op inkomstenbelasting verkregen. Amersfoort is hierdoor een der meest gunstige Gemeenten. Het dekt de uitgaven in hetzelfde jaar. Komt de vrede dan zal van de Gemeente nog meer worden gevraagd en dan steken wij hier niet als alle groote Gemeenten tot over de ooren in de schuld. Wij 'maken geen schuld en blijven krachtig voor de komende slechte tijden. Wat de toekomst zal brengen is onbekend, doch spreker durft zeggen; we staan er uit stekend voor. Dit laatste natuurlijk met het oog op de moeielijke tijden en in vcrhoudiög tot andere gemeenten in verband met de periode van ontwikkeling, die we doormaken. De heer Lankamp vroeg of de spreker gelet had op de nood-bevolking en op net binnen halen van werklieden tegelijk met de industrie. Hierop werd geantwoord, dat de Belgen als niet belasting betalende 'fluiten beschouwing waren gebleven, terwijl de werklieden z.i. den toestand niet ongunstiger maken. Het is ook van grootbelang, dat de gemeente baas is over den grond. De Amersfoortache winkelstand heeft ongezocht golegenheid gehad te zien van hoeveel belang een toenemende be volking is, doch of ze er profijt van weet te trekken, is te betwijfelen. De kosten zijn per hoofd der bevolking ge stegen van 1.10 tot 1.97. Hieronder komt ook rijkswerk, dat de gemeente moet uitvoeren. De heer v. d. Meiden dankt spreker voor zijn rede en de vele aanwezigen voor hun opkomst. Ernstig vliegongeluk. Donderdagmiddag is eeD ernstig vliegongeluk voorgevallen nabij het vliegkamp te Soesterberg. De luitenant Thomson en een korporaal-waarnemer vielen van een hoogte van 1500 M. in de boomen der Schaerwijder bosschen en werden beiden erostig gewond, terwijl het toestel geheel vernield werd. Luitenant Thomson die er het ergst aan toe was, werd des avonds naar de kliniek in Utrecht vervoerdde korpo raal werd in bet hospitaal aldaar opgenomen. Voetbal. Morgen zullen achter Rustoord el kaar ontmoeten H. V. C. en V. V. O. Als laatstgenoemde volledig opkomt, kan het een spannende strijd worden, want de Velpenaren wisten het tegen S. M. L. tot een puntloos gelijk spel te brengen. Quick moet, tengevolge der gedwongen rust voor enkele spelers, opnieuw met een gebroken elftal op reis gaan en zal hare tegenstandster Hertog Hendrik dus wel geen al te lastig werk bezorgen. Verder krijgen we voor den U. P. V. B. nog de navolgende ontmoetingen: Zeist—H. V. C. 2 te Zeist; Quick 2 Stichtenaren op Birkhoven en Vic toria 3—Amersfoort aan den Leusder- weg. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 9 t. e. m. 15 Nov. 1917. Geboren Hendrik, z. van Hendrik v. Harten en Hendrica Evers. An- tbonia, d. van JaD Hendrik Stoeken- broek en Jacomina Josephina Gutte ling. Hendrika Al(jda Johanna, d. van Everardus v. Brakel en Johanna Daatselaar. Johannes Paulus, z. van Albertus Marius Bos en Jacnba Agatha v. der Stok. Jacob, z. vao Jacob v. der Werf en Josina Catrina Geer- truida Reeders. Leendert, z. van Hendrikus v. Weeghel en Elsje Maas. Geertruida Johanna, d. van Jan v de Wetering en Wilhelmina Caro lina v. Nus. Bert Abe, z. van Lambertus Stadig en Margaretha Cor nelia Parlevliet. Wilhelmina Bar bara, d. van Johannes Jacobus r. den Berg en Antje v. Wegen. Jannetje, d. van Hendrik Hilhorst en Hendrika v. den Eshof. Geertje Antje, d. van Arjen Vrijburg en Aaltje Dikkerboom. Alijda Petrooella Maria, d. van Karei Miner en Catrina v. 'tWel. Francisca Eliza, d. van Jacob Gerard Krijnen en Johanna Collet. August Emile, z. van Pieter Ising en Hendrika Sleking. Hendrikus Albertus Adri- aan, z. van Wouter Joseph v. Barne- veld en Adriana Pauline Johanna Lorijn. Barbaia Johanna Elisabeth, d. van Wilhelmus Hendricus Wijnands en Wilhelmina Jacoba Frederika La- vigne. Hendrika. d. van Gijsbert Morren en Hendrika Buitink. Jan netje, d. van Willem v. den Berg en Jannetje v. Drie. Johan Hendrik Martin, z. van Martin de Hoog en Aletta Martha v. Achterbergh. Ondertrouwd: Wilhelmus Schouten en Antonia v. Vulpen. Gerardus Martinus Joannes Hubertas v. den Boom en Elisabeth Willemioa v. der Linden. Arie Louis Koenen en Aaltje Pijl. Aart Schuijer en Elsina Fontijn. Antonius Marie Hemkamp en Theodora Geertruida v. Maoen. Klaas de Groot en Eva Maria de Groot. Johannes Casper Theodorus Schol ten en Catrina Maria Hazelaar. GehuwdReinier v. de Vlasakker en Jannetje Houtveen. Gerrit Eg- gink en Gijsbertje Walet. Thomas de Jonge en Adriana Jeannetta Jo hanna Lammers. Overleden Nicolaas Wijbergen, 61 j. echtg. van Cornelia v. de Coterlet. Antonia Wendling, 83 j., wed. van Willem v. Veldhuijzen. Eod als levenloos aangegeven kind. Leusden. Van 916 November 1917. Geboren: Hendrika en Petronella, dochters van Willem Sukkel en Jantie Johanna van Egdom. Catbarina Maria, d. van Hendrik van den Koedijk en Cornelia van de Logt. Woudenberg. Geboren: Cornells en Dirk, zoons van Godfried Kervel Othello Velker en Aaltje van Domselaar. GehuwdAnthonie Verkerk en Cornelia Dorrestein. Overleden: EverardaVersteeg, 83j. Kort na bet uitbreken van den oorlog verscheen een boek van veen Duitscher" dat zoowel hier als in het buitenland veel pennen in beweging beeft gebracht. Zijn naam bleef onbe kend, ook al meende men zoo na en dan den schrijver gevonden te hebben. Het was pj'accuse" Ik beschuldig, dat ook in het Nederlandscb vertaald in duizendtallen van exemplaren bier is verkocht geworden. Dat dit boek tegen de Duitsche oorlogstaktiek opkomende door een Duitscher geschreven was, sloeg in, en elkeen wilde iets meer van deze be schuldigingen weten. Ook Engeland heeft zoo'n man onder het volk I Maar een man, die zijn naam niet verzweeg, en die zelfs lid van het Engelsche Lagerhuis niet naliet, zijn gevoelens openlijk te doen kennen. Hij is dan ook wel de meest gesmade van alle mannen op de Brit- sche eilanden geworden, en geen be- leediging te groot, geen verdachtma king te laag, of ze werden hem voor de voeten geworpen. Die man was Ed. Morel, een van de anti-imperialistische partij. Zijn brieven en beschouwingen zijn in bet Nederlandsch vertaald en als manuscript gedrukt geworden. Het is mijne bedoeling niet over dit meer dan 400 bladzijden tellend boek een zoeklicht te laten schijnen, een blad als het onze is daarvoor minder geschikt, en we willen ons beginsel van neutraal te zijn niet prijs geven. Waarom we hierover dan schrijven, is ter inleiding van zijn woord ge sproken tot: de oorlogvoerende regee ringen." Het zijn slechts korte regelen, spreuken, verwijten, beschuldigingen, vermaningen, vragen, maar in die ligt groote waarheid, en van het algemeen menschelijk, beschaafd-men- scbelijk standpunt waarvan we die bij de lezing beschouwden, hebben we vaak, helaas, en bevestigend »ja" bij ons zelf voelen opkomen. Aan de oorlogvoerende Regeeringen schrijft Morel: Wijder en wijder breiden zich uwe verwoestingen uit. Hooger en booger stapelen zicb de dooden op, de dooden om uwent wil. Steeds wordt de oppervlakte van het kerkhof, door u gemaakt grooter. Alle voorafgaande oorlogen, alle voorafgaande rampen zijn niets tegen over de krankzinnigheid, waartoe uw daden de menschbeid hebben gevoerd. Aan bet geween der vrouwen komt geen einde; haar tranen vermengen zich met het bloed, dat voortdurend op uw bevel blijft vloeien. Wat hebben de volken gedaan, dat gij ze aldus behandelt? Hebben ze niet voor u gezwoegd? Hebben ze niet voor u gekropen en de hand gelekt, die hen sloeg. Hebben ze uw schatkisten niet ge vuld? En wat hebt gij van uw kant voor de volken gedaan? Gij bebt ben in hun nooddruft alleen gelaten, bun belangen verwaar loosd, en de opbrengst van bun arbeid verlnvist. Ge hebt misbruik gemaakt van de macht, die hun vertrouwen en wel gezindheid u verschaften. Gij hebt hen bedrogen en hen uit gelachen om hun verbijstering. Gij hebt hen onder den duim ge houden en de vruchten geplukt van de vooroordeelen die ge in hen hebt aangemoedigd. Gij hebt hen vernederd en verarmd, en door hun zwakte zijt gij sterk geworden. Gij hebt hen in onkunde gelaten, om hen beter dienstbaar te maken aan uw bedoelingen. Ge hebt vrees in hun harten ge pompt, ten einde het militairisme te kunnen handhaven waardoor ge hen te vernietigen en uit te zuigen wist. Ge hebt lien met ketenen omwon den, nadat ge, vol wreedaardige ironie, hen bebt overgehaald ze te smeden ep ze om zichzelf vast te maken. Voortdurend bebt ge op cynische wijze en met voorbedachten rade hen opgeofferd aan uw geheime manoeu vres en uw verachtelijke twisten. Uw legers, die elkaar in een krank zinnige omarming dooddrukken, wer pen zich iets vooruit en worden weer teruggeworpen, en dat alles ten koste van ontzettend veel. Lange, lange maanden hebben zij aldus geworsteld, terwijl de schatkisten ledig raken en de volkeren mopperen. Bij dat tooneel grijpt schrik en woede u aan. Want alle kansen hebt ge gezet op de overwinning, en als de overwinning niemands deel wordt, dan beteekent dit den ondergang van u alleen, van uw stelsel, van uw kastebevoorrechting, van het mono polie van de bronnen van voortbren ging van uw onrechtmatige heer schappij over den arbeid van millioenen menschen, ja zelfs van vrouwen en kindereu. Onthutst geeft ge bevel tot den dood en de verminking van talloozen; gij doet den dood zaaien binnen sla pende steden en ge gelast de lang zame uithongering van gansche ge meenschappen. En ge bestrooit den bodem van de zee met de lichamen. Ge tracht voortdurend meer volken te betrekken in de ramp waarvan gij de bouwmeesters zijt. Van de uiterste einden der aarde laat ge telkens nieuwen aanvoer voor de slachtbank komen, mannen met bruine en gele huiden ook zwarte mannen, van wieu ge korten tijd ge leden nog met trots beweerdet, dat ge ze ontrukt hadt aan de barbaarsch- heid. Gij bestrooit de wereld met leugens, met kwaadwilligheid en met hard vochtigheid. Overwinning I Wat beteekent die overwinning, waarvan ge beweert, dat ze bet doel van uw streven is! De volken zullen rijker zijn, zoo zegt ge, als er meer grondgebied wordt toegevoegd aan uw domeinen, waarvan ge ten onrechte beweert, dat ze hun domeinen zijD. Ze zullen veiliger zjjn, zoo zegt ge, als ge uw vijanden, van wie ge ten onrechte zegt dat het bun vijanden zijn, kunt vernietigen en vernederen en hun voorwaarden kunt voorschrij ven. Dat alles is onwaar, en ge weet dat het onwaar is. Het is onwaar omdat indien ge rooft, de beroofde niet zal rusten voordat bij teruggekregen beeft, wat ge hem ontstolen hebt, en uw vólk zal dan opnieuw de lasten moeten dragen van uw verouderde instincten. Alzoo beteekent uwe opvatting van joverwinning" voor de volken slechts grootere armoede en een hernieuwing van de vrees en den baat, waartoe ge ze bebt aangejaagd, en waardoor ge ze thans onderworpen houdt aan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2