NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad NÉ£ voor de Provincie Utrecht. No. 95. Woensdag 28 November 1017 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: RAADSOVERZICHT. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ADONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. IDVEK1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. In de gisterenavond gi houden na genoeg voltallige raadsvergadering (enkel de heereü Tromp van Holst en Van Nynatten ontbraken) onder prae- sidium van den Burgemeester waren de navolgende stukken ingekomen: Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd 12 November 1917, 3e Afd. No. 2314, waarbij naar aanleiding van de reclame van den Heer A. A. van Bekkum, diens aanslag in de gemeentelijke inkomsten belasting over 1916 wordt terugge bracht naar een belastbaar inkomen van f 1000.Voor kennisgeving aan genomen. Afschriften der besluiten van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 12 November 1917, 3e Afd. No. 2315 en 2316, waarbij de door de beeren M. van Ramselaar en B. de Wilde inge diende reclames tegen hunne aanslagen in de gemeentelijke inkomstenbelasting overl916ongegrond worden verklaard. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 19 November 1917, 3e Afd. No. 3388/2440, houdende toe zending van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit dd. 11 November 1917 No. 20, waarbij worden goed gekeurd de verordeningen lot heffing van eene straat-, riool-en inkomsten belasting. Voor kennisgeving aan genomen. Afschrift van bet besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 19 November 1917, 3e Afd. No.3212/2415, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 30 October 1917 tot aankoop van 20 beukeboomen met den onder grond, staande en gelegen aan den Leusderweg van H. Fliek. Voor kennis geving aangenomen. Afscbiift van bet Besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 19 November 1917,3e Afd. No. 3245/2373, waarbij hel Raadsbesluit dd. 1 Juni 1917 tot het aangaan eener overeen komst met den Staat der Nederlanden nopen£=overdracbl der Hoogere Bur gerschool aan den Staat wordt goed gekeurd, alsmede voor zooveel noodig het Raadsbesluit dd. 30 October 1917 tot aanwijzing van een terrein aan de Barchman Wuytierslaan voorde stich ting van een nieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool met gym nastieklokaal eo conciërgewoning.Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit vau Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 19 November )9f7,3e Afd. No 3213/2441, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 30 October 1917 tot aan koop van bet Bestuur van het Sl. Pieu\r eo Bloklands Gasthuis van het noorde lijk gedeelte van het perceel grond kadastraal bekend sectie D No. 2989, groot 32 A. 73 c.A. Voor kennis geving aangenomen. Aan W. van der Maat en J. W. Radersma, onderwijzers aan de open bare lagere school F werd verlenging van ziekteverlof verleend en tnej. J. F. J. van Schaik, op baar verzoek, eervol ontslagen ais onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school G. Over een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het bedrag toegekend voor scbool- voeding werd beel wat geboomd. B. en W. wilden in verband met de leerplichtwet aan de kinderen die daarvoor in aanmerking kwamen op de school voedsel verstrekken. Hier tegen nu kwamen de heet en Kroes, Van Kalken en mr. Stadig met klein op. Het kind behoorde te buis aan den middagitiscb te zitten en den ouders moebt de verzorging van hunne kinderen niet uit banden worden ge nomen. Het voedsel kon immers uit de centrale keuken aan buis worden verstrekt. Een oogenblik leek bet of de heer Stadig er zelfs een politieke quaestie van wilde maken, toen bij zoide wel eens te willen welen hoe de rechtsche wetbouders er over dach ten. Hij kreeg toen van den beer Veis Heyn te hooren dat deze hier als altijd slechts de stem van zijn geweten zou volgen. De heer Kroes maakte van zijne meening zelfs een voorstel, ondersteund door de heeren Stadig en Van Kalken, doch zag dat na grondige bestrijding door den wethouder van onderwijs met 11 tegen 7 stemmen verworpen. Zonder hoof delijke stemming werd daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts werden B. en W. gemach tigd tot het aanstellen van een op zichter le klasse bij de gemeente- reiniging. Met het oog op een voordeelige exploitatie der gemeenteterroinen ge legen in het Soesterkwartier en in verband met een verzoek van den beer A. C. van den Boom, die daar een perceel heeft gekocht en aan sluiting vraagt aan het gemeenteriool, werd besloten tot vei harding en rioleeiing van het verlengde van de Tuinstraat en B. en W. daartoe een crediet verleend van f4700.Ook de Hoevelakenscbe straatweg zal wer den gerioleerd naar aanleiding van een missieve van den Minister van van Oorlog over den afvoer van het waschwater en de faecaliën van het Militair Hospitaal. Het Rijk zal in de kosten bijdragen. In een gedeelte van de Koestraat zal eveneens een liool worden aange bracht. Besloten werd tot het rooien van boomen op het Zand en op het on langs aangekochte terrein onder Leus den en tot aankoop van verschillende perceelen in het belang der volks huisvesting. Met bet kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Soest zal eene ruiling van grond aan de Eemstraat worden aangegaan. B. en W. werden voorts gemach tigd bet perceel aan de Kamper- binnenpooit eertijds bewooDd door den heer J. van Dijk, in afwachting van de daaraan, met bet oog op de eventueele verbreeding der straat aldaar, nader te geven bestemming, te verhuren en om het voor twee ge zinnen bewoonbaar te maken, hen een crediet verleend van f500. Goedgekeurd werden de verkoop van een perceel bouwterrein aan de Zuid-Westzijde van de Anna Paulowna- laan aan den beer W. van Haselen P. Hzn. qq voor do som van f5800.— de verkoop aan bet Sint Elisabeths Zie kenhuis van een stuk grond aan het plantsoeo voor f 500.— eo de verkoop van een perceel fabrieksterrein aan de Noord-Westzijde van de Eemstraat aan de firma Huijgen en Wessel te Rotterdam voor de prijs van f3. per M*. Bij het voorstel van Burgemeester en Wetbouders tot bet in erfpacht uit geven van het terrein aan den Doode- weg in buur bij de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amers foort, stelde de beer Holland, die het met B. en W. over de redactie niet eens kon worden, voor om dit punt aan te houden. Na verwerping van dit voorstel met 10 tegen 7 stemmeD werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd het terrein »de Lange Akkers aan den Berkenweg in te brengen in bet grondbedrijf. B. en W. werden gemachtigd tot uitbreiding van de deelneming in het maatschappelijk kapitaal der gemeen telijke credietbank tot een bedrag van f 10 000. Naar aanleiding van bet afwijzend advies van B. en W. op het verzoek der beeren A. C. Beijer en A. Buiten- bos om tot makelaar te worden aan gesteld, deed de beer Kroes het voorstel dat de Raad zou terugkomen op zijn in 1916 genomen besluit inzake bet aanstellen van makelaars welk voor stel met 10 tegen 7 stemmen werd aangenomen. In verband daarmede werd de benoeming der heeren aan gehouden. Op voorstel der commissie van wet geving werd eene verordening vast gesteld tot aanvulling der bouwveror dening hoofdzakelijk met bet oog op visebbakkerijen e.d. Een voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een verordening om tegen te gaan bet bezoeken van berbergen door jeugdige personen, werd door B. en W. terug genomen. Een voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een verordening tot het venten van melk in de avonduren gaf aanleiding tot heel wat discussie. Deskundigen wezen op het niet wenschelijke van het be waren der 's middags gemolken melk tot den volgenden dag. Anderen maakten zich bevreesd dat den ter koop des avonds niet met de noodige voorzorg zou geschieden en de melk daardoor verontreioigd zou worden. Mr. Stadig betoogde dat de gemeente met strafverordeningen niet te royaal moest zijn en was van zfjii standpunt niet af te brengen. Hij was dan ook eveoals bij bet volgend voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vast stelling van een Verordening, hou dende verbod tot bet houden van straatcollecten de eenige tegenstem mer. Vastgesteld werden de aanvulliogs- begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1917, het 4e aanvul lingskohier der hondenbelasting over 1917, de schoolgelden voor de open bare lagere scholen A, B, C en D en voor het Gymnasium, voor het school jaar 1917-'18, de kohieren der straat- en rioolbelasting en bet 4a gedeelte van bet primitief kohier der inkom stenbelasting dienst 1917. Daar waarschijnlijk bet verlies op het levensmiddelenbedrijf f 27.000 meer zal bedragen als werd geraamd, vroegen en verkregen B. en W. mach tiging bet geraamde bedrag te over schrijden. De Raad ging daarop over in be sloten vergadering om daarna de be handeling der begrooting voort te zetten (waarover in ons volgend nummer). Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook, vergaderde de vereeni- ging Handel en Nijveiheid Maandag avond irr ïDe Zwaanc. Na opening weiden de notulen door den secretaris, den beer L. Houbaer, gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna bracht de heer v. Scbaik ver slag uit van het 14e congres gehou den te Groningen. Daar het reeds uitvoerig in de groote bladen heeft gestaan, gaf hij een kort resumé. Vervolgens werden twee nieuwe leden met algemeene stemmen aan genomen. Na gehouden bespreking met den Burgemeester is tot 6 Dec. ontheffing verleend van do verbodsbepaling om trent het gasverbruik. Ingekomen is o.a. een schrijven, dat 12 Dec. a s. een vergadering in l'Europe zal worden gehouden van. neringdoenden, waar bun belangen zullen besproken worden. De besturen van de verschillende vereenigingen zullen nog eens aan deze vergadering herinnerd worden. De heer Eggink wijst nogmaals op den orihoudbaren toestand van den handelsreiziger. Het bezoek van de vergaderingen is steeds slecht. Alles doet het be stuur om dit te verbeteren en zal nu de muziek te bulp roepen. Misschien dat de leden dan beter opkomen en het grooie belang van deze vergade ringen leeren inzien. Nadat hierover nog door eenige leden gesproken werd, sloot de voor zitter de vergadering. Gisteravond sprak de heer Hovers uit den Haag, voorzitter van de Dage raad, in de Kroon over Godsdienst en Vrije Gedachte. Op heldere wijze zette hjj zijn denk beelden uiteen De tijdsomstandigheden werken ontzaglijk op ons geestelijk leven. De geschiedenis leert ons dit. De Godsdienst heeft zich steeds weten aan te passen bij den vooruitgang der wetenschap, doch tracht altijd en overal de ontwikkeling tegen te houden. Alles hangt af van de toestanden. De blanken hebben een blanken God.de zwarten een zwarten God, en beiden respectievelijk een zwarten en blanken duivel God schiep niet den metiscb, maar omgekeerd. Verder ontwikkelde bij de stelling, dat de godsdienst den mensch slecht maakt en verdeeldheid zaait en de gedachte bindt. De gestelde vragen werden uitvoerig be antwoord. Postcheque en girodienst. De directeur van den postchpque en girodienst maakt bekend, dal bij Koninklijk besluit van 19 November 1917 No. 33 vrijstelling van port is verleend voor de verzending van stuk ken, den postcheque en girodienst betreffende, afkomstig van of gericht aan de directie van dien dienst. »St.-Ct.« Onze stadgenoot de heer J. A. Klein slaagde te Amsterdam voor het onderwijzersexamen in stenografie, systeem-Groote. Opgezweept door den bevigen Noordwester storm is bet water in de Eem jl. Maandag gestegen weinig minder hoog dan in den winter van 1916. Stadsgrachten en simeis ston den voor een groot gedeelte onder water, tengevolge waarvan tal van stadgenooten in de nabijheid daarvan wonende bunne kelders en huizen moesten uitpompen. 's Middags te één uur kon geluk kig worden vastgesteld dat bet water niet meer wies en sedert is het ge leidelijk gezakt. Dezelfde stormwind beeft nog beel wat andere schade aangericht. In het plantsoen bij de Molenstraat velde zij een reusachtige olm, tal van schoorsteenen moesten het ontgelden, terwijl het aantal dak pannen dat werd afgeworpen niet te tellen is. Van persoonlijke ongelukken boorden wij gelukkig niets. Het is de laatste dagen met de electriciteitsvoorziening onzer ge meente treurig gesteld. Moesten wij de vorige week een geheeleo avond dat liebt ontberen, Maandagnamiddag 5 uur floepte hel plotseling weder uit. Te 6 uur was de storing verholpen doch om 10 uur was het weer tijde lijk mis. Deze storingen moeten nog een gevolg zijn der groote kortsluiting in eene fabriek buiten Amersfoort, waardoor de kabel in onze gemeente werd overbelast. Laten wij hopen dat het leed nu geleden is en de ingezetenen geen last en velen ook, dank zij de drukke dagen voor Sint Nicolaas, geen schade meer mogen ondervinden. Dr. Miedema predikant te Schoon hoven beeft het beroep oaar de Remonstrantscbe gemeente alhier aan genomen. Voetbal. Ondanks het slechte weer zijn de beide voetbalwedstrijden j.l. Zondag hier ter stede toch doorgegaan. H. V.C. begon hare ontmoeting te ruim 1 uur tegen N E. C. De Nijmegenaars waren niet volledig en presteerden niet veel tegen onze stadgenooten, dis vrijwel constant domineerden ook tegen wmd in en tenslotte een verdiende 40 overwinning boekten. Inderdaad eene prestatie waardoor H. V. C. bare positie weder wat verbeterde. Met Quick wil het nog maar steeds niet vlotten. In de combinatie door

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1