Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. Weer bommen op Saa van Gent. Donderdagmorgen balffier zijn 2 bommen uit vliegmachines geworpen. Zij kwamen terecht in bouwland nabij de boerderij van den landbouwer J. Ramont, even ten noorden van de suikerfabriek te Sas-van-Gent. Voor zoover bekend is geen schade aangericht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 December, in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Dec 1917 828 faillissementen tegenover 971 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In de week van 28 November tot 5 December zijn in onze gemeente 2 gevallen van diphteritis voorgekomen Prijzen van Brandstoffen. Te rekeoen van 1 December II. af is thans de volgende prijsregeling voor brandstoffen vastgesteld. Voor alle verbruikers van groep A (particuliere personen) blijven de prij zen zuo als ze in October en Novem ber waren, voor zooverre aangaat de 10 eerste brandstoffeneenbeden,waarop zij aanspraak kunnen maken. Voor alle overige toewijzingen ech ter worden de prijzen verhoogd zoodat voor de hoeveelheid die men mag ontvangen boven de 10 HL., meer moet worden betaald per HL. antbra- ciet ongeveer f 3, per HL. kachelkolen ongeveer f 2.40 en per 100 KG. giet- cokes ongeveer f 3.50. Boven de normaal detailprijzen zul len bovendien nog de navolgende ver boogingen in rekening moeten worden gebracht Klasse II tot en met VII van groep A (van 2 tot en met 7 haardsteden; betaalt den normaal detailprijs plus f 1.30 verhooging per brandstoffen- eenheid. Klasse VIII van groep A (centrale verwarming) betaalt den normaal- detailprijs plus f 6.30 verhooging der brandstoileneenheid. Groep B (groote magazijnen, win kels, kantoren) betaalt den normaal- detailprijs plus f 3.50 verhooging per brandstolfeneenheid. Bericht aan de Belgen. Om na de bevrijding van bet grond gebied in België te mogeo terugkeeren, zullen de Belgen, die in Holland hebben verbleven, in het bezit moeten zijn van verschillende indentiteitsstukken. Daar bet aantal uitgewekenen groot is, zal bet opmaken dezer stukken veel tijd vragen. Dienvolgens worden alle Belgen, die in Nederland ver blijven, dringend verzocht zich zonder verwijl te laten inschrii*eo op de bevolkingsregisters der Nederlandsche gemeenten waar zij tijdelijk verblijven. Tevens worden zij verzocht zich even eens te laten inschrijven op bet Con sulaat van het district waar zij zich hebben gevestigd. Deze Consulaten zullen te hunner beschikking eene inscbrijvingskaart houden met aan duiding van alle noodige gegevens. Deze kaart zal op aanvraag, aan alle belanghebbenden ter invulling worden toegezonden. De Belgen die aan dezen oproep geen gevolg zouden geven, stellen zich bloot aan onaangename gevolgen: Zijn nocbtaDS van deze formaliteiten ontslagen 1. de geïnterneerden 2. de Belgen welke in de vlucht oorden verblijven; 3. de families van geïnterneerden die in de nooddorpen bij de inter- neeringskampan opgericht, zjjo ge huisvest. Het licht in den Nacht. Door het Plantage Scbouwburg- gezelscbap werd gisteravond in »Amicitia« opgevoerd »Het licht in den Nacbtv, tooneelsluk in 5 bedrijven van Inte Ossman. In dit treurspel wordt iets te zien gegeven van de rampen, die de oorlog brengt, de oorlog door het gekonkel en geknoei der diplo maten ontstaan, terwijl het volk, dat ten slotte bet kind van de rekening is, niets beeft te vertellen. Een groote macht gebiedt maar en de massa ge hoorzaamt Door het voortreffelijk spel kwam dit alles tot zyn volle recht. Het publiek leefde mee en twee» drie maal werd soms gehaald, zoo geest driftig was het publiek. Het licht breekt door en een nieuw tijdperk zal voor de lijdende mensebbeid aanbreken. By de godsdienstoefening in de Remonstrantscbe kerk zal Zondag ochtend voorgaan Dr. W. J. Wegeriff uit Apeldoorn. In eene door de Kiesvereeniging aGemeentebelang" te houden open bare vergadering op 13 Dec. a.s. zal als spreker optreden de heer Tb. M Ketelaar lid der Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van N Holland. Bij de aanbesteding van bet 7e gedeelte van de uitbreiding van het Kazernement der bereden wapens werd door den heer W. Lastdrager alhier ingeschreven voor f 119.985. Minste inschrijver was A. v. d. Kuit te Delft voor f88.000. De raming was f70.000. Ten behoeve van het garnizoen, is voor de maand December de leve ring opgedragen van: kluiven aan F. J. Willenborg a f059'/« per k.g. steenkolen aan P. Bakkenes a f2.25 per 100 k.g.; eierbrikelten denzelfde a fl.85 por H.L.antbraciet den zelfde a f2.20 per H.L.turf den zelfden a fl.50 per 100 stuks. De heer J. H. Hassing is ge kozen tot voorzitter van den Ned. R.K. Bond van kleermakerspatroons. In eene Maandagavond gehouden bijeenkomst van eenige liberale stad- genooten is besloten tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen. Voorzitter en secretaris van het comité van voorbereiding zijn de heeren Mr. A. van Traa en S. B. Boas. De heer K. Teeling is benoemd tot godsdienstonderwijzer aan de Oude Vrouwen-, Mannen- en Bestedelings- huizen der Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam. De heer R. van Dijk is her kozen als notabele der Ned. Herv. Gemeente alhier. In de vacature H. C. van Dam werd gekozen Ds. J. Visser. Tot voorzitter en secretaris van het college van notabelan werden respectievelijk gekozen de heeren N. Vels-Heyn en W. Kleber. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de heer H. A. Tb. Derks ter beschikking van den gouver neur generaal van Nederl. Indië ge steld om te worden benoemd tot opzichter bij de Waterstaat en B. O. W. Veiling. Door de notarissen Knoppers, alhier en Romijn, te Utrecht, werden Donder dagavond in café ïllet Boompje" de volgende perceelen geveild Perc, 1. Een woonhuis met schuur en tuin aan den Utrechtschenweg 25, aan den heer W. van Haselen, voor f 2950. Perc. 2. Een woonhuis met tuin aan de Kruiskamp, no. 28, aan den heer J. C. v. d. Logt, voor f3100. Perc. 3 tot en met 11. Negen woon huizen aan de Kruiskamp, nos. 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44 en 46, aan den heer J. Meyers, voor f 17.400. Perc. 12. Een woonhuis met tuin, Kruiskamp 48, aan S. Hartogsveld, voor f1760. Perc. 13. Idem, no. 50, opgehouden voor f1680. Perc. 14 en 15. Twee woonhuizen aldaar, nos. 52 en 54, aan S. J. Dekker, voor f 3440. Perc. 16. Een woonhuis aldaar, no. 56, aan H. Zwan. Perc. 17. Idem no 58, aan W. v. d. Bedem. Perc. 18. Idem no. 60 aan J. Baan, elk voor f 1700. Perc. 19 en 20. Uit de hand ver kocht. Perc. 21. Een woonhuis aldaar, no. 66, aan P. van de Zuidewind. Perc. 22. Idem no. 68. aan J. Baan. Perc. 23. Idem no. 70, aan J. Meyers, elk voor 11600. Perc. 24 en 25. Twee woonhuizeD aldaar, no. 72 en 74, aaD S. J. Dekker, voor f 3220. Perc. 26. Een woonhuis aldaar, no. 76, aan C. Los, voor f 1600. Perc. 27 en 28. Twee woonhuizen aldaar, no. 78 en 80, aan H. Zwan, voor f 3260. Perc. 29. Twee woonhuizen met erven aan de Walikersteeg, no. 24 en 26, opgehouden voor f 3400. Jachtavontuur. Toen dezer dagen eenige jagers een drijfjacht hielden Ve Vöjnaen, ontdekte er een, dat er iets bijzonders uit den grond te voorschijn kwam. Juist wilde hij schieten, toen bij bemerkte dat het een mensch was. Naderbij gekomen bleek bet een ge vluchte Russische soldaat, die in den grond, met een hol als kamer, zijn verblijf hield. *Vad.< Een vreemde ziekte. Dr. Lochou, de Stockholmsche ge meentearts, deelt een merkwaardig ziektegeval mee, waarvan de medische lectuur geen voorbeeld geeft. De patient was een jongen, die den vorigen dag nog gezond was geweest, maar 's avonds zich onpleizierig had gevoeld en den volgenden morgen dan ook niet kon opstaan. Zijn beenen leken verlamd, bij kon ze b(jna niet bewegen. Hij moest opgenomen worden en kreeg 's avonds in het ziekenhuis booge koorts. Anderdaags was hij veel beter en 's middags kon hij weer naar huis vertrekken. Eet loetwaterviech 1 Nu wjj steeds meer door de tijds omstandigheden genoodzaakt worden, te trachten voor weinig geld zoo voed zaam mogelijk maai te bekomen, is bet niet van belang ontbloot eens meer kennis op te doen van de zoet- watervisch. Het is zeker weinigen bekend, dat zoetwatervisch een voedingsmiddel van den eersten rang is, die voor de zeevisch niet onder doet, ja zelfs enkele soorten.als schelvisch, kabel jauw en schol overtreft. Op verzoek van den hoofdinspecteur der visscberijen heeft prof. dr. Ham burger hoogleeraar te Groningen, een zeer belangrijke en uitgebreide studie geschreven. De gevolgtrekkingen omtrent de beteekenis van visch voor de volks voeding van den Groningschen ge leerde, spreken voor zich zelf en doen zien. dat wij al te veel verwaarloosd hebben van dit zoo ruim voorhanden zijnde voedsel gebruik te maken. Medegedeeld wordt, dat het ge halte aan verschillende voedingsstof fen bij de meeste vischsoorten niet veel uiteenloopt en duidelijk wordt aangetoond, dat het gebruik van viscb in bet algemeen aanzienlijk lagere uitgaven vordert dan dat van vleescb, zelfs van paardenvleesch, waarvan bet gebruik door den oorlog aanzienlek toenam. Voor vischsoorten als zalm, paling enz., waarvan het vetgehalte hooger is, wordt de verhouding natuurlijk anders. Gaan wij verder na, dat millioenen K.G. dezer vischsoorteo worden uitgevoerd en nu het tijdperk daar is, dat de zoetwatervisch in groete hoeveelheden wordt gevangen en in den handel gebraebt, zoo kan er niet genoeg op worden aange drongen, van dit zoo uitnemend voedingsmiddel gebruik te maken en het gebruik er van te doen btvor- deren. Daarom eet zoetwatervisch Een aeldzame profetie over den wereldoorlog. Profetieën zijn er iu dezen oorlog genoeg geweest, over veldslagen, over winningen en vrede. Meest uit de mouw of iets dergelijks geschud. Io Munchen is men zoo ver gevorderd, dat men profetieën kan akoopen". Voor 5 pfennig krijgt men een kaart waarop het volgende vermeld staat: >Bij het omhalen van een muur in het klooster van den Heiligen Geest in Wismar, werd in een ouden Bijbel een perkament gevonden, waarop een profetie van een kloosterbroeder ge schreven stond. Allerlei voorspellingen doet bg, die werkelijk zijn uitgekomen, als »Het brood zal verdeeld worden en de menscben zullen ep den bodem der zee wonen en daar op hun buit loeren". Dit slaat op de distributie en de onderzeeërs. Met groote nauw keurigheid wordt bet einde van den oorlog bepaald: »Drie jaar en vijf maanden zal de wereldstrijd duren, om dan tegen Kerstmis te eindigen." De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 10 tot en met 15 December 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 46: Groene erwten 2 ons per persoon. Bak- en braadvet 1 Havermout Zeep 1 indien voorr. Varkensvleescb 2 Aardappelen 4 K.G. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 26 tot ep met No. 30 en No. 1 nieuwe bon boekje. Amersfoort, 5 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de winkelier H. ZWAN, Hof No. 34, door bem voor het tijdvak van een maand is uitgesloten van de distribu tie van boter, eieren en kaas, daar door genoemden winkelier de maximum kleinhandelprijs van versche eieren is overschreden. Amersfoort, 7 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door den apotheker TH. C. J. TER MAAT, Hof No. 2, de maximum-kleinhandel- prijs van azijn, is overschreden, en dientengevolge de bij dezen vetkooper aanwezige voorraad azijn door hem in bezit is genomen, ingevolge art. 76a en volgende der Onteigeningswet. Amersfoort, 7 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort ge lezen circulaire No. 1445, afdeeling Crisiszaken, Bureau vervoer d.d. 6 December 1917 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezien zijne bescbik king van 26 November 1917, afdeeling Crisiszaken No. 1177, buteau Vervoer, houdende verbod van vervoer van hout: Heeft goedgevonden te bepalen bovenbedoeld verbod is niet van toepassing op: 1. teen of griendhout, ook genaamd twijghout. 2. waarden- of rijshout, mits geen brandhout zijnde, 3. esschenbakhout, bestemd voor den tuinbouw of voor waterwerken, 4. dwarsliggers, 5. palen en ander hout, bestemd voor Rijkstelegraaf- en telefoonlijnen voor den openbaren dienst en voor de mijnen in Limburg. Amersfoort, 7 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Dietributieregeling voor benzine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbeweging van motorrij-, motorvoer- en motor vaartuigen. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en flandel dd. 4 December 1917, La. A afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid maakt bekend dat vracht-auto's en motorvaartui gen van af 23 December 1917 geen motorbrandstof in hunne reservoirs mogen vervoeren, dat alle andere motorrij-, motorvoer- en motorvaar tuigen van af 6 December geen motor brandstof in bunne reservoirs mogen vervoeren. Alleen wanneer bet gebruikmaken van een motorrij-, motorvoer- of motorvaartuig in verband met ambt, beroep of bedrijf, noodzakelijk is kan ontheffing worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Verzoeken om ontheffing kunnen worden gedaan op een formulier dat aan bet Levensmiddelenbureau, Loket 10 te verkrijgen is. De uitvoerige distributieregeliag boven vermeld ligt voor belangheb bende ter inzage aan bet Levensmid delenbureau, Loket 10. Amersfoort, 7 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 30 Nov. tot en met 6 Dec. 1917. Geboren: Gerard Antouius. z. v. Gerard Theodorus van der Waarden en Francisca Alberta Bosch. Jeltje Anna en Pier Dirk, d. en z. v. Pieter Oly en Anke v. Goslig. Een buiten huwelijk geboren kind. Ernst, z. v. Jan Willem v. Doorn en Cornelia de Winkel. Willemina Maria, d. v. Willem Hendrik Moll en Amelia Gode- frida Suzanoa Kollewyn. Geer- truida Johanna, d. van Paulus Theo dorus Beyer en Johanna Adriana Oremus. Johanna Jacobs, d. v. Gerrit Slots en Jacoba Hollemans. Everarda Martina Alberta, d. v. Marinus Groenewoud en Johanna Mathilda Dirkse. Antonius Albertus, z. v. Jacobus Johannes van Kooten en Anna Kok. Johan, z. v. Gerrit Hermanus Blackstone en Cornelia Dunk. Johannes Martinus, z. v. Arnoldus Wildeman en Geurtje Maasje v. Dijkhuizen. Reyer, z. v. Willem Agenant en Maria Hartman. Sjoerd, z. v. Atte Hibma en Grietje Cornelia Nammensma. Jan, z. v. Frederic Lablans en Giietje Hendriksen. Geertruida Albarta Aleida, d. v. Jan Priem en Hendrijntje Vastenburg. Armand August Prosper, z. v. Jan August Prosper Van Camp en Wilhel- mina Valkenburg. Arie, z. v. Breunis Kamphorst en Femma Alyda v. Lunteren. Hendrik, z. v. Gerrit Scbreuder eD JohaDna Margarelha ter Burg. Johanna, d. v. Wouter v. Korlaar en Wilhelmina v. Vliet. OndertrouwdArnold tlijman en Anna Sophia de Pool. Jacobus Van Hooydonck en Johanna v. Wijk. Jules Rodts en Pauline Vermeulen Albertus Pot en Janna Bos. GehuwdAart Mosterd en Alijda van de Klashorst. Wilhelmus Sehouten en Antonia v. Vulpen Hendrik v. Harskamp en Gerritje Fluit. Overleden: Jan Willem v. Bronk- horst, 78 jr., wed. van Catharina Petronella Dorothea Ficke Maria Sophia Bogaerts, 43 jr., echtg. van Ludovicus Boschroans Antonia Buunk, 76 jr., echtg. van Johannes Hendrikus Olthoff Gerrit Wiggen- raad, 86 jr., ong. Johanna Diede- rika Quanjer, 68 jr., ong. Bernardus Geytenbeek, 31 jr., ong. Leuaden. Van 30 November tot 7 December 1917. Geboren: Alida, dochter van Jan Lagemaat en Gerritje Westenerig. Woudenberg. Geboren: Wijmpje dochter van Albertus Ipenburg en Hermina Hen- drikse. Ondertrouwd: Gjjsbertus de Greef 41 jaren en Maria Wanner, 31 jaren. Jan Wanner, 38 jaren en Cornelia van Veldhuizen, 30 jaren. Gerardus van Veldhuizen, 35 jaren en Gerritje Meerveld, 34 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs roor Intercomm. Arbeid»- bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int.No. 374. Geopend: alle werkdagen ran Sll%1275 em ran 23 uur; Zaterdags ran 87j127» Aanvragen van Werkgevers op 6 Dec. 1917. Ie. Volwassenen. 1 dagmeiden. 1 letterzetter. 1 dienstbode. 1 schoenmaker. 3 borstelmaker. 1 slager. 1 kappersbedienden 1 werkvrouw. (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op 6 Dec. Ie. Volwassenen. 11 metselaar. 1 bankwerker. 2 breister. 2 broodbakker. 38 grondwerkers. 4 kantoorbedienden (mann 1 id. (vrouw.) 3 kelner. 4 kleermakers. 3 kruideniersbed. 3 letterzetter. 3 loodgieter. 4 loopknecht. konermaker. 2 mach. houtbew. 1 meubelmaker. 9 opperlieden. 13 schilder (buis). 3 schoenmakers. 8 sigarenmaker. 1 smid. 2 straatmaken. 1 stucadoors. 1 timmerman. 3 werkvrouwen. 1 voeger. 1 voerlieden. 64 losse arbeider». 2e. Leerlingen en Jongens. 1 electricien. I 2 timmerlieden. 1 loopjongen. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidskof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 December 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f7.00 af!4.— Peren f5.a f7.Klei- Aardapp. f0 00 i f 0.zandaardapp. fO.OO a f 0.00 Hoendereieren f 16 00 a f 18.00 p. 100 st. Bruint eieren f00 00 a f 00.00 per 100 st. Boter i 2 80 a f 3.40 per kilo. Eendeneieren f 00.00 k f 00.00. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 luJo. üippen fl.50 a f250 Kuikens fO.OO i fO.OO Piep kuikens f 0.70 a f 1.20 Ganzen f a f 0.Eenden fO.OO a f 0 00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1.50 a f2.00 Wilde konijnen f 060 a f 0.80 Tamme fl.00 a f2.00 Huiven f 0.70 a f 0.9U paai Magere varkens f20.—a f30. -. Varkens expnrv f 0.a 10 Zeugen f 25.a f 00 Biggen f8 00 a f 16Schrammen f0.afO Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— k f 000.—. Kalt- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 0.00 Kalveren f 10.4 f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 1000 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens. Varkens voor exportslagery 25 biggen, 1 zeugen, 4 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2