NIEUWE "SÉT Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 3. Woensdag 9 Januari 1917. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoomi. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Maatschappij der Volkeren. Stellen wij eeus, zooals de wiskun digen zeggen, dat bet vraagstuk op gelost was alzoo schiijft de oud- mimster Albert Thomas in de »Matin« en dat de Maatschappij der VolkereD, van alle volkeren, met algemeen goed vinden, in 1910 of 1912 eeus ware in 't leven geroepen. Wat zou er dan gebeurd zijn? Na den moord op den aartshertog, zou het gerechtshof van den Haag, of misschien van Washing ton, een onderzoek hebben ingesteld Daar de omstandigheden van den moord. Het zou gezegd hebben of. al dan niet.de Servische regeering eenig deel bad gedragen van de verant woordelijkheid voor den moord. Het zou maatregelen hebben voorgeschre ven. En als Oostenrijk, niet tevreden, Servië zou hebben oveiweldigd, uit wraak en eerzucht, als Duitscbland zich bij Oostenrijk had gevoegd, zou den al de andere v-ereenigde volken, hun plicht doende, te zarneu de wor steling hebben aangebonden tegen de Centrale Rijken, om ze te dwingen de vrijheid en de integriteit van Servië te eerbiedigen. Want er kan geen wets-orde zijn zonder bekrachtiging. Er zal geen internationaal recht moge lijk zijn, ais er in dienst van dat recht niet staat ïde georganiseerde macht, superieur aan de macht van iedere natie of ieder verbond van naties, waarvan President Wilson spreekt. Als de Maatschappij der Volken in 1914 bad bestaan en als Duitscbland haar wetsorde had geschonden zou de geheele wereld tegenover Duitschland militaire sancties hebben aangewend door den oorlog, en economische sanc ties door de blokkade, de onthouding van grondstoffen. De geheele wereld zou in strijd met Duitschland en zijn bondgenooten zijn. En opdat de Maat schappij der Volkeren zou blijven doorbestaan, opdat het nauwelijks ontworpen régime zou kunnen leveD, zou evenals thans, de overwinning der Entente noodzakelijk zijn geweest. De heer Lloyd George en de beer Wilson zouden evenals thans zeggen: nGeen Maatschappij der Volkeren zonder de overwinning. Het verschil zou alleen zijn, dat er in 1914 een soort vonnis zou zijn geveld over de feiteD door het ge meenschappelijke gerechtshof der na ties, en dat er geen discussie meer mogelijk zou zijn geweest over de recbtsschending, door Duitschland be dreven, noch over de verantwoorde lijkheid van den oorlog. Het verschil zou tevens zijn, dat men in plaats van de neutralen, ge ïntimideerd door de Duitscbe macht, en verontrust door de Duitsche leu gens, weifelend te zien, ze zich één voor één bij de Entente zag voegen van 't oogenblik af, dat zij werkelijk inzagen, aan welke zijde het recht was, en ze van den eersten dag af zag deelnemen aan den strijd, als nako ming van op zich genomen verplich tingen, en niet alleen uit moreel plichtsgevoel of welbegrepen eigen belangen. Het verschil zou eindelijk zijn, dat, de rechten der volken duidelijk vast gesteld zijnde, er op geen enkel oogenblik onzekerheid, noch discussie mogelijk zou zijn over de oorlogs zaken en doeleinden. En er is geen twijfel aan, of de oorlogstoestand zou om ai deze redenen geheel verschillend zijn van dien van heden. De nieuwe Staatsleening. Naar wij nader kurnieo melden,staat thans vast, dat op de nieuwe Staats leening van 500 miliioen, is ingeschre ven voor ongeveer 625 miliioen gulden zoodat zij met circa 125 miliioen gul den overteekend is. liet hoogste bedrag, waarvoor te Utrecht op één naam voorde nieuwe Staatsleening werd ingeschreven, be droeg 10 miliioen gulden. Besparing van brandstof. De directie van Staats-en Holland- sche Spoor heeft besloten aan 400 locomotieven, n.l. 300 van de Staats spoor en 100 van de Hollandsche Spoor, een inrichting aan te brengen tot het verwarmen van ketelvoedingwater. Het voordeel dezer inrichting is niet alleen brandstoffenbesparing, maar bo vendien het sneller op stoom breDgen der locomotieven. De kosten bediagen f 1.200.000. Vliegmachine geland te Brielle. Zondagmiddag is te Brielle aan den Langeweg op een weiland, een vlieg machine (ééndekker) geland, gemerkt B 4885. Het was een Fransche machine met een Canadeeschen bestuurder. Door gebrek aan benziue had hij moeten landen. Hij vertelde, dat hij vervolgd was door 5 vliegmachines. Zijn bommen had hij in zee ge worpen. De vliegmachine was bewa pend met een machinegeweer. De militaire dokter te Brielle beeft hem geïnterneerd. 's Avonds om 7 uur is hij per spoorboot onder geleide van een offi cier vertrokken naar Soesterberg. De politie vaD eeD en ander vooraf ingelicht trad met eeo flink aantal agenten onder leiding van den inspec teur Van Royen krachtdadig op en wist met medewerking van een mili taire patrouille de orde te handhaven. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 4-tal inwoners wegens bet houden van mestvaalten zonder de vereisebte vergunning. Twee minderjarige sigarenma kers, hier zwervende aangetroffen, werden door de politie naar hun woonplaats teruggebracht. Voor ern klein, maar dankbaar publiek zong gisteravond Mevr. Geer- trnida van Vladeraoken haar Holl., Scbotscbe, Fransche en Engelsche Volksliederen in daarbij passende costumes. De voordracht was natuurlijk en ongekunsteld en getuigde evenals do costumes van zeer fijnen smaak. Het publiek was opgetogeD en bood der kunstenares een prachtig bouquet De beer G. P. A. L. te Leuken, eertijds candidaat-DOtaris bij den notaris van Blaricura alhier is bij Kou. besluit tot diens opvolger be noemd. De Nationale Vereeniging voor den Volkszang geeft a.s. Dinsdag eene uitvoering in café »De Arend®. Een aantal militairen, niet te vreden met den afloop der vechtpartij op Oudejaarsavond 'maakte j.l. Zondag avond de Weverssingel onveilig en trachtte met geweld zich toegang te verschaffen tot de café's aldaar, die door de eigenaars wijsselijk waren ge sloten. In een grensgemeente in Zuid- Limburg is een bende smokkelaars er leelijk ingevlogen 's Avonds was er bal, terwijl het bekend was, dat eenige bekende smokkelaars er ook zouden komen. Reeds lang was op hen geloerd, doch nimmer nog was het gelukt ben te verrassen. Nu echter deed zich een prachtige gelegenheid voor. Een soldaat-kommies vermomde zich als dame en was door een dichte voilette niet vatt een heusche dame te onderkennen. In minder dan geeD tijd werd de «beminnelijke verschij ning® door landjonkers omringd; er werd lustig met haar gedanst en zij wist zich zoo innemend voor te doen, dat aan baar geheimen werden toe vertrouwd, aan derden onbekend. Toen »zjjt voldoende wist en haar mannetjes voldoende kende, werden eensklaps de deuren gesloten en ver schenen er eenige gewapenden in de zaal, die een heel stelletje inrekeodeo, om rustig achter slot en grendel zich te kuDDen verbijteD om de listige poets, bun gebakken Vad. Gemeentelijke racubelvoorziening. Dat het gebied der distributie gren- zenloos is, blijkt wel uit bet feit, dat het gemeentebestuur van Maagden burg zich thans gaat belasten met den aaDkoop van meubelen. Men gaal een naamlooze vennootschap oprichten met eeo kapitaal van 31/2 miliioen mark, 3500 aaodeelen van 1000 mark. De taak dezer n.v. is, het benoo- digde ruwe materiaal aan te schaden, het door meubelfabrieken daar ter stede te laten bewerken, en het aan gegadigden tegen kostenden prijs plus onnoozele winst te verkoopen. Het laatste geluid van de keizerklok. Op Oudejaarsavond heeft de groote Keizei klok van den Keulschen dom «Maria Gloriosa®, voor do laatste maal haar statig geluid over de stad doen weerklinken. De burgerij was diep onder den indruk van de tragiek van dit afscheid. Eenige uren later reeds werd het gevaarte, dat niet minder dan 560 centenaar weegt, omlaag ge haald. Door een electrischen stroom was bij te voren verbrijzeld. Merkwaardig is. dat de klok indertijd gegoten werd yan het metaal van een aantal veroverde kanonnen van 1870. De nieuwbenoemde Eerste Sealord. Sir Rosslyn C. Wemyss, de op volger van Jellicoe, hoort zijn naam zelfs in zijn geboorteland radbraken. Het is daarom dat hij de publicatie van de wijze waarop zijn naam wordt uitgesproken, steunt. Er is een punt dicht voor verschenen An Englishman whose uame was Wemyss, Went crazy at last, so it seemyss, Because the people would not Understand that they ought To call him not Weemis, but Weems. (Vertaald»Een Engelschman, wiens naam was Wemyss, was op 't eind vol vertwijfeling, omdat het volk niet wou begrijpen, dat ze hem niet Wiemis moesten noemen maar Wiems.®). Sterre-scbaduw. Bij het vallen der duisternis trekken twee heldere sterren de aandacht: de in het Zuidoosten opstijgende planeet Jupiter en de in het Zuidwesten dalende planeet Venus, de avondster. Op 5 Januari culmineerde Venus. Zoo sterk was het licht, dat deze schitterende avondster uitzond, dat zij in de vrije natuur, waar geen kunst licht storend werkte, duidelijk zicht bare schaduwen gaf. Het is dezer dagen zelfs mogelijk, op klaren dag met het bloote oog Venus waar te nemen. Men dient daarvoor natuurlijk georiënteerd te zijn. Interessant is bovendien de sikkel vorm van Venus, waardoor ze lijkt op de afnemende maan in miniatuur. De koningin van Hawaï. Onlangs is Hare Majesteit Lilinoka- lani, Koningin van Hawaï, te Hono- loeloe gestorven. De voormalige heerscheres met den feërieken naam was in 1838 geboren, en werd dus bijna 80 jaar. Haar huwelijksleven is zeer roman tisch. In 1862 huwde zij den Ameri- kaanscben zeekapitein John. O. üo- minis. Europa leerde haar pas in 1887 kennen als vertegenwoordigster vaD Hawaï op de feesten ter gelegenheid van Koningin Victoria's 50-jarig regeeringsjubiteum. In 1891 besteeg zij als opvolgster van haar broer Kalakana den troon van Hawai, en het is onder haar regeering geweest, dat in 1898 de eilandengroep aan Amerika kwam. Haar iDkomen bedroeg sedert 400 dollar per jaar. Overigens lagen haar talenten meer op muzikaal dan op politiek gebied. Zij is de kompoDiste van schier alle Hawaïscbe liederen. Haar memories vormen overigens een zeer interessante lectuur. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van dei Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Januari, in Nedeiland uitgesproken 11 faillissementen tegen 10 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circolaire No. 12004/6 afdeeling Rijksbureau voor de Distributie van graan en ineel d.d. 2 Januari maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende maximumprijs heeft vastgesteld van: Joodsche matzes(v 8 i.h.pd )op40cis. (v. 10i.h.pd.)op45cts. Gemalen 35cls. Amersfoort, 5 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd VELS HEIJN loco Burgemeester. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 1814 afdeeliny Crisiszaken Buieau Vervoer d.d. 4 Januari 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden te bepalen. 1. Het vervoer van alle hout per water is met ingang van 15 Januar i 1918 toegestaan. 2. Deze beschikking geeft geen ont heffing van het verbod van vervoer per spoor of tramweg Deze verboden blijven van toepassing met uitzoudering van 1. teen of griendhout, ook genaamd twijghout. 2. waarden- of rijshout, mits geen brandhout zijnde. 3. esscbenhout, bestemd voor den tuinbouw of voor waterwerken. 4. dwarsliggers. 5. palen en ander hout bestemd voor Rijkstelegraaf- en telefoonlijnen voor den openbaren diensten voorde mijnen in Limburg. Amersfoort, 7 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd VELS HEIJN loco Buigemeester. De Burgemeester en Wethouders van Ameisfoort maken bekend, dat in de week van 14 toten met 20 Januari 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 51 Bruine boonen 1 ons per persoon. Groene erwten 1 Gort 1 d i j> Varkensvleescb 2 Zeep 1 i Aardappelen 5 K G. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 26 tot en met No. 30. Amersfoort, 8 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VELS HEIJN, A. R. VEENSTRA. 1. B.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1